29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ESEJ: Dnešní liberalismus je socialismus

V průběhu 20. století až dodneška se stal z klasického liberalismu politický protipól. Kde klasický liberalismus hlásá tři základní práva – na život a svobodu a sledování osobního štěstí –, moderní liberalismus jich hlásá desítky. Rozšiřování stručného okruhu lidských a občanských práv vedlo k expanzi práv sociálních na úkor ekonomické svobody. Dnes má označení „liberál“ jen málo společného s původním klasickým liberalismem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 21.8.2019 19:10

Důchodový systém, který zavedl původně Bismarck není

v principu socialistický vůbec. Socialistické je ovšem u nás v něm zavedené přerozdělování. Socialistický je zdravotický systém, ovšem zase kvůli přerozdělovní.

Neobolševické jsou ovšem všemožné dávky a prebendy, pro ty, kdo nedělají nic!

Marx chtěl "diktaturu proletariátu," sluníčkáři ovšem usilují o diktaturu LUMPENPROLETARIÁTU!

J. Kanioková 21.8.2019 16:53

Brilantní 1***

P. Kubáč 21.8.2019 11:15

Úloha státu v oligarchii ?

Je otázka jestli snížením daní megakoporací blízko nule vznikne opravdový kapitalismus, protože stále je tady možnost, že rozhazovačné státy pak extrémně zdaní ty slabé v systému - malé lokální firmičky a zaměstnance - a výsledkem bude systém blízký nevolnictví až otrokářství.

Osobně už dnes platím řádově vyšší procento na daních než Babiš nebo Kellner - viz též Žluté vesty ve Francii.

J. Kombercová 21.8.2019 10:54

Kde jsou ti,

co se pošklebují nad názvem neomarxismus, neomarxisté, tvrdíce, že nic takového neexistuje? Tady v článku jsou posměváčci zcela polopaticky popsáni.

J. Plíva 21.8.2019 10:32

Souhlas!!!

Nemáme dobrou ústavu. Kohout správně píše:

"Ústava zde není proto, aby „garantovala práva“, protože ta jsou daná vyšší mocí a o jejich legitimitě není sporu, ale proto, aby omezovala moc státu."

Dodávám, že zvláště vědci jsou náchylní vnucovat leccos státní mocí - protože oni vědí nejlépe, co je štěstí všech. Obzvláště v medicíně.

P. Flener 21.8.2019 10:19

Problém je jasný, řešení chybí

Já se nechci ztratit ve filozofických pojednáních o světě a politických systémech, jen čerpám z celoživotní zkušenosti. Ti, kteří o tom "chytrá pojednání " píší nikdy nevymysleli "teplou vodu" a proto nám nic moc nového neřeknou. Zkušenost mi říká, že svět je nejen politicky, ale hlavně hodnotově a ekologicky v pr...deli. V takové situaci nemá cenu nic převratného vymýšlet. Svět je nemocný, zdravě nefunguje a ideálem mladých lidí je bohužel moc často mít práci, kde nic nedělají a hodně berou, technika řeší hlavně jízdu aut či tramvají, nebo metra bez řidičů, rozvoj všemožné IT automatizace, ale podstata světa a života je opomíjena- na to nikdo recept nemá. Tím myslím ekologii, kulturní hodnoty, víru, konečná surovinová základna zeměkoule atd...

K. Janyška 21.8.2019 10:00

No, to je mi novina.

A co je ten klasický ? Nic. Ve skutečnosti jen úcta k přirozenému vývoji lidského světa, taženému účinky z obchodu a jeho spontánním řádem. Tedy v posledku k právní doméně jednotlivce, která ho chrání a zároveň brání mu páchat zlo... Dzp.

J. Schwarz 21.8.2019 9:28

V případě

důchodových systémů a státního zdravotnictví nejde o "zvyk" obyvatel ale o to, že takový systém ani pokojnou cestou být zrušen nemůže, už kvůli odporu těch co celý život platili státu a nemohli se zajistit sami. Restart by byl možný snad jen po zničující válce, kdy nikdo nemá nic a začíná se od nuly.

P. Lenc 21.8.2019 9:00

Sice dlouhé,

ale navýsost pravdivé.Dík!

J. Qmiksik 21.8.2019 8:39

Jedine pravo dane prirodou je pravo silnejsiho, vsechna ostatni prava jsou vysledkem lidskeho boje s timto.

J. Pospíšil 21.8.2019 2:35

Nejenže pojem liberalní se změnil ve svůj opak,

ale i pojem právo, tedy to, že nikdo nesmí bránit úsilí o něco, co není v rozporu se zákony a morálkou, ale nikdo nezaručí dosažení, se změnilo na nárok. Když mám na něco právo, tak to mám dostat. A společnost se této změně přizpůsobuje, a to se týká všeho od vzdělání až po pohlaví. Tam se také změnil pojem biologický na pojetí mluvnické (dříve se tomu říkalo rod, dnes gender), jak snadné je změnit pohlaví v mluvnici, obvykle stačí koncovka. Stejně snadné to má být i biologicky. Už není třeba ani nic ufiknout nebo připlastovat.

Nemohu si pomoci, na moderním liberalismu vidím mimo pozdního odvaru marxismu též mnoho prvků korporativismu.

P. Rychetsky 21.8.2019 2:18

hezky sepsane

Vyborny text. Jen bych pridal, ze jednim z dalsich prvku zmateni je dnes popularni nadavani na liberalni demokracii jako cosi neomarxistickeho, protoze preci echt demokracie je ta bez privlastku. Nic nemuze byt dal od pravdy - liberalni demokracie jen znamena, ze ta prava dana ustavou vam nemuze vetsina sebrat prehlasovanim. Od toho tam taky ta ustava je, a chrani ta prava i proti demokraticke vetsine.

I. Dekyský 21.8.2019 6:21

Re: hezky sepsane

Plácáte...

J. Vrzal 21.8.2019 8:50

Re: hezky sepsane

Hm, zadnym demokratickym ukonem nelze zmenit demokraticky charakter statu.

Pro vysvetleni - demokracie ma dve isntitucionalni formy. Primou a zastupitelskou. Ta zastupitelska je postavena na delbe moci do 3 vetvi - zakonodarne, vladni a soudni. Tyto tri vetve se navzajem hlidaji - z toho duvodu, ze v kazde z nich je dostatek ambicioznich lidi, kteri by radi neomezene vladli. Tito si vzajemne jdou po krku, ale kazdy "v jinem druzstvu". Volic urcuje podobu moci zakonodarne. Se zvolenymi zakonodarci bezi behem volebniho obdobi pokazde nova hra. Ovsem podle predem jasne danych pravidel.