19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Jak dlouho ještě poběží německé jaderné reaktory?

Jedním z hlavním důvodem současné energetické krize v Evropské unii je německá Energiewende. Kvůli ní se vytvořila v Německu extrémní závislost na ruském plynu. Přes dramatické dopady, které měla kvůli této závislosti invaze Ruska na Ukrajinu na evropskou energetiku, trval německý ministr průmyslu za Zelené velmi dlouho na odstavení zbývajících tří jaderných bloků na konci roku 2022. Teprve nedávno byl hloubkou krize nucen toto rozhodnutí změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 10.11.2022 9:10

Pokračování textu Vladimíra Wagnera je na této adrese:

https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/energetika-historie-nemecke-energiewende.A221109_173427_p_ekonomika_nef

K. Filip 9.11.2022 20:15

Němci mají asi v národní povaze jít od extrému do extrému.

I. Schlägel 9.11.2022 17:34

Zelená a rudá. Dvě různé barvy fanglí pro jednu devastující ideologii.

P. Brich 9.11.2022 14:21

Blbost odkvétá a začínáme sklízet plody. Zaseli techničtí analfabeti přírodními vědami nepolíbení, kteří určují, co má věda nalézat a technika aplikovat. Včetně termínů. Státní plánovací komise byla proti nim sbor amatérů. A školáci raději nechodí do školy, aby byla planeta zachráněna a oni si nezasvinili mozky nějakými znalostmi!!;-€EU;-O

P. Brich 9.11.2022 15:12

KLIMA: Šmelina se zelenou energií - Neviditelný pes (lidovky.cz)!!R^

Z. Kučera 10.11.2022 10:48

R^

J. Prikner 10.11.2022 11:05

naprostá pravda.

P. Molík 9.11.2022 13:08

Životnost tradičních zdrojů elektřiny, které navíc spolehlivě udržují rovnováhu v německé energetické soustavě bez nežádoucích blackoutů apod. je limitována mírou fanatismu a intolerance německých vyznavačů dogmat ze zelené věrouky o ochraně životního prostředí. Německo tradičně v řádu několika desetiletí opakovaně opanovává všeobecná iracionalita a potřeba se upnout myšlenkově na nová a nově postulovaná témata, která by opět ukázala (domnělý) předstih německého národa před ostatními národy.

L. Novák 9.11.2022 12:14

Takhle vypadá současná produkce energetického mixu po mnoha tisících miliard EUR státních dotací natlačených do Občasných Zdrojů Energie.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/25.10.2022/10.11.2022/today/

Z dlouhodobého pohledu je zřejmé, že záloha výroby v konvenčních zdrojích JE NUTNÁ ve 100% maximální spotřeby Německa, protože když přestane svítit Slunce dostatečným výkonem (nejenom v půlroce s krátkým dnem) a současně s tím i foukat vítr, musí být konvenční zdroje v plném provozu, aby spotřebu Německa utáhly. Stačí se poohlédnout na příčiny vzniku "plynové krize" v létě 2021 v Německu.

S tímto stavem je ale spojená i kalkulace nákladů na výrobu 1 kWh el. energie a její cena pro malospotřebitele. Kromě OBČASNÝCH, DRAHÝCH A MASÍVNĚ DOTOVANÝCH OZE musí být do ceny el. energie zahrnuty veškeré náklady na provoz záloh v ekonomicky nevýhodném "občasném" režimu. Proto v žádném případě není možné tvrdit, že el. energie z občasných zdrojů je levná. Je (se započtením investičních nákladů a příslušenství) dražší, než výroba v elektrárnách konvenčních. Navzdory skutečnosti, že náklady na "palivo" mají fotovoltaické a větrné zdroje nulové. :-/

Nyní nám EU prostřednictvím Fialovy vlády tlačí další nesmysl, komunitní (KOMUNISTICKÉ) sdílení el. energie malých výrobců a odběratelů z občasných zdrojů, kde požadují, aby náklady vyvolané připojením na veřejnou rozvodnou síť hradili její odběratelé a KOMUNITA měla do sítě přístup BEZPLATNÝ... Takové přeúčtování nákladů bude znamenat další navýšení cen el. energie pro zákazníky, KOMUNITY na ní budou jenom parazitovat a zvyšovat nestabilitu sítě. To vše prý v zájmu "světlých zítřků" energetického komunizmu...

J. Jurax 9.11.2022 12:39

Přesně tak.

Ale Fialova vláda je nazelenalá a eurohujerná. Nelze tedy čekat, že zelené magořiny nepodpoří.

Nic proti komunitnímu sdílení, ale komunita nechť není dotována, funguje za své a platí skutečné náklady. Tedy i náklady na teplou zálohu, když nesvítí; nebo ať si pořídí tu

zálohu vlastní a funguje v ostrovním režimu.

Tlak na zavádění (samozřejmě dotované) občasných zdrojů energie prýští od zelených magorů z brusele, tedy z Germánie bruseli velící.

P. Rada 9.11.2022 12:41

Nejlevnější je pravidelně vypůjčené až nakradené a to příznačně dnešku v situaci kdy dotyčné není spláceno, vráceno natož úročno.

Nikdo dnes totiž efektivně nedokáže jednou uvolněný CO2 zas odebrat alespon s prostředí biosféry a takto eliminovat negativní dopady na další generace. Negativní důsledky tak ponesou jiní.

Pozitivní důsedky využívání fosilních zdrojů pocítila nejvíce generace která s jejich občasně - ale po milionech let akumolované energie - může/mohla bezprostředně těžit a užívat si.

Zisk s takovéto fosilní půjčky by teoreticky mohla mít i další generace ale jen za předpokladu, že využívání přineslo technologický rozvoj s tak vysokými pozitivy která negativa převyšují.

Opak je ale už prakticky celé století spíše pravdou. EROEI při těžbě fosilů celé období těžby fosilů přes veškeré investice průběžně klesá. Podobně to dopadá s JE.

Jediné technologie těžby energií které za toto období dokázaly zvýšit ziskovost příznačně patří do oblasti obnovitelných zdrojů. Největší efektivitu má dnes pravidelně VE.

Potíž je ale pravidelně v tom, že efektivita ještě nenaakumulovaných obnovitelných zdrojů je obvykle nižší než u fosilů v počátcích těžby. Nic lepšího ale civilizace nemá a mnozí si tuto realitu nechtějí ani diskusně připustit - natož ji věcně reflektovat.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

J. Novotny 9.11.2022 12:50

Jádro funguje ideologu. Tapetujete furt dokola, ale u jádra jde o propagandu tlačenou užitečnými poskoky Ruska.

V. Kuhaj 9.11.2022 13:33

?

V. Novak 9.11.2022 23:33

Rusko neustále staví jaderné elektrárny, vyvíjí nové reaktory i paliva, Rosatom staví elektrárny všude po světě (tedy všude, kde mu to nezakázali) - a Rusko může za západoevropský odpor k JE?

J. Lukavsky 10.11.2022 6:37

Inu Rusko doma atomky staví a venku podporuje svůj plyn... elementary dear Watson. J.L. end

M. Baloun 9.11.2022 18:58

S nebo Z? Toť otázka co?🙂

J. Lukavsky 10.11.2022 6:35

"Nikdo dnes totiž efektivně nedokáže jednou uvolněný CO2 zas odebrat" dokáží to kokolitky (Wikipedie...), mořské mikrořasy. Ty si staví schránky z uhličitanu vápenatého, když odumřou tak ty schránky klesnou na dno moře a tím se ten CaCO3 uloží na věky věkův.... také někteří drobní i větší živočuchové si staví schránky a ulity z vápence. J.L. end

J. Sládeček 9.11.2022 11:46

Wagner je hlava a má pravdu. Naše Dana už je také ideoložka.

J. Prikner 10.11.2022 11:10

dlouhodobým pobytem v prostředí top09 zblbne i studovaný člověk

M. Pivoda 9.11.2022 11:29

Lidská společnost má velkou setrvačnost ve svém zavedeném chování. Pro zavedení nějaké inovace, je třeba dodat nějaký impuls. Nejlépe strach z něčeho. Inovace je pak reakce na něco negativního. Proto autor článku správně dokumentuje historii v následujícím směru. Cituji autora článku:

"...Podobně jako ve Francii se i v Německu v sedmdesátých letech minulého století prosadila energetická koncepce založená na využívání jaderné energie. Byla to reakce na ropnou krizi v roce 1973. Ta byla vyvolána válkou mezi arabskými státy a Izraelem. Následné embargo vývozu ropy arabskými státy do států, které podporovaly Izrael, snížení těžby ropy státy OPEC a další doprovodné ekonomické dopady způsobily dramatické zvýšení ceny energetických surovin a energetickou i ekonomickou krizi.

Reakcí na tyto události byla u celé řady vyspělých států snaha o snížení závislosti na dovozu fosilních paliv. Jednou z možností byla právě jaderná energetika, která se právě začínala rozvíjet. ... "

M. Pivoda 9.11.2022 11:34

Připomenu že strach z nákazy koronavirem dodal impuls konzervativnímu školství k zavedení inovace distančního vzdělávání. Samozřejmě technologie k plně distanční formě vzdělávání ještě není dokonalá, jenže zvolená strategie zní takto: "je lepší něco, než nic."

L. Novák 9.11.2022 11:45

... a taky se prokázalo v praxi, že "vzdělávání na dálku" nedokáže a nemůže nahradit klasické denní studium svou kvalitou, je jen a jen náhražkou pro zvláštní využití. Takže žádná zásadní inovace, jenom ÚTĚK Z NOUZE s využitím už zavedených technologií. :-/

R. Langer 9.11.2022 11:47

Zvolená strategie je totálně na houno, ty naše malá hloupoučká UI, a povede jedině k větší debilizaci společnosti. I když u tebe už větší poškození nehrozí, to je fakt. :-P

M. Pivoda 9.11.2022 12:00

Já jsem měl kdysi na starosti výuku podnikatelů a inovátorů. Tzn. těch lidí, kterých je sice méně než 10% v lidské populaci, ale mění ekonomiku země výrazněji než zaměstnanci a makroekonomická opatření. (Což tvrdil i otec moderního managementu P. F. Drucker. )

A ti podnikatelé, pokud vůbec do školy přišli (a posadili se do poslední řady), preferovali právě distanční formu vzdělávání. Kapišto, český Pepíku?

J. Jurax 9.11.2022 12:13

Ale kuš ... je velmi pravděpodobné, že podnikatelé neměli čas sedět od pondělí do pátku pět až šest hodin ve škamnách.

Zobecňovat tohle na školství zejména základní a střední může fakt jen nedokonalá UI s inteligencí na úrovni mouchy ...

L. Novák 9.11.2022 12:21

Obzvláště když racionálně uvažující podnikatelé viděli, že poslouchat bezuzdné žvanění Pivody je zbytečnou ztrátou času. ;-)

J. Prečuch 10.11.2022 10:36

Což v nich vybudovalo úplnou sociopatii kdy nemají žádné pochopení ani emoce . Jenom zisk , tabulky a lidské zdroje místo lidi .

J. Prečuch 10.11.2022 10:36

Což v nich vybudovalo úplnou sociopatii kdy nemají žádné pochopení ani emoce . Jenom zisk , tabulky a lidské zdroje místo lidi .

P. Hák 9.11.2022 12:09

Hm, tak se zeptejte učitelů, dětí i rodičů, co na tu vymoženost říkají. Dokonce i aktivisti obrátili a po počátečním nadšení uznali, že je to okotina.

M. Pivoda 9.11.2022 12:53

Vážený pane Háku:

Já zde sděluji své praktické zkušenosti s výukou českých podnikatelů v Česku. Nejsem pracovníkem Ministerstva školství, abych toto v Česku řešil.

Ještě připomenu, že například v jiné evropské zemi, ve Švédsku, mají rozptýlenou zástavbu. Každý sedlák si postaví dům uprostřed obdělávaného lánu půdy. Takže švédské děti byly pak vděčné, že mohou mít alespoň nějaký kontakt se spolužáky - tehdy přes černobílé obrazy pomalého přenosu dat. Tehdy se tomu ani neříkalo internet. Byl jsem u toho osobně.