29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Aktualizace energetické koncepce je nezbytná

Vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení uvedla, že chce do konce roku 2023 připravit aktualizaci Státní energetické koncepce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 7.3.2022 22:21

Odklon Německa od jádra a Green deal je Putinův majstrštyk.

M. Pivoda 7.3.2022 21:56

Současné 21. století je o technologiích.

Last September, researchers at Commonwealth Fusion Systems slowly charged a 10-ton D-shaped magnet, pushing up the field strength until it surpassed 20 tesla—a record for a magnet of its kind. The company’s founders say the feat addressed the major engineering challenge required to develop a compact, inexpensive fusion reactor.

By some point in 2025, the researchers expect, their machine will produce more energy from fusing together atoms, the same phenomenon that powers the sun, than it takes to achieve and sustain those reactions. If it works, it’ll generate 10 times more energy than it consumes.

This is the dream of fusion power. It’s a dream physicists have been chasing for decades. At temperatures well above 100 million degrees, as in the sun, atomic nuclei mash together, releasing a massive amount of energy in the process. If researchers can bring about these reactions in a controlled and sustained way here on Earth, it could provide a crucial source of cheap, always-on, carbon-free electricity, using nearly limitless fuel sources.

M. Pivoda 7.3.2022 21:58

Google Translate (bez další editace)

Loni v září vědci z Commonwealth Fusion Systems pomalu nabíjeli 10tunový magnet ve tvaru písmene D, čímž zvyšovali intenzitu pole, dokud nepřesáhlo 20 tesla – rekord pro magnet svého druhu. Zakladatelé společnosti říkají, že tento počin vyřešil hlavní inženýrskou výzvu potřebnou k vývoji kompaktního, levného fúzního reaktoru.

Vědci očekávají, že někdy v roce 2025 bude jejich stroj produkovat více energie z fúze atomů, stejného jevu, který pohání Slunce, než je zapotřebí k dosažení a udržení těchto reakcí. Pokud to funguje, vyrobí 10krát více energie, než spotřebuje.

To je sen o fúzní energii. Je to sen, za kterým se fyzici hnali po celá desetiletí. Při teplotách výrazně nad 100 milionů stupňů, jako na slunci, se atomová jádra smíchají a uvolní obrovské množství energie. Pokud vědci dokážou zajistit tyto reakce kontrolovaným a udržitelným způsobem zde na Zemi, mohlo by to poskytnout zásadní zdroj levné, stále zapnuté, bezuhlíkové elektřiny, využívající téměř neomezené zdroje paliva.

Š. Hašek 7.3.2022 21:28

Od spolčení "eko, brusel, zloději mořští, lidovci kolem Jurečky" není možno čekat nějakou energetickou koncepci.

Pekarová stejně neví, zda OHM není nějaký zvláštní ŠAMPON. Ne-li něco "závažnějšího".

Nedělám si vůbec legraci.

Já bych se obrátil na ČVUT, temelíňáky, někoho z Tušimic, ta Drábová by už konečně mohla studentíkům DAMU zvednout mandle................ a samozřejmě na Rosatom. Stejně z Dukovan a Temelína na ně mají telefony. Francouzové jsou nespolehliví a Korejci daleko, o nás vědí prdlajs.

Čas běží!!!

M. Vinkler 7.3.2022 20:47

Základní problémem není nová koncepce, ale nutnost nové strategie energetické bezpečnosti státu.

Po událostech na Ukrajině nelze Rusovi věřit nos mezi očima.

Až bude strategie, můžeme navazovat koncepcí. Ale s ohledem na real stav bude několik let patová situace a bude se brát plyn a ropa+ uhlí z RF.

Energetickou infrastrukturu nezměníte za rok.

Jak kdosi napsal : Je jediný mrtvý v konfliktu, jehož ztráty nelituje ani jedna strana - Green Deal

Š. Hašek 7.3.2022 21:35

1. Rusovi věřím. Stran kšeftu. Vlastně i jinak.

2. Američanovi nevěřím. Vůbec nic, ani složení kečupu. Protože i ten kečup má asi šest pohlaví.

3. brusele považuji za bandu nenajedených křečků, kteří běhají sem a tam. A když se zastaví, tak telefonují Bidenovi. Viz Jourovka. Peksa a ta těhotná pilotka/kombinézka Luftwaffe. S pohlavíma stejně jako Biden.

R. Tichý 7.3.2022 16:12

Je zapotrebi zrusit green deal, podporu elektromobility a dalsi kapitoly zalozene na praktickem vyuzivani perpetua mobilis. Ekofasisty vyhnat uklizet krajinu, nedovolit jim blokovat infrastrukturu.

Je nutno naprit sily na vybudovani plynovodu z Izraele, presvedceni Norska o zvyseni tezby, stavbu JE na nasem uzemi.

F. Kusák 7.3.2022 16:51

No tak ho zrušte, máte moji podporu. A na kdy to tak odhaduje že?

J. Jurax 7.3.2022 20:10

S touhle vládou na nikdy.

V. Němec 7.3.2022 14:44

S plynem jako palivem je to pofiderní, a vlastně velmi rizikové, měli jsme 2 roky corona zaracha, kapacity na montáž kotlů nejsou, peníze ztrácejí hodnotu, ale EU a naše vláda bude nadále trvat na kotlích 3. emisní třídy od 1. září !!!

Takže mnohé bude v příští zimě hřát jenom pocit, že v tom ušlechtilém spolku jsme.

P. Selinger 7.3.2022 11:16

Jem třeba neukončovat těžbu uhlí v dolech, znovu připravit k využití a začít těžit černé uhlí v Frenštátě, Porvést průzkum na naší straně u dolu Turov a pokud ta žíla uhlí vede i k nám, tak začít těžit. Z Green dealu ponechat jen výhodnou možnost elektrovoltaiky na střechách.

F. Kusák 7.3.2022 12:15

Jenže to jste se moc rozmáchl, na to z našich politiků nemá nikdo koule. Ale malá elektrárna v obci, kde spalujete uhlí s jistým podílem biomasy, to jde a ještě na to dostanete dobrý úvěr i s dotací.

R. Langer 7.3.2022 14:38

Jako že si obec jenom tak pořídí uhelnou elektrárnu, jo? ;-D

F. Kusák 7.3.2022 16:34

No přesně tak to myslím. A malé kogenerační elektrárny s výkonem do 0,5 MW nejsou dnes žádnou zvláštností a lze v nich spalovat biomasu nebo směs biomasy a uhlí. Za nějaké dlouhodobě výhodné řešení to také nepovažuji. Pokud nevíte, tak již dnes se při spalování uhlí přidává štěpka a říká se tomu ekologicky mix. Naštěstí to EU povolila jen do roku 2026, potom konec, tedy pro zdroje nad 5 MW. Důvod je už dnes obrovský nedostatek biomasy. Ale jinak, co chcete dělat? Čekat, až Vám ČEZ nebo někdo jiný postaví další jaderný blok. Nebo jaké máte jiné možnosti? Plyn jako zdroj energie, hlavně té tepelné končí, alespoň na nějakou dobu. Elektřinu nemáte jak vyrobit a pokud o tom nevíte, tak EU se chystá z mimořádného daňového výnosu z růstu cen energií financovat další rozvoj OZE. Tak poraďte, jak z toho ven. Blouznění o tom, jak se do patnácti let dočkáme nových bloků, tak to je science fiction. Rád bych se mýlil.

V. Kain 7.3.2022 16:11

Nečekejte od této vlády nějakou koncepci.Za prvé na to nemá (je to mimo jejich rozlišovací schopnosti) a za druhé Fiala bude poslouchat vše co přijde z Bruselu.

F. Kusák 7.3.2022 11:10

Podle mých zkušeností, bych na vládu moc nespoléhal. Krátkodobými opatřeními toho moc nezmůže a ta dlouhodobá, tak to už vůbec nevím, co bychom vlastně měli očekávat. Asi důležité je rozdělit spotřebitele na více skupin. My občané patříme do té nejméně důležité, přesto, že politici nám budou tvrdit něco jiného. Máme několik možností, jak věci řešit. No, na malých městech a vesnicích bychom měli vytvářet nějaká místní energetická centra, která budou fungovat nezávisle na bázi ostrovních systémů. Jen mě prosím neobviňujte z nějakého energetického naivizmu. To fakt nejsem. Ale kombinovat fotovoltaiku s větrnou energií a spalovnou vhodné biomasy a bioplynu, to fakt jde. Proč by také nemohla komunální firma nakupovat energii sama, přímo na burze. Není to zas až takový problém. A nehoruji tady za nějakou komunální BE, aby bylo jasno. A zdůrazňuji, sloužilo by to zásadně domácnostem. A pak, univerzální recept neexistuje a představa absolutního komfortu také ne. Ale lidé jsou chytří a vynalézaví, jen jim dát možnost. Máme dvě možnosti: spolehnout se na plyn a dodávky od velkých firem nebo si moct sámi. Už teď jsme se přesvědčili, že potřeby občanů jsou zcela jiné, než velkých nadnárodních firem, mezi které, bohužel, patří i ČEZ, i když český stát drží téměř sedmdesát procent akcií.

J. Novák 7.3.2022 12:41

potřeby lidu jsou politikům zcela lhostejné, naopak čím více škodí tím lépe a více vydělávají z krizí!!!

T. Hraj 7.3.2022 14:04

"kombinovat fotovoltaiku s větrnou energií a spalovnou vhodné biomasy a bioplynu, to fakt jde". Nemyslím. FV a VE potřebují 100% zálohu své kapacity. To biomasa neposkytne.

Z. Lapil 7.3.2022 16:45

Možná ne tak úplně.

Totiž - pořád mi přijde - no, hloupé asi ne, spíš nikoliv bezpodmínečně nutné, nutit se do představy, že 100% potřebné energie bude prohnáno přes elektřinu. Zůstanu-li v domácnosti bez topení: velcí žrouti jsou pračka a myčka nádobí. Obě spotřebují spoustu energie na ohřev vody. Kde je psáno, že si vodu nemůžu předehřát na střeše v teplovodních panelech a ohřev pak jen dokončit buď z veřejné sítě (elektřina; plyn) nebo v domácím kotlíku na uhlí? I v zimě se můžu podívat na předpověď a říct si, že spoďáry přemáchnout musím, ale řekněme tátovo montérky že počkají do víkendu, protože má čisté ještě dvoje.

Vůbec mi pořád připadá, že teplá voda se ukládá líp než elektřina a že se s ní daleko líp zachází v tom smyslu, že "do stroje" jde nějak teplá - za sluníčka víc, za deště míň - a stroj (třeba i topení) si ji - ano, za drahé peníze - dohřeje.

Obecně mi přijde důležité, aby se přestal na sílu tlačit komplexní systém, který je notabene bez dostatečných a především aktuálně nerealizovatelných záloh nesmyslný, ale aby se dala co možná volná ruka lidem a "menším jednotkám vůbec". U nás - necelých 200 obyvatel, pracujeme na obecní kořenové čističce (tlaková kanalizace, páč jsme totál na rovině). Jsem na to upřímně zvědavý.

Nač narážím: například dnes je samozřejmostí vytápěná ložnice a postel s lehkými přikrývkami. Kde je psáno, že si dobrovolníci nemůžou koupit solidní peřinu (v dobách spacáků "do -14st.C" to přece nemůže být problém vyrobit) a na vytápění se kromě těch pár opravdu mrazivých nocí (skoro) vykašlat? Ráno si ke snídani pustím nějaký elektrofukar na nohy a topit můžu začít hodinku před tím, než přijdu z práce. To vše v baráku po babičce, i když v moderním skoropasivním baráku to samozřejmě funguje ještě líp.

F. Kusák 7.3.2022 17:05

Samozřejmě, že potřebujete dostatečně velkou nádrž jako akumulator energie. Funguje jako výměník a slouží pro vytápění i TUV. Solární kolektory jsou také super a pro TČ a fotovoltaiku a malou VE také. Malé bateriové úložiště je potřeba, ale myslet si že tam budeme skladovat elektřinu na několik dnů, tak to je fakt nesmysl a ani bychom to nezaplatili. A máte pravdu, náš organizmus se s kolísáním teplot dobře vyrovná a o přetápění třeba nad 20 oC to není. Kdo to chce musí změnit adresu.

Z. Lapil 7.3.2022 19:15

Tak. Jde mi o jednoduchou věc: známá manažerská poučka praví, že 20% úsilí dosáhne 80% výsledku. Moc se mi líbí formulace: dokonalé je nepřítelem dobrého.

Můj oblíbený příklad. V Africe jsou problémy s pitnou vodou - breberky a tak. Kdosi přišel na to, že když se ta voda naleje do petky (válí se jich tam všude spousta) a nechá dva dny - ne déle - na slunci, je výsledkem voda mnohem pitnější, než byla před těmi dvěma dny.

Okamžitě se samozřejmě ozvali mudrcové tvrdící, že taková voda pitná není a že je to celé nezodpovědnost.

F. Kusák 7.3.2022 19:45

No tak ten poměr 80/20 je známá věc, vymyslel to, tedy spíše vysledoval italský ekonom a statistik Pareto a prokazatelně to funguje. Japoncům se tak podařilo snížit někdy v šedesátých letech minulého století poruchovost aut o 90 %. Voda, tak to nemohu sloužit, to je pro chemiky a mikrobiology. A "dobrý" nebo "dokonalý", tak to jsou spíš abstraktní a subjektivní pojmy. Já v tomto případě raději operuji s technickými pojmy jako třeba účinnost, funkčnost a poruchovost apod. To se přeci jen dá nějak počítat a měřit.

T. Hraj 7.3.2022 20:02

Ty chytré, kreativní způsoby které zmiňujete jsou myslitelné pro domácnosti, nikoli průmysl. Ten kromě výkonu (resp. příkonu) potřebuje spolehlivost.

14°C v ložnici a v obýváku 21°C znamená plíseň v ložnici. 14°C všude je nereálné. Zkuste si v tom sedět u PC, třeba i ve svetru.

Významně (třeba o 7-8°C) měnit teplotu v domě během dne rozhodně není úsporné.

Obecně máte pravdu (tj. kreativita je dobrá), ale jednotlivá řešení mají každé svoje, nejsou pro každého, tj. většinou to nejsou plošně aplikovatelné věci. Možná to ale změní drtivé ceny energií.

Z. Lapil 7.3.2022 21:21

U PC ne (i když - je takový nesmysl vyhřívaná myš?), u televize rozhodně ano. Rozhodně by neměl být problém udělat povrch psacího stolu z nějakého "teplejšího" materiálu.

Plísní si nejsem zrovna jist, podle mě stačí solidně větrat. To by muselo být plísně všude venku, kdyby rozdíl necelých deseti stupňů znamenal plíseň.

S výraznými změnami teplot je to samozřejmě složitější, ale zdá se, že o tom leccos víte. Takže jen připomenu, že tepelná pohoda je dána správnou kombinací teploty vzduchu a teploty stěn, takže u nějakého sálavého panelu se dá docela dobře pobývat i v poměrně chladné místnosti. Naopak - typicky ve starším vlaku nebo autobuse může být horko k zalknutí, a stejně je tam hnusně, protože jsou studené stěny.

Napadá mě jakási varianta na stolní lampu, ovšem v infračervené verzi a namířená na klávesnici, ale to bych chtěl asi moc. Stejně je to nápad spíš do Antarktidy než pro normální bydlení :-).

Než se mi podaří zastavit výron geniality, tak ještě zmíním postel se závěsy a s nebesy a skutečnost, že stupeň až dva lze ušetřit správným vymalováním. Móda aseptických bílošedých odstínů v tomhle smyslu moc nepomáhá.

T. Hraj 8.3.2022 19:01

Rozdíly teplot doma znamená různý rosný bod. Od krbu v obýváku vzduch doputuje do nevytápěné ložnice a tam "vylije vodu" (kondenzace). Plísně si libují. To mám bohužel z vlastní zku#šenosti. Menší rozdíly (ústřední topení v každém pokoji) problém téměř vyřešilo.

Ale jinak ano, v Anglii, co si pamatuji, mají v zimě doma běžně kolem 14°C. Zvyknot si lze, když nelze jinak. Průmysl si ale nezvykne.

Z. Lapil 8.3.2022 23:26

Jak říkám - klíčové je větrání. I lokální - proti studeným koutům za závěsem nepomůže ani ústřední topení. Taková první signalizace jsou zpocená okna. Vražedná chyba: zateplení zevnitř, tedy na teplé straně. Teď už se to běžně ví, ale svého času si lidé s oblibou zateplovali strop polystyrenem zevnitř.

V Anglii mají doma těch 14st. často i v létě. Na vlastní oči slyšený upřímný údiv paní kempné u jezera Loch Lomond: na stížnost turistů reagovala "Jak? Špatné počasí? Vždyť dnes prší teprve podruhé!"

T. Hraj 9.3.2022 20:18

Naše okna "větrají" sama víc, než bychom si přáli ;-D. A kameno-cihlové zdi (jak na hradě) izolované nemáme (už tak jsou to šedesátky). Pocení pokleslo významně právě se zavedením ústředního topení.

Jinak, větrat se jistě musí, ale faktem je, že větrat (bez rekuperace) vždy znamená ztrácet teplo.

Suma sumárum, náš příští dům bude nejpíš pasívní právě i s tou rekuperací. Už se mi totiž z těch kWh protáčí panenky.

V. Kolman 7.3.2022 20:44

S tou teplou vodou pro pračku (myčku nádobí) máte pravdu. Už před desetiletími (nejmenovaný) výrobce aut. praček měl dva přívody vody. Studené a teplé. Nevím, proč se od toho posléze upustilo.

Z. Lapil 7.3.2022 21:40

No vida, to jsem netušil. Ale vlastně nevím proč - počítám, že slušná pračka měří teplotu vody a ne dobu ohřívání, takže teplou do ní můžete pustit i dnes. S upozorněním, že některé programy/prádlo počítá se 30 stupni a - tady bude asi jádro pudla - teplá užitková voda má optimálně nějakých 55 -65 stupňů, přičemž dnes - pokud zrovna nevyváříte cejchy nebo zaolejované montérky - perete nejspíš na 40 stupňů.

Vlastně jsem si kdysi osobně zničil vlněné ponožky, pokoušeje se je přemáchnou normálně v umyvadle. Chytře jsem je dal do vody studené, ale nepřežily dopouštění horkou vodou.

A nejskvělejší kus mého oblečení, který jsem kdy vlastnil, totiž vlněný svetr po tátovi Made in Scotland (ten svetr), mi zničila má milovaná, prohnavši ho obyčejným praním na 40 stupňů. Dodnes ho oplakávám, i když v rámci spravedlnosti musím říct, že mi obratem dodala technicky srovnatelný, ve kterém dokonce můžu mezi lidi.

V. Kolman 8.3.2022 0:02

Tak jistě by to s aparaturou 2 kohoutů u vstupu vody do pračky + "slučovače" šlo zařídit, ale to by člověk musel hlídat - zavírat a otevírat "teplé" a "studené" kohouty (v souladu s funkcí programátoru). To za prvé.

Další čertovo kopýtko je schované v maximální teplotě, na kterou jsou konstruovány el.magnetické ventily - obvykle na 40°C.

A nakonec: - vůbec netuším, jak by se některé prádlo vyrovnalo s tepelnými šoky při amatérské změně různých teplot prací vody během praní.