Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ZISK: Férová obědová soutěž?

Je skutečností, že přibližně dvakrát lacinější polední jídlo, než je podáváno v restauracích, láká nové strávníky do školních jídelen. Tedy z řad „civilů“, kteří by jinak mohli jít na oběd do restaurací.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

Ono je pořád otázka, kdo dnes unese dávat na obědy v restauracích 4 - 8 tisíc každý měsíc, když může oběd připravit doma za 2 tisíce za měsíc nebo když v práci poobědvá chleba se salámem nebo paštikou za pětistovku nebo tisícovku za měsíc.

0 0
možnosti
IP

I29v10a12n 13P54o35l67á21k

12. 5. 2023 19:10

Myslíte opravdu, že mně zajímá nějaká hospoda s umaštěným rukou psaným hadrem místo účtenky, který opět vytáhli po zrušení EET? Opravdu se odvažujete tvrdit, že soutěž platičů a neplatičů daní je "zdravá"???? Od závodů ve zdražování do hospod nechodím a nehodlám chodit. Hlavně, že je vyžadováno placení "cash". A že těm důchodcům ani oběd nepřejete?

0 0
možnosti
LZ

L54u82i88s 58Z93í88d16e70k

12. 5. 2023 19:04

A co chudáci taxikáři a Uber, či Bolt Kolmane? Taky zapláčeš ?

0 0
možnosti
Foto

Pan Kolman si myslí že je něco v nepořádku.

Ale zapomíná že toto se dělo už před covidem. Hlavně důchodci na vesnicích a větších městech toho hodně využívali.

Nevěřím že se to nějak významně změnilo.

Jenom teď si po zdražení hamižní hostinští museli najít i tento důvod, proč mají nebo spíš nemají dostatek strávníků. Lidé kteří chodili do hospod a restaurací na oběd ubylo, ale jenom proto že se zdražilo. A né proto, že začali chodit na levné jídlo do škol.

Takže nesouhlasím s tvrzením že je tu nekalá konkurence. To jen p.Kolman v nás chce vzbudit tento dojem s tím že to někdo zakáže.

Myslím si že Kolman je jen hloupý.

0 0
možnosti
RP

Já bych řekl, že se spíš jedná o racionalizaci provozu školních jídelen. Jídla se nikdy nepovede uvařit přesně na napevno stanovený počet strávníků jako jsou školní děti nebo studenti a jejich systém stravenek Vždycky jídlo buď pochybí, potom to je problém jídelny nebo jídlo zbude a potom se musí vyhodit, což je problém provozovatele, protože to je nehospodárné a zvyšuje to náklady.

Proto je vždy vhodné vedle napevno dopředu stanovených strávníků, jako jsou ty školní děti, navařit těch jídel víc, aby zbyla a ty jídla navíc udat takovým zákazníkům, kterým nevadí, když to jídlo na ně nezbude. A to mohou být právě ti důchodci. Kteří budou rádi, když tam přijdou a jídlo tam bude ale nic moc se nestane, když tam jídlo pro ně nebude. A současně vyprázdní všechny hrnce a snad kromě trošky příloh nic nespotřebovaného vyhazovat nemusí.

0 0
možnosti
JJ

J39u24r39a 86J54u87r92a37x

12. 5. 2023 13:53

Sečteno - skutečně není poctivé, aby zde spolu na trhu soutěžily subjekty dotované a nedotované, psáno v článku.

Samozřejmě není, ale je to realita. Nejsi-li dotován, jako bys nebyl.

Spíš by se dalo říct, že dnes spolu soutěží subjekty dotované a ještě víc dotované. Dotované otevřeně i skrytě přes legislativu a daně.

0 0
možnosti
FK

Co se stane s českými hospodami, mně je úplně jedno, takřka tam nechodím, v mé profesní kariéře jsem se tam nachodil dost. Povrchní a arogantní jednání a mizerné služby i jídlo. A pokud důchodci, kteří mají hlouběji do kapsy, se chtějí stravovat v závodních či školních jídelnách, tak proč ne. Byl jsem svědkem, jak se němečtí důchodci za pár Eur najedli ve fastfoodech v obchodních centrech. Přispívalo na to město i ten řetězec. Že by si na to hospody a restaurace stěžovaly, jsem neslyšel.

0 0
možnosti
PK

P83e83t53r 11K73u86b89á88č

12. 5. 2023 10:51

Základem sociálního smíru v Indii je síť vývařoven - často při místním klášteře, které za státní prachy krmí chudinu zadarmo.

Pokud se s Indií pohybujeme na vstřícné dráze - co se týče výkonu hospodářství - není se čemu divit, že se začínáme přibližovat i v ostatních aspektech (třeba dostupnost léku mají 100% lepší než my).

Je možno žalovat školní jídelnu, ale to penzisty do hospody na "slevněné" meníčko za 180 nenažene.

0 0
možnosti
KB

Nesouhlasím.

Jo a naučte se česky. Se svázanýmA nohamA, pane.

0 0
možnosti
FN

Autor nemá rád školní jídelny a předpokládá, že pokud by byly zrušeny nebo alespoň by byl vydán zákaz vaření obědů pro veřejnost, rázem by senioři, matky s malými dětmi a zaměstnanci home office chodily do restaurací a hotelů, aby si tam dali stejky s pepřovou omáčkou za tři stovky. Vsadím se s vámi, že okamžitě by vznikly laciné vývařovny s nabídkou jednoduché domácí kuchyně, které by výpadek nahradily. Už dnes takové existují a specializují se na dovoz jídel do škol, pracovišť a do domácností. Jen by školní jídelny musely být ještě více dotovány kvůli nevyužité kapacitě.

0 0
možnosti
RP

Nebo to je přesně naopak, kapacita školní jídelny je znatelně vyšší než je počet žáků a studentů a potom školní jídelna vyvařuje jídla na rozvážku.

Ostatně v každém městě a větší vesnici zajišťuje místní správa sociální službu - rozvážku jídel nemohoucím důchodcům. A když jsou školy a s nimi i školní jídelny pod místní státní správou stejně jako ta sociální služba, tak je logické a taky i nákaldově úsporné připrvovar jídla pro rozvážku nemohoucím důchodcům ve školní jídelně. A když se jídla nemohoucím důchodcům připravují ve školní jídelně, je logické, že se tam připraví i jídla pro důchodce, co se do té školní jídelny přijdou najíst.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz