26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

ZIMBABWE: Zakázali jim dolar, libru. Přejdou na bitcoin?

Zimbabwe po deseti letech zase tiskne vlastní peníze a do země, jak jinak, se vrací hyperinflace. Naději, jak ji přečkat, dávají kryptoměny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Veselý 5.7.2019 14:45

Re: ---

Nevím, kde je to "u vás na Západě", ale v ČR lze Bitcoiny zaplatit třeba na alza.cz a u desítek dalších obchodníků (viz coinmap.org a bitperia.cz).

Ale to je celkem jedno. Ti lidi v Zimbabwe vidí BTC jako místo k uložení peněz. Něco jako spořící účet. Ke většině spořících účtu nemůžete mít platební kartu, takže z něj přímo nezaplatíte. Přesto má spočící účet smysl, protože z něj lze peníze vybrat. A Bitcoiny v Zimbabwe v případě potřeby prodáte, to se nebojte (viz třeba tržiště localbitcoin.com).

Taky mohli hromadit dolary, ale jelikož tam bude patrně vlastnit USD ilegální, tj. vám je policie může zabavit. Kdežto Bitcoin je při spávném uložení prakticky nezabavitelný, ba ani nelze poznat, že nějaké máte.

Z. Lapil 5.7.2019 13:23

Re: ---

S těmihle formulacemi nemám problém.

M. Kosejk 5.7.2019 13:16

Re: ---

No, to píše autor tohoto článku. Ale vsadil bych spíš na to, že by mělo znít: "Mnozí, zejména mladší BOHATÍ Zimbabwané...". A taky je otázku, co se v těch obchodem prodává. Jídlo a zboží denní spotřeby? Nebo spíš nějaký luxus?

Nehledě na to, že kryptoměna fakt není synonymem právě jen pro bitcoin.

Z. Lapil 5.7.2019 12:48

Re: ---

Vycházím z toho, co se píše v článku: "Mnozí, zejména mladší Zimbabwané, si však už před roky uvědomili, že prostředek směny nemusí být nutně státní, proto začali kromě černého trhu používat kryptoměny. Počet blockchainových obchodů byl v Zimbabwe vysoký a stále rostl, proto tam také byla kryptoměna dražší."

Jestli za kryproměnu nakoupím nějaké poukázky a ty pak směním za zboží nebo nakoupím zboží rovnou, to je dost jedno.

M. Prokop 5.7.2019 11:29

Je vidět

že rozbordelit a zadlužit ekonomiku je podstatně snazší, než ji uvést do pořádku.

M. Kosejk 5.7.2019 10:03

Re: ---

U nás na Západě bitconem nezapalatíte v běžném maloobchodě ani ň. Je to jen spekulativní a draze spravovaná "hračka" Pochybuji, že zrovna v Zimbabwe jsou obchodníci připravení přjímat bitcoin.

A mimochodem - existují daleko pružnější a efektivnější kryptoměny - jen nemají PR bitcoinu.

K. Janyška 5.7.2019 9:37

A.F.Hayek: Soukromé peníze.

Tam to je... Dzp.

Z. Lapil 5.7.2019 9:36

Já si říkal, co se v Zimbabwe děje

Že už jsem o tom dlouho nic neslyšel. Díky za článek.

Z. Lapil 5.7.2019 9:35

Re: ---

Proč by nešlo? Z účtu na účet ho převedete vždycky. To, že při koupi zmrzliny potřebuje ten účet větší množství nul ZA desetinnou čárkou, to je formalita. Toho se klidně zbavíte převedením na nano(?) bitcoiny; píšu nano- ale nemám tušení, o kolik nul jde u nás, natož v Zimbabwe.

To, že nevíte, jestli bude nákup 10x dražší nebo levnější než včera je pořád lepší, než to dělat jako v Německu po 1. světové válce: člověk přišel do práce, dostal kufr peněz a hodinu volno na nákup, dokud se za ten kufr peněz dalo něco koupit, a druhý den nanovo. Nevím, kde jsem to o tom kufru sebral, ale mám dojem, že u Remarqua, a ten u toho docela dobře mohl být osobně.

J. Sedlář 5.7.2019 8:53

Re: Děkuji

Nařízená je možná 2procentni, reálná nikdy tak mala není. Obávám se že BTC a další budou vládnoucími potlačeny/zahnány do ilegality/zničeny.

M. Kosejk 5.7.2019 8:11

---

Bitcoin? Leda tak pro zimbabwské boháče jako riskantní možnost uložení kapitálu. :) Ale co by obyčejný Zimbabwan dělal s měnou, se kterou reálně nejde vůbec platit? To netuším.

D. Krajíček 5.7.2019 8:03

Děkuji

Velice zajímavý a přínosný článek.

Je to závan budoucnosti - kryptoměny obvykle v sobě neobsahují nařízenou dvouprocentní inflaci/zdanění.