26.5.2022 | Svátek má Filip


ZIMBABWE: Zakázali jim dolar, libru. Přejdou na bitcoin?

5.7.2019

Zimbabwe po deseti letech zase tiskne vlastní peníze a do země, jak jinak, se vrací hyperinflace. Naději, jak ji přečkat, dávají kryptoměny.

Vláda v jihoafrickém Zimbabwe se pokouší zachránit svou měnu. Zakázala proto používat ty zahraniční. Kabinet potřebuje valuty na dovoz potravin, paliv a léků, a tak je stahuje od lidí. Nutí je, aby platili domácím oběživem.

Mezi Zimbabwany – spotřebiteli, obchodníky i investory – to vyvolalo nejistotu. K domácí měně nemají důvěru. Není divu, mají s ní mizerné zkušenosti. Stala se synonymem pro hyperinflaci a rozvrácenou ekonomiku.

Na svém vrcholu před deseti lety hyperinflace v Zimbabwe dosáhla 500 miliard procent. (Dosud největší hyperinflaci zaznamenali v roce 1946 v Maďarsku, kde vystoupila na 13 biliard procent. To je číslovka třináct a za ní patnáct nul.)

Zpravodaj stanice BBC to výstižně glosoval, že když jste na trhu v hlavním městě Harare koupili vejce, stála kolem 50 miliard zimbabwských dolarů za kus. A než jste je uvařili a snědli, nejspíš ještě podražily.

Narodila se nová měna

Lidé přirozeně odmítali pracovat za peníze, které měly na konci směny výrazně nižší hodnotu než na jejím začátku. Dávali přednost měně, která neztrácela hodnotu z hodiny na hodinu – americkým dolarům, britským librám, jihoafrickým randům, čínským jüanům, japonským jenům.

V roce 2009 centrální banka přestala domácí dolary tisknout, nechala národní měnu padnout. Vláda obyvatelům vzkázala, ať berou měnu podle vlastního výběru a platí takovou, jakou chtějí a jakou obchodník vezme. Později prohlásila za úřední měnu americké dolary.

S koncem domácí měny se však ekonomika dostala do deflace. Cenová hladina klesala, protože lidé neměli za co nakupovat. V oběhu bylo málo peněz a cizí měny centrální banka tisknout nemohla.

Začala tedy vymýšlet kvaziměnu: poukázky na dolary kryté půjčkou ve výši 200 milionů dolarů od Africké exportní a importní banky. V elektronické podobě (uvádí se, že přes devadesát procent transkací v Zimbabwe probíhá bezhotovostně, zejména pomocí mobilní aplikace EcoCash) a v podobě dluhopisů s uvedenou hodnotou dva, pět, deset a dvacet amerických dolarů. Teoreticky měl zimbabwský zolar, jak se přezdívá „elektronicky skladovanému dolaru“, i bondy mít s americkým dolarem paritu, v praxi to tak ale nefungovalo. Mimo jiné proto, že nikdo nevěděl, kolik zolarů a dluhopisů vlastně centrální banka vydala, a jestli tedy jsou reálně něčím kryty.

Opoziční lídr Tendai Biti proto o měnové politice Zimbabwe agentuře Reuters už před dvěma roky řekl: „Je to Ponziho schéma, pyramidová hra.“

Útok na kryptoměny

Jeho slova se potvrzují. Zimbabwské bondy v bankovkách i elektronické formě se letos v únoru fakticky staly měnou, se kterou se může obchodovat na měnových trzích. Začínala na kurzu 2,5 zolaru za dolar. Dnes už je za americký dolar dvanáct těchto Zimbabwe Real-Time Gross Settlement dollars.

Cenová hladina v Zimbabwe se dala do pohybu – z oblasti deflace závaží překmitlo hluboko do inflačního pásma. Inflace se blíží stu procent, tedy hranici, od níž je pokládána za hyperinflaci, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla vracet k rovnovážnějším hodnotám.

Mnozí, zejména mladší Zimbabwané, si však už před roky uvědomili, že prostředek směny nemusí být nutně státní, proto začali kromě černého trhu používat kryptoměny. Počet blockchainových obchodů byl v Zimbabwe vysoký a stále rostl, proto tam také byla kryptoměna dražší.

Před rokem centrální banka zakázala finančním domům s kryptoměnami obchodovat a vést v nich účty, což objem obchodů srazilo. Transakce, které finanční domy nezprostředkují, nicméně zákaz nepostihuje, peer to peer obchodů bez bankovního prostředníka se netýká. A bitcoinová peněženka dává Zimbabwanům možnost vlastnit peníze, které jim stát nemůže znehodnotit ani konfiskovat.

Jistě, bitcoiny jsou volatilní, vlády a experti do vás mohou hustit, že to je podvod a nic než podvod, jenže ve státech jako Zimbabwe nebo Venezuela mohou být jistější alternativou domácí měny.

Připoutejte se!

Tímto způsobem varuje ve svém editorialu jihoafrický ekonomický web BusinessLive obyvatele Zimbabwe před další vlnou hyperinflace.

Lze tušit že mnozí z nich se už připoutali k bitcoinu či jiným kryptoměnám. A další je budou následovat.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce