2.3.2021 | Svátek má Anežka


Diskuse k článku

ZEMĚDĚLSTVÍ: Slunci a dešti neporučíme

Stojí-li někdo první v linii čelící dopadům stále četnějších extrémních projevů počasí, pak jsou to jednoznačně zemědělci. I proto je pro tento obor jednou z výzev tyto dopady minimalizovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 28.6.2020 18:25

Vy všici tady furt něco píšete!!! A neuvědomujete si, že:

1. Jedna výstraha bouřková byla odvolána!

2. Jiná (vážnější a letně nebezpečnější, nikdy nevyzkoušená) byla oznámena!

3. Zraje zas (neočekávaně) rybíz a plody srstky!

4. Nastává léto!

5. Musím zalejvat, bouřka mívá průměr i jen pěti kilometrů! Řeknu ženě, že může bez stresu jít žehlit.

Zdar!

R. Polášek 28.6.2020 10:25

Hydrologické sucho je podle mne relativní pojem. Pokud je půda vlhká, to znamená pokud není zemědělské sucho, neboli rostlinstvo na povrchu má dostatek vláhy, je relativně jedno, že spodní voda je hluboko anebo není hluboko. Pokud je spodní voda v takovém rozmezí, že dokážeme z podzemí čerpat dostatek vody pro naši spotřebu a pokud se nízká úroveň spodní vody projeví jenom zeslabením drobných vodních toků v období bez deštů, ne v jejich úplném vysychání, je v podstatě jedno, na jaké úrovni spodní voda je. Musí být jen jednou za čas, v nejhorším případě třeba i jednou za několik let, tolik intenzívních srážek, že tu spodní vodu doplní.

P. Rada 28.6.2020 14:05

Pane Polášku Vám osobně může být relativní kde jaký pojem. "Jedno" je Vám zřejmě i to, že rostlinstvo se různí a to i podle toho, s jaké půdní vrstvy je schopno vláhu a zdali vůbec čerpat.

Těm kterým toto vše a další okolnosti vláhové bilance... "jedno" není může jako nápovada posloužit něco s následujících odkazů:

https://www.intersucho.cz/userfiles/file/ZemedelskeSucho.pdf?fbclid=IwAR0qs1Q62W-fTIiUq5lOcJrlokW4AeBN1QF6nZ3KwBrjbxdJQpThkmnEzgE

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sucho-v-cesku-se-prohlubuje-v-pude-chybi-hektolitry-vody-101355?seq-no=1&dop-ab-variant=&source=article-detail

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2020/TZ_sucho_duben%202018_2020.pdf

L. Novák 28.6.2020 16:42

Blbečku, ještě odkaz na Ábíčko jsi sem nedal... ;-D

V. Bok 27.6.2020 22:16

Autor si pochvaluje trávu. No, jistě, pícnina. Akorát kdo tu píci sežere. Prasata o ní nestojí, drůbež (tedy kromě té na dvorku) jí nežere a krávy pomalu vymizely. Vypadá to, že chlévskou mrvu začneme vbrzku dovážet. Jinak budeme muset přejít na hydroponii...

R. Polášek 28.6.2020 10:34

Kde nějaká rozsáhlá plocha luk je, tam je dozajista nějaký hospodář, který tu trávu sklidí a využije pro krmení. Problém jsou akorát malé plochy, třeba na náspech a okolích silnic nebo okolích menších lesních ploch a křoví nebo ve městech. Dříve byla spousta drobných chovatelů králíků i třeba koz nebo i dokonce býků na žír, kteří tyto plochy intentívně vyžínali a zkrmovali, tedy měnili v maso. To se dnes už neděje a posekaná biomasa je tak spíš obtížný bioodpad.

Jinak je u nás tady na Severní Moravě taky drobný problém s počasím. Kdo pospíchal na seč trávy a posekal ke konci května ještě malou trávu, usušil v posledním delším období tepla a sucha a má kvalitní krmení a na louce další vyrostlou trávu. Kdo to promeškal, má problém, protože až dodnes v následujícím vlhkém období sušit nemohl a některé dny kvůli podmáčení dokonce ani nemohl se stroji na louku kvůli podmáčení. A tráva roste, dřevnatí , ve vlhku i hnije a ztrácí kvalitu.

Š. Hašek 28.6.2020 20:36

Pokud jste si nevšiml, pane Boku, tak "vobyčejná tráva" je "perpetuum mobile".

Sekáte, pasete, sušíte, nesejete, neoráte, ....... a vono to furt roste. Malinko zjednodušeno, ale je to tak.

Na jaře uvláčet krtince, malinko se postarat. Louka je dar!!!

Souhlas s tím, že seno se nyní i jen dává do balíků a hnije na kraji, v křoví.

P. Pepax 27.6.2020 11:08

Letos je normální průměrný rok i když jaro bylo nezvykle chladné. Okurky mi rostou krásně, ale jen ve skleníku, venku okurky rostou mizerně, protože jaro a počátek léta bylo velmi chladné. Různí fundovaní žvanilové o suchu a globálním oteplování jsou vpodstatě šiřitelé poplašných zpráv a opravdu mě hodně se...

Z. Lapil 27.6.2020 11:28

Možná jsou to žvanilové, i když vývoj jim dává spíš za pravdu, ale rozhodně neuškodí při tvorbě krajiny (zcela bez úvozovek) přemýšlet povícero let dopředu. Aleje, meze, rybníky, smíšené lesy...

Příklad: kousek od nás (pardubicko - hradecká část Polabí) počasí několika posledních let nerozdejchaly borovice. I byly vykáceny, čímž vznikl... no, pořád je to spíš les než paseka, porostlý jakýmisi šlahouny listnatých stromů - snad buky, habry, nějaká taková klasika. Těm to udělalo naprosto neuvěřitelně dobře: dostatek světla (ano, i vody) způsobil, že momentálně jsou obrostlé kmeny po celé výšce. Asi to není předpisový vývoj a počítám, že první pořádný vítr je poláme (nevyvrátí, na to jsou moc štíhlé), ale počítám, že na nějakém měřáku fotosysntézy aby člověk proti "borovicovému období" přepnul rozsah.

J. Kadeřábek 27.6.2020 11:50

Letošní vývoj dává spíše za pravdu našim předkům, kteří dávno říkali, že Medardova kápě 40 dnů kape. Není to tedy žádná abnormalita jak se nám oteplovači snaží vnutit.

L. Novák 27.6.2020 12:27

"Oteplovači" jsou obvykle mladí pitomci, kteří různých klimatických (krátkodobých) výkyvů zažili málo a nemají v mozku srovnané, co je běžné a co ne. Navíc se točí spousta všelijakých katastrofických či fantasy filmů, které jsou vizuálně tak dokonalé, že se snadno zavrtají do mozečků, jejichž majitelé časem přestanou rozlišovat prožité reálné události od těch virtuálních. Je to jako s působením reklamy. Tak dlouho vám ji perou do hlavy přes média, až z toho jednou "zblbnete" a jdete si ten nesmysl koupit... ;-D

P. Pepax 27.6.2020 12:44

Souhlas, máte kus pravdy.

P. Rada 27.6.2020 18:08

Zkuste rozlišit kus pravdy např. v podobě momentálně normální situace - od celkového vývojového trendu který planeta nepoznala celé miliony let.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD

L. Písařík 28.6.2020 5:17

Pane Rado, jste to opravdu vy? Vždyť vy jste zapomněl, že v minulých dobách bylo na Zemi i tepleji, jinak by nebylo uhlí a ropa a jindy zas chladněji - viz 4 doby ledové. Ještě bych podotkl, že to ochlazení vyburcovalo lidi, aby začali vynalézat, obzvláště v mírném pásmu, tomu vděčíme za různé důležité vynálezy, které umožnily přežit. Jinak bychom dnes neměli kamna ani atomový reaktor. To nakonec ve wiki taky najdete.

L. Novák 28.6.2020 9:52

Zelený magor "Rada|" už je na světě miliony let a musí vědět, jak se měnilo počasí i klima v jednotlivých letech. Jenom ten starý zkamenělý mozek už mu nebere další data, tak tady blábolí nesmysly... s odkazy na Wikipedii.... ;-D

V. Kolman 27.6.2020 18:10

Asi nejsem normální, ale u mě reklama (zvláště pak blbá, což jsou téměř všechny) funguje tak, že si reklamou propagovaný výrobek nekoupím.

L. Novák 28.6.2020 0:43

To jste v menšině, která si udržuje psychohygienu před útoky z vnějšku. Většina populace (ta blbější) reklamu vnímá vědomě i podprahově a podle toho se i chová. Je na to vědecky zpracovaná metodika a kdyby to nefungovalo, reklamu by nikdo nechtěl platit. ;-)

L. Písařík 28.6.2020 5:19

Nováku, nějak jsem nepochopil, kam se řadíte vy.

L. Novák 28.6.2020 10:00

Já? "Trpím" tzv. bannerovou slepotou (na Internetu) a všechno, co huláká reklamu, okamžitě vypínám. ;-) Občas si nějakou dlouhou reklamu pustím celou, abych se dozvěděl, co za nehoráznou kravinu se mi snaží nějaký osel prodat. Naposledy to byly na YouTube "šrouby do hlavy" na čištění uší od mazových výměšků, které prý odstraňují většinu problémů se zhoršováním sluchu ve stáří... ;-D To mě dorazilo. Fakt! Takovou blbost "doporučovanou lékaři" už jsem dlouho nikde neviděl, neslyšel. :-P

L. Písařík 28.6.2020 12:21

To vám chválím. Ale pokud čtete pozorně seznam.cz pak víte, že takových hajzlíků, co se snaží podvést zákazníka je něúrekum. Udivuje mně, že takovou reklamu Seznam bere, ale od říše římské je známo, že PECUNIA NON OLET.

L. Novák 28.6.2020 16:45

Seznam jsem ohodnotil jako výskyt blbostí ve zvýšené koncentraci. :-P

Z. Lapil 27.6.2020 13:01

Však se nehádám.

Udělal jsem si takovou sranda-úvahu. Sleduje-li se deset kritérií (příliš mokro, příliš sucho, příliš větrno, příliš slunečno...) a sledují-li se stoleté extrémy, proběhne stoletý extrém něčeho každých 10 let. Když k tomu přihodíte skutečnost, že lokální extrémy typu "strašlivá průtrž mračen" jsou pokaždé jinde, ale "každý rok někde", zjistíte, že při troše dobré vůle není jiné počasí než extrémní.

Známí mají chalupu (no, chalupu, solidní zděný barák s klenutými sklepy) u potoka. Spolehlivé místo, odkud lze i při náznaku povodně vysílat dramatickou reportáž. To na louku přijede přenosový vůz, vyleze reportér, poklekne, čímž vznikne hloubka do půli stehen... Předpokládám, že nemusím pokračovat :-).

P. Rada 27.6.2020 18:14

Mohl by jste pokračovat bud ve "sranda úvaze" nebo potlachání opustit a vážněji začít sledovat nezávisle ověřitelná kriteria a navíc celosvětově a v souvislostech.

I v češtině o tom nedávno vyšla přehledná kniha od profesionálů různých oborů s odůvodněním ve zdrojové literatuře:

https://www.databazeknih.cz/knihy/vek-nerovnovahy-411202

Z. Lapil 27.6.2020 19:20

To, co jsem napsal, JE ověřitelné kritérium: je tam číselně uvedený vstup, metoda zpracování i číselný výsledek. Nevylučuju, že tam nemám nějakou chybu nebo nepřípustnou zkratku.

Každopádně díky za tip. Solidní popularizace není nikdy dost.

L. Novák 28.6.2020 10:04

Ztrácíte s magorem "Rada" zbytečně čas. Ten není schopen ani pochopit základní pravidla českého pravopisu (po opakovaném odesílání do základní školy) a bude vám pořád dokola psát, že "by jste mohl..." :-P

R. Polášek 28.6.2020 10:45

Přesně tak, Navíc má dnes každé město svoji místní televizi a jejich reportéři se předhánějí, koho si veřejnost víc všimne. Není problém za běžné prudší bouřky když se znají detailně místní poměry, vystihnout přesně těch 10 - 15 minut, kdy po dešti proudí danými několika metry čtverečními takových 20 centimetrů kalné vody a udělat z toho téměř katastrofickou reportáž. A vzhledem ke kvalitě dnešních kamer se to při troše štěstí dostane do celostátní televize a možná i do nějaké mezinárodní zpravodajské sítě. Do Youtube už automaticky. A katastrofická záplava je na světě.

R. Polášek 28.6.2020 10:39

Nejspíš se jednalo o lužní půdu v říční nivě a do lužní půdy se borovice skutečně nehodí. Lužní půda je typická kolísáním hladiny spodní vody, v době velkých srážek a velké vody blízké řeky vystoupá spodní voda v lužních půdách vysoko a v době sucha zase hluboko spadne. To borovicím nevyhovuje, ty potřebujou hladinu spodní vody spíš dlouhodobě stálou.

Z. Lapil 28.6.2020 22:33

Myslím, že spíš nemáte pravdu, tedy ohledně výskytu lužního lesa, za borovice mluvit nemůžu :-).

Už je pozdě, odvážím se být konkrétní: na mapy.cz najděte Přelovice a kousek jižně křižovatku s 333. Takže ten kus lesa je na břehu Opatovického kanálu, k Labi je to nějakých 2,5 km a musíte přeplavat docela velký rybník. Nejspíš je to hodně písčitá půda s hodně mělkým jílovým podložím. Takže si dovedu představit, že voda tam jednoho dne prostě vyschne.

Opravdu jsem zvědavý na další vývoj, mezi těmi borovicemi vyrostly listnáče do podoby jakýchsi bičů, a až teď mohutně obrostou, asi jim nebude dělat dobře vítr.

R. Polášek 28.6.2020 10:51

Jsem se chtěl zeptat, jsou okolo Pardubic v těch polabských lužních lesíc dnes ještě divocí králíci? Když jsem studoval v Pardubicích, tak jich tam bylo hafo, člověk třeba na podzim v listopadu dojel do Pardubic, vylezl z vlakového nádraží a hned před nádražím kolem kousku nevydlážděné plochy kolem keřů tújí či jalovců ve světle výbojek vždy vegetilo a hledalo něco na zub pár divokých králíků. Tam všude kolem okolo Labe a Chrudimky je naplavená polopísčitá a pološtěrkovitá půda, velmi vhodná pro hrabání nor těmi králíky...

Z. Lapil 28.6.2020 22:41

V okolí nevím, kousek od nádraží jsem onehdy hnal nějakou nešťastnou srnu.

Přímo před nádražím králíci nejsou, proběhla skoro totální rekonstrukce: http://www.mparchitekti.cz/verejny-prostor/multimodalni-uzel-verejne-dopravy-v-pardubicich/.