15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

ZEMĚDĚLSTVÍ: Problém je jinde

Na první poslech to zní hrozivě. Česko mělo loni historicky rekordní schodek v zahraničním obchodě se zemědělskou produkcí. Znamená to tedy, že kdyby – nedej bože – propukla válka, záhy bychom neměli co jíst?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 18.2.2019 18:38

Re: EU je zlem. Jasný ?

Přidávám se se souhlasem!

D. Polanský 18.2.2019 18:07

Pěkně obecně napsáno, akorát

nevím, o čem to vůbec je. Vypěstoval dotyčný v životě alespoň mrkev?

J. Jurax 18.2.2019 17:09

Jenže řetězce jsou cizí a nemají zájem prodávat tuzemské zboží, když mohou šunt že Západu.

J. Schwarz 18.2.2019 17:03

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Za komančů byly obchody prázdné, pravda... ale to bylo socialismem a ne zemědělstvím! U Malacek krmili melouny prasata a na Ostravsku se o ně lidi na trhu prali. Stejně to bylo i s broskvemi a meruňkami - když je někdo naložil do dodávky na jižní Moravě a prodával v Olomouci, honili ho policajti za "nedovolené podnikání" ale n.p. Zelenina je dovézt nedokázal... Inu, socialismus. Ale furt lepší než ve Venezuele, že...

J. Schwarz 18.2.2019 16:58

Re: Problém je ve společnosti, která

Po roce 1989 se o to postaral trh a tedy vlastně komunista. Díky komunistům u nás panoval dojem, že všechno ze "západu" je lepší neb na západní zboží měli jen majitelé valut a tedy i bonů. Běžný člověk neměl možnost věci dostatečně porovnat v dlouhodobější perspektivě... No a než se potom rozkoukal, už tady všechno patřilo zahraničním obchodním řetězcům. A nakonec poznámečka - naši zemědělci vyvážejí levně nejspíš proto, že doma jim za jejich produkci nenabídnou ani to málo co cizina. A že bychom nedokázali doma vyrobit lepší zboží než dovážený šunt, nevěřím. Nebylo by rozumnější namísto kritiky zahraničních řetězců a jejich šuntů nabízených pod stejnou značkou a ve stejných obalech jako kvalitní zboží na "západě" to vůbec nekupovat a vyrobit si doma svoje?

F. Navrátil 18.2.2019 14:00

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Pokud nejste spokojen s kvalitou kyselého zelí v supermarketu, tak kupujte vynikající Talašovo kyselé zelí z Tlumačova! Na degustacích doma i v zahraničí sbírá ocenění. Už roky nekupuji jiné, protože má vynikající chuť a dá se jíst, jak tomu bývalo za našeho mládí, tepelně neupravené.

V. Braun 18.2.2019 10:26

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Bohužel to ani není o té ceně. Je to o distribuci a pohodlnosti. Je jednodušší mít velkododavatele rajčat ze Španělska, kde to utrhnou skro zelené aby to vydrželo převoz a pak ještě dobu v obchodě. A je jednodušší mít takového dodavatele celoročně, než v sezóně nakupovat od někoho místního, kdo dodává rajčata zralá.

P. Harabaska 18.2.2019 9:20

Re: EU je zlem. Jasný ?

Jak rád a spontánně s vámi souhlasím.

P. Harabaska 18.2.2019 9:19

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Kdepak jsou ty doby, když se v Čechách prodávala rajčata ze Slovenska! Pěkně červená, plná šťávy, sladká a s jemnou slupičkou. Teď tady prodávají pod názvem rajčata napůl zelené brambory, uvnitř nechutná dužina, slupka jako z igelitu. Chcete-li, aby výsledný pokrm měl chuť po rajčatech, musíte přidat kečup. Také tu bývaly slovenské meruňky nejlepší jakosti, dnes prodávají nedozrálý sajrajt odněkud ze západní Evropy, jen aby cena byla vysoká.

P. Harabaska 18.2.2019 9:12

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Je to sice maličkost, ale - pokud jde o to zelí, červené i zelené/bílé - souhlasím s Vám. Také kupujeme zelí v Německu, a to v konzervě. Krom nadbytečného nálevu je ve srovnání s německými v českých výrobcích zelí špatně a nahrubo nakrouhané a navíc v něm nacházíme také nakrouhané tvrdé košťály, které musíme vyhodit. V Německu mají v obchodech kyselé zelí ve dvou cenách. I to levnější (horší) je pořád lepší než to naše. Dali jsme také jednou na reklamu doporučující "prvotřídní" kyselé zelí křimické od pana knížete Lobkowicze, ale kvalitou zpracování se nacházelo stejně nízko jako zelí od jiných českých producentů, také nadbytek nálevu a také košťály. A tak je to v Česku se vším. Aspoň trochu se vás snaží "orvat" snad každý výrobce, aby si nějak zvýšil zisk. Začnete v obchodu kupovat např. novou buchtu s tvarohem. Za pár týdnů poznáte, že se jedná o buchtu s tvarohem jen podle názvu. Uvnitř není téměř nic.

K. Janyška 18.2.2019 9:04

EU je zlem. Jasný ?

Nás nebude nikdo učit hospodařit na půdě. Ti rudočerní sviňáci z Bilderbergu nás omezují a dirigují nám... Dzp.

J. Cyrany 18.2.2019 8:46

Můj oblíbený rozumbrada.

A to platí jen o zemědělské produkci? Neplatí to i o průmyslové produkci, myslím skutečně českou produkci či službách ? Nenaplňuje naše země znaky kolonie ? Na to ,aby se pustil do zkoumání hlubších příčin není ale autor placený...mu he he he

L. Písařík 18.2.2019 7:45

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

1)vyskytují se i zprávy, že přídavky do PH z řepky, které doma produkujeme, naprosto nedostačují, vzhledem k množství načerpaných paliv a tak je musíme dovážet.

2) Zemědělci budou vždy pěstovat to, na co je odbyt a co je cenově výhodné

3) Rakousko - takové lány řepky tam nenajdete a přesto žijí docela dobře.

L. Písařík 18.2.2019 7:41

Re: Kdyby tak autora

To by museli producenti prodávat sami a přímo a za ty ceny, za které výrobky vyvážejí + realizační náklady prodeje. V marketech se potraviny z dovozu i tuzemska prodávají skoro za stejnou cenu, to znamená, že rozdíl zastrkují do kapsy obchodníci. Supermarkety budou vždy zaměřeny na dovozní zboží, jejich vedení sídlí taky v zahraničí. Jiný postup nelze od nich očekávat.

V. Kotas 18.2.2019 6:36

Problém je ve společnosti, která

částečně z vlastního přesvědčení, částečně pod tlakem reklamy, dává přednost dováženým potravinám a to i těm základním ( vždyť také po r.1989, mnozí novodobí svazáci vyřvávali - všechno dovezem ), před domácí produkcí. Na rozdíl od Rakušanů, třeba. A když se k tomu přidá byrokracie, která ztěžuje sedlákům prodej ze dvora, místo podpory, zase jako v Rakousku, je zaděláno na problém. Pěstuje se už tak málo, že nejsme soběstační v základních potravinách. Samozřejmě že " řádí " neviditelná ruka trhu.

D. Rajninec 18.2.2019 5:02

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Ale rozumel a veľmi dobre .

Čo máte s tou repkou ? U vás nepestuje to o čo je záujem ?

Problém u nás je v tom , že sa pestuje pšenica a tá sa v milionoch tonách vyvezie ako kŕmna , alebo sa "skoro" zadarmo daruje za polovicu ceny niekde do Afriky , aby sa vyprázdnili sýpky !

A o tom , že na vypestovanie 1 tony pšenice je treba 100m3 vody ani nehovorím , skoro celé Slapy sa vyvezú , ale doma sa plače , že je sucho , nie je voda , niektoré obce majú prídely na vodu ...atď .

Čo tak skúsiť napríklad vyvážať koláče napečené z tej pšenice . Taký Sacher pečie z rakúskej pšenice sachrové torty a letwecký ich exportuje do celého sveta ! A div sa svete , ludia ju kupujú aj predraťenú....

V. Vérosta 18.2.2019 4:44

Kdyby tak autora

napadlo i nějaké řešení ... a nejenom laciné a bezzubé konstatování!

L. Novák 18.2.2019 1:32

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Ale rozuměl. Levný vývoz má své příčiny a já je vidím i v obchodech. Třeba červené zelí v láhvi z Německa je nalisované do prostoru tak, že z něj už skoro nevyteče žádný nálev. Zato zelí českých výrobců je podstatně levnější, ale polovinu láhve tvoří nálev... Koupím raději to německé. A takhle bychom mohli pokračovat jednu položku za druhou.

J. Brunner 18.2.2019 1:05

Re: Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

Článek jste asi četl, ale nerozuměl. A řepku si vymyslela EU. Tu máte k těm banánům.

L. Novák 18.2.2019 0:55

Hlavně že jsme velkoproducenti řepky olejné

To teď frčí, dá se to sklízet po tunách do kontejnerů a jde to rovnou do fabriky na zpracování. Ne do obchodu a ke spotřebiteli.

A zemědělcům to vydělává peníze a moc se při tom nenadřou...

Dost často slyším, jak bylo báječné, že jsme za komunistického totalitního režimu (a za Železnou oponou) byli "soběstační v potravinách". Obvykle to říkají komunisti a jim názorově blízcí občané. Kdo si vzpomíná, jak prázdné byly obchody ovocem a zeleninou v té době, musí si poklepat na čelo. Přes otevřené hranice k nám dnes proudí velké množství zemědělských produktů, ovoce a zeleniny, které jsme dříve vůbec neznali a nebo byly vzácné a drahé. Podpultovky. Je jasné, že nemůžeme být soběstační, pokud nakupujeme v dnešní nabídce sortimentu ovoce a zeleniny. To je také důvod, proč zemědělský dovoz po roce 1990 rostl a jistě ne málo. Banány a další tropické ovoce máme celoročně za ceny vzhledem k platům mnohem nižší, než za komunistického režimu. Dokonce jsou v roce období, kdy třeba banány prodávají hypermarkety levněji (v Kč) než obchody komunistické (Kčs) - za cenu 17,- a méně Kč/kg. Trh funguje a občan z toho má nesporný užitek.