3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

ZEMĚDĚLSTVÍ: Předčasná zpráva o zpožděných žních

Předpokládaný meziročně nižší letošní objem tuzemské úrody hlavních obilovin a pomalejší postup sklizně sice není kvůli všudypřítomnému koronaviru tradiční hlavní náplní zpráv v průběhu žní, pokud se ale na téma dostane, bývá obojí hodnoceno negativně a se závěrem, že důsledkem bude růst cen chleba a pečiva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 4.8.2020 17:58

Zde máte dílem pravdu.

Pokud jste chodil do školy a dával pozor, tak jsme se z kobylek tady nikdy opravdu nezbláznili.

A opět a stále nechápu, že někdo i k deseti dekám česnekové rolády stále chroustá Babiše. Co takhle rohlíky?

Š. Hašek 4.8.2020 17:33

Jsem naprosto vykolenej. Obecně.

Všichni (skoro) politici se naparují (u Moravce) že to dokáží! A zatím:

1. Počasí hapruje. Vydá se poplach a on je slejvák na 2.22% plochy republiky!!!

2. Úroda hub hapruje. Vůbec všechny úrody si dělají, co chtějí.

4. Nestanoví se pevné pořadí pro kombajnéry. Od Hané až po Pelhřimovsko. Tady se věnuji těm žním. Ani zrno nazmar!

3. Neodhadnou počet zkažených žaludků po párcích na koupalištích ČR. Tak se to pak hodí na ten Virus.

4. Málokterý politik rozumí aspoň tomu, v čem chce být ministrem. Babiš aspoň rozumí fakturám a není jako hejhula Sobotka (s Grossem).

ZKRÁCENO.

M. Hoblík 4.8.2020 17:32

Pro naši zem by nebyl problém ani nálet kobylek! Máme Babiše.

R. Tichý 4.8.2020 15:59

Tomu rikam strelba do vlastnich rad ;-)

R. Polášek 4.8.2020 13:15

Podle mně problém přinese zákaz používání Roundupu na sklízené obilí v kombinaci s letošním vlhkým počasím. Tento zákaz obecně způsobuje i v dobrých letech vyšší potřebu obilí přisušovat a tudíž zdražování produkce, ale letos za současného vlhkého počasí to bude potřeba sušení ještě mnohem naléhavější. Vedle zdražení se to projeví ve vyšším množství plísní v obilí.

J. Nevrkla 4.8.2020 12:34

Ke všemu rozhodně ne. Jsem skeptický třeba k teorii globálního oteplování, k prospesnosti islámské imigrace, k multikulturnosti, k úspěšnému vývoji EU, k uhlikove neutrální ekonomice, k velkému skoku prostřednictvím zadluzovani. Vy k něčemu toho skeptický nejste? Tak mě zkuste přesvědčit.

V. Čermák 4.8.2020 12:02

Zřejmě jste myslel 40 let. Mimochodem, teď nám zase už 30 let vtloukají do hlav, že zemědělství ČR je v podstatě zbytečné. Všecho si přece můžeme dovést a nakoupit z ciziny, která nám ráda svoje dotované přebytky horší kvality ráda prodá.;-DRv;-D

V. Čermák 4.8.2020 11:57

Hm, zdá se, že jste Skeptický tak jaksi od přírody, ke Všemu. Nemám pravdu?;-D

J. Nevrkla 4.8.2020 11:28

Proč bych strašil? Strašilo se intenzivně vloni kvůli rekordnímu suchu, úroda byla rekordní. Letošní tolik toužebně očekávané srážky budou znamenat spíš pokles, tak to chodí. Ale tvrdit, že teze o co nejlepší urode jsou prekonane, jenom proto, že chleba a krmiva bude dost, mi přijde ujeté. Zemědělci samozřejmě usilují o co nejvyšší úrodu, o co nejvyšší efektivitu. Možná by se snadněji obešli bez dotací, na které se zřejmě bude stále hůře dostávat. Export není důležitý? Pokud vím, tak zemědělských produktů dovazime více než vyrážíme. A k vývoji našeho exportu průmyslového zboží jsem značně skeptický. Uvidíme.

P. Lenc 4.8.2020 10:49

A není pane Nevrklo?Žiji na vesnici tak napište, postrašte...;-D:-P;-D

J. Nevrkla 4.8.2020 9:13

Už jsem agrarniho analytika pochopil. O výnosy v zemědělství nejde, všeho je dost, to důležitější je pestrost krajiny díky máku. A zemědělci mají jasno, všechno je v pohodě.

D. Rajninec 4.8.2020 7:27

...40 rokov vtĺkali do hláv ....

D. Rajninec 4.8.2020 7:26

Stále je v nás to komunistické , čo mám 70 vtĺkali do hláv : boj o úrodu , plechové kavalerie brázdiace naše cesty, 2 dni pred žatvou sa zistí , že polovica kombajnov nemá klinové remene , preteky v zahlásení HOTOVO ! , bez ohľadu akú je obolie , ktoré potom vesolo hnije , ale sa míňajú tisíce m3 nafty na dosušovanie ! A hlavne UV KSČ rozkazuje vetru dažďu !

A dnes ? V našej dedine sa po poli plazia 3 kombajny , 3 veľké Tatrovky a za týždeň je HOTOVO ! / len neviem komu to hlásia /. Už dokonca nie sú ma poli ani dedinskí hasiči s naštartovanou striekačkou !

PS. Už by sme mali konečne pochopiť , že potravinovú bezpečnosť nedosiahneme milionmi ton vyvezeného obilia pod cenu a dovozom "koláčov" 10-20x drahšími ako sú domáce suroviny !

R. Langer 4.8.2020 6:02

Hm, ono už to tak bývá, že když je chladněji a vlhčeji, tak bývá úroda trochu později, a fakt to neznamená žádnou ekonomickou tragédii...