Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZEMĚDĚLSTVÍ: Pole plná kadibudek

diskuse (6)

Českému zemědělství škodí úřední šiml. Zbytečné papírování stojí miliardy

Zvyšovat efektivitu a konkurenceschopnost našeho zemědělství a potravinářství lze různými způsoby. Jedním z nepříliš zdůrazňovaných je také redukce nadměrné, často nelogické a místy zcela paradoxní byrokracie, která zvyšuje náklady na produkci čehokoli a zatěžuje zejména menší a střední podnikatele. Negativní dopady byrokracie na podnikání jsou přitom mnohem vyšší, než si leckdo představuje, přesto se situace mnoho nemění, a pokud k nějakým pozitivním změnám dochází, pak je to - v oblasti zemědělství - většinou zásluhou jediné instituce - Antibyrokratické komise ministerstva zemědělství (ABK). Její vznik iniciovala již před pěti lety Asociace soukromého zemědělství ČR. Ta již v roce 2006 zpracovala základní přehled povinností zemědělců vyplývajících z resortních a obecných zákonů jdoucích nad rámec podmínek podnikání jako takového, přičemž došla k číslu 143 povinností navíc.

Náklady na byrokratické povinnosti vyčíslili v minulosti také němečtí farmáři a není na škodu si je pro představu připomenout. Tak například nad podáním žádostí o dotace stráví farmáři v Německu ročně celkem 6,7 milionů hodin, což je při tamní hodinové mzdě cena (ztráta) 168 milionů eur ročně. Evidence spojená s chovem dobytka jim zabere ročně 10,4 milionu hodin, což představuje hodnotu 260 milionů eur. V ČR obdobné statistiky neexistují, je ale evidentní, že ztráty vyplývající z papírování jsou stejné, ne-li vyšší než v Německu.

Mimo jiné proto, že v ČR nejsou zdaleka tak jako u našich sousedů dopracovány metodiky kontrol zemědělců v dodržování příslušných zákonů, nařízení a vyhlášek. Požadavky různých institucí tak jdou často proti sobě, přičemž rukojmím pro obhajobu "byrokratických pravd" je jak samotný zemědělec, tak i třeba česká krajina. Všichni se jistě shodneme, že pro vyšší pestrost této krajiny a zejména pro prevenci erozí a následných povodní je žádoucí rozčlenit souvislé pozemky takzvanými biopásy. Zatímco ale zákon o rostlinolékařské péči nařizuje zemědělci v případě, že se z takových pozemků šíří na okolní pozemky invazní plevele, příslušné biopásy posekat, podmínkou dotací na biopásy naopak je, že se sekat nemohou. Modelový spor tohoto typu před časem řešila právě ABK a naštěstí úspěšně, jinak by zemědělec, který byl nucen dodržet zákon a biopás posekat, nedostal podle Státního zemědělského intervenčního fondu dotace. Protichůdných povinností zemědělců je ale celá řada, neboť různé instituce a dozorové orgány působící v oblasti zemědělství a péče o krajinu se řídí různými zákony a metodikami.

Zemědělci se ale nepotýkají pouze s legislativou z dílny vlastního resortu, ale třeba z oblasti zdravotnictví. Podle "Nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci" z roku 2007 je například zaměstnavatel dle paragrafu 54 povinen zajistit svým zaměstnancům přístup k záchodu, který nesmí být od pracoviště vzdálen více než 120 metrů.

Ve složitém terénu pak musí být záchod dostupný do vzdálenosti 75 metrů, přičemž v případě mobilního pracoviště se připouští suchý záchod. V materiálu není přitom nikde zmíněna výjimka pro zemědělství a práce na poli. To v praxi znamená, že při striktním dodržování tohoto nařízení by musela být tuzemská pole plná kadibudek ve vzdálenosti 75 metrů od sebe podobně, jako na nich můžeme po sklizni vidět balíky sena či slámy. Pravda, na českých polích zatím kadibudky nejsou.

Při pojetí byrokracie počesku tam ale klidně v budoucnosti býti mohou - je to přece nařízení vlády.

LN, 30.9.2011

Autor je agrární analytik

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Do Prahy dorazil v noci na neděli druhý repatriační let s více než 80 českými občany, kteří se...

Jiří Just
22. 6. 2025

Výsledek, který nepřekvapí. Odráží aktuální stav ruské společnosti. Ze souboje Putina se Stalinem...

Lidovky.cz, ČTK
21. 6. 2025

Fotbalisté Interu Milán ve druhém zápase na mistrovství světa klubů udolali ve skupině E Urawu 2:1,...

ČTK, Lidovky.cz
21. 6. 2025

Fotbalisté Plzně si v prvním utkání letní přípravy na novou sezonu zastříleli a Stod ze sedmé ligy...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz