25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

ZEMĚDĚLSTVÍ: Historická mléčná krize

O likvidaci českého zemědělství se mluví již dlouho. Teď se však zdá, že se předpověď naplňuje mílovými kroky. Před zánikem nebo poblíž zániku je tuzemská výroba mléka, tvrdí Agrární komora a její prezident Miroslav Toman. Má bohužel úplnou pravdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 23.5.2016 22:58

Čím levnější mléko, tím víc se ho prodá...

Zrovna teď třeba Kaufland prodává litr UHT mléka 1,5% v akci za 7,90 Kč. Před časem proběhla médii informace, že 80% prodeje mléka připadá na akční prodeje za nižší ceny. Když stál litr 15 Kč, přestal jsem mléko kupovat. Tak si vyberte, co je pro koho výhodnější. ;-)

J. Jurax 23.5.2016 22:42

Re: O krachu zemědělců se píše cca 20 let a nikde

Zemědělci nebudou prodávat půdu - na tu přece dostávají dotace :-)

A jinak - to, co je v hypersuper je nepodstatné. Podstatné je, kolik za mléko dostane prvovýrobce.

P. Selinger 23.5.2016 15:13

Re: Proč dotovat zemědělství,

Bude-li vývoj pokračovat, bude výroba hnoje efektivnější než výroba mléka - podívejte se na ceny granulovaného hnoje v supermarketech !

P. Burda 23.5.2016 14:53

Jó, žížala

dělá spoustu užitečné práce, ale nemá lobbing! Až zaplatí politikům za odhlasování zákona o deregulaci vodních toků, odstranění betonových koryt (samozřejmě jen tam, kde je to lidsky možné), za zatravnění svahů (i pšenice je "jen" ušlechtilá tráva), budování mezí (co se museli za komunistů rozorat) a remízků - tak pak bude i něco pro žížalu.

Nyní ale vede lobby betonářů, melioračních vyznavačů, narovnávačů, hrázných (omlouvám se všem toho povolání, myslím ty, co by hráze postavili i na kopci), "velkostatkářů" (nikoli hospodařícím na velkém statku, ale těm se snahou mít svých 200 ha v jednom lánu bez mezí a remízků), chemiků, jadařů (nebo jedubab?) a stavitelů v zátopových oblastech.

Děda si melioraci na louce udělal tak, že před loukou a za loukou, ve směru toku potoka, vyoral hlubokou (30 možná 40 cm) brázdu. Louka byla zpracovatelná, ale netýkalo se to vody, kterou potřebovala tráva k růstu.

Meandrující řeka nechá část vody v krajině - ale vstřebat, zbytek pomalu vysoupá a pomalu klesne. I když zatopí, tak solidně postavené domy neboří (také je otázka, zda stavět v zátopovém území). Regulovaná, ideálně co nejrovnější a s vybetonovanými břehy, vodu rychle z krajiny odvede - a je sucho - ale také rychle stoupá a ničí.

A. Bocek 23.5.2016 13:59

Re: Proč dotovat zemědělství,

A tomu nejpracovitějšímu protipovodňovému dělníkovi : Žížale děláme prostředí plné herbicidů, pesticidů , fungicidů.......

J. Lepka 23.5.2016 13:52

Re: Zemědělství = chemie

A čemu se vlastně divíte, když nosnou myšlenkou je, že GMO je fuj.

P. Burda 23.5.2016 12:45

Re: Proč dotovat zemědělství,

Šetřit se musí za každou cenu!

Šetřit se musí, ať to stojí, o to stojí!

Přírodu ochráníme, i kdybychom jí měli zlikvidovat!

A desetihektarový lán je dneska spíš políčko. Než zajíc přeběhne moderní lán, trefí ho šlak. Dešťová voda naprsí a odteče - půda zničená chemií (zaoraný hnůj tak trochu kypří sám o sobě) a udusaná léty těžkých traktorů (dříve bez ohleu na měrnou hmotnost, to se snad zlepšuje), na kopci lány řepky, kukuřice nebo brambor - aby se té vodě lépe odtékalo do údolí. Pak řešíme, jestli z údolí Mže/Berounky udělat suchý poldr, protože nám po dešti chce voda spláchnou Pražský hrad.

Místo odstranění prvotní hlouposti řetězíme další a další.

Z. Koutecký 23.5.2016 11:24

Zemědělství

Útlum zemědělské výroby nepostihuje jen ČR, nýbrž i takové zemědělské státy jako třeba Bulharsko, kde paradoxně 80% zeleniny a ovoce na trhu je z dovozu, nebo Rumunsko, kde se rychle snižují stavy dobytka a stavy v tradičním chovu prasat. Zemědělci u nás skutečně příliš často nekrachují (tak kolem 30 za rok), ovšem zemědělci přežívali i v době, kdy byla v družstvech jedna koruna za jednotku. Má vždycky co jíst a když dneska pěstuje řepku, tak přežije. Nebo se transformuje na "kovozemědělce".

Zajímavá bude situace, pokud EU podepíše smlouvu TTIP. Počítám, že to otřese i těmi zeměmi, které dnes zaplavují svými zemědělskými produkty Evropu. USA mají totiž svých levných DMO potravin a masa nadbytek.Do Evropy přicházejí prodávat, nikoliv kupovat.

A. Bocek 23.5.2016 10:44

Proč dotovat zemědělství,

když je v Evropě nadprodukce potravin . Proč většinu zemědělských dotací spolyká Francie , která má nejdražší vína a sýry. Proč některé státy stále produkují MEŘO , když na jeden litr MEŘO se spotřebuje více než jeden litr nafty . Proč dostávají dotace desetihektarové lány, když neudrží vodu v krajině.

P. Burda 23.5.2016 10:16

Import - Export - The King of Milk Business

České mléko do tanku na kamiónu, vývoz do Německa, zabalit do Tetrapacku, naložit v paletách na kamión a dovézt do Čech.

Máme (nebo jsme měli) vlastní zpracovatele, proč musí ten litr mléka do ciziny, aby z něj mohli přivézt několik litrů mléčných výrobků?

J. Hanzal 23.5.2016 10:09

Zemědělství = chemie

Proč takový nadpis? Bydlím u polí kde hospodaří družstvo nebo jak se to teď jmenuje a už drahně let jsem neviděl, že by se klasicky hnojilo. Tedy kravským hnojem, poněvadž když nejsou krávy (viz dotace a kvóty EU) tak není hnůj. Za to chemie je dosti. Jako letos, mají zaseto obilí, ale místo hnojení před orbou jezdí po poli ve vzrostlých rostlinkách a čímsi to stříkají. Na můj dotaz proč to, prý je to levnější a pro roslinky prospěšnější, naší předkové asi byli blbí.

J. Růžička 23.5.2016 9:35

Rusko je nezajímavé

Objem obchodu s Ruskem je minimální, Ruskem vyhlášené sankce o ničem. Ta hrstka zemědělců, sázejících na obchod s Ruskem, jichž se ruské sankce dotkly, místo breku a nářků nechť hledají a nacházejí odbyt pro své produkty jinde.

J. Schwarz 23.5.2016 9:30

Re: Nevěřím zemědělcům jejich nářky.

Zemědělci brečí vždycky, to je fakt. Stejným faktem ale je, že si silné země EU vždy prosadí svůj zájem. Nejdříve to byly dotace na kterých profitoval hlavně francouzský zemědělec, a když se změní situace / ruské embargo / tak se dotace zase zruší protože je třeba "uvolnit trh" /. To se kupodivu zase hodí zemím jako Francie či Německo, neboť dnes je třeba vyprodat zásoby a zničit ekonomicky slabší výrobce a tím dosáhnout snížení zemědělské výroby v Evropě. Jak zemědělství ve východní Evropě zkrachuje, dotace opět přijdou na scénu a budou vyšší, aby vykompenzovaly předešlou ztrátu. Už se těším jakou si k tomu evropské instituce vymyslí pohádku.

V. Kopta 23.5.2016 9:27

dotace

samozřejmě že to je promblém EU. vypněte dotace a kvóty a uvidíme kdo přežije...

F. Egerer 23.5.2016 9:11

Rusko vyhlásilo embargo na dovoz mléčných výrobků

z EU. Nevzpomenete si pane autore na důvod, proč to Rusko udělalo?

J. Růžička 23.5.2016 9:10

Nevěřím zemědělcům jejich nářky.

Brečí a naříkají vždy a za všech okolností. Buď je velká zima, nebo velké teplo, sucho, mokro, mrazy...nikdy není akorát. Bulí pouze a jenom o zvýšení dotací. Údajně zavedení kvót na cukr zničilo naše cukrovarnictví. Přesně opačný postup, tedy zrušení kvót na mléko, zničí naše producenty mléka? Na různých seminářích, dotačních školeních a setkáních zemědělců, potkával jsem spokojené, zámožné lidi, přijíždějících v nejmodernějších osobních automobilech, uvažujících o zakoupení nejnovější verze pc, vesele si sdělujících skvělé zážitky z luxusních zahraničních dovolených. Kecy o krachu českého zemědělství posloucháme již sedmadvacet let.

M. Koutný 23.5.2016 8:55

Jděte do brdiček

s těmi temnými kravíny!!! Viděl jste vůbec někdy nějaký? Řekl bych, že leda ve snu. Podmínky, v jakých jsou dnes krávy chovány, jsou luxusní (pokud nepřistoupíme na blábolení pomatených aktivistů, že už jen samotný chov zvířat pro mléko a maso je jejich týráním.) A není to proto, že to někdo nařídil, ale z prostého důvodu: když má zvíře pohodu, pozitivně se to promítne do jeho užitkovosti a zdravotního stavu, a tím pádem do ekonomiky.

Problém je skutčně v tom, že v řadě zemí je zemědělství dotováno takovým způsobem, jakého mi nikdy nemůžeme dosáhnout, a mrzačí se tím neskutečně celé tržní prostředí. Jsem přesvědčený, že kdyby (plošně v Evropě) zmizely dotace, čeští zemědělci by patřili ke špičce a pro změnu bychom zaplavili Evropu potravinami my.

J. Chaloupka 23.5.2016 5:09

O krachu zemědělců se píše cca 20 let a nikde

žádný zkrachovalý zemědělec. Naopak, dotace do zemědělství rostou a rostou. Tak až budou zemědělci prodávat půdu, protože je neuživí, tak mi dejte vědět.

Pokud jako laik vím, tak letos únie zrušila kvóty na mléko, které může vyrábět kdokoliv. Už to není monopol. To snížilo ceny mléka v různých zemích až o 30%. U nás samozřejmě pouze o 16%. V poslední době cca od dubna se snižuje cena mléka v supermarketech. Ale cena mléčných výrobků zůstává stejná. Je to jako s ropou. Ať její cena klesá nebo stoupá, u nás na pumpách jen stoupá cena benzinu a nafty. No, tak až bude cena mléčných výrobků klesat, pak teprve půjde o krach. Možná. Nebo na tom vydělají zástupy spotřebitelů. Mimochodem víte, že nás "uživí" pouhé dvě (!) procenta tzv. zemědělců? Kolik je ale těch spotřebitelů, které na nízké ceně získají? Ono to u nás je totiž hlavně velkovýroba. Normální zemědělské fabriky. Takže konec žalopolek, prosím.