11.4.2021 | Svátek má Izabela


ZEMĚDĚLSTVÍ: Aha, už tomu rozumím

26.3.2021

  1. Rok 2001. V rámci příprav na vstup ČR do EU byla ČR nucena zavést od 1. 4. 2001 kvóty na mléko. Kvóty sloužily jako nástroj k regulaci mléčného trhu v rámci EU a nepřímo skotu vůbec. Zavedení kvót bylo v souladu s právem EU.
  2. Na přípravách pro vstup do EU se aktivně podílel pan Ramiro Cibrián – velvyslanec Evropské komise v ČR (mj. znal výborně česky). Objížděl všechny okresy v ČR, podílel se na organizování besed s veřejností, vysvětloval výhody našeho členství EU. Setkání s veřejností např. v okrese Jindřichův Hradec proběhlo v Jindřichově Hradci v nynější budově VŠE. Poněkud zmatení zemědělci pokládali panu Cibriánovi otázky. Co budeme vyrábět, když ne mléko a hovězí maso, co budeme dělat s uvolněnými plochami orné půdy? Na to pan Cibrián odpověděl. Budete pěstovat řepku
  3. Dne 1. 5. 2004 vstoupila ČR do EU. V důsledku regulačních kvót (a zejména diferencované dotační politiky mezi jednotlivými státy EU) se v ČR snížila produkce nejen mléka, ale i hovězího masa. Snížily se stavy skotu, a také, cca na jednu třetinu, se snížila i produkce nejdůležitějšího organického hnojiva - chlévské mrvy, která má vliv na množství humusu v půdě a schopnost půdy zadržovat vodu a čelit půdní erozi. Násobně se zvýšily plochy řepky. Nejvíce herbicidů se přitom v minulosti spotřebovávalo právě u olejnin (zejména glyfosát – roundup). Jak je vidět, ne Babiš, ale politika EU způsobila to, že naše krajina zežloutla.
  4. Rok 2015. Dne 31. března skončila platnost regulace trhu s mlékem pomocí kvót. Cíle bylo dosaženo. Zemědělská produkce byla v ČR utlumena a stabilizována. (Na podstatně nižší úrovni nežli např. v sousedním Německu nebo Rakousku.)
  5. Prosinec 2020. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa požádal se svými kolegy dopisem Evropskou komisi o stanovisko k našemu připravovanému zákonu, který by měl určovat povinný podíl českých potravin v obchodech. Chtěl prý potvrdit nezákonnost kvót a obával se toho, že čeští zemědělci nejsou schopni zajistit dostatek potravin. Bez dopisu pirátů by ostatně mohla komise jen těžko vstupovat do legislativního procesu suverénního státu. Když jsem loni v blízkosti Dvora Králového procházel sady plné nesklizených jablek, bylo mi nějak smutno…
  6. Březen 2021. Senát odmítl návrh na zavedení kvót na povinný podíl českých potravin v českých obchodech. Zavedení kvót by prý bylo v rozporu s právem EU. Evropská komise varovala, že v případě přijetí kvót se Česko může dočkat z Bruselu žaloby…

Aha, už tomu rozumím!!! Někdo sleduje zájmy národní a někdo zase zájmy jiné… A evropské paragrafy se ohýbají tak, jak je potřeba. Co kdybychom ale kvótám na české potraviny říkali nějak jinak. Například opatření k ochraně životního prostředí minimalizací zbytečných transportů potravinového zboží v zemích EU.

Milan Chmelík

Milan Chmelík


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.