Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seP80e19t36r 87K28u45b30á30č
Myslím, že bychom měli pohlédnout pravdě do tváře a uvědomit si, že máme dvě energetické soustavy
1. "Ideologickou" energetickou soustavu, kterou nám vnutili zelení bolševici, která vyrábí kdy chce a kolik chce.
2. "Skutečnou" energetickou soustavu, která vyrábí kdy to potřebujeme.
Navíc je problém v tom, že zelení bolševici chtějí abychom předstírali že ta jejich energetika je ta hlavní a ve všech směrech lepší, takže kromě peněz (státních i soukromých) promrhaných na prošlapávání technologicky nesmyslných slepých uliček - utrácíme ještě nemalé peníze za (marnou) snahu o koordinaci těchto dvou energetických soustav.
Příklad : Američani utratili za soukromé solární projekty tolik peněz, že by to stačilo na 100% pokrytí VŠECH energetických potřeb USA jadernou energií, což by znamenalo nulovou produkci CO2 !!!
Kolik utratili Evropani v současném dotačním bor**** si ani nedovedu představit. A též z množství zbytečného CO2 z pálení ruského a katarského plynu kvůli "náhradní" výrobě energie - by Greta měla psotník.
ERGO - když zelení bolševici chtějí mít své sluneční panely a větrné mlýny ať jimi třeba elektrolyzují vodu, nebo jinak mrhají jejich produkcí, ale ať ji pro boha nepouštějí do skutečné elektrické sítě, kde tím dělají více škody nežli užitku.
M20i75r42o22s89l46a88v 41Š55e53j48n12a
Já si myslím, že Kubát by měl svou genialitu aplikovat v zemědělství. Určitě by zavedl systém, kde by se obilí sklízelo jen tehdy, když by to bylo potřeba, nikoli v doběsklizně. Zakázal by zásobníky na obilí, protože jsou strašně drahé.
Žrádlo by vyráběl z ropy a uhlí, protože pěstování na poli je obnovitelný zdroj žrádla, což je ideologicky špatně
P88e26t56e 83B51r37i66c48h
Zelená energie je skvělá, až na takovou drobnost. Že nefunguje bez dotací.
P56r86o44k98o13p 60P20r86o31p66e83s
Nejenom dotací. Sem tam se musí nějaká konkurenční možnost zdanit nebo zakázat.
J67i24ř96í 27M58a17j51z31l38í36k
Kde jsou ty časy, kdy výroba elektrické energie spočívala na točivých generátorech, poháněných parními turbinami a kdy pro vykrývání ranních špiček odběru proudu sloužily pouze spádové vodní zdroje.
Věrozvěstové GD nauky tento systém otočili vzhůru nohama - páteří napájení vysoce industrializovaného hospodářství země elektrickou energií mají být dle jejich vizí „OZE“, zálohované dočasně trpěnými točivými generátory, přečerpávací soustrojí, „nadějná“ velkokapacitní bateriová úložiště a j. V jejich plánech nemají zastaralé pojmy jako na příklad energetická účinnost systému, jeho spolehlivost, provozní náklady a cena výsledného produktu své místo.
J74u50r60a 77J28u68r63a62x
Velká magorná vize zelených věrozvěstů o spáse planety se přece nemůže zabývat nějakými technickými a ekonomickými podružnostmi a prkotinami.
D51u46š89a77n 81P73o32l40a43n18s39k35ý
Ekonomický systém postavený na dotacích je proti fyzikálním zákonúm. Tedy z dlouhodobého hlediska.
O12l20d88ř69i79c87h 91K98o96ž75u10š16n38í21k
hi, aby se Rada a Šejna neozvali svým balamucením a nekonkrétním blábolením.
Je třeba zabývati se podstatou, a to je, že žádná uhlíková stopa neexistuje, je to balamut zelených. Všechno je třeba kvantifikovat, v atmosféře je cca 0,04 procent CO2 a 0,00017 proc. metanu, a jejich vliv na klima odpovídá zastoupení, což je o.o4 - prakticky nulový.
Šejna argumentuje baterií o kapacitě 1 Gwh - což znamená, že je schopna dodávat výkon 1Gw po dobu jedné hodiny, což je přímo směšné, a potom je třeba ji nabít ale zatajil cudně, kolik ta sranda stojí.
Fakt je, že peníze utracené na OZE jsou vyhozené do vzduchu - bez dotací nic. a jsou nevratné
P80a45v82e30l 84R90a55d33a
Pane Kožušníku "podstatou" skleníkového efektu nejsou hmotnostní procenta (jak se zřejmě mylně domníváte) - ale spektrální odlišnosti, které se s hlediska skleníkového efektu (IR záření zemského povrchu...) dominantně týkají jen tříatomových molekul.
D78u30š92a89n 42P32o93l27a73n42s91k12ý
Příčinou všech těchto diskuzí je snaha řídit technický pokrok politiky, což je nenormàlní. Pak je z toho jenom zmatek, spekulativní dotace, obohacování na úkor jiných. Vše možné, jenom ne přirozený vývoj.
P34r64o61k90o97p 40P76r64o64p75e45s
To je věčný rozpor mezi tím, jestli má stát být "malý", nebo se snažit řídit vše. A že stát řídí politici, to je ta nejméně špatná alternativa.
P83r49o69k91o85p 57P22r33o47p78e77s
Pokud současná vláda odřízne to zelené dotační šílenství, bude to jediná věc, za kterou jí zatleskám. Ale obávám se, že to je nadlidský úkol, na jehož provedení nestačí chuť, je třeba i značná erudice.
V40l68a75d89i54m68í14r 79Š11ť66a23s35t86n25ý
To se obávám, že neodřízne, ačkoliv bych si to také přál. Lobby investorů je dnes už tak silné, že dokáže ovlivnit nebo uplatit úplně každého a částečně nás do toho také tlačí evropská legislativa.
Bohužel zde současná vláda dokonává eurodebility, které tady rozjeli ještě ministři minulé vlády Hladík a Vlček.
F83r90a32n54t24i90š67e12k 83N18a49v72r40á17t69i60l
Zelená energetika je ornamentem na pracovním nástroji. Problémem je, že nástroj bez ornamenku je zcela fukční, zatímco ornament sám o sobě je k ničemu a můžete si ho jen zarámovat a pověsit v předsíni na zeď.
P18a53v32e56l 34R92a24d17a
Nejspíše si pan F.N. plete pojmy a dojmy. Zelená fotosyntéza je totiž po stamiliony let - tedy od nepaměti - naprosto dominantním hnacím motorem biosféry na kterou posléze lidstvo navázalo svou existenci.
Lidstvo sice zhruba poslední století objevilo a využilo vydatné - ale zas jen naakumulované a proto prakticky neobnovitelné zdroje energií - avšak s vydatností jen na dobu "určitou" a extrémně krátkou oproti dosavadnímu civilizačnímu vývoji hnanému po většinu doby "zeleně".
Je tedy otázkou co si kdo představujete pod pojmem "Zelená energetika" a o jaké její varianty se ve skutečnosti dnešního světa a jeho šancí na udržitelné pokračování jedná.
P84a17v59e84l 73D78o70l24e82ž75a12l
"Dle údajů ČEZ dvě Kaplanovy vratné turbíny umožňují při plném naplnění horního jezera vyrábět 5,6 hodiny na plný výkon 2 x 325 MW, tedy dodat celkem kapacitu 3,6 GWh"
Kaplanova turbína neumí reverzní provoz. Na přečerpávačky se používají Francisky, totéž Štěchovice.
M65i89l78a33n 87S19m37u83t67n50ý
Máte pravdu, jde o dvě Francisovy turbíny. Omlouvám se a nechám opravit.
M80a38r95c19e50l 57N69o12v40ý
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-93... - Komplexní analýza 319 větrných elektráren v USA ukázala, že více než 60 procent turbín způsobilo noční oteplování zemského povrchu až o 0,36 stupně Celsia.
Tento efekt sahá až do vzdálenosti deseti kilometrů a je obzvláště výrazný v zimě a na podzim. Současně vegetace trpí kolísavou výrobou energie; vegetační index se měřitelně snížil u téměř 60 procent větrných elektráren.
Dlouhodobá studie 250 čínských větrných elektráren přinesla podobné výsledky. V noci se průměrná teplota povrchu zvýšila o 0,20 stupně Celsia, zatímco negativní dopady na vegetaci byly pozorovány na 75 procentech lokalit.
Již v roce 2012 vědci poprvé systematicky zdokumentovali, jak větrné elektrárny zvyšují teplotu zemského povrchu, a to především v noci mícháním vzduchu způsobeným rotory.
Další studie z roku 2024 ukazuje rostoucí teploty zemského povrchu spojené se snížením produktivity vegetace vlivem větrných farem. - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/...
M90i89r76o24s68l17a40v 82Š38e15j47n34a
To je nesmysl.
Lidstvo totiž nemá na klima vůbec žádný vliv, jak tu sám tvrdíte už dlouho, takže pokud ty větrníky vyrobil člověk, nemají vliv na klima.


Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz