30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kratochvíl 22.10.2021 18:51

Článek jako všechny texty pí Šichtařové je obyčejná politická tržně ekonomická propaganda. Není dobrá ani v tomto směru úpropagace, článek je snůška blábolů a těžko o něčem může někoho přesvědčit.

D. Bowman 22.10.2021 22:05

Bylo by donré snést nějaké argumenty. Ona je snáší. že se vám příčí je jiná.

P. Kavan 23.10.2021 7:28

Především článek popisuje něco, co není ani socialistické ani kapitalistické. Ale ten socialismus na to násilně šroubuje. Na blogu pí. Šichtářové je to teď stále častěji, a tak s ní posledním dobou souhlasím stále méně.

D. Bowman 23.10.2021 11:53

Oficiálně máme Mixed Economx. Já a paní Šichtařová si myslíme, že je v tom mixu socialismu nezdravě mnoho.

"Já" dokonce tvrdím, že nelze hovořit o kapitalismu, když se kapitál generuje v monopolem centrální banky z úředního rozhodnutí. To pak nabourává celý systém svobodné soutěže resp, jeho zbytky.

Ten článek samotnej, je prostě spojení historky z natáčení a ekonomické analýzy.

Na naše zdravotnictví nemusíte socialismus šroubovat. Ten je tam jasnej. I kdyby existovaly příplatky nebo celé soukromé nemocnice, tak je to furt socialismus (třeba v jeho korporativistické formě) tj. první a poslední slovo má stát třeba skrze monopolní "pojišťovny", nikoliv vztah zákazník, poskytovatel, byznys.

J. Kulheim 22.10.2021 18:40

"Zeptejte se svého státu, čím lékaře vyhnal za hranice, proč to špatné řízení zdrojů je dovedlo k exodu. Před deseti lety lékaři varovali, že se to stane, a teď se to stalo. Všichni, kteří své služby nabízeli, to museli dělat stejně a za stejnou cenu. A pokud se jim tahle nařízená a pro všechny stejná cena a stejná kvalita nezdála, prostě jim stát nedovolil službu nabízet."

Stát žádné lékaře nevyhnal. Lékaři přišli s heslem „Náš exodus, Váš exitus“. Kdyby ministr zdravotnictví MUDr Heger, si nenadělal do gatí, mohli být MUDr Kubek, MUDr Ráth a jim podobní, rudí jedinci dávno pryč.

Byli to lékaři a ČSSD, kdo zlikvidoval MUDr Julínka. Přitom nenavrhli nic, co by se dalo nazvat systémová změna nebo alespoň reforma.

Nemůže fungovat "socialistický" model, který nemá brzdy pro poskytovatele, ani pro uživatele zdravotní péče a je placen z unitárního pojištění, které není fakticky pojištění, ale daň

V. Církva 22.10.2021 18:30

Jako jo, traumacentrům nerozumím. Já tady ale vidím problém jiný, nedostatek lékařů. Proč nám je university nedávají, především třeba zubaře když je o studium těchto oborů zájem.

Dokonce nevím jestli by to vyřešila privatizace školství. Možná. V každém případě počet lékařů se dá snadno spočítat a naplánovat místa ne universitách, proč nejsou?

D. Bowman 22.10.2021 22:11

V USA si počty doktorů drží uměle nízko jejich státem chráněná AMA, která certifikuje univerzity. Jestli u nás funguje podobný cech podobně nevím. Asi to bude kombinace cechů/mafie, která dělá studium příliš náročné a zároveň špatné ohodnocení podle de facto tabulkových platů.---a špatná pracovní doba atd.

O. Seliger 22.10.2021 17:19

Jo, kdysi platilo, že byl lid bohatý a chudý a moudrý vládce pamatující na všechny i početnější chudé pro ně zřídil zdravotní a sociální pojištění a nemocnice. Bohatí si pěstovali ty nejlepší lékaře, neboť byli bohatí. Když se po válečném masakru budovalo k sociálnu a s národní frontou, převedla se řada majetků do státního a později za komančů i hajzlíky a svět bohatejch zmizel. A tehdá bylo potřeba vytvořit zdravotní a soci pojištění pro všechny. Jenže nyní máme kapitalizmus a lid bohatý a chudý a ze společné hromady peněz občanů si čerpají nejen subjekty určené veřejnosti, ale i soukromé, jedoucí na maximalizaci zisku a když není, tak konec, ale většinou, protože jde o proklamovaný standard péče přispěje se i z dalších a dalších peněz občanstva, aby standard nezanikl. Pravdou je, že bohatých soukromých podnikatelů a zařízení přibývá a v soutěži o peníze občanů možná nakonec zvítězí, protože znáte to, prachy dělaj prachy. A se sliby politiků si lehce prachy poradí. Předvádí se 30 let. Takže by byl vhodný návrat ke kořenům, ale zároveň začít konečně s hodnocením zařízení, kde by měli sloužit lékaři a ne úvazky. Ovšem současný stav je nepřekonatelný a nikdy jinak a na věčné časy.

J. Jurax 22.10.2021 16:06

Klasický bonmot praví, že zdravotnictví může být špičkové, dostupné pro všechny a zadarmo, tedy "zadarmo". Ale ne zároveň.

J. Novák 22.10.2021 14:12

Buďme rádi, že máme zdravotnictví takové, jaké je. Protože má ohromnou přednost, je dostupné. Na rozdíl třeba od USA vás k bankrotu ani k tomu, že byste zůstali na ulici bez ošetření, nedovede.

D. Bowman 22.10.2021 22:14

Ona tam funguje Medicare A Medicaid. Zároveň vás ošetří zdarma na pohotovosti, který sou tak přetláskaný ilegálama apod.

Ale normální péče je tam drahá, za to o dost víc kvalitní a svižnější. U nás než přijdete na řadu už může být pozdě a když máte smůlu na doktora nebo nemáte na úplatek (kafi i vizourovi se vysmějou, začíná to na 50tis) tak potěš pánbuh.

L. Beneš 22.10.2021 14:10

Se zprivatizovaným zdravotnictvím mají lidé i jiné, daleko triviálnější zkušenosti. V soukromé, zprivatizované nemocnici se k pacientům personál chová většinou stejně nerudně a nevstřícně jako v nemocnici tzv. státní. Ale soukromý vlastník zdravotního zařízení přece jen nabádá někdy zaměstnance, aby šetřili penězi víc, než je zdrávo. Ležel jsem po operaci ve FN, kde pracovala velmi dobrá zdravotní sestra působící ještě nedávno v nedaleké nemocnici zprivatizované. Zeptal jsem se jí na rozdíly, jež po změně působiště zaznamenala. Přiznala se, že finančně si přechodem pomohla a sdělila mi také, že do té privátní nemocnice by si sama lehnout nešla. Mj. také proto, že tam se šetří také tím způsobem, že prádlo již pacienty použité se přebírá před odesláním do prádelny, aby např. prostěradlo, jež na něm ležící pacient viditelně neznečistil, se klidně prostře pro pacienta jiného. Tak lze také dosáhnout úspor v nákladech.

V. Církva 22.10.2021 18:56

Jo jo. Já bych soukromé podnikání nezatracoval, ale abych v něm viděl lék na všechno, to nechám paní Šichtařové. V blbé společnosti nefunguje ani ta konkurence soukromého podnikání a naopak v dobré můžou fungovat třeba ty fakultní nemocnice dobře.

Ale abych nehanil, v minulém článku paní Šichtařová kočkopsa hraní si na polokapitalismus zmiňovala.

A v tom taky vidím problém. Hrát si třeba na trh energií a mít u toho dotace, emisní povolenky to není normální.

L. Beneš 23.10.2021 7:32

Třeba měla paní Šichtařová na mysli privátní nemocnice pro lepší pacienty, zatímco pro obyč pacienty fungují privátní nemocnice pro obyč pacienty. Před časem jsem jako pacient "na pojišťovnu" navštívil neurologa s ordinací hned za plotem ÚVN. U něho mě zaujala především "výzdoba" čekárny. Krom výčtu zdravotních pojišťoven, jejichž pacienty léčil, měl dveře do ordinace vyzdobeny obrázky mnoha různých platebních karet se zdůrazněním karet stříbrných a zlatých. Nabízel spoustu procedur a postupů pro samoplátce. Po bezvýsledné léčbě jsem se obrátil na neurologa ve FN. Pozitivní výsledek se dostavil velmi brzy.

D. Bowman 22.10.2021 22:21

Ona je u nás taková poloprivatizace. To pak mže být to nejhorší z obou světů. Jde o to, že se to musí uvolnit konkurenci na úrovni pojišťoven. Té jste totiž zákazník a té si máte stěžovat na péči. Té je to to ale srdečně jedno, neb když jí sypat nebudete, naszpe jí stát...takže stejně vy. A špitály toho zneužívají. Ono je to přirozené. To je jak když jdete na poštu. Kdyby byly pošta jen jedna ale "soukromá"...byl by to stejný sajrajt.

D. Bowman 22.10.2021 13:03

Té doktorky je mi líto. Nespravedlnost zabolí. Ale tak asi nakonec dobře, že jí to nakonec ve finále ušetří nervy a pár let života.

P. Adámek 22.10.2021 11:18

To s tím křikem je divné: " „CO TADY PROBOHA CHCETE???? Musíte jet JINAM!!! Proč jedete sem???“, Já bych čekal "Proč ho vezete sem a ne na traumacentrum, kam patří? Ihned ho seberte a jeďte s ním tam, jde život!". Pak by nikdo doktorku za uvedeného živočicha nepovažoval. Celé mi to přijde naaranžované pro efekt.

J. Strakoš 22.10.2021 12:07

Přesně to jsem si říkal, když jsem to četl.

A samozřejmě blbě nastavené podmínky pro prodloužení směny o dvě hodiny - ona to je právě ukázka optimalizace nákladů (času) ze strany záchranářů, takže něco spíše kapitalistického než socialistického.

V. Braun 22.10.2021 9:55

Tak se paní Šichtařové dotkl příběh její známé. Co k tomu říci, snad jen: No a?

Pro financování zdravotnictví zřejmě není lepší způsob než všeobecné veřejné pojištění s určitým doplatkem a možností připojištění. Tu první část máme, doplatkovou část úspěšně zařízli socani a připojištění, zejména na lepší a dražší úkony, tady zcela chybí. Bohužel po socanském tažení s poplatky, které je stále v živé paměti, se dnes nenajde politická odvaha na doplnění chybějících "kapitalistických" částí systému.

J. Černý 22.10.2021 10:19

Pokud se srovnají odvody OSVČ a zaměstnanců, tak jsem i pro připojištění.

L. Beneš 22.10.2021 14:13

Kapitalistický systém zdravotnictví si jeďte vyzkoušet do V. Británie. Rád se k českým felčarům vrátíte.

V. Braun 22.10.2021 15:06

Já proti všeobecnému veřejnému pojištění, které máme v ČR, nic nemám. Proč jste si jako příklad kapitalistického zdravotnictví vybral zrovna Velkou Británii, kde je systém veřejného zdravotnictví dokonce povýšen na roveň zlatého telete, je mi záhadou.

L. Beneš 23.10.2021 7:20

Protože to, co jsem o něm slyšel od důvěryhodných osob, jež si ho vyzkoušely na vlastní kůži, mne velmi zaujalo.

J. Procházka 22.10.2021 16:04

ehm, zdravotnictvi VB je prave "ukazkovy" priklad "socialistickeho zdravotnictvi" :-/ U nas k tomu smerujeme plnopu parou. :-(

J. Nevrkla 22.10.2021 9:54

R^

J. Černý 22.10.2021 9:28

Není nad to, když o trhu ve zdravotnictví mudruje ředitel soukromeho zařízení.

M. Veleba 22.10.2021 8:59

Když je personál tak pitomý, že se hádá a řve po sobě před pacienty, tak co se diví? Zkuste v práci po sobě s kolegy ječet, když k Vám přijede klient. V živé paměti mám výstup, kdy jsem asi 69 letého otce vezl večer na pohotovost. Bolesti břicha, vysoká horečka (zimnice), zažloutlá pokožka. Přístup personálu na žalobu, vše dorazila sestra, která při vyšetření peskovala otce, ať se laskavě přestane klepat. Nakonec to dopadlo dobře, ale dokud budou takové excesy zdravotníkům procházet, nikam se neposuneme.

V. Církva 22.10.2021 19:55

No právě, taky mám podobné zkušenosti z rodiny (ne vlastní, tam musím pochválit že se snažili vzhledem k evidentně podfinancovanému oddělení fakultní nemocnice) s chováním v nemocnicích.

J. Kulheim 22.10.2021 8:46

Proč zdravotnictví špatně funguje prakticky všude na světě a proč se reformy často míjejí účinkem? Proč se ještě nikde na světě taková reforma nepovedla a neslouží jako zářný příklad ostatním? Proč žádný z českých ministrů nikdy neprosadil nic účinného? V České republice celkové náklady na zdravotní péči stouply v letech 2000 až 2008 ze 146,8 miliard na 264,5 miliard Kč, v roce 2021 jsou plánované výdaje téměř 400 miliard Kč.

Ve zdravotnictví je pevně zabetonovaný socialismus. Stávající sytém organizace a financování zdravotní péče je nereformovatelný. Jediný ministr, který se snažil zavést systémové změny, byl pan Julínek. Mimo MUDr Julínka , nenabídl žádný ministr zdravotnictví systémové řešení problému Byl to pan MUDr Ráth, MUDr Kubek ČLK, kdo podporoval zrušení poplatků. LK V časopise TEMPUS MEDITORUM 7-8/2014 ROČNÍK 23, pan MUDR M. Kubek mj. píše

Reforma místo poplatků -„ Zda se, že po šesti letech vstupuje pravě do svého posledního dějství tragikomedie Julínkových regulačních poplatků. Poplatků, které nepředstavovaly žádnou reformu zdravotnictví, ač za ni byly vydávány.“ atd

„Hovoříme- li o regulaci, pak samozřejmě nemam na mysli primitivní poplatky, ale fungující revizní systém pojišťoven. Každý z nás má přece jen jedno srdce, jedna játra, jeden žaludek... a tak je množství léků, vyšetřeni a další zdravotní peče, které můžeme legitimně spotřebovat, omezené.“ atd "Pokud se nám podaří prosadit tuto opravdovou reformu, která přinese do zdravotnictví přirozené ekonomické vztahy, automaticky se také stanou zbytečnými jakési smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. O osudu a prosperitě nemocnic a jednotlivých soukromých lékařů pak budou svým zájmem rozhodovat sami pacienti, kteří se tak konečně stanou nejdůležitější součástí našeho zdravotnictví. vede cesta- to je reforma zdravotnictví Tudy, atd „

Julínek musel skončit. Pan MUDr Kubek neudělal nic a nikdo nic dělat nebude. Zajímalo by mě kolik korun je jeden šušeň.

L. Beneš 22.10.2021 14:27

Řada rádoby-reformátorů českého zdravotnictví si stěžuje, že Češi chodí příliš často k lékaři. Rádi by, aby nastala situace jako v Americe, kde lidé pokud možno k loupežníkům s lékařským diplomem nechodí. O to víc se chodí do o něco levnější lékárny, kde vám poradí skoro na všecko a skoro na všechno mají spoustu univerzálních prášků, které léči současně bolavý hřbet i třeba vyrážku po kousnutí hmyzem. Potvrzují to i slova Američanky v Praze, kterou si můžete pustit na www.stream.cz/americanka-v-praze.