Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

RV

Nesmyslné? Kdysi jsme vraceli lahve skleněné. Tahaly se s tím (většinou ženy a pěšky) z obchodu a zpět. Teď se vozíme na nákupy auty a kroutíme se, že bychom měli dělat něco, co by množství plastů aspoň nezvětšovalo. Navrhuji se vrátit ke sklu.

Nejsem tedy zastáncem vracení petlahví - další důvod: Dost mě šokuje, že je počítáno s nějakým umýváním (snad ano, ne?) tedy zvýšené spotřebě vody. Ta taky není k mání neomezeně, že ano?

PD

PETky se nemyjí, nekolují. Rozemlít a udělat znovu.

Nejsme schopni zpracovat i to, co se vrátí do kontejnerů, takže blbnout se zálohováním je v lepším případě zbytečné, v horším (a pravděpodobnějším) lumpárna.

LB

Čtyři promarněné roky a bilion a čtvrt dluhu navíc. Kalousek se pustil do vlády, vadí mu její hospodaření. Už i ten Kalousek má pravdu.

LN

DEMENTNÍ ;-O KRETÉNE KOMUNISTICKÝ, ty vůbec nemáš ponětí, o čem meleš!

Bilion dluhu (1000 miliard Kč) zůstal po Babišově vládě (navýšil státní dluh ze 2 na 3 biliony (+50%) za pouhé 3 až 4 roky!!, včetně naplánovaného deficitu pro první rok vlády Fialovy.!!

Foto

Když se lidi chovají jako prasata, bude nutné zavést zálohování. Mě je to jednu. Za plastovou láhev sice zaplatím o 4 Kč víc, ale pak mi to zas obchodník vrátí.

MK

Takže celá ta věc bude podle vás zadarmo? Žádné náklady s tím spojené nebudou?

JN
LN

Zapomíná se na jednu ZÁSADNÍ SKUTEČNOST. Že totiž plasty získané (jakýmkoliv sběrem) a především státem masívně dotovanou recyklací NEMAJÍ POTŘEBNOU KVALITU srovnatelnou s nově vyrobeným produktem.

Takže tady máme to hlavní: IDEOLOGICKÁ RECYKLACE, která nedává ekonomický smysl.

Levnější je takové plasty spálit a využít teplo, než je nesmyslně recyklovat s omezenou použitelností. Když jsme měnili na velkém bytovém domě OKNA, jednou ze ZÁKLADNÍCH PODMÍNEK při výběru dodavatele bylo, že nesmí být při výrobě použit recyklovaný plast. NIKDO NEMÁ ZÁJEM kupovat si za cenu nového směs s podílem zestárlého plastu, který samozřejmě zkrátí dobu života výrobku nebo zhorší některé vlastnosti už od samého začátku. Rv !!

TM

Na Slovensku zálohovanie PET fľaší a plechoviek od nápojov funguje už nieķoľko rokov a je to v podstate bez problémov. Výrazne to znižuje množst o odpadu pohodeného v prírode a keď to tam niekto pohodí Rômovia to vyzbierajú, predtým to p9hadzovali hlavne oni.

LN

Na Slovensku jste, na rozdíl od Česka, neměli zavedený státem dotovaný systém dobrovolného sběru PET láhví a plastů, jaký už řadu let funguje tady. Takže zálohování PET láhví (Jenom těch nápojových? Co ostatní?) byl pro Slovensko "prvním pokusem na čisté louce", jak zavést "kontrolu nad odpady".

Mimochodem, kolik na Slovensku dostanete za vrácenou PET láhev EUR? Za jakých podmínek? :-P

JM

J40a68n 48M78a86t26ě43n45a

26. 6. 2024 15:17

Je to sice hovadina, ale jistý smysl to má. Totiž, že tato buzerace odradí další lidi od používání PET lahví. U nás doma je PET lahev vzácná věc. Protože pivo je ve skle (z PETky je hnusné), Voda na pití, čaj či kafe teče z kohoutku, nevím proč bych ji měl tahat domu v lahvích.

Jinak PET pohozená v přírodě je hnusná, ale neškodí a do moře neodplave. Nejhorší v přírodě je sklo, protože se tam nachází ve stavu povětšinou rozbitém. Radši mít u rybníka pohozenou petku než v rybníku rozbitou pivní lahev.

J56a87n 20Č81e31r12n10ý

26. 6. 2024 15:15

Zelený pomatenec Hladík si myslí, že se zlepší recyklace . Určitě se zmenší objem prodaných nápojů a u plechovek se toho moc nevrátí. Na to naší mladí nejsou stavění.

DM

D16a32n12i76e26l 82M59a65c78h

26. 6. 2024 22:10

Vy nejste naším mladým minimálně půl století, tak za ně nemluvte.

JJ

J61u60r37a 36J17u50r42a47x

26. 6. 2024 13:56

Dobře napsáno.

Jenže protože jde o umožnění kšeftu někomu blízkému, má tahle hovadina šanci prolézt. Pecunia non olet, je to nakonec od EU a my všichni to rádi zacálujeme, protože aby planeta byla spasena, kteréžto spasení stávající system sběru petflašek a plechovek od nápojů zajisté zásadně nesplňuje.

A iniciativně bych navrhl, aby se navrhovaný systém zálohování rozšířil i na plechovky od konzerv. Musely by se ovšem vracet nepoškozené.

LN

Bursík a jeho "ZELENÁ" totalitní MAFIE mají dlouhodobý program, jak oškubat občany o peníze a donutit je "přestěhovat se do zemljanek". A pak i partu užitečných idiotů jako ti níže, co vytrubují nabiflované nesmysly jako svazáci ČSM v padesátých letech minulého století... :-P EU

Foto

Většina lidí kritizuje zálohy na PET láhve, ale nevnímá, že díky tomu se zlepší nakládání s plechovkami od nápojů. Vůbec nikdo z vás neví kolik těchto plechovek se vrátí zpět k recyklaci a kolik jich je odveženo na skládku a skončí v zemi.

Víte vy vůbec kolik plechovek se valí v lese a vlastně všude okolo nás? A co se s nima vlastně vůbec po použití stane? Nikoho to totiž netrápí a nezajímá. Ale dokážeme se čertit, že budeme muset s plechovkami nosit i PET lahve k zpětnému výkupu. Doporučuji tem6co nechtějí nosit PET lahve do obchodu ať je stále sešlápnou a vyhodí do žlutého kontejneru.

VM

To vše, mělo být řešeno už při zavádění plastů do obalového hospodářství a místo plechovek mohlo zůstat sklo i třetinky byly běžné !

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz