Středa 26. března 2025, svátek má Emanuel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZÁKLADY EKONOMIE (1): Obětované příležitosti

diskuse (6)

V sérii krátkých článků představíme jednoduchou formou několik základních poznatků ekonomie. V tomto prvním díle vysvětlíme podstatu nákladů obětované příležitosti.

Podstatou ekonomie je zkoumání jednání lidí, kteří se rozhodují, jak využijí vzácné prostředky na různá alternativní využití. Ekonomie tedy nezkoumá veškeré konání lidí, některé konání nechává k bádání biologům či psychologům.

Prostředky, které máme k dispozici, jsou vždy vzácné v tom smyslu, že jich máme omezené množství. Denně máme jen 24 hodin, náš pozemek má přesně 10 hektarů, a na účtu máme jen aktuální zůstatek a ani korunu víc.

Vždy existují alternativní možnosti, jak své vzácné prostředky využijeme. Můžeme např. jít do školy na přednášku, pak ale nemůžeme tu stejnou hodinu pracovat nebo jít hrát fotbal. Můžeme na svém pozemku pěstovat obilí, nebo na něm postavit haly a vyrábět počítače. Můžeme si za peníze na účtu koupit třeba nové auto, pak je ale nemůžeme současně utratit za akcie nebo za cestu kolem světa.

Když se chováme racionálně, využijeme své vzácné prostředky nakonec na tu alternativu, která nám přinese nejvyšší uspokojení – užitek v poměru k nákladům. Podstatnou součástí nákladů jsou vždy náklady obětované příležitosti – tj. užitek, který jsme mohli mít z druhé nejlepší alternativy, kterou jsme nakonec oželeli.

Lidé obvykle v procesu rozhodování postupně zužují výběr na alternativy, mezi nimiž nakonec zvolí tu nejvýhodnější. Když jdete na oběd a máte před sebou jídelní lístek, nejprve třeba zavrhnete bramborové šišky se strouhankou, pak hovězí s koprovou omáčkou a nakonec váháte mezi gulášem a svíčkovou. Když nakonec vyberete svíčkovou, vaše druhá nejlepší alternativa, kterou jste se rozhodli obětovat ve prospěch svíčkové, byl guláš. Uspokojení, které jste mohli mít z guláše, je vaším nákladem obětované příležitosti.

Když lidé srovnávají přínosy a náklady různých činností, nejde zdaleka jen o peněžní přínosy a náklady. Přesněji řečeno, o peněžní náklady nejde nikdy – spíš o to, co jsme za utracené peníze mohli mít. I když s nějakou činností nejsou spojené žádné explicitní finanční náklady, náklady obětované příležitosti existují vždy. Takže ani to, co je jinak zadarmo, nemusí být nejvýhodnější.

Řekněme, že dostanete zdarma lístek na operu. Opera vás ale nudí a raději byste šli s kamarády na fotbal, i když za vstup na tribunu musíte zaplatit 200 korun. Řekněme, že jste muž, a dívka, kterou máte rádi, se vám zmíní, že by ráda někdy šla na operu. To pro vás změní strukturu nákladů a přínosů.

Příležitost jít na operu s přítelkyní znamená, že budete sedět vedle ní a vypadat jako člověk, kterého zajímá opera. To vám v jejích očích může pomoci. Pokud pro sebe přínosy považujete za větší než užitek z alternativního využití vzácných zdrojů, rozhodnete se koupit drahé lístky na operu.

Proč se do Čech dováží vajíčka z Polska? Copak náklady na výrobu vajíček nejsou stejné u nás jako v Polsku? A copak dovoz vajíček s sebou nenese dodatečné dopravní náklady? Pokud jste majitelem pozemku, zvažujete, jaké je alternativní využití pozemku. Pokud u nás bude výnosnější na pozemku mít golfové hřiště, řepku nebo solární panely, zatímco v Polsku ne, pak se vyplatí dělat vajíčka v Polsku. A u nás budeme častěji mít řepku, golfová hřiště a solární panely. Možná, že kdyby vláda přestala uměle zvýhodňovat solární panely, opět by se vyplatilo dělat u nás vajíčka a nemusela by se vozit a nemusely by se vynakládat dodatečné náklady na dopravu.

Autor učí ekonomii na VŠFS a na VŠEM. Je předsedou Strany svobodných občanů.

Převzato z časopisu Laissez Faire se souhlasem redakce

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Petr Karásek
26. 3. 2025

Globalizace dosáhla vrcholu a dojde k „rozparcelovávání“ světa.

Petr Bařinka
26. 3. 2025

Zimní, nebo letní čas – který z nich je přirozený? A kde vlastně?

Starý vlk
26. 3. 2025

V pátek jsem musel utéct ze zahrádky dovnitř domu, do chládku.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Josef Kopecký
26. 3. 2025

Prezident Petr Pavel při odchodu ze Sněmovny řekl, že bychom si měli ušetřit taková překvapení,...

Lidovky.cz, ČTK
26. 3. 2025

Prezident Spojených států Donald Trump oznámí ve středu ve 21:00 na tiskové konferenci cla na dovoz...

kh Kateřina Havlická
26. 3. 2025

Úterní oslavy řecké nezávislosti se nečekaně staly příčinou diplomatické roztržky. Řečtí kadeti...

Lidovky.cz, ČTK
26. 3. 2025

V případě, že Senát zhruba do půlky dubna schválí navýšení televizního poplatku, Česká televize...

min Miloslav Novák
26. 3. 2025

Před necelými třemi týdny vyhráli derby, ve středu odpoledne sparťanští fotbalisté na magistrátu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz