19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

VYHLÍDKY: Upracujeme se

„Mám si půjčit, abych mohl platit, zastavit duši, a přitom si šetřit na důchod ve sto šesti...“ sděluje nám raper Kato ze skupiny Prago Union. Vláda se tváří, že tak zle zase nebude, a „nastavila strop“ důchodů na pětašedesát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 12.9.2016 22:32

To jsou úvahy o nesmrtelnosti chrousta.

Již dnes v řadě západních zemí je, vedle milionů nezaměstnaných a "working poors", relativně vysoké procento mladých nezaměstnaných a vy chcete, aby plodili další, předpokládá se prudký rozvoj mechanizace a robotizace doprovázený poklesem zájmu o lidskou pracovní sílu, nůžky mezi bohatými a superbohatými a ostatní populací se stále více rozevírají, balancujeme na hraně spotřebitelské krize, státy i občané se topí v dluzích, světová populace stále roste a tlačí se sem miliony imigrantů, na zbrojení se vydávají stále vyšší částky, místní válečné konflikty probíhají po celém světě, mnozí se připravují na konflikt globální a vy si tu lámete hlavu s důchody v roce 2055! Vaše starosti na moji hlavu!

Z. Frys 12.9.2016 21:52

Stačilo by,

kdybych se mohl ze státního důchodového systému odhlásit (resp. nikdy nepřihlásit). O vnucování státního dobra opravdu nestojím.

J. Veselý 12.9.2016 16:32

Co pořád máte s tím věkem odchodu do důchodu?

Každý ať si jde do penze kdy chce, ale nárok na důchod vznikne po 40 letech práce a přispívání do systému. Studium se nepočítá, doba bez práce se nepočítá, započte se jen vážná nemoc a pár let ženám za každé dítě. A můžeš si vybrat - vyučit se popelářem, makat od 18 let a do penze jít v 58 letech, nebo studuj dvě vysoké školy, pak do 30 let cestuj po světě a důchod začneš dostávat v 70 letech.

T. Marný 12.9.2016 18:11

Re: Co pořád máte s tím věkem odchodu do důchodu?

Takhle je to moc jednoduchý a snad i návrat před r.1989. A co by těch 200poslanců, 81senátorů dělalo, kdyby nevymýšleli vymyšlené. Jak jinak by zdůvodňovali svoji " nepostradatelnost " !

J. Schwarz 12.9.2016 22:03

Re: Co pořád máte s tím věkem odchodu do důchodu?

Pořád to má chybku s tím věkem dožití a zvyšujícími se náklady na lékařskou péči ve vyšším věku. Jestliže za bolševika jeden makal 40 let / od 18-ti do 58-mi / a pak si užíval 10 let důchodu tak je to něco jiného než 40 let makat a pak být v důchodu dalších 30 let. Ledaže by byl státní systém zrušen a za oněch 40 let by si dotyčný musel na svoje stáří ušetřit.

K. Janyška 12.9.2016 15:25

Život bez práce stojí za hovno !!!

Jasný ? Nikdo však nemá žádnou povinnost ji někomu shánět nebo dokonce vytvářet uměle bez výsledného zisku... Dzp.

I. Novák 12.9.2016 14:20

Průběžný systém.

Čtyřicet svých aktivních let platím čtvrtinu svého výdělku, aby po dvacet let můj vysloužilý rodič dostával dvojnásobek mého odvodu. Nula od nuly pošla. Až zestárnu do kategorie potřebného, budu čerpat z plateb mých dětí. Vše v reálné hodnotě v reálném čase.

Platím nikoli mým konkrétním rodičům a mým přímým plátcem důchodu nebudou zrovna moje děti. Jde o společný fond eliminující rizika jednotlivců. Podobně jako u pojištění nemovitosti není případná náhrada za škodu jen do výše zaplaceného pojištění, ale je hrazena i z odvodů šťastlivců, kterým se nic nestalo. Stejně tak by nárok na důchod měl mít jen ten, kdo si zajistil svého plátce do důchodového fondu. Dnešní zabezpečení je jen obdobou systému, který v uzavřené rodinné formě fungoval celé věky, než průmyslová revoluce rodinné hospodaření roztrhala.

Ergo: Kdo nemá děti, nemůže mít důchod. Tehdy ani dnes.

P. Harabaska 12.9.2016 13:51

Děti se nerodí, starých přibívá, kdo na ty důchody

bude dělat? Nelze mít průběžný systém, když ubývá těch, co vydělávají. Nakolik pak je pravdivé to všude a všemi šířené tvrzení, že vědeckotechnický pokrok s sebou přináší růst společenské produktivity práce? Kam mizí všechen ten "nadprodukt, ta takto získaná nadhodnota"? Nejsem schopen citovat čísla, ale nejčastěji se uvádí, kolik Evropanů uživil rolník na počátku 20. století a kolik jich uživí dneska. A přitom se výměra zemědělské půdy v Evropě spíše snížila nežli zvýšila. A u výroby ostatních věcí tomu bude podobně po všech těch mechanizacích a automatizacích. Kde mizí? Jen v kapsách investorů, bankéřů, kapitalistů, když ji nelze rozdělit např. na důchody (a přirozeně na spoustu dalších věcí)? Nebo mizí ve vzduchoprázdnu?

J. Chaloupka 12.9.2016 13:30

Pokud se náš věk za posledních 150 let prodloužil

dvakrát, je jen logické, že se snižuje porodnost. Nic tak strašného se nestane. Dnešní padesátník je docela jiný, než třeba padesátiletý Vrchlický (to byl básník), kterého nazývali ctihodným kmetem.

M. Drašner 12.9.2016 13:22

Imigranti k nám nechtějí...

Chtěl bych upozornit autora, že se mýlí. Počet slovanských i východoasijských imigrantů roste rok od roku a nezdá se, že by to komu zvlášť vadilo. Co se muslimů nejrůznějších denominací týče, buďme rádi, že se k nám nestěhují. Jiným zemím Evropy "pomohli" už dost a dost.

H. Balzám 12.9.2016 13:07

Panebože,

další hlupák, který si myslí, že lékem na všechny problémy světa je udělat ženám s frndy kulomet. A další hlupáci mu přizvukují. Nechápou, že styl cikánské populace - šest dětí bez výchovy, bez vzdělání - nevede k vyšší životní úrovni. Nechápou, že kromě zplození potomka mu rozumný a přející rodič chce taky dopřát nějakou životní kvalitu. Ale jo, klidně, pošlete mi všichni svoje dcery a vnučky mldší třiceti let, já vám je všechny oplodním a co bude dál, to ať vám poví autor textu...

F. Houžňák 12.9.2016 15:13

Mluvíte tak trošičku jako hlupák, který neví, jak to na

světě chodí. Když vás (resp. vašeho jedináčka, co jste mu chtěl dopřát tudlenctu kvalitu života) budou obklopovat cikáni a muslimáci bez výchovy a vzdělání, kteří vašeho potomka budou považovat za bezprávného podčlověka, tak mu vaše rozumné a přející rodičovství bude na dvě věci a bude vás proklínat, kudy bude chodit. Oplodněte se sám.

F. Houžňák 12.9.2016 12:37

Přistěhovalci na vás nebudou vydělávat z jednoduchého

důvodu, protože si přejou (tedy ti muslimáčtí), abyste co nejrychleji vychcípali. Taky ve vás nevidí lidi, ale tažný dobytek. Lidi jsou jenom oni.

J. Kraus 12.9.2016 12:07

Není obtížné představit si situaci,

kdy se západní systém samotíží zhroutí. Jako všechno, tedy úplně všechno, nebudou najednou existovat ani antikoncepční přípravky. Zde by byl námět na několik sci-fi povídek s různým dějem a koncem.

J. Macků 12.9.2016 10:16

Zbytečný zákon

Přijetá hranice pro odchod do důchodu 65 je taková bouře ve sklenici vody, která nic nezmění, v nejlepším případě agitace před volbami. Škoda času tomu věnovaného. Spíše by se měli zákonodárci zamyslet, jak přesvědčit mladší ročníky, aby se stali rodiči a to nejen kvůli důchodům, ale i sebezáchovné obraně území, na kterém žijeme před nájezdníky. Pokud tak v dohledné době neučiní, příroda si poradí sama a staneme se tureckým, iránským, lybijský či jakým chalifátem, zde problém s porodností nemají. Nebyl by první případ zničení vyspělejší kultury nájezdníky.

P. Boublíková 12.9.2016 11:09

Re: Zbytečný zákon

Kdo nemá děti, toho budoucnost území trapit nemusí. Kdoví, jestli neochota k rodičovství není jakýmsi východiskem z očekávaných problémů.

M. Bílý 12.9.2016 12:15

Souhlasím s Vámi, pane Macků (10:16)

Váš příspěvek je skutečně k věci. Jen bych dodal, že by to chtělo též změnit styl života. Nekouřit, nepít atd. Já už jsem v důchodu třicet let.

F. Houžňák 12.9.2016 12:38

To je starý, ale naskýtá se otázka,

co pak z toho života máte?

M. Bílý 12.9.2016 13:32

Na Vašiu otázku, pane Houžňáku(12:38)co z toho života mám...

je snadná odpověď: 90 let bezvadného a šťastného života. Jen namátkou: na jeden zátah vyjdu k nám do pátého patra, do 42 let sex minimálně jednou denně, při kontrolním vyšetření na Bulovce na konci února 2016 mi do propouštěcí zprávy napsali: je na svůj věk velmi dobře psychicky komponovaný....Jenom sezení u počítače mi v mém věku dělá problémy, ale to není to hlavní v životě. Omezil jsem diskuzi na Neviditelném psu a mejlování se známými...

F. Houžňák 12.9.2016 15:10

To vám samozřejmě gratuluji, ale

nerozčilujte se, to byl takový starý vtip ... To jsem netušil, že to vezmete vážně. Ale když už jste u toho, od 42 jste si už nevrz? A napsali tam skutečně komponovaný, nebylo to kompensovaný?

J. Macků 12.9.2016 14:36

Re: To je starý, ale naskýtá se otázka,

Lepší je být zdravý starý, než nemocný mladý. Že bych spatřoval v břichu plném piva a pobytu v zakouřeným lokále spatřoval náplň života mě nemusíte podezřívat.

F. Houžňák 12.9.2016 16:11

Kouří se zásadně na zdravém vzduchu,

a pijou se věci, které nežbluňkají. Pivo pouze střídmě, uspává. Jaká náplň života? Prostě obohacení. Když občas zajdete do kina, neznamená to, že tam musíte tupě dřepět furt.

L. Dočekal 12.9.2016 9:30

Jen tak na okraj.

Autor pozapoměl mezi ty neproduktivní započítat tzv.nepřízpusobivé,kteří nikdy nic nevytvořili a jenom soc.systém vysosávají.Z peněz za ukradené kovy se bohužel soc.pojištění neodvádí.

A stát by místo podpory různých buzerantských průvodů a podobných excesů měl podporovat tradiční rodinu,tedy žena,muž a děti.Dva homouši,nebo dvě lesby dítě nezplodí.

A dovedeno ad absurdum,kdo jim bude ty děti dodávat,když se normálním rodinám dětí rodí málo? V babyboxech se jich zase tolik nenachází.

Z. Švrček 12.9.2016 10:17

Re: Jen tak na okraj.

A přidal bych ty zástupy neproduktivních z neziskovek, nadbytečných mas úředníků, filosofů, politilogů, manažerů bank, turistického i jiného ruchu, historiků a podobných profesí, kteří sice dostávají peníze a platí daně, ale ve skutečnosti žádné hodnoty netvoří, natož takové, které by kryly množství peněz v oběhu a v kolečku točící se ekonomiky tak vytvářejí pouze virtuální bludné proudy, kterým se souhrnně říká "služby" (dříve nástavba) - ale ruku na srdce: kdo z nás využil kdy služeb filosofa, či politologa, historika, germanisty, či arabisty tak, aby se podle toho mohl zařídit při tvorbě, plánování svých výnosů a ukládání vydělaných pěněz na přilepšení k důchodu? Ono jde ve skutečnosti opravdu jen o jedny jediné peníze, které se ale díky otesánkovskému státu a stále šílenější politice rozdělují docela jednosměrně a těm skutečně produktivním, z jejichž činnosti pošlo cokoliv, co si můžeme koupit, osahat, používat, či se tím potěšit, toho zůstává čím dál méně.

V. Kain 12.9.2016 10:57

Re: Jen tak na okraj.

Pan Smrčka nám v tom svém elaborátu nějak zapoměl zdělit jak se hospodaří v tomto státě.Kolik nás stojí tunel jménem fotovoltaika,neziskovky a nepřizpůsobiví kteří jenom berou,ale ani korunu do společného z vlastní píle nevloží.Tady se vyhazují přímo miliardy které by se mohli ukládat na důchodový účet pro budoucnost.

M. Hatlák 12.9.2016 9:03

Jednoduché řešení

Asi tak před 30 až 40-ti lety jsem četl scifi, ve kterém se lidé dělili na dlouhožijící a ty ostatní. Nepamatuji se jak se jmenovala ani kdo ji napsal. Ale řešení bylo celkem jednoduché. Vyvolení umírali sešlostí věkem a ti ostatní se tuším v 27 letech odebrali do chrámů smrti, kde blaze při permanentní oslavě díky droze dobrovolně zemřeli.

Proč to nezavést i tady? Už bych byl dávno v "blaženosti" a netrápil by mě problém co se mnou bude v důchodu.

PS.: Prosím, nevíte někdo co to bylo za knihu? Rád bych si ji přečetl znova.

M. Pivoda 12.9.2016 9:11

Jednoduché české řešení: uzákonění eutanazie

Viz návrh poslance Zlatušky.

R. Dubravský 12.9.2016 10:43

Re: Jednoduché řešení

Ivan Jefremov: Hodina býka

Také jsem si na ni před časem vzpomněl.

M. Hatlák 13.9.2016 12:11

Re: Jednoduché řešení

Děkuji

P. Götze 12.9.2016 8:38

RE

Proste se zjisti, ze setreni a rodina jako zaklad spolecnosti je nenahraditelny. Rozdil oproti nasim predkum bude v tom, ze ti sporilci a rodiny s detmi nebudou nasi potomci, my vymreme, ale budou nahrazeni potomky jinych, kteri sem prinesou opet tradicni zpusob zivota, nikoliv to, co nam eurosvaz linkuje. Ono se strasne mele o podpore riduin a pravy opak se dela. A ze by se podporovalo sporeni, no tak to uz vubec. Spotreba je zaklad, utratit dnes, neresit zitrek. Dobre nam tak.