Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VODA: Jedna z výzev současnosti

Stále četnější extrémní projevy počasí se začínají v posledních letech projevovat také na území naší země, ať již jsou to povodně nebo naopak nedostatek dešťových nebo sněhových srážek, což jsou ale dvě strany jedné mince – vody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VP

V. Pavelka

23. 3. 2016 0:05
A co meliorace .

Do polí a luk se se desítky let plánovitě cpalo potrubí,drenáže .Na to n ikdo nevzpomene..

0 0
možnosti

22. 3. 2016 14:36
Pozemkové úpravy,

pokud by byly uchopeny jako nástroj úpravy krajiny a optimalizace pozemkové držby, a nikoli jako cesta k penězům ze státního rozpočtu, by mohly pomoci.

0 0
možnosti
AA

A. Alda

22. 3. 2016 14:18
Kecy.

Žádné drobení zemědělských celků není zapotřebí. Ani jiné útoky na zemědělce, kteří už tak nevědí, co dělat, aby vyhověli požadavků EU na straně jedné a zpracovatelům zemědělských produktů na straně druhé.

Jsou zapotřebí tato opatření:

1. Na každém horním toku každé řeky musí být nejméně jedna přehrada, na středním toku většiny řek je také třeba budovat přehrady.

2. Je nezbytné ukončit trend šetření vodou, který způsobuje její rychlý odtok z našeho území.

3. Je třeba aktivněji bojovat s kůrovcem i na Šumavě. A hlavně podporovat výsadbu nových smrkových lesů, eventuelně jedlových. Nejen na horách, ale i v podhůří.

0 0
možnosti
OH

22. 3. 2016 10:06
A co lesy ?

Není na čase, aby se naše monokulturní plantáže dřeva - smrku, jimž nevím proč říkáme lesy, začaly měnit ? Stejně jako louka zadrží více vody než pole kukuřice tak i smíšené lesy zadrží více vody než smrková monokultura. Zatím jsem o lesích nezaznamenal ani jen náznak podobného vyjádření ministra, šéfa lesů ....

0 0
možnosti
JK

22. 3. 2016 10:20
Smrkový les zadrží nejvíce dešťové vody

vygůglete si to. Proto je i odlesnění Šumavy (minimálně dvacet tisíc hektarů) uschlého lesa zločinem proti životnímu prostředí.

0 0
možnosti
PS

22. 3. 2016 9:59
I za narušení přírodních vztahů v krajině

může 25. únor 1948

0 0
možnosti
AA

A. Alda

22. 3. 2016 16:08
Re: I za narušení přírodních vztahů v krajině

Myslíte?

Co přesně se tehdy stalo?

0 0
možnosti
OH

22. 3. 2016 9:54
Aco lesy ?

0 0
možnosti

22. 3. 2016 8:53
územní plánování

Autor má pravdu, že územní plánování může hodně omezit ztráty zemědělské půdy. Z vlastní zkušenosti vím, že urbanisté společně s odbory životního prostředí občas vymýšlejí neuvěřitelné hlouposti. V obci, kde bydlím, jsou územnhí regulativy přímo ekologickým zločinem.

V naší obci nesmí mít stavební pozemek menší výměru než 1000 m2 a zastavěnost může být maximálně 20%. Výsledkem je obec s velkými pozemky a malou hustotou zastavěnosti. Nebo také jinak: pro zástavbu území rodinnými domy je potřeba zabrat mnohem více zemědělské půdy.

Pokud by urbanisté nebyli megalomany a chovali se k přírodě opravdu šetrně, stačilo by zadat regulativy takové, že minimální výměra parcel bude 500 m2 a zastavěnost pozemku 30%.

0 0
možnosti
SK

S. Kalužík

22. 3. 2016 0:47
Překvapuje mne,

že se ve svých úvahách nezmiňujete o dvou významných aspektech zadržování vody. Jeden poměrně velmi primitivní - a to je cena vody k závlahám. To totiž někdo, za své peníze, čerpá vodu a zadržuje ji v krajině. Přesto platí vysokou cenu právě za to čerpání vody. Ale to je spíš jen úsměvné, o orbě se nezmiňujete vůbec a přesto je to jedna z nejdůježitějších věcí. Poorané lány s brázdami po vrstevnici, to byly miliony malých hráziček, které zadržovaly vodu v krajině, zatímco orba po spádnici dělá korýtka pro snazší odtok vody, včetně samozřejmě splavování kvalitní ornice. Jeden z největších zločinů komunismu - zničení našeho zemědělství a selského stavu (mimo jiné právě rozoráním mezí, které vedly po vrstevnici a i tak vypadala orba) a v tomto způsobu hospodažení se stále pokračuje v novodobých "kolchozech", většinou vytvořených postkomančskými "vlastníky" z rozkradených JZD. Škoda slov, lépe se bavit o "pseudoproblémech zadržování vody v krajině - voda v říčním toku už moc krajině nepomůže, když jej trochu zaklikatíme.

0 0
možnosti

22. 3. 2016 8:38
pane Kalužíku

máte sice pravdu, že orba po spádnici je ekologický zločin, ale nechápu, proč to označujete za zločin komunismu. Orba po spádnici je totiž na velkých svazích jedinou technicky možnou variantou zemědělské "vekovýroby". Traktor s pluhem je schopen na takovém svahu orat s kopce nebo do kopce, ale orat po vrstevnici neumí, protože by se převrátil na bok. Leda, že byste za komunistické zločince považoval výrobce zemědělské techniky.

0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

22. 3. 2016 0:21
Chce to zase nějaký Bilionový tunel ... H2O

Tahle hloupá socialistická vláda určitě něco vymyslí...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz