2.7.2022 | Svátek má Patricie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
divitel 27.7.2009 14:50

Mimochdem

"finální tvrzení se nechají těžko vyvrátit"ja germanismus jako prase.

M. Zima 27.7.2009 14:43

Ano, už to jako důvod plně postačuje,

kLaus vystupuje v zahraničí a zesměšňuje nejenom sebe, ale celé Česko, když říká "my vědci" a potom kydne nějakou tu jeho obvyklou hovadinu, padá to pochopitelně na českou vědu a na Čechy jako takové. Že Vy tu souvislost nevidíte a že si něco takového čeští akademici nepřipouštějí, jenom potvrzuje mé tvrzení. (Ostatně právě ten kLaus se o ty akademiky v nejmenším nezasadil, není divu, že jimi dokonce podvědomě opovrhuje.)

jhm 27.7.2009 14:34

Re: Mě šlo o to,

No že do diskuse o akademii zapletete našeho neoblíbeného prezidenta jsem netušil.

Tak teď už vím proč ji chcete zrušit (tleskali Klausovi).

Pedrák 27.7.2009 14:30

Re: Nebavte se o koze, ale o voze

Jakýpak izolacionizmus? My máme větší náklady, protože na rozdíl od anglosasů musí Čech sledovat světový vývoj oboru v cizojazyčném prostředí. Věda je součástí byznisu a musí být jako celek v nějaké třeba i dlouhodobé perspektivě návratná. Jinak to není poslání, ale dost drahý  hravý koníček.

M. Zima 27.7.2009 14:25

Mě šlo o to,

že se na Academii svým způsobem zastavil čas, základní podmínkou pro karieru je tam stále ještě aplaudování v první řadě při udělování čestných doktorátů kLausovi. Tím, že Akademie ani k  otevřenému idiotství ve jménu české vědy nedokáže nic říct, se podílí na kontinuitě, na udržení vlády diletantismu a na korupci, jestliže se konečně nezmění, je její převážná většina zbytečná. (Dokonce C. Svoboda se stydí za to, že volil kLause, neslyšel jsem,. že by se nějaký český akademik styděl za udělení doktorátu kLausovi)

A k tomu ZOO. Pochopitelně by měl být ředitel ZOO vědec a měl by také v nějakém speciálním oboru pracovat. Takto je ZOO jako magistrátní podnik pouze trafika.

Pedrák 27.7.2009 14:18

Re: Nebavte se o koze, ale o voze

Možná. Ale už není ta možnost se o tom přesvědčit, protože není pro koho vývoj (aplikovaný výzkum) dělat. Takže se pokusme co nejlépe prodávat alespoň základní výzkum. Jinak tu nezbude nikdo, kdo by byl schopen dělat vývoj konkurenčně schopných výrobků, až po něm postupně znovu vznikne poptávka. Anebo si myslíte, že nás skutečně uživí jen dealerské kanceláře a sklady  na zboží z Číny?

M. Zima 27.7.2009 14:10

Nedávno

prohlásil Fajk sám, že už toho má s těmi zvířaty dost, že chce do politiky. Jeho chování za povodní (nejdřív dobral dovolenou) se nelišilo od památného primátorského Němcova výstupu, chování jeho zaměstnanců je dokonce předmětem TV doku na Západě, atd. ...

88 27.7.2009 14:06

Re: Nebavte se o koze, ale o voze

Vážený pane, ČR je součástí EU a česká věda je součástí jak evropské a tak i světové vědy.  Proto je třeba používat kriteria běžná jinde ve světě. Vámi navrhovaný izolacionismus by vedl pouze ke stagnaci české vědy a nic by nevyřešil.

Han 27.7.2009 13:49

Re: Dovolil bych si obecnější pohled:

Ředitel Pražské ZOO p.Fejk není o nic větší politik nežli vědec. Není ani jedno, je to manager (česky organizátor, ředitel). Nevím o jednom jediném jeho politickém vystoupení.

jhm 27.7.2009 13:43

Re: Dovolil bych si obecnější pohled:

Od kdy ředitel ZOO musí být vědec? Já netvrdím že na Akademii je vše 100% ale o co vám jde v této diskusi, kromě házení bláta?

88 27.7.2009 13:41

Re: Základní výzku je užitečný, logika taky.

Když vidím, jak zoufale málo té problematice lidé rozumí, tak radši ještě doplním, že firmy své objevy publikují hlavně formou patentů.  Jejich smyslem ale není příspívat k rozšiřování lidského poznání. Pro ně spíš platí: Chceš-li něco dělat podle našeho patentu, tak nám plať.

harry 27.7.2009 13:31

Re: Nebavte se o koze, ale o voze

"protože je u nás prostě nemá kdo koupit, když podniky, pro které pracovaly výzkumné ústavy, nahradily montovny, používající hotovou technologii ze zahraničí" No ona take ta uroven nasich vyrobku byla asi takova jako rozdil mezi nasi vlastni Skoda 105 tenkrat a soucasnou Fabii-vlastne nemecky model. I sam s.Strougal priznaval, ze 2% tehdejsich nasich vyrobku mela sanci se prodat na Zapade. Ale mozna, ze Jawa, Favorit.... by dneska byly srovnatelne s dnesnimi Suzuki ci Author, kdyby se vyvojarum a podnikatelum do toho nemontovali soudruhove.

88 27.7.2009 13:28

Re: Základní výzku je užitečný, logika taky.

Nesmysl. Výsledky firemního výzkumu jsou z velké části utajované.  Publikováno je jen to, co firmě přinese výhodu, a nebo co se už běžně používá.

Typickým příkladem je vývoj  lékařských zobrazovacích metod.  Odborný článek například srovnává parametry nového a starého přístroje.  Používá vědeckou metodiku a výsledky jsou pro lékařskou komunitu důležité. Proto ho vědecký časopis otiskne. Ale popis vnitřního fungování přístroje tam nenajdete a už vůbec ne, jak ho vyrobit.

Utajování informací je např. jeden z důvodů, proč někteří studenti technických oborů na západě musí psát dizertační práci ve formě monografie a ne jako kolekci vědeckých článků.  Prostě firma nedala studentovi souhlas s publikací některých informací, které by ve vědeckém článku nesměly chybět.  Monografie v tomto směru poskytují větší volnost. 

Malý Aston 27.7.2009 13:11

Nejlepší lék na hospodárnost, je snížení prachů!

Nejsem proti akademikům ale přeci mi nechtějí tvrdit, že každou kačku obrátí dvakrát než ji vydají. To není v naší české povaze. Princip snížení peněz ale musí být rovnoměrně rozdělen mezi všechny ceckoně napojené na státní rozpočet, tedy naše daně. Úřady všech stupňů praskají a úředníci nemají kde sedět. V zimních měsících se poplálíte o kliky jak tam mají přetopeno. Dětí a studentů ubývá ale učitelé řvou máme málo peněz. Ministerstva které nic neřídí plné počítačů, sekretářek,šéfů a podšéfů. Sežerou více než je potřeba pro naše vědce. Jen nevím, kdo udělá pořádek, zatím si každá vláda na tyto penězovody půjčila, co bude až nám nikdo nebude chtít půjčit?

M. Zima 27.7.2009 12:55

Dovolil bych si obecnější pohled:

Paní Zlámalová se sice odvolala na pochybné ukazatele, ale její finální tvrzení se nechají těžko vyvrátit. A to proto, že máme každý s českou vědou nějaké zkušenosti. Např:

Den vědy v Praze. Presentovány byly bez jakékoli angažovanosti, tedy s českou "profesionalitou" téměř výhradně exponáty na úrovni západních gymnasií. Zcela chyběla nápaditost a vtip, smysl pro zajímavost,.. Čeští vědci se představili více jako úředníci, nežli jako koumalové, natož originály s "výstředními" zájmy. (Oni se naučili sát z EU a považují to za nějakou extra schopnost, která je povyšuje, jako svého času návšrěva sovětských soudruhů. ) Zaptal jsem se u organisačního stanu nějaké suverénně vystupující dámy, kde je Pačes. Řekla mi: "Na chatě". To je při takové akci na Západě nemyslitelné a vlastně to samo popisuje nejlíp ten stav, kdy čeští prominenti stále ještě dělají vlastní job jako nějaké druhé zaměstnání, provozované po privátních nákupech.

BTW: Za extremní případ považuji ředitele pražské ZOO. Ten je víc politik, nežli vědec a podle toho to vypadá.

certik 27.7.2009 12:31

Re: Základní výzku je užitečný, logika taky.

Prosimvás já nevím jaký je ten poměr. Pro vaší informaci, WoS katalogizuje články v časopisech, jejichž nakladatelé o tuto katalogizaci požádají; možná že je to něco stojí, to nevím. Jsou významné časopisy které WoS nekatalogizuje, je ta databáze opravdu nedokonalá. Ovšem jestli článků z firemní sféry je málo, pak tam samozřejmě nebudou, i kdyby se vám u huby pěna dělala.

Tx 27.7.2009 11:47

Mám dojem,

že někteří diskutující netuší, co to je "základní výzkum". Sám jsem pracoval asi 12 let v zákl. výzkumu (s perspektivou aplikovaného výzkumu), ale jen část výsledků mohla jít do aplikovaného výzkumu, část byly slepé uličky. To se ale nedá nic dělat, Kdybychom věděli předem, co povede k cíli, žádný základní výzkum by nemusel být. Kdybychom ale měli jen aplikovaný, dodnes bychom měli elektroniku založenou na elektronkách. Objevitelé polovodivého efektu taky předem netušili, k čemu tu bude (a jestli vůbec) dobré.

Ivan Nový 27.7.2009 11:36

Re: Základní výzku je užitečný, logika taky.

No a to je právě chyba, mělo by tam být plno článků z firemní sféry.

Pedrák 27.7.2009 11:32

Nebavte se o koze, ale o voze

Proč se vlastně úspěšnost vědeckých pracovištť měří podle zahraničních citací? Proč nevyužívat přirozeného monopolu spočívajícího v obtížnosti češtiny (nebo japonštiny)? Protože čeština není světový jazyk, museli jsme v každém oboru soustřeďovat vědomosti z velkého množství cizích jazyků, tedy i ty , ke kterým se mnohdy americké univerzity teprve dopracovávají, protože to nikdy nemusely dělat. Kdyby ti, kteří kdysi vypracovávali česká odborná názvosloví, své úsilí věnovali svému oboru v tehdy přirozené němčině, měli by pozlacené sochy v zaprášených koutech akademií a svět by je oslavoval jako vědecké polobohy. Proč si nevážíme jejich práce? Aby nás někdo poplácal po zádech jak je náš pan dvojitý doktor chytrý a pak se rychle vrátil ze své slepé uličky zpátky na lepší cestu? Něco jiného je reklama,  zaměřená na cílovou skupinu zákazníků, která jim musí být srozumitelná a něco jiného je dílčí zpráva o práci na něčem, co se teprve bude muset teprve dokončit do prodatelného stavu. Všichni víme, že se skrovné výsledky státem draze placeného základního výzkumu musí nabídnout  za pár šušníků jinam, protože je u nás prostě nemá kdo koupit, když podniky, pro které pracovaly výzkumné ústavy, nahradily montovny, používající hotovou technologii ze zahraničí. Ale mohli bychom jich určitě prodávat víc a výhodněji, kdybychom všechno, co je ještě ve stavu zrodu, nepřekládali do jazyka srozumitelného našim konkurentům.

certik 27.7.2009 10:54

Re: Základní výzku je užitečný, logika taky.

To je zajímavé, uvedl byste příklad článku na WoS, který nepochází ani z akademie ani z vysokých škol? Ja netvrdím, že takový neexistuje.

Václav 27.7.2009 10:28

Re: Datpys

Tak to nemáte pravdu, protože celá řada významných objevů vznikla mnohdy po létech a létech tápání a návratů ze slepých uliček. Kdyby to fungovalo tak, jak se to teď někdo pokouší nastavit, jako že nějaký MBA "expert" rozhodne, že teď zlepšíme tohle a nebo vyvineme tohle, tak stále ještě svítíme petrolejkama a jezdníme s koňmi.

Beda 27.7.2009 10:23

Re: Datpys

Hmm, podle me se to uz ani nevychytava. Neni dulezite aby vec fungovala, ale aby se prodala.

Beda 27.7.2009 10:21

Re: Datpys

Propadl byste z logiky. Kamennou palici napred nekdo musel vymyslet a az pak ji mohl udelat. Takze je to obracene - napred napad, pak se musi zjistit jak a pak se na prototypu overi, jestli to funguje (ano, palici po hlave je efektivnejsi nez klackem). Zacne vyroba noveho produktu.

Zen 27.7.2009 10:11

Re: Datpys

"... ve výrobní sféře je nutno zvládnout vše napoprvé."

A tuto zajimavou infomaci mate odkud? Kdybych nevedel, jak dlouho trva vychytani "much" u novych vyrobku (ktrere se prodavaji), tak bych mozna i veril.

Lerak 27.7.2009 9:50

Páralová

nelže. Je to hloupá, líná, tzv. novinářka. A páchne jí z huby-to vím jistě.(Y)

K. Babák 27.7.2009 9:44

Základní výzku je užitečný, logika taky.

Mezi skutečnou vědou a financemi na ni se prostě nedá najít žádný vztah. Zrovna tak, jako mezi praktickým využitím a teorií. Zatím, co v prvním případě je možno aspoň ty peníze vyjádřit číslem a pak o tomto čísle diskutovat (mimo mísu), je možné se spolehnout na to, že každý výsledek základního výzkumu má potenciál přinést obrovský prospěch (nebo průšvih). Předpovídat který co (a který vůbec), nebo dokonce to určovat je stejná pitomost, jako usnášet se o růstu globální teploty na padesát let. Společnost si prostě musí dovolit živit zdánlivě (a někdy skutečně) neproduktivní lidi, protože neví, jestli mezi nimi není někdo užitečnější než všicni ti produktivní dohromady. Dělali to už v Altamiře.

Na druhou stranu: jestli v původním článku je uvedeno že ze 100 příspěvků z Akademie .... a ze 100 příspěvků z VŠ..... a někdo z toho usoudí, že ze 100 českých příspěvků ...... pak si dovoluji předpokládat, že toho je živit škoda.

Bobby Brown 27.7.2009 9:26

Re: Datpys

Kdyby se konečně věda začala dělat jako výrobní sféra - tzn. důležitý je výsledek a ne jen samotná práce pro práci - tak jsme naopak mnohem dál.

Ivan Nový 27.7.2009 9:19

Re: Datpys

No dřív tu byla výrobní sféra - řemesla, věda až pak.

Beda 27.7.2009 9:12

Chjo

Nekdy je lepsi, kdyz se mlci. Ze je kritizovany clanek blbe, je jasne. Ale takhle napsana obhajoba hajenemu (AV) skodi.

Doporucuji porovnat tenhle text a skvely text Horejsiho (ktery HN otiskly jako reakci). Je rozdil mezi ublizenym kvikotem a sebevedomou odpovedi.

Han 27.7.2009 9:11

Re: HN

Ano je to asi dva roky co už HN nekupuji. Je pravda, že už nekupuji žádný denní tisk. Poslední co jsem odebíral byly právě HN. Číst noviny je dnes v podstatě ztráta času, nic důležitého tam není.