7.2.2023 | Svátek má Veronika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vlastimil 2.2.2007 8:54

Re: Lzi

Také jsem to viděl a je to opravdu krásná krajina!  Abyste mohla nahradit roční výrobu elektrické energie JE Temelín, potřebovala byste postavit asi 4.000 takovýchto větrníků a doufat, že vítr bude foukat rovnoměrně. 

Emp 2.2.2007 8:53

Re: Plynové a větrné elektrárny

píše na jakém výkonu budou větrníky při těch 25%?

Emp 2.2.2007 8:52

Re: Lzi

Pani Jelenová, nedělejte si srandu , dik

Vlastimil 2.2.2007 8:48

Plynové a větrné elektrárny

se opravdu dají dají postavit rychle a levně. Mají potom ale nejvyšší provozní náklady - zemní plyn jako palivo je velice drahý. A co když Rusům jednou plyn dojde?

Větrníky prý v Rakousku pracují asi 1500 hodin ročně (tj. asi 17% roční časové kapacity). Poblíž místa, kde bydlím, se nyní připravuje výstavba 7 větrných elektráren (Větrný park Sedlec). Investor ve svém záměru konstatuje, že v daném místě nejsou zrovna ideální větrné podmínky a současně přitom předpokládá 2250 hodin provozu větrníků ročně (tj. 25,7% roční časové kapacity). CHA, CHA - hlavně když budou dotace!   

Zdenka Jelenová 2.2.2007 8:47

Lzi

Jsou to jen lzi jaderne lobby! Vsichni prece vime ze Rakousko je ekologicka zeme, ze ktere bychom si meli vzit priklad. Nedavno jsem jela z Vidne na Mikulov kolem stovek vetrnych elektraren. To je cesta dopredu, a ne smrtici atom!

Skeptik 2.2.2007 8:46

Re: Mimochodem... trochu otazka "dablova advokata"

Na to musí být samozřejmě dostatečný tlak. Pokud by se informační otevřenost typu Melk stala standardem, neměl bych nic proti.

Ale i pokud bychom vzali Černobyl jako standardní nehodu, která se jednou za 50 let stane, budou mít JE výrazně nižší skóre (v počtu mrtvých), než vodní nebo uhelné elektrárny. Pokud vezmete jako příklad TMI, ukázalo se myslím celkem dobře, že bariéry jaderných elektráren fungují a ochrání poměrně spolehlivě při havárii okolí.

Václav Železný 2.2.2007 8:39

Re: Re: Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

Tohle bych sem radši netahal. Mám kamarády co pracují u policie a prakticky nezávisle na sobě se tenkrát shodli na tom, že jejich kolega profesně selhal na celé čáře. Ať už to bylo připravené nebo ne, on zbytečně vyhrotil situaci a pak to nezvládl.

Skeptik 2.2.2007 8:39

Re: Re: plyn

... energeticky ...

Skeptik 2.2.2007 8:38

Re: plyn

Ono vznikne z plynu na vyrobený kW polovina CO2 proti výrobě z uhlí. Proti JE, kde je produkce CO2 minimální (sice větší potřeba energatichy náročného betonu, ale jinak 100x menší těžba i doprava). Takže plyn je 2x lepší než uhlí, ale obojí je řádově horší než uran.

zalozak 2.2.2007 8:37

Mimochodem... trochu otazka "dablova advokata"

Debilitu zelenych (spise populismus  - ono to o nicem jinem neni), ci Rakouske mindraky asi nema cenu rozebirat. Argumenty pro vyuziti jadernych alektraren jsou prilis silne, takze boj proti nim je skutecne v rovine emocionalni.

Nicmene, nekoli nehod a v neposledni rade Cernobyl (jakkoliv data byla posleze zmanipulovana) predstavuji desive svedectvi co se stat muze. Co se me nelibi na "obhajcich" JE je to ze casto argumentuji velmi cernobile (v podstate inverzne k tomu co rikaji protivnici). Moc se me nelibi sebejiste argumenty typu - JE je rizena profesionaly (jiste ze je), mame pocitace a tisice kontrol... a bagatelizace typu - Cernobyl byla serie chyb idiotu, nebo TMIsland byla specificka liknavost...   protoze je nepochybne ze i Cernobyl nebyl obsluhovan nevzdelanci ani jina zarizeni s problemy.

Jedna opravdu neprijemna otazka je ... jak muzeme zarucit ze se nebudou "strihat rohy", ignorovat technicke specifikace, zkracovat testovaci cykly SW (coz se deje vsude dnes i v NASA)...a pod... protoze ve hre je opravdu hodne.  Co na to obhajci ??:-D:-P

František 2.2.2007 8:24

Re: Re: BURSÍKOV

Většina energetických informačních center má jako jednu z atrakcí šlapadlo bicyklového typu, kde si každý může ověřit, jakou námahu stojí rozsvítit žárovčičku. Dovedu si představit rodinnou idiyku, kde tatík pilně šlape, aby si mamka mohla shlédnout svůj oblíbený TV seriál. Pro zmiňovaný Bursíkov bych to bral jako základní model. Asi by je ty roupy brzy přešly.

huhu 2.2.2007 8:17

je ten správný čas vývoz elektřiny do Rakouska zastavit

po elektřině je dostatečná poptávka v Evropě, takže by se prodala jinam. A v Rakousku by aspoň urychlili úspory, obnovili louče a trochu mrzli....;-)

Wlasta 2.2.2007 8:13

Re: Re: Re: Re: Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

souhlasím s tím, že Bursík umí mluvit, na rozdíl od Topolánka, ale argumenty nemá. Omílá mantry a zaklíná se tím co mu hraje do noty

No... 2.2.2007 7:59

7900kWh na hlavu Rakousko, 5500 Čr .Oni ještě řvou?

Jerště si dovolí řvát, jak tady u nás plýtváme? A "díky nim" máme dražší elektřinu ! Kuchtovou a spol. by bylo nejlepší nechat žít v zemljance a ekologicky, aby si konečně uvědomili, co chystají dalším generacím za středověk !

jerry 2.2.2007 7:56

Zastavení Temelína by bylo katastrofou pro Pavlovce

čím by se pak chudák živil?;-D;-D;-D

Mamlas 2.2.2007 7:50

Re: Re: Kudla se mně otvírá v kapse.

A co s tím udělá nějaký větší vítr ...

Delfin 2.2.2007 7:36

plyn

Je zajimave, ze pri soucasne hysterii ohledne globalniho oteplovani, CO2 z plynove elektrarny najednou nevadi ...

pepe 2.2.2007 7:35

Re: Re: Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

Také se mi příliš zelení nelíbí.Ale Váš článek považuji za poněkud demagogický."Policajt si nenechal něco líbit"-co mu udělala?Pokud to vše ze strany bylo připravené,tak ten blbec na to skočil a udělal to,to chtěli.Nechtělo by to více rozumu?

Netřeba 2.2.2007 7:15

Re: Re: Re: Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

Možná to bude kouzlem (sílou) osobnosti. Protože když poslouchám Topolánka nebo Bursíka, tak když pominu sílu argumentů, rozhodně větší dojem na mě udělá Bursík. Nebo jinak. Bursík má argumenty (jejich pravdivost nebo obsah nehodnotím), kdežto Topolánek na konkrétní otázky blábolí o počasí, o jídle, politická jednání přirovnává ke sportovním utkáním a pod. Pokud rovnou nebouchne dveřmi limuzíny.

Jestli se takto chovají i na zasedáních vlády, a nemám důvod si myslet, že je tomu jinak,  do toho jim kafrá Kalousek, bůh (i ten můj ateistický) ochraňuj tuto zemi.

honzak 2.2.2007 6:58

Re: Kudla se mně otvírá v kapse.

tento příspěvek a následující komentáře by si měl povinně 3x denně před jídlem číst zmocněný zmocněnec Pavlovec. Třeba by konečně pochopil, že nedělá dobře, Jaromír!

Velmi se mi líbilo, jak fotovoltaická elektrárna dosáhla světového věhlasu zejména na Prachaticku. Jestlipak bude ČT ukazovat i hnilobu nosné dřevěné konstrukce, která nutně nastane?

zalozak 2.2.2007 6:57

Re: Re: Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

Ale jiste.. zeleni jsou z casti nafouknuta bublina a z casi je volili lide kteri takzvane chteli dat hlas nekomu "jinemu". "Zmlacena" funkcionarka v tom jiste take hrala roli. Ale - to me problemy nedela... jsou zvoleni, jsou tedy v parlamentu. Samo o sobe je strana zelenych naprosty nesmysl protoze "ekologie" je pouze jedna oblast kterou a tezko "program"... ale kdyz chteji.. budiz jim prano.

Problem mam s necim jinym. Zvolenim do parlamentu jiste maji pravo se ucastnit na hlasovani a ucasti ve vlade jiste maji pravo mit sve zastupce. Nicmene, v zasadnich rozhodnutich ktera hluboce presahuji delku volebniho obdobi 3-4x naprosto nechapu proc zastupci vetsiny volicu jsou ochotni dat do vladniho programu prani smesne mensiny .....z nichz, bohuzel si ani vetsina neuvedomuje co vlastne pozaduje.

Netřeba 2.2.2007 6:38

Re: Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

Myslíte si, že kdyby se Káťa nenechala ztřískat na ulici od policajta, který si nenechá všechno líbit, že by Zelení měli tolik procent? Vida co zmůže jedna pečlivě připravená, dobře zahraná a "nezávislými" médii rozmáznutá provokace.

Rudolf 2.2.2007 6:22

Re: BURSÍKOV

Žárovky jim rozhodně nezakazovat. Třením ocasu vyrobí Bursík proud.

Rýpal 2.2.2007 6:12

Re: Re: Děkuji za informace

Ale vždyť nám přece hornorakouská vláda nabízela, tuším, 300.000 ATS jako Ausstieghilfe...:-)

JKH 2.2.2007 4:59

Jak je to s těmi plynovými elektrárnami?

Asi je ta doprava paliva snadnější, než uhlí vlakem. z Polska. Je to ale také levnější i se započtením investic? Ale co mne přivádí nejvíce do rozpaků je fakt, že se zbytečně spálí v elektrárně něco, co by se mohlo dříve či později použít do aut. aby nám to potomci nevyčítali, až jim dojde ropa a plyn se mezitím spálí v elektrárnách.

Karel II 2.2.2007 4:33

BURSÍKOV

Navrhuji, aby vláda věnovala zeleným některý vojenský prostor , nejlépe VVP Libavá. Zde by zelení vybudovali svojí prací ukázkový Zelený stát Bursíkov.Prezidenta nemusím jmenovat.Vše by zde fungovalo na ekologická bázi.Tedy žádné žárovky, televizory, automobily atd.K tomuto státu se mohou přidávat další okresy až bude vytvořen Velký Evropský Bursíkov.Přístup do tohoto státu bude pěšky nebo koňským povozem.Samozřejmě celou akci bude nutno podpořit nějakou studií o vysoké perspektivě tohoto státu, která bude uhrazena z dotací EU.Spisovatelům doporučuji toto téma využít ke zpracování nějakého vícedílného spisu, něco jak Kája Mařík.

Petr 2.2.2007 4:13

Re: Děkuji za informace

A o tom to celé je8-o8-o8-o8-okdyž nám to chtějí zrušit tak at nám to vynahradí;-O

bruner 2.2.2007 2:13

Re: Kudla se mně otvírá v kapse.

z hlediska podnikatelského to však není až tak špatné. Vložím 55 mil.a zisk mám ročně cca 6 mil. To znamená, že jsem si "uložil" peníze na 4% úrok (čistý, bez větších problému a na dlouhou dobu). Která banka by vám to dala?

Jiří Tyc 2.2.2007 1:54

Re: Re: Re: Kudla se mně otvírá v kapse.

Tak tak... Zaplatíme i přesto, že roční produkci této obrovské elektrárny vyrobí Temelín asi za 19 minut. A za 1 Kč/kWh. A i v noci. :-(

Díky za link!

zalozak 2.2.2007 1:46

Stejne jsou ty "koalicni" pocty fascinujici...

Predpokladejme (naivne) ze si vetsina volicu skutecne cetla co je program jejich stran. Dokonce (zrejme opet naivne) verme ze zeleni volici si skutecne uvedomuji dopady toho co chteji a jsou s nimi ochotni existovat (cemuz osobne neverim) Napriklad uz vidim zeleneho Bursika, ci ex presidenta jak zije ve svem skrovnem pribytku bez elektriny ci ji pouziva jen kdyz fouka vitr;-D.

I s temito predpoklady se da snadno dokazat ze pouhych par procen volicu CR se rozhodlo podporit program -ne vystavby a ne pouzivani atomu, a drtiva vetsina (prez 90%) je jasne pro.

Cili otazka neni jen, jak to ze existuje sada tupounu kteri si nevidi na vlasni nos, ale take zasadni otazka JAK je tedy mozne - ze je tento bod vubec ve vladnim program!!!8-o