23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

SVĚT: Strategické hry o čipy

Která globální průmyslová společnost je pravděpodobně nejméně postradatelná pro světovou ekonomiku? Není to žádná automobilka, žádná strojírenská, chemická či farmaceutická firma. Je to slévárna. Ovšem slévárna zcela mimořádná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Pekárek 12.7.2021 16:57

To by mne zajímalo, zda pan autor opomněl zmínit třeba HiSilicon z neznalosti, povýšenosti či úmyslně...

J. Ganaur 12.7.2021 17:23

To je coooo?8-o

P. Han 12.7.2021 19:18

To je Huawei. Mimochodem také jeden ze zákazníků TSMC. ;-D

D. Bowman 12.7.2021 21:17

Huawei, IT divize Čínské Lidové Armády.

R. Pekárek 13.7.2021 8:53

Čí divize jsou třeba Intel nebo Microsoft? Pro koho implementují backdoory?

D. Bowman 13.7.2021 11:02

Předpokládám že pro CIA a FBI. Proč?

R. Pekárek 13.7.2021 23:25

Tak je dobré si uvědomit, že nejen čínské IT společnosti spolupracují se svými vládami a tedy mohou napomáhat ke špionáži třetích stran...

R. Pekárek 13.7.2021 8:51

Teď už moc ne...Po uvalení embarga byl Číňan nucen pomoci si sám, takže postupně buduje vlastní výrobní kapacity, zaúkoloval veškerý mozkový kapacity vývojem vlastního návrhovýho a testovacího SW. Ve firmě, kde pracuje muj bratr berou od HS zákaznický čipy. Měli chvíli problém s dodávkama, dnes už je to zase OK.

J. Nový 12.7.2021 16:10

To se nás už netýká...EU je jako socík v osmdesátkách, z dohnat a předehnat se to mění na neztratit stopu....

Š. Hašek 12.7.2021 16:18

R^:-) Trefné!

D. Bowman 12.7.2021 13:24

Dovolím si upozornit, že západ je ve válce s Čínou. Není kinetická, pravda, ale ekonomický a informační složky, jsou velmi reálné již řadu let, kdy se vedení KSČíny rozhodlo opustit nekonfrontační strategii, protože jim začlo téct do bot - vnitropoliticky, demograficky a ekonomicky.

A hodně z našich elit, kteří sponzorují politické figurky-elity, by radši mělo podíl na Čínském trhu, než na tom našem. A to nejen prodejním ale taky výrobním a pracovním. U nás mají rádi jen právní jistotu a bezpečí. A zřejmě si myslí, že to jim zůstane i v případě imploze střední třídy na Západě, ke které díky jejich politice brzo dojde a možná by už došlo, nebýt toho zázraku z laborky ve Wuhanu.

F. De Winter 12.7.2021 12:25

Nemohu si pomoct, ale ten článek mi připomíná toho padajícího z mrakodrapu. Ve 40. patře "ještě je to dobrý", ve 30. patře " ještě je to dobrý", ve 20. patře "ještě je to dobrý"...

Není to dobrý! Západ nevzkvétá. Ujíždí mu vlak čím dál tím rychleji.

A problém není Čína, ani Rusko. Problém jsme my sami a pokud s tím nezačneme něco dělat, tak skončí ten náš Západ v lepším případě jako skanzen, v tom horším ho někdo prostě skoupí nebo zabere, jako nás po roce 89. A pravidla bude určovat někdo jiný. Tak to prostě je !

D. Bowman 12.7.2021 13:10

Ten kdo i u nás zrovna vládne, se rozhodl že sen o globální Open Society je důležitější než nějaké přežití tzv. západní společnosti, natož její první housle.

Ne nepodobné royhodnutí po 1. světové, že Liga Národů a progresivismus, je důležitější než cokoliv jiného, jako např. vyřešení Velké deprese, konfrontace SSSR nebo příprava na konfrontaci s Japonskem nebo Německem.

Š. Hašek 12.7.2021 11:50

Připomínám, že mudroslav Gazdík (přizvukují Němcová, Vystrčil, Hilšer) tvrdí, že Čína produkuje jen trenky a botky na volnočas.

Jaké čipy má těhotenská pilotka Leyenová ve svý myčce nádobí??? Tak mě napadlo.

J. Vágner 12.7.2021 11:23

Pan Kohout většinou nenavrhuje hloupé věci, ale holt se to povede občas každému. Začít si dnes hrát s "dětinskou" politikou jedné Číny po té, co jsme ji v sedmdesátých sami vyrobili, by byl doopravdy majstrstik. Připomínám, vykseftovali jsme ji době kdy byla Čína slabounka, za její rozkmotreni s CCCP. To mi, Západ jsme vykopli Tchaj-wan, z RB. Ale ten kšeft vymysleli politici, jako je Kissinger, politici o kterých si lze myslet ledacos, ale to, že by si nedohlédli na špičku nosu rozhodně ne. Není přímější cesty, jak dovézt současnou Čínu od dosavadní uměřenosti zvlášť v jaderných zbraních, k vojenské konfrontaci. Do soupeření s Čínou se Západ bude muset dřív, nebo později pustit. Ale proboha, snad do mírového soupeření, nejraději přesně toho typu, co utahalo Rusy. A pro to abychom v takovém soupeření dokázali uspět, není třeba dohánět Čínu k válce, ale obnovit v našich vlastních společnostech ty schopnosti a způsobilosti, které minulý úspěch umožnily. A skončit se společnost vnitřně rozvracejicimi nesmysly, které produkujeme jak na běžícím pásu. S kterými? BLM, gender, queer, woke, zelený fanatismus..... a také obnovit jedinou kdy fungující demokracii. Tu kde vládne většina.

P. Kubáč 12.7.2021 8:39

Myslím že "kauza TMSC" je další případ vítězství chamtivosti globalistů nad zdravým rozumem.

Čipy kvůli kterým dnes stojí výroba automobilů totiž jsou průmyslového typu - kvůli rozumné spotřebě proudu, spolehlivosti a ne-přehřívání - to nejsou High-tech 10 nanometrové procesory s miliardami tranzistorů.

Typické průmyslové 130 nanometrové procesory uměl ještě nedávno vyrábět kde-kdo, ale zanechali této výroby protože Taiwanské čipy stejného typu byly o pár procent levnější....

P. Milan 12.7.2021 8:43

A vy si kupujete o pár procent dražší výrobky? Ne ty čipy, ale to, v čem jsou (dnes už skoro vše)?

R. Langer 12.7.2021 8:47

Já bych je třeba klidně kupoval, pokud by byly O PÁR PROCENT DRAŽŠÍ. :-P

J. Ganaur 12.7.2021 10:52

Jaké si kupujete vajíčka, pokud vám neběhají po dvorku?8-o8-o8-o

R. Langer 12.7.2021 12:37

Taková, která mám vyzkoušená a znám je. Stejně jako i jiné věci. Zdaleka ne ty nejlevnější. :-P

J. Fridrich 12.7.2021 7:32

Pan Pavel Kohout popsal přesně ve svém článku - SVĚT: Strategické hry o čipy kdo je v dnešním Světě na čele IT-ajtýtechnologií..

" Komunistická Čína stále těžce zaostává za americkými technologiemi. Budeme-li hovořit o „národní polovodičové suverenitě“, Peking ji stále postrádá. Což je možná vážný důvod, proč nechává Tchaj-wan žít svobodně. Anglický termín „foundry“ (slévárna) se používá mimo jiné jako termín pro označení výrobce polovodičových čipů na zakázku. Na tomto trhu má 56procentní podíl společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Ten navíc stále roste, ale hlavně, TSMC vlastní nejmodernější technologie pro výrobu čipů se šířkou vodiče pod deset nanometrů. Nanometr je miliontina milimetru. Bez TSMC by se elektronický průmysl zastavil. Nicméně sama TSMC je závislá na dovozu technologií z USA a z Nizozemska (jde o společnost ASML, mimořádný zjev mezi evropskými technologickými firmami)."

Tak, tak je to s tou " vyspělou " Čínou a rusáckem, vážení a milí přátelé těchto Říší Zla.

M. Šejna 12.7.2021 8:39

Až pochopíte ze vlastnit technologie je něco jiného, než umět vyrobit, tak se proberete ze svého ideologického snu.

P. Milan 12.7.2021 8:44

Jedno bez druhého nefunguje.

M. Šejna 12.7.2021 11:03

Ale jistě,

jen se snažím vysvětlit, že vynálezce a majitel patentů nebývá obvykle ten, kdo to nakonec dokáže dotáhnout do průmyslové výroby.

J. Fridrich 12.7.2021 8:56

Vy jste ale veselá kopa pane Šejna. Tak vám to vysvětlují ve vaší buňce...?

Tak jen pro vás - technologie VLASTNÍ ten, kdo je vyvinul a to se děje na Západě, hlavně na Pacifickém pobřeží Ameriky , převážně v Silicon Valley. Pak to, co tam ty inovátorské ústavy, university a firmy vyvinou PŘEVEDOU těm chytrým opičkám do Asie a tam se to levně vyrábí. No a Čína si to prostě ukradne podobně jak rusáci - a je to jak říká Pat a Mat...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Silicon_Valley

J. Ganaur 12.7.2021 10:58

Všechno ne.A ty procesory (čipy) vyrábějí mimo Čínu (tedy PRC).V Číně je tak maximálně dávají do futrálu.Intel např vyrábí v Irsku, AMD v Drážďanech.A USA z tohohle důvodu Tchai-wan bez boje nedá.A Čína to ví.;-)

R. Langer 12.7.2021 12:40

Zatím. :-P

M. Šejna 12.7.2021 11:01

Fridrich,

vy jste veselá kopa. Víte, kdo vymyslel hydrofilní polymerové kontaktní čočky? Víte, kdo na to ziskal patent? A víte, kdo je začal jako první ve světě vyrábět ve velkém?

Víte, kdo objevil polarografii. A víte, kdo ji první dokázal ve velkém aplikovat v praxi?

Ale ten váš výraz "chytré opičky z Asie" ukazuje, jaké jste rasistické individuum.

Až budete chtít nakoupit ty nejdokonalejší čipy ve velkém množství, zavolejte do Silicon Valley. Tam je určitě umí vyrobit ve velkém.

A nebo zavolejte těm chytrým opičkám na Tchajwan. Ony ty chytré opičky dokonce umí anglicky. ;-D

J. Fridrich 12.7.2021 11:17

Ale no tak Šejna. To vaše vyjádření ani nebudu zdobit svou odpovědí.. Čas je to nej-nejvíc, co nám Velký Hybatel dal.....

J. Fridrich 12.7.2021 14:37

Co to melete, Šejna..? Já přece vím o tom, co v jednotlivých zemích Evropy a Světa, ale i u nás přinesli naši skvělí vynálezci v minulosti k rozvoji světa..

Ale dnes v " ajtý " je to tak, jak jsem napsal.. Ať se vám to líbí, nebo nelíbí je to tak. Tam, kde jsem uvedl se to posouvá dopředu...