19.9.2021 | Svátek má Zita


Diskuse k článku

SVĚT: Qwant žádá Huawei o peníze

Vyhledávací služba Qwant, kdysi vyzdvihovaná Emmanuelem Macronem coby významný projekt, se nemůže dostat z červených čísel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Milan 21.6.2021 22:36

Už vám z toho liberalismu nějak jebe ...

Google žádný monopol nemá. Není žádný stát, který by zakazoval jeho konkurenci. Pouze ho lidé dobrovolně používají.

M. Mařák 21.6.2021 17:52

jak říkám, nepoužívám na PC Google a Qwant ho v pohodě nahrazuje. Nepotřebuji Google.

Qwant postaven na tom, že respektuje soukromí uživatelů a nešmíruje je. Doposud jsem nikde nenašel informaci o tom, že by to byl globální fízl jako Google, nebo fayzbuk a tak.

Ale proti gustu žádný dišputát, nebo co.

V. Církva 21.6.2021 17:45

Co se týká lidí co ví jak investovat, je článek zajímavý, asi to tak nějak je.

Na druhé straně, monopol googlu je špatně. A každá konkurence dobrá.

A článek je sice o tom jak je Qwant ztrátový a podnikatelé ze Silicon Valey skvělí. jenže druhý google nevytvořili. Takže selhal nejen státní podnik a socialimus, ale i liberalismus.

P. Milan 21.6.2021 17:26

Proto ho taky Pepík montovna Pivoda nepochopil.

D. Bowman 21.6.2021 13:59

Peter Thiel to řekl celkem jasně. Google se topí v prachách a neví co s nima- do ničeho zajímavého neinvestuje. Technologický pokrok se zastavil v 70. letech s nástupem sociálního státu (60% HDP jde byrokratům) a účetního, iluzorního "kapitálu". Banky nemají zájem, aby jim konkurovali Fordové a Muskové. A i takovej Google je v porovnání s BlackRock banda cucáků.

Silicon Valley vzniklo kolem vynálezu mikročipu. Žádná podobná revoluce se nekonala. Jen nemotorně stavějí na technologii, která je 50 let stará. A to včetně všech možných OS a software (jenom to má víc grafickejch hejblátek).

Kopírovat to v Evropě je pošetilost. Musel by přijít technologický průlom. Ten ale nepřijde. Bez dvou doktorátů by se dneska s Teslou nikdo nebavil. A BlackRock s Googlem by si dali záležet, aby investici nikdy nedostal.

Století Páry vystřídalo století Banky a ta nemá zájem, aby se musela chodit doprošovat pana Forda, jestli mu může půjčit.

M. Sedláček 21.6.2021 13:27

Nahradit šmírovací google šmírovacím polofunkčním Qwantem, tomu se říká výhra. :-)

M. Sedláček 21.6.2021 13:24

QWANT dopadne jako všechny projekty vymyšlené úředníkem od stolu, jako černá díra na peníze daňových poplatníků a soukromých investorů. Mimochodem, jak je na tom Galileo? :-)

V. Výmola 21.6.2021 12:43

To je ale naivita. Přesně jak je známo: "Pokud je něco zadarmo, jste produktem vy". To si opravdu myslíte, že Qwant nedělá nebo nebude dělat totéž? A jeho pokus o investici Huawei vás dostatečně neprobudil?

T. Hraj 21.6.2021 11:03

Proč bychom se měli snažit? Vždyť vznik konkurenceschopných, a prosperujících technogigantů můžeme jednoduše nařídit směrnicí.

P. Jaroš 21.6.2021 10:53

Taky se slzou v oku vzpomínám na náš vlastní, český, dotovaný SPT Telecom, to si člověk podal žádost a už za deset let měl radost z nové linky...

R. Kalabus 21.6.2021 10:45

Ještě to chce říct že Huawei to nedělá proto že by se mu nějak chtělo, ale protože nesmí kvůli sankcím instalovat služby Googlu a Android bez nich je chromý.

M. Pivoda 21.6.2021 10:29

Detaily článku jsem neupřesňoval, i když by se tam mnohé našlo.

Hlavní příspěvek Kechlibarova článku spočívá v tom, že se konečně (po cca 30 letech od velké politické a ekonomické změny v Česku) zde začínají diskutovat okolnosti podstatné pro ekonomiku 21. století.

P. Trojan 21.6.2021 10:20

:-)

P. Trojan 21.6.2021 10:18

To asi ano, ale článek je to i tak, myslím, velmi kvalitní.

M. Pivoda 21.6.2021 10:08

No ano, ale každý zkušený bloger ví, že tu nejdůležitější myšlenku článku je třeba dát do nadpisu článku.

P. Trojan 21.6.2021 10:01

Podstatou článku pana Kechlibara je myšlenka, že dobré a úspěšné projekty vznikají zdola iniciativou a odvahou lidí. A ti, co do nich investují vlastní prostředky, obrátí každý dolar (či korunu) třikrát než ho do něčeho vloží a věnují následně úsilí, aby projekt byl úspěšným. A když není, vynaloží úsilí a peníze, aby zjistili, proč nebyl úspěšný. Tak se lidé chovají v tržním a konkurenčním prostředí zcela přirozeně. Že u nás tržní prostředí vzniklo, za to bezpochyby vděčíme tomu pánovi, kterého vy zřejmě ve svém příspěvku máte na mysli, a generaci, která pochopila, že pro naši prosperitu a demokracii je to správná cesta.

P. Milan 21.6.2021 9:17

Banky jsou konzervativní ze své podstaty, navíc, přibývá jim všemožných regulací.

Ty startupy podporují spíš různé fondy i dříve zbohatlí jednotlivci. On to Kechlibar i zmiňuje.

P. Hatina 21.6.2021 9:13

Bohužel, v tomto případě jest situace poněkud složitější, nadvakrát zpolitizovaná.

Jednako, nutno připomenouti, že konkurentem Google jest Huawei, neb vyvíjí a ve svých mobilech dodává svůj vlastní OS, blízký Androidu od Google - a přeplácí vývojáře z celého světa aby pro ten jejich OS (a jejich mobily) vyvíjeli programy. Což se tedy "politicky " Západu nelíbí, leč ty firmy si o ty ošklivé čínské peníze rády řeknou, i tedy Qwant.

Ovšem, připomeňme i druhako, že Frantíci nemaj rádi ani Google, neb u nich nechce platit vysoké daně. Čili i proto si do něj rádi kopnou, když to ještě navíc zaplatěj Čínani..;-D

V. Výmola 21.6.2021 8:58

Ale žádný strach, vždyť ono se to určitě nějak hezky francouzsky/evropsky/socialisticky vyřeší: Na zahraniční konkukrenty se uvalí restikce (však ono už se něco najde).

M. Pivoda 21.6.2021 8:50

Předposlední odstavec konstatuje správný pohled. Cituji: "... Takového bankéře by ani nenapadlo přišmatlat před obecenstvo v kraťasech a sandálech, jako to na fotce nahoře učinili miliardář Graham; a určitě by po těch mladých mužích v obecenstvu vyžadoval oblek s kravatou. Ale na kvalitu nově vzniklých firem by ty kravaty neměly žádný kladný vliv..."

Nicméně nadpis článku a druhý odstavec Kechlibarova článku přesně tak blbě začíná. Jak? Sděluje hlavně stav o penězích, nikoliv o konkurenční pozici evropského IT podniku, který chce vyzvat silné americké IT firmy, jako například Google.

Vězte, že tato země, Česko, je postižena minulou politikou dnešního ekonomického osmdesátníka (profesí bankovního úředníka) mnohem více, než si čeští Pepíci jsou ochotni připustit.

F. Kusák 21.6.2021 8:42

Pro mě bylo jednání s bankami vždy frustrující. Jednou chtěly garanci státu, jindy garanci bohatého "strýčka" nebo smlouvy o budoucích smlouvách od potenciálních odběratelů na vyráběné zboží. V konkurenčním prostředí taková absurdita. Možná se to nyní zlepšilo, nevím. A pak není divu, že vznikají spíše firmy softwarové, kde vám dnes stačí dobrý mobil, abyste vymysleli nějakou zbytečnou aplikaci.

P. Milan 21.6.2021 8:28

I té podpory se ve většině případů obávám.

Stát a jeho oudové obvykle nevědí, co by měli podporovat, navíc tak obvykle činí velmi kontraproduktivně.

Nepřekážet!

S voliči je to těžké. Příliš velké procento se domnívá, že blahobyt vzniká přerozdělováním.

P. Pepax 21.6.2021 8:11

R^ souhlas, v oboru IT vlády vynikají pouze ve snaze zavádět cenzůru na Internetu.

F. Kusák 21.6.2021 8:05

No, hlavně by si to měli uvědomit ti voliči, kteří vkládají v určité strany až neuvěřitelnou naději na zázračné změny. Stát by měl být pouze od toho, aby lidskou aktivitu podporoval a nebránil ji v rozvoji nesmyslnou regulací a nedeformoval trh dotacemi na ideologické projekty. Bohužel, to je právě typické pro dnešní západní svět.

R. Gramblička 21.6.2021 7:37

Soudruzi, tohle je nástin nejbližší desetiletky. Prostě, poručíme větru, dešti, a to by v tom byl čert, abychom těch deset technogigantů nevybudovali. Co deset, jedenáct a pokud se vynasnažíme, tak i dvanáct

P. Milan 21.6.2021 7:34

Qwant jsem dokonce i několikrát použil, když jsem měl dojem, že mi Google některé adresy podstrkává a jiné tají. Ale vždycky jen v konkrétních případech toho podezření.

Jinak článek sedí jak příslovečný Jandák na hrnec. Kdo si ještě vzpomene na Lisabonskou strategii, kterou se EU hodlala stát světovým technologickým tahounem? Vlády tohle neumějí a většina z nich nechce udělat to jediné, co může: NEPŘEKÁŽET! Daněmi, byrokracií, ....

V. Církva 21.6.2021 7:01

Přiznám se, že o QWantu jsem nikdy neslyšel. No a jestli potřebují šmírácký Huawei, už o mně neuslyší oni. Co se týká investorů Silicon Valley, velmi zajímavé a poučné.

Je to asi hlavní důvod úspěchu SV. Ale nepodceňoval bych i lidskou stádovitost. Prostě do Silicon Valey nebo Hollywoodu se jde i proto, že tam jdou všichni. Jakkoliv další bod je, že se tam sjíždí odborníci, takže není takový problém je přetáhnout.

Přesto myslím že je i výzva civilizace nekoncentrovat lidi ani odborníky do malých oblastí. Kvalita života v přelidněných oblastí je nic moc. Díky intenetu je možné mít odborníky kdekoliv....

Na druhé straně to ale taky ukazuje, že home office a intenet všechno nevyřeší. Lidé se vzájemně inspirují když se skutečně potkávají. A to je taky důvod úspěchu Sillicon Valley.

I když bych teda volil spíš Texas než komunistickou Kalifornii. Nakonec nejvíc se mi líbilo v státech jako Jižní Karolina, Texas a pak teprv sice s výjimkou LA poměrně čisté ale neevropské Kalifornii.

M. Mařák 21.6.2021 6:28

Pohybuji se navíc v Linux prostředí a mám proto logicky slabost pro jiné možnosti, než jsou ty globálně všelidové.

M. Mařák 21.6.2021 5:55

To je opravdu škoda a doufám, že Qwant to vydrží. Světového fízla Google nepoužívám a před pár lety jsem ho nahradil právě Qwante.

I v telefonu.

J. Strakoš 21.6.2021 5:28

Díky za další úvahu. Jen potvrzuje, že stát má skutečně vytvářet pouze rámcová pravidla a dohlížet na ně.

Jakmile stát začne investovat, je to v drtivé většině případů špatně - schválně si vzpomeňte na eshop s dálničními známkami (hovořím o neprodeji jinými zaběhlými kanály, ale o chuti vytvořit vlastní, relativně drahý portál).