9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


Diskuse k článku

SVĚT: Nic není zadarmo

Slovo „decoupling“ má hodně významů, ale v kontextu vztahů s Čínou se začalo používat teprve nedávno. Vševědoucí Google nám řekne docela přesně kdy: v září 2018, tedy před rokem a půl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Polák 30.4.2020 22:00

Jo, celá diskuse, ale i článek, se jaksi zabývá něčím jiným než by měla. No dostal jsem se ke čtení poněkud pozdě, sorry.

Technicky je decoupling nepochybně realizovatelný. Ale jak to chcete udělat z hlediska politického? Lépe řečeno z hlediska technologie moci, myšleno bez pejorativního přízvuku.

Centrální plánování a přikazování kdo má co vyrábět - no to snad je passé. Prozatím. Nějaká dovozní cla - no částečně funkční, ale ... každý si domyslí jaké to má vedlejší efekty. A co EU, WTO, ideál "volného trhu" atd., atd.

Ne že bych znal řešení, ale mám jednu přímo životní zkušenost, ze které by možná šlo k něčemu dojít. Takto: když jsem před 50 lety :-) navrhoval integrované obvody - tedy kopírovali jsme obvody vyvinuté v USA, dozvěděl jsem se jeden důležitý detail. Americká armáda (alespoň tehdy) vyžadovala aby zařízení která nakupovala byla zásadně složena ze součástek, které vyrábělo na světě více než jen jediný výrobce. Samozřejmě, že ti výrobci, kteří byli na špičce a víceméně bez kokurence tím byli nuceni své know-how poskytnout nějakým způsobem dalším firmám, jistě to mělo spoustu vedlejších účinků (mimo jiné i to snadnější pajcování u nás...) ale myslím si, že tento systém opravdu nějakou cestu naznačuje.

J. Pankovic 30.4.2020 18:29

To jako vážně? Dnes jsem si v jistém obchodním řetězci zakoupil Carving Knife s nápisem German stainless steel. Hádejte, kde byl ten nůž vyroben?

J. Jurax 30.4.2020 19:12

Že by snad dokonce v Německu? Tomu těžko uvěřit ... :-)

J. Pankovic 30.4.2020 20:21

Realy? Byl to německý řetězec a není jediný, akorát to maskuji nápisem Made in PRC

J. Jurax 30.4.2020 21:13

Really. Ale já to myslel ironicky ... :-)

J. Pankovic 30.4.2020 20:21

Realy? Byl to německý řetězec a není jediný, akorát to maskuji nápisem Made in PRC

P. Staronový 30.4.2020 20:44

PRC, pochopitelně. V nejlepším případě v Malajsii.

F. Kusák 30.4.2020 15:25

Jo a ještě takové malé info o obličejových rouškách a nářky na německý průmysl:

https://www.tagesschau.de/inland/masken-produktion-deutschland-101.html

K. Křivan 30.4.2020 13:22

Z Číny dovážet jen to, co nedokážem sami vyrobit a nedostaneme od Taiwanu.

F. Kusák 30.4.2020 14:50

Taiwan je relativně malá ekonomika, zaměřená zejména na elektroniku a lehký průmysl. Její hospodářství je silně výrobně, technologicky a kapitálově provázáno s Čínou (tedy lidovou). Mnoho lidí na ostrově chce mít ty nejlepší vztahy s Číňany a mnoho lidí také pendluje na kontinent. Taiwan musí většinu surovin a energií dovézt. Taiwan má také jen omezenou právní subjektivitu a bohužel většina zemí to oficiálně respektuje. Ale asi to vše víte a omlouvám se za jakési miniškolení.

S. Rádl 30.4.2020 16:30

Navíc u nás si lidi myslí, že jsou obě tyto entity nepřátelské. To ale zdaleka neplatí. Strávil jsem 2 roky v USA ve farmaceutickém výzkumu a můj šéf byl Číňan z Taiwanu, kde měl rodinu. Ve své skupině měl z celkového počtu cca 10 lidí 2 Číńany z pevninské Číny a jednoho postdoka také z Číny. Všichni 4 spolu silně cítili a nechci říkat, že jim nadržoval, ale jistě nebyli nijak ostrakizování. A kromě čínského Nového roku spolu slavili řadu čínských svátků. Mimochodem ten postdok nosil na krku amulet s Maem a po dostudování chtěl v Číně založit svůj byznys.

F. Kusák 30.4.2020 16:37

Ano, mám část rodiny na Taiwanu a to, co říkáte, mohu jen potvrdit.

V. Novák 30.4.2020 17:54

Každý Číňan ví, že je především Číňan, že Čína je jen jedna a je to Čung-kuo, Říše Středu a Podnebesí.

Že je světový lídr, je dané a to, že pár set let nebyla, to je historická anomálie..

K. Křivan 30.4.2020 13:17

Jsou dva druhy růstu. Kvantitativní kvalitativní. Ten první ničí přírodu a zdroje a není trvale udržitelný O ten druhý jsme se ani nepokusili, ačkoli je trvale udržitelný.

P. Staronový 30.4.2020 15:52

A fakt je to takhle striktně odděleno?

J. Jurax 30.4.2020 21:14

Jistěže není.

V. Povolný 30.4.2020 12:31

"Obecně musíte u vzájemného obchodu počítat s tím, že k dodanému zboží

dostanete také „přídavek zadarmo“ v podobě politického vlivu opačné

strany."

To jsou zlatá slova. Ta by se měla vytesat do kamene a ten pak zapustit do země na nádvoří Pražského hradu. V případě nás a Číny platí ovšem zvláštní varianta tohoto pravidla, totiž že politický vliv tady máme i bez bůhvíjakého obchodu.

K článku bych ještě dodal, že decoupling z outsoucingových zemí s levnější výrobou povede zákonitě ke zdražení výroby a tedy i výrobků. To by si měl uvědomit každý, kdo se do něčeho takového chystá pustit.

J. Ganaur 30.4.2020 14:43

Otázka je, co je nakonec lacinější.Cena za pandavirus (deklarovaný zadara) nebyla ještě stanovena.

F. Kusák 30.4.2020 12:02

Já tyto úvahy poslouchám s určitou shovívavostí. Ne že bych nechtěl, aby se západ stal zase výspou vědeckého pokroku a hi-tech dílnou a zbytek světa by za ním zaostával o několik koňských délek, jenže to by musela západní společnost vypadat trochu jinak. A k tomu také nutno dodat, že západ není celá planeta. V dekadentní západní společnosti, kde upadají přírodní vědy, kde se vášnivě diskutuje, jestli patří matematika k všeobecnému vzdělání a fyzika na ZŠ bývá zařazována jako poslední předmět v pátek, nebo když někdo dělá ve výrobě, tak je na nižším společenském žebříčku než kdejaký zbytečný úředník. No, nevím. Muselo by nám asi pořádně téci do bot, abychom se zase donutili tvrdě pracovat. Zatím nám zůstaly vlivné banky a "tisk" peněz, ale až se tento systém zhroutí, co dál. A nemysleme si, že chytří, pracovití a vynalézaví asiaté čekají až nám to dojde.

V. Povolný 30.4.2020 12:49

To co popisujete bych nazval blbnutím z blahobytu. Vymýšlení ptákovin a nesmyslů kvůli nedostatku smysluplnější činnosti. Nemyslím, že by zasáhlo celou populaci, ale ovlivňuje to všechny. Průvodním jevem je nekvalifikovanost až hloupost podepřená přímo gigantickým sebevědomím.

J. Anděl 30.4.2020 13:47

Představa dekadentní společnosti obsahuje některá neustále opakovaná klišé.

V podstatě se debatuje o tom, jaká úroveň znalosti matematiky je nezbytná pro potvrzení dokončeného středního vzdělání a pro pokračování ve vzdělání vysokém. A zda na všech typech škol je tahle úroveň stejná a normalizovatelná. Nikdo myslím oficiálně nenavrhuje vyřazení matematiky třeba ze základního vzdělávání.

Vyšší společenská prestiž práce úřednické nad prací ve výrobě, možná s výjimkou socíku, kdy se předstírala vláda dělnické třídy (ale ve skutečnosti vládli úředníci úplně stejně), platila ve všech dobách a zemích. I u chytrých a pracovitých asiatů.

Fyzika poslední hodina v pátek? Tak na to si schválně počkám, děti mám ještě na stupni, kde mají všechno smíchané v přírodovědě (která není v pátek poslední hodinu).

Proč o tom píšu? Ono to není tak podstatné, ale nevidím žádnou užitečnost v jakémsi defétismu, ať už přichází zleva (zlý bílý muž) nebo zprava (líný a rozmazlený bílý muž).

F. Kusák 30.4.2020 14:34

Víte, nepíšu to jen tak, ale z vlastní zkušenosti. Zaskakoval jsem jako učitel matematiky a fyziky na ZŠ a gymnáziu, takže vím, o čem mluvím. Skutečnost, kterou jsem poznal, byla mnohem horší než jsem čekal. A moje zkušenost s maturitou z matematiky: tak pokud vezmu-li tu lehčí variantu, tak bez přehánění, by ji měl zvládnout lepší žák ZŠ. A platí stále, že když studenti nejsou pod určitým a rozumným tlakem, tak to prostě flákají. Je mně celkem jedno, co si myslí aktivističtí rodiče, ale píli a snahu se vzdělávat, nepřeskočíte. To platí stále a za každého režimu. A za realsocíku to platilo dvojnásob. Studovali, i když třeba z kádrových důvodů měli problémy.

V. Novák 30.4.2020 14:41

Vždyť ke zvládnutí maturity z "matematiky" stačí znalost na úrovni Bělouna! To nemám ze sebe, to přiznala Velká Integrátorka Valachová.

Pro mladé a zapomnětlivé - z Bělouna jsme se učili k přijímačkám na střední školu, ne na její zakončení... A není to matematika, jsou to počty!

Pan Anděl tomu může říkat defétismus - já říkám realismus. A jsem z toho hodně smutný.

Co smutný - na§ranej jsem!!!

J. Ganaur 30.4.2020 14:46

Dá se souhlasit i s Novákem.I s tou jeho poslední větou.

F. Kusák 30.4.2020 14:57

Já učebnici od Prof. Františka Bělouna samozřejmě znám, včetně jeho úžasných matematicko fyzikálních tabulek. Byl to základ vzdělanosti za první republiky a učilo se z nich i za komoušů. Asi ti, co o tom rozhodovali, byli poněkud chytřejší než straničtí funkcionáři. Kéž by to platilo i dnes.

J. Jurax 30.4.2020 19:17

Velká integrátorka Valachová je bohužel s odpuštěním blbá kráva. A to nejen kvůli jejímu Vámi citovanému výroku.

J. Anděl 30.4.2020 15:36

Začnu tím, že beze zbytku souhlasím s tím, že studenti to flákají, nejsou-li pod určitým a rozumným tlakem. Přičemž právě to slovo "rozumným" má ostří na obě strany a ne všichni si pod tím představujeme totéž.

Zbytek je složitější. Přemýšlím, jak to uchopit a nestrávit tou myšlenkou zbytek dnešního dne.

Záleží podle mě, co sledujete. Vyjdu z toho, že článek se týká úvah, jak výrobu přestěhovat z Číny zpátky "domů" (ať to znamená cokoliv konkrétního). Jak souvisí vaše shovívavost k těmto myšlenkám s tím, že je (například) u nás podle vás nízká úroveň matematického vzdělání?

Ptám se proto, že téma je podle mě politické a aktivistické. A jakmile jde o politiku a ideály, zapomínají podle mě počítat i ti, kteří z matematiky před padesáti lety maturovali.

Já mám zatím se vzděláváním na prvním stupni základní školy dobré aktuální zkušenosti.

F. Kusák 30.4.2020 15:52

Ta shovívavost asi souvisí s tím, že jsem se jako technik pohyboval podstatnou část života v různých výrobních podnicích. Mnohokrát jsem měl na starosti zavedení nějaké výroby nebo zpracování projektu. Bohužel, některé technologie zcela nebo z části vymizely nejen od nás, ale i z Evropy, takže už chybí i potřební specialisté. Přičtu-li k tomu potřebný finanční kapitál, běžné zaměstnance a neskutečně komplikované právní předpisy, pak můj skepticizmus je opodstatněný. Ale nouze i Dalibora naučila housti, tak uvidíme.

J. Anděl 30.4.2020 18:41

Díky za vysvětlení.

J. Jurax 30.4.2020 19:15

Souhlas!!!!