Diskuse
SVĚT: Jak Putin může dobýt Evropu
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J. Šimek 066
S autorovou teorijí by dnes na hranicích s Polskem
stála čínská armáda.
buffer státy
Rusko i USA jsou velmoci, ktere jsou schopny nanest jeden druhemu "nenapravitelnou skodu" - znicit celou Moskvu, cely New York atp. Kdyby ale melo dojit ke konfliktu, tak to odnese nejdrive nektera ze zemi NATO, bude znicen Londyn, Pariz ci Berlin. Pak zacnou velmoci vyjednavat. Takze byt v NATO neni vyhodne, nebot NATO staty jsou buffer (naraznikove) staty. Tak tomu bylo i pred padem zelezne opony.
anebo bude západ muset začít jinak
přemýšlet a pak podle toho jednat. Tahle alternativa je bolestivá, pomalá, ale také možná. Z jihu nebezpečí Islámu, z východu nebezpečí Ruska. Nebo západ padne. Z pohledu tisíců let lidské historie nic překvapivého. Nás jednotlivce to může velmi bolet, chvílku můžeme nadávat na diskuzích, ale nakonec budeme muset situaci přijmout s pokorou. A hleda ti jistoty někde jinde. :)
Západ nevie a nechce pochopiť Rusko
Dlho (od polovice 80. rokov) som mal podobný názor, že Rusko (aj keď neskôr u nekomunistické) predstavuje pre USA a EÚ hrozbu, zatiaľ čo opačná hrozba pre Rusko neexistuje. V posledných rokoch to vidím trochu inak.
Západný svet (politici, novinári, občania) má voči Rusku na prvý pohľad veľmi logickú stratégiu. Na prvý pohľad. Ale pre Rusko samozrejme neprijateľnú. Tá stratégia je jednoduchá:
"Môžeme byť s vami (teda s Rusmi) tí najlepší kamaráti, stačí na to "maličkosť": budeme sa riadiť (Západ aj Rusko) rovnakými pravidlami. To znamená našimi pravidlami, tými západnými. Keď my na Západe povieme, že je niečo správne, vy v Rusku musíte povedať to isté. A naopak. Pretože my (na Západe) sme vždy boli a sme vyspelejší, my sme boli vždy vpredu a vy Rusi ste takí zaostalci, čo len nedávno prestali bývať v zemľankách. Navyše vy ste boli kedysi komunisti a my sme komunisti nikdy neboli-a preto jednoducho pravda VŽDY MUSÍ byť na našej strane."
Je to napísane trochu expresívne, ale podstatu vníma Rusko (a aj ja) asi takto. Predstava USA a EÚ je taká, že Rusko bude dodávateľom surovín a odberateľom západných sofistikovaných výrobkov a ruskí politici budú loutky na špagátikoch. Keď v Bruseli či vo Washingtone niečo povedia, tak ruskí politici by mali sklopiť uši a poslušne všetko vykonať. Keďže Rusko odmieta prijať tento model "vzájomne výhodnej spolupráce", tak sa proti nemu neustále vedia protiruská kampaň v médiách - stačí si spomenúť za Olympiádu v Soči, kde propaganda bola ako vystrihnutá z 80.rokov-tú dobu si veľmi dobre pamätám.
Najlepšie to asi vidieť na "rockerkách" Pussy Riot a kritike "homofóbnych" ruských zákonov. Západ používa na Rusko úplne iný meter ako na Čínu či amerických spojencov-Saudskú Arábiu či Katar. V týchto štátoch je za homosexuálny styk smrť, v Rusku je zakázaná akurát jeho propagácia. V Katare by ženy, ktoré by urobili v mešite čosi podobné ako Pussy Riot, namieste ukameňovali. Ale to vôbec nebráni tomu, aby v Katare boli v roku 2022 futbalové MS.
Re: Západ nevie a nechce pochopiť Rusko
Nemožno sa potom Rusku čudovať, že sa cíti ohrozené. Západný svet mu chce vnútiť svoju ideológiu a svoj pohľad na svet. Ak si Rusko chce zachovať svoju kultúrnu suverenitu, tak mu neostáva nič iné, len hľadať spôsoby na upevňovanie si svojho vplyvu. To isté robia EÚ či USA, ale napríklad v rámci EÚ aj Francúzsko. To doteraz považuje strednú Afriku za sféru svojho vplyvu. Keď sú tam nejaké konflikty alebo len ich náznak, okamžite tam vyšle svoje jednotky.
Dôvod pre obsadenie Krymu zo strany Ruska vidím asi takto: Keď Ukrajina prejde pod vplyv USA, EÚ a Medzinárodného menového fondu, bude musieť tancovať tak, ako tieto krajiny a inštitúcie budú pískať. Ukrajine dajú veľké pôžičky, ale stanovia si aj podmienky (žijeme už dosť dlho v kapitalizme, aby sme vedeli, že nikto nerobí nič len tak-zadarmo). Medzi prvými bude zrušenie zmluvy o ruskom prenájme námornej základne v Sevastopole. Následne si z tejto základne urobia Amíci svoju základňu. Jej poloha v tomto regióne nenahraditeľná. Rusi tak prídu o základňu aj o svoj vplyv na Kryme.
Čo teda urobí Rusko, aby sa tomuto scenáru vyhlo? Presne v duchu vojenskej doktríny USA, ktorú použili v Iraku - preventívny útok. Kto sa skôr zorientuje, ten bude mať lepšie vyjednávacie postavenie.
Pochopiť Rusko sa dá, aj keď to jednoduché nie je. Človek sa pritom vôbec nemusí stať rusofilom. Ale vcítenie sa do pozície iných ľudí nepatrí do mentálne výbavy individualistickej západnej filozofie. Tam je vždy na prvom mieste MOJE VLASTNÉ EGO.
Dobrý článek.
Nemusíme to brát doslova (tu invazi skutečně Putin vůbec nepotřebuje, jemu stačí jen sledovat "hospodaření" EU).
Teď ještě zbývá podobná zamyšlení/rozbory, jako napsal např pan Kohout či Václav Klaus, považovat za eurozbíječská, podporující imperialismus Ruska, pavědecká - zkrátka "společensky" škodlivá. A vydat patřičnou směrnici (vyřizuje Šabatová).
Putinovi opravdu (krom Krymu) stačí jen sedět a čekat a "budovat zemi", po staru. A bruseláci budou jen psát vzteklé nóty. A hledat, koho ještě oškubou na své plány. A kupovat barvy do tiskáren (peněz).
Nic nekončí, ale začíná. A nenechme se mýlit tím, že podle mnohých měřítek je Rusko rozvojová země. Skutečně je, ale ne zas tak moc, rozvojová země by už škemrala u bruselských bran. Někde je chyba bruselští vejtahové. Netěší mě to.
J. Šimek 066
Re: Dobrý článek.
Jezdím služebně i do Ruska posledních 23 let a tak si mohu dovolit tvrdit, že Rusko je rozvojová země, protože například úroveň zdravotní a sociální péče mimo hlavní regiony je na úrovni afrických rozvojových států. To co se tam děje nezná ani ten nejchudší region nejchudšího státu EU.
Zvolil jste takovou generalizaci stavu v Rusku, že Vám z toho vypadlo to nejdůležitější, konkrétní Rus.
Základní podmínkou úspěch je likvidace rudozelených
magorů, to ostatní přijde samo. On je totiž ten ruský plyn docela drahý, v USA ho mají třikrát levnější!
A v nejhorším lze plyn dokonce nahradit uhlím, také to vyjde levněji!
Re: Základní podmínkou úspěch je likvidace rudozelených
Obávám se, že i nepatrný "krok zpět" je momentálně nemožný. Aspoň u bruselských.
Ti míří "kupředu". Za každou cenu (dřív se říkalo přes mrtvoly).
Rusko zničí západ podporou
mediální podporou větrníků a solárů za pomoci našich totálně zkorumpovaných a bezcharakterních politiků a nenažraných tunelářů. Jestli se chceme ubránit rusku musíme nejdříve zlikvidovat tuneláře a šiřitele jejich šílených eko-multikulti ideologií
Každý chvilku tahá pilku
Do nedávna byly USA i EU symptomem globálně dominujících velmocí. Nyní je tomu jinak, Rusko i Čína si vymezují svá vlivová území a euroatlantická aliance nervózně přihlíží.
Je však možné pozorovat i pohyb v protisměru, kdy se EU začíná vymezovat vůči USA. Konečně si uvědomila, při událostech na Ukrajině, velmi nízkou kompatibilitu své politiky s americkou. Signifikantní je rovněž její zájem o Kubu.
Nedomnívám se, že p. Kohout to vidí správně.
Re: Každý chvilku tahá pilku
Raději ať dominují umírněné USA než komunistickofašistické rusko a čína
Velká pravda.
Socialistický systém , zavedený nejen v EU vychází ze zcela nesmyslného předpokladu. Ze vzývané nutnosti a neměnnosti směrem dolů u t.zv. mandatorních výdajů. Z obecné rozcapenosti států, kde tyto mandatorní výdaje stále rostou a jejich růst je vydáván za zákonitý. To je však právě ten obrovský omyl, který vede ke stavu, který je nazýván mylně krizí. Ony mandatorní výdaje lze razantně snižovat a to zejména v případě t.zv. sociálních dávek a výdajů. Zde nemám na mysli důchody. Dále je možno v mnoha státech snižovat tyto výdaje zásadní reformou státní správy, což je ten největší moloch , živící se penězi ze státních rozpočtů. Jen v případě ČR je možno racionální reformou státní správy redukcí počtu ministerstev a mnoha (ne všech) jejich přímo řízených organizací ušetřit v prvním roce cca 160 miliard Kč a cca 60-80 miliard v letech následujících. Pro příklad nemusíme chodit daleko, takový příklad v Evropě existuje, ovšem mimo EU. Jako další příklad může posloužit Nový Zéland - viz http://www.mises.cz/clanky/zmensovanie-ulohy-statu....
Re: Velká pravda. ad Čech
Naprosto správný komentář, je nutno souhlasit. Ovšem s poznámkou, že nikde se nenalezne impuls, který by inicioval zeslabení úlohy státu, tedy úloh politiků, ať eurohujerů či euroskeptiků.
Musí to všechno jenom postupně "vyhnít" nebo "odkonfliktovat". Bohužel!
Ale ten přístup k tvoření státního rozpočtu by stálo za to
od Ruska převzít. Jen tak se naše finance časem (a to dost dlouhým) vzpamatují. Žádná rodina si nemůže podobný přístup k rozpočtu dovolit, nebo jen za cenu exekučního zabavení a osobního bankrotu. Ty státy, co tohle zadlužování nezastaví, jednoho dne do bankrotu spadnou a s nimi všichni, co jsou na ten stát přisátí, ať už formou dotací, nebo dávek.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz