27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SVĚT: Hodina Země - oslava tmářství?

24. března se jako každý rok konala akce “Hodina Země”. Tehdy jsou lidé vyzývání, aby symbolicky na jednu hodinu vypnuli všechna světla a elektřinu. Tímto aktem odříkání symbolicky uleví pocitu viny za to, že žijí v blahobytu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 29.3.2018 17:06

A co se stane, když se na hodinu vypne zbytečné

osvětlování Eifelovky, Toweru nebo Pražského hradu? Pendrek se stane!

Snad trošku poklesne světelný smog.

Tak klině vypněmež. Já taky nenechávám svítit v bytě zbytečně.

J. Pospíšil 29.3.2018 18:02

Re: A co se stane, když se na hodinu vypne zbytečné

Eifelovku vynechte z toho vypínání. Ta je svým nasvícením jednou z hlavních zbraní boje proti terorismu.

M. Prokop 29.3.2018 21:07

Re: A co se stane, když se na hodinu vypne zbytečné

Normálně zajisté nenechávám, ale k téhle význačné příležitosti jsem rozsvítil. :-P

K. Janyška 29.3.2018 16:56

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 29.3.2018 16:56

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

. Dzp.

K. Janyška 29.3.2018 16:56

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude..

B. Carina 1.4.2018 21:37

Pane Janyško, děkuji za přínosný a podrobný příspěvek. Pro zajímavost bych dopnil, že lidská společnost je tzv. chaotický systém. Nepatrná změna jednoho z nepřeberného množství parametrů (řekněme v malé skupině lidí, nebo jednotlivci), muže kompletně změnit stav systému. Je tedy zcela, nebo převážně, nepredikovatelný. Proto nevycházejí ušlechtilé záměry vylepšit lidstvo k obrazu svému.

P. Klíma 29.3.2018 16:14

Moudrá slova moudrých mužů. Děkuji za ně.

P. Zinga 29.3.2018 15:02

Tohle je taky dobré:

za pokrok se nemáme stydět.

http://dailycaller.com/2018/03/24/cei-technology-free-hour/

P. Rada 29.3.2018 16:07

Re: Tohle je taky dobré:

Ano za pokrok se nestydme a pokrokem pro mnohé může být, pokud si zavčas uvědomí, že bublina břidlicového plynu může brzy splasknout a zůstane po ní oblast kam bude potřeba dovážet pitnou vodu zdaleka a ledaskomu dluhy a jiným náhlá potřeba přeorientovat se na jiné zdroje.

http://www.enviweb.cz/96446

Ale nemusíte věřit právě tomuto "zelenému zdroji" - určitě najdete Vám líbivější, optimističtější. Otázka je na jak dlouho?

Je tedy pokrokem oddalování problému nebo by jím mohlo být spíše snižování měrné spotřeby s neobnovitelných zdrojů při zachování či dokonce růstu produktivity?

https://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/cesi-travi-v-praci-vice-casu-nez-nemci-mzdu-ale-maji-tretinovou-1345109

P. Zinga 29.3.2018 14:55

Jak se "Hodina Země" projevila

na spotřebě v Německu? Nijak...

Podívejte se na graf článku v odkazu, je sice v němčině, ale graf je srozumitelný. A zvláště si na tomto grafu všimněte, kolik elektrické energie v čase vypnutí dodávali tzv. obnovitelné: to černé jsou klasické elektrárny.

https://www.eike-klima-energie.eu/2018/03/25/earth-hour-spurlos-im-stromverbrauch/

Ten graf běží celý den a řídí ho zelená agentura...

P. Rada 29.3.2018 15:41

Re: Jak se "Hodina Země" projevila

Dík za věcný odkaz.

Jinou věcí je Váš komentář - ten graf se totiž odvozuje podle spotřeby - nikoliv, že by ho "řídila zelená agrntura" jak píšete a pokud by to dělala byl by to podvod a ten jste přeci presentovat nechtěl - nebo ano?

Pro čtenáře v českém dolíku by ale bylo ilustrativnější ukázat spotřebu u nás včetně podílu OZE. V tom případě by ale měl mít graf možnost nějaké systémové lupy aby bylo vidět, že a jak se v ČR vůbec nějaké obnovitelné zdroje uplatnují.

L. Novák 29.3.2018 17:50

Re: Jak se "Hodina Země" projevila

... A kolik stovek miliard Kč už nás těch nesmyslných pár MWh z OZE stálo? Stop zeleným fantasmagoriím a tunelům OZE!

J. Ticháček 29.3.2018 18:24

Re: Jak se "Hodina Země" projevila

Proboha. Zkuste se konečně zamyslet, co to jsou OZE. A dojde Vám, že nic takového neexistuje. I kdyby nakrásně byl tak slunečný a větrný den, že by bylo lze celou spotřebu saturovat z z větrníků a slunečníků, v elektrárnách se vesele přikládá pod kotle a vše se točí. Ono se to totiž vypíná několik dnů, a stejně tak pár dní trvá, než se to rozběhne.

M. Prokop 29.3.2018 21:09

Re: Jak se "Hodina Země" projevila

Rada? Zamyslet se?

Vtip roku.

P. Rada 29.3.2018 23:09

Re: Jak se "Hodina Země" projevila

Pokud jde o neschopnost "zamyslet se" - tak bych jako příklad nabídl právě Vaší nevšímavost či dokonce nechopnost vyjádřit se k tomu co obsahuje text na který jste reagoval.

Nebo si také myslíte, že třeba FV elektrárny neexistují a když už, tak na plný výkon nabíhají několik dní?

Dříve jste o sobě uváděl, že jste elektrikář... Možná ano - a le pokud, tak s mimořádně dlouhým a komplikovaným "vedením" a to až tak, že jej raději nepoužíváte a zjednodušujete raději svůj projev na pošklebky. Neberte si to ve zlém - každý hold projevuje jen to nač má.

P. Rada 29.3.2018 22:55

Re: Jak se "Hodina Země" projevila

Pane Ticháčku nechte boha tam kde jiné vysvětlení není k dispozici a zkuste se zamyslet s čeho asi vzešli i Vaši předkové? Žili prakticky jen s obnovitelného. I ten Zinga vám přeci předvedl graf kde jsou jejich dopady znát.

Pokod už hovoříte o tom, že nějakému zdroji můlže trvat nabíhání několik dní - pak to nejspíše platí pro zdroj jaderně-energetický.

OZE jsou pravým opakem. Vodní elektrárna i větrná i fotovoltaická nabíhají navíc bez vnější pomoci. Tito vlastnost nemají prakticky žádné tepelné elektrárny.

M. Šejna 29.3.2018 14:24

tohle má hlavu a patu

Kritizovat "ekologické" fanatiky za to, že demonstrativně vypnou na hodinu proud, aby zachránili planetu, považuji za správnou věc ze strany Kremlíka a McKitricka. Tohle totiž má hlavu a patu, jak se říká.

Je to mnohem lepší činnost, než když McKitrick a pan Kremlík řešili, jestli je Mannova hokejka ohnutá moc nebo málo, nebo když Kremlík prohlášoval, že globální oteplování skočilo, rezejděte se.

P. Rada 29.3.2018 14:37

Re: tohle má hlavu a patu?

Pane Šejno trochu jste to popletl/převrátil.

Ekologičtí fanatikové by zřejmě byli schopni na hodinu vypnout někomu jinému proud jak píšete ale to přeci nebylo původním předmětem. Tím bylo upozornit, že když naopak na hodinu nebudu používat el spotřebiče (vypnu ty své) - mohu zůstat na živu.

Pokud bude obecně dát růst v uzavřeném systému energetická spotřeba - nutně to bio-fyzikálně povede k zničení života. Takto byl postaven postavený původní problém.

Proč přitakáváte těm kteří ho převrácením demagogicky zneužívají?

J. Sinnreich 29.3.2018 15:44

Re: tohle má hlavu a patu?

Odbornik jako vy by to laikum mel vysvetlit jednoduse, jako pusobeni tretiho zakona thermodynamiky. Pokud v uzavrenem ustoupa entropie a energie je konstantni, dojde k tepelne smrti tohoto systemu i celeho vesmiru. A je to! Pokud ovsem stouralove nevyrukuji s "cernou energii".

P. Rada 29.3.2018 16:13

Re: tohle má hlavu a patu?

Nepřecenujte mě. Předem proto děkuji za věcnou diskusi s dokonce tak širokého nadhledu.

J. Prikner 29.3.2018 13:50

Hodina země?

Jæ vypínám osvětlení, svítí-li se někde zbytečně. Jinak si myslím, že život bez elektrického proudu je dnes velmi obtížný , nehřeje topení (kotel,ač plynový je řízen procesorem), je obtížnější čtení, nejdou sporæky, nejde praička, nejde lednice ani chladnička, ani si člověk nezaluxuje. Ještě tak já na vsi mæm kamna na dřevo, studnu s vodou a pumpou, jakýsi zdroj elektrického proudu z baterií a epanelů a dæ se přežít. Ale co 70% lidé z sídlišť ... Při jakémkoliv výpadku elektřiny nastævá konec civilizace. Takovému ekologistovi bych přæl několikadenní blackout..pak by asi mluvil jinak.

P. Rada 29.3.2018 14:27

Re:

Zkuste srovnat svou celkovou energetickou spotřebu s jednohodinovým výpadkem - když jdete např na procházku. mělo by Vám vyjít něco absurdně neorovnatelného ačkoviv v obou případech zůstáváte naživu.

Ekologista je pro Vás možná člověk který ekologické vědomosti zneužívá k sobeckým politickým cílům a pak se vám nedivím, že na takové sočíte.

Podivuji se ale nad tím, že si neuvědomujete výhodnost řešení vedoucího ke stejné životní úrovni při nižší energetické náročnosti, výhodnosti diverzfikace zdrojlů, vyšší houževnatosti stability a pod.

M. Prokop 29.3.2018 21:10

"vyšší houževnatosti stability"

Takže bez nestabilních OZE.

D. Polanský 29.3.2018 12:06

U lidí v blahobytu vidím zcela jiný problém,

nejsou ochotni za udržení svého blahobytu přímo bojovat, třebaže by člověk čekal, že mají za co bojovat. Jak si již všimli mnozí historici a nakonec i nějaký Karel Marx, připravenější bojovat jsou ti, kteří nemají co ztratit. Viz z minulosti vyplenění Říma. Podívejte se na křesťanskou Evropu, blahobyt a lidé jdou jako ovce na porážku. Muslimové se roztahují více a více a bez větších problémů. Jo a blahobyt muslimům nevadí, nakonec také proč, když jim ho servírujeme gratis.

J. Brunner 29.3.2018 22:12

Re: U lidí v blahobytu vidím zcela jiný problém,

Vidíme vše jako samozřejmost. Teprve až nás někdo o ty samozřejmosti připraví,ale ne pomalu, jako když se vaří žába, tak se v nás probudí "zvířata". Z civilizace zpátky to jde docela rychle.

M. Jandáková 29.3.2018 11:56

.

Pane Svobodo, zamyslete se:

Autorský článek, podepsaný názor, komentář.

Definice "fake news".

Hodně štěstí! )

J. Svoboda 29.3.2018 12:26

Re: .

Já jsem se zamyslel a za FaneNews jsem o označil tvrzení pana Kremlíka, které jsem zřetelně uvedl do uvozovek.

Pěkný den.

R. Chodovsky 29.3.2018 13:38

Re: .

A já za FakeNews označuji Vaše tvrzení, že jste se zamyslel. Toto se nezakládá na pravdě.

Krásný den.

A. Alda 29.3.2018 11:12

Ano!

Když umíral Johann Wolfgang Goethe, jeho poslední slova zněla: "více světla!"

A světlem byl otevřen nový věk.

Dnes máme zákon, který nařizuje "méně světla".

A nepřátelé lidstva oslavují temnou hodinou své démony, nikoli Zemi.