16.10.2021 | Svátek má Havel


Diskuse k článku

SVĚT: Čína a přechod na čistou energii v USA

Teng Siao-pching v roce 1992 řekl: „Blízký východ má ropu, Čína má vzácné kovy.“ [1] Dnes – téměř o tři desetiletí později – je svět na čínských vzácných kovech téměř zcela závislý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 12.7.2021 17:02

Ještě bych nezahazoval do minulosti motory na naftu a benzin. Abychom nemuseli aktivovat volská spřežení.:-(:-(

P. Milan 12.7.2021 21:24

No ale volů je čím dál, tím víc. Jen nejsou do tahu. :-P

D. Bowman 12.7.2021 14:14

Ti co opravdu vládnou tj. sponzorují ty politické figurky u nás, nemají nejměnší zájem na tom, aby se v tomto rozložení sil něco změnilo. V Číně mají levnou až otrockou pracovní sílu, felxibilní ekologické normy a příslib miliardového trhu - díky tamním feudálům.

Od západu se chce jen to, aby tady mohli bezpečně zkupovat pozemky a nemovitosti...jako správní feudálové. A to vyžaduje, aby jim střední třída přestala (politicky) šlapat na paty a převzala poddanský status viz WEF infografika ohledně Great Reset - Nebudete nic vlastnit a budete štastní.

Že se stavové bouří a volí Brexit nebo Trumpa, je nemilé ale za pomoci různých epidemií se to snad ukočíruje i bez nějakých velkolepých poprav na Staromáku.

Heil Soros.

J. Vintr 12.7.2021 14:48

Myslíte, že se Číňani věčně spokojí s tím, že jsou levnou výrobnou pro celý svět? To by byla naivita. Při síle jejich ekonomiky, početnosti a postavení ve světě určitě už dávno pomýšlejí na mnohem víc. A my bychom se toho měli moc bát. Jestli už není pozdě.

D. Bowman 12.7.2021 15:10

V Číne vládnou Čínani ještě míň, než v USA vládnou Američani. Čínská elita má úplně stejný zájem jako ta americká, udržet plebs u dna. Současný stav náramně vyhovuje oboum. Levná pracovní síla obohacuje oba tábory.

Problém je, že takový model je velice nepopulární a elity musí šikovně manévrovat, aby jim plebs nezačal vyhazovat (Trump, Brexit apod.)

Ale Čína si nemůže dovolit emancipovat své masy. Začli by usilovat o moc (svobodu). Policejní stát má své limity. Když je ho moc, tak země chudne.

Navíc, levná (a inteligentní) pracovní síla je jejich hlavní deviza. Kde je ta hranice prosperity, aby se lidé nebouřily se těžko hledá v centrálně dirigovaném (zkorumpovaném) systému.

J. Vintr 12.7.2021 15:26

Trochu zapomínáte na to, že člověk není tak jednoduchý tvor. Mít nekonečné bohatství nebo neomezenou moc v jedné zemi nejspíš časem omrzí. Takže člověka (nebo několik lidí), který má na povel jedenapůl milirady mravenců může napadnout splnit si pro zábavu sen všech magorů z utopických románů - ovládnout celou planetu. Díky moderní technice a technologiím, s dostatkem financí a dostečnou dávkou bezohlednosti by to nebylo tak nereálné.

D. Bowman 12.7.2021 15:43

Na to nezapomínám. Zvláště, když je ty mravence třeba "zaměstnat" i jinak a jinde...případně ty nejbojovnější trošku prořídnout, aby je třeba nenapadlo bojovat za svou suverenitu, práva apod.

L. Novák 12.7.2021 13:47

Západní civilizace si sama vytvořila slepou uličku díky zelenému náboženství, které násilným prosazováním nesmyslů mnoho dalších problémů (ekonomických i ekologických) vyvolává. Vrcholem je pak fantasmagorický "Green Deal" tlačený šílenci obsazenou EK/EU, v USA se jej pokouší trumfnout Biden se svými 2000 miliardovým (2 trillions USD) plánem "boje proti klimatickým změnám"... ;-)

https://www.autoforum.cz/predstaveni/prvni-znacka-prekvapive-rekla-pravdu-o-skutecnych-emisich-co2-elektrickych-aut/

J. Jurax 12.7.2021 15:33

Přesně tak.

Na tzv. Západě vládnou blbci. Zelenorudí, ničící průmysl vlastních zemí. A u nás to není jiné.

M. Valenta 12.7.2021 13:29

Česko - čínský obchod. Bilance vzájemného obchodu se zhoršuje a dokonce se zhoršuje i poměr ceny za kg vyvezeného zboží. Jinými slovy - Zemanovo angažmá je z pohledu Číny velmi úspěšné, z pohledu ČR tristní.

J. Stehlik 12.7.2021 10:11

Tak toto bylo známo už dříve . Trumpeta už myslím tehdy zadal nějaký befel o investicím a těžbě vzácných kovu na uzemí USA .

J. Vintr 12.7.2021 12:36

Trump byl jediný politik, kerý se pokusil něco dělat proti čínským chapadlům, které ovíjejí náš svět. To byl nejspíš také důvod, proč musel za každou cenu pryč.

M. Valenta 12.7.2021 9:36

Paní Bergman s oblibou pláče na politicky pečlivě vybraném hrobě, tak jako dnes neboť tato prekérní situace nevznikla včera, ale během minulých desetiletí, za kterých střídající se západní vlády s Čínou vesele obchodovaly a blahosklonně přivíraly oči nad čínským morem rozlézajícím se všude po světě.

T. Hraj 12.7.2021 10:15

Myslím, že paní Bergman netvrdí, že za tuto situaci může Biden (president). Pouze říká, jak je ta jeho "zelená" agenda na kovech vzácných zemin a tedy Číně závislá a jak tím Biden Číně vlastně nahrává.

A když už jsme u toho pečlivého vybírání, ano, "střídající se vlády vesele obchodovaly" to je fakt. Ale bylo by vhodné říci, že jistý Trump se alespoň pokoušel rozetnout tyto začarované kruhy otáčející se s vysokou setrvačností. A Čínu správně označoval za nepřítele v době, kdy Biden dával k dobru hlášky typu "China is gonna eat our lunch?!? C`mon man!" nebo dokonce dokonce prohlašoval (Biden), že prosperující Čína je dobrá věc pro celý svět.

M. Valenta 12.7.2021 11:36

To mu neupírám. Bylo to všem už v době kdy obecně naivní pohled Západu na obchodování s Čínou pomalu končil.

J. Sedlář 12.7.2021 12:21

Při návštěvě papeže a společné plavbě s Trumepem v Manhattanské zátoce sebere vítr papeži klobouk a odvane ho na hladinu. Ten kývne na ochranku, ale Trump jej zastaví, vystoupí z loďky, dojde pro klobouk a vrátí jej papeži. Následující den v Timesech titulky: Ostuda, Trump neumí plavat.

V. Církva 12.7.2021 12:48

R^

T. Hraj 12.7.2021 12:26

Já tedy nevidím ani teď, že by nějak končil. Obchoduje se vesele dál. Ostatně, jak článek poukazuje, taháme nyní už za kratší konec provazu, takže jakékoli eventuální protekcionistické opatření Čína snadno tvrdě ztrestá.

J. Jurax 12.7.2021 15:35

Končil???

:-)

M. Moser 12.7.2021 15:04

A nebude třeba pro USA lepší mít doma dost čínských solárů, větrníku, baterií, alektroaut a podobně a v případě potřeby (Čína zavře kohoutky) přetavit elektroauta na stíhačky a strategické bombardéry?

Recyklace je vždy jednodušší než těžba...

T. Hraj 12.7.2021 15:19

Nejsem tak znalý v oboru, ale něco mi říká, že výrobky z kovů vzácných zemin není tak snadné jednoduše roztavit a vyrobit z toho nové. Druhá věc je, že USA by tím byly odkázány na aktuální zásoby bez šance na další doplnění. Třetí věc je, že by tím poskytovali Číňanům čas k dalšímu zvyšování už tak významného technologického náskoku v tomto velmi sofistikovaném zpracovatelském odvětví. Čtvrtá věc je, že k výrobě stíhaček z elektromobilů by museli v USA dramaticky zasáhnout do práv jednotlivců (znárodňování aut?) A pátá věc je, že v době, kdy by taková potřeba nastala (klidně ze dne na den by Čína ty kohouty zaškrtila), tak by postup takovéto recyklace nikdo neprovozoval a tudíž neuměl a učení a zprovoznění fungující výroby by bylo jistě časově náročné.

J. Novák 12.7.2021 15:40

Kdyby ty materiály byly snadno recyklovatelné, nebyly by označovány přídavným jménem vzácné...

M. Moser 12.7.2021 16:06

Milý pane, když o tom nic nevím tak jsem zticha.

Vzácné jsou proto že je nízká jejich koncentrace v zemské kůře. I tak je v nízké koncentraci umíme těžit.

Když namelete celé elektro auto, máte vyšší koncentraci vzácných zemin než ve vytěžené hlušině a získat je z toho analogickými postupy jako při těžbě je sranda technicky i ekonomicky.

L. Novák 12.7.2021 17:05

No nevím, nevím, jak snadno se získávají napařené mikrovrstvy vzácných prvků z mikročipů nebo třeba ze slitin různých konstrukčních ocelí... ;-)

M. Moser 13.7.2021 12:54

Snadno: ne.

Ale snadněji než z hlušin po těžbě titanu, kde jsou koncentrace řádově menší než v recyklátu.

V. Novák 12.7.2021 9:00

Většina diskutérů tady nadává na progresivisty - ale tentokrát jsou v tom "obvyklí podezřelí" nevinně. To konzervativní politici a manažeři přesunuli těžbu a výrobu do levných zemí.

Příklad: v Británii zlikvidovala těžbu uhlí jistá M. Thatcher(ová), aby zlomila dobře organizované hornické odbory. Všechno se nakoupí a doveze! Z Auszrálie nebo z Ruska.

I managorům se velmi hodilo, že mohou na valné hromadě ukázat akcionářům osekání výdajů a ještě se tvářit zeleně.

Takže ne progresivisté, vážení, ne levice... Klasičtí kapitalisté.

R. Langer 12.7.2021 9:33

To ano, začalo to "snižováním nákladů", což je ovšem alespoň nějak ekonomicky podložené, i když v dlouhodobé perspektivě je to hloupost, která se platí závislostí na dodavateli. Snižování emisí ovšem není podložené vůbec ničím, navíc v praxi nefunguje. Ty emise se jenom vyprodukují jinde. ;-€

J. Pavel 12.7.2021 9:50

Odborům v UK v sedumdesátých letech, se téměř podařilo zlikvidovat průmysl. Vím to z vyprávění těch co to zažili. Náš Středula je proti nim amatér. Ve fabrikách se nic nedělalo, pokud to neschválili odbory, žádné změny, zlepšování, zvyšování efektivity, prostě nic. Kvalita šla do kopru a ceny letěli nahoru, kdo si dnes vzpomene na zašlou slávu tradičních anglických automobilových značek?

M. Sedmík 12.7.2021 10:04

Uhlí v UK již docházelo a těžba přestala být rentabilní, podobně jako se utlumují hlubinné doly u nás.

Podobně Thacherová "zlomila" odbory v tiskařském průmyslu, kde počítačové technologie vyzmizíkovaly klasickou techniku.

V. Novák 12.7.2021 11:36

To tvrdili v Británii už pře válkou, že se těžba nevyplatí a doly jsou vyčerpané. Pak je narychlo otvírali, včetně těch hodně zanedbaných a pětina povolanců nešla na vojenský výcvik, ale povinně do dolů. Mnozí radši volili basu, protože ztráty mezi nezkušenými "horníky" byly větší, než v armádě. Včetně Dne D a Bitvy o výběžek.

Těžby se nevyplatila, protože nakoupit jinde bylo levnější, ne že by nebylo.

Když M.T. zemřela, půlka Británie truchlila a půlka zpívala "Ding dong, the witch is dead".