8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Dvacet let nestačilo

Po vyhlášení nové zonace Národního parku Šumava jsem si vzpomněl na rok 1990, ve kterém jsem byl se studenty lesnické fakulty v Brně ve Švédsku, kde jsme se zúčastnili terénní výuky studentů Sveriges lantbruksuniversitet (Lesnické fakulty Švédské univerzity zemědělských věd) v Umeå.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Říha 26.3.2020 12:35

Ano, to je zřejmé.

J. Lukavsky 14.3.2020 8:43

"Šumavský NP se měl asi 50 let sadit mixem původních dřevin" jenomže to by na rozhodovacích místech musel sedět Homo sapiens a ne Homo debilis. Navíc by se ta umělá proměna na smíšený les sama bohatě zaplatila z prodeje dřeva. No a krásně ekologické je, že ty eko-souše se postupně rozkládají a uvolňují ten strašlivě škodlivý CO2 zpátky. Inu "mysleli jsme to dobře - dopadlo to jako vždy". J.L. end

J. Lukavsky 14.3.2020 8:23

"na kterých bylo perfektně vidět, jak dobře to bez zásahu lesních "odborníků" samo zmlazuje." No byl jsem tam v té době a provázel nás šéf NP Bavorský les. Také se prsil, že to pod těmi soušemi překrásně zmlazuje. I optal jsem se, co že to je, že vidím samé mladé smrčky namísto smíšeného lesa - což by měl být cíl. Okamžitě nás hnal dál a blekotal " langsam, langsam..." Těmi zelenými "nápady" se totiž ze staré smrkové monokultury vyrobila mladá smrková eko-monokultura. A to jsme chtěli? Nepatřil by tam buko-jedlový smíšený les? Kdybychom staré smrky vykáceli a prodali tak by to bylo naprosto stejné. J.L end

Š. Hašek 13.3.2020 20:00

Tak podle "severských vědců" bude Šumava zničena ......

Už třicet let pozoruji něco jiného. Vona tam furt je!!!! A bude. Když vona je taková "vošklivá, umírá", že? Tedy jak pro koho.

Nikde jsem nebyl, nic jsem nečetl ......

Nejsem volič Zelených.

Š. Hašek 13.3.2020 19:56

No, ....... tak já už dvacet let čekám, abych konečně viděl tu zničenou Šumavu.

Kdy jste tam byl naposled?

Co si představujete pod pojmem "zničená příroda"? Zničená Šumava?

Zničený znamená třeba jako "polít knihu benzínem a spálit"? Jo? Šumava zmizí, zahyne???

Zdraví blb, který nikdy nevytáhl paty z domu ...

V. Holý 13.3.2020 18:23

Omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. I na hospodaření LČR mají stěžejní vliv vyhlášky o ochraně přírody z dílny MŽP, které musí lesníci striktně dodržovat.

J. Lukavsky 13.3.2020 17:20

"Já si myslím, že je tam národní park nikoliv hospodářský les" Úplně přesně: je tam hospodářský les dekretem v r. 1991 vyhlášený Boubínem. Prostě bramborové pole před které zasadili ceduli NP Šumava. J.L. end

J. Lukavsky 13.3.2020 17:16

"na Šumavě vidí, že dobře zarůstá" ano zarůstá, ČÍM? Já vidím smrky, smrky, smrky, občas bříza, smrky... Takže ze staré smrkové monokultury pomocí kůrovce "lékaře lesa" vznikla mladá smrková monokultura. Ta za 80 let dozraje, sežere jí kůrovec a ... jedeme dál a dál.. Oproti klasickému cyklu lesníků je rozdíl ten, že staré dříví stojí suché v lese. Při jeho rozkladu se ale uvolní ten CO2 který sromy za celý život zafixovaly. Takže "eko" jak má být. J.L. end

R. Polášek 13.3.2020 17:06

Vysoká se v zimě sdružuje do stád instinktivně. Velikost stáda tak o zazvěření neříká téměř nic.

Pouze čím větší to stádo v zimě je, tím má vysoká obecně v tom regionu horší podmínky, zejména přístup k potravě. A tím z větších vzdáleností ta zvířata putují, aby se spojila do stáda.

Problém bude zřejmě v úbytku až neexistenci sekaných extenzívních luk v členitých územích. Tráva sekaná někdy v srpnu až září je ještě v zimě dost úživná a v členitých krajinách zvěř snadno najde místa, kde je sněhu málo nebo je vyfoukán , kde se tak na tu trávu pod sněhem dostane a nakrmí se. V takových regionech a kde se nyní ještě nevyskytují vlci, dělá zvěř přez zimu jen malé skupinky.

Kde je potravy málo anebo kde už budou vlci, dělá zvěř přez tzimu instinktivně velká stáda.

R. Polášek 13.3.2020 16:56

U nás v lese bylo nejvíc zvěře za komunistů. Dnes, posuzováno podle stop v zimě, je zvěře u nás tak třetina polovina stavu za komunistů.

R. Polášek 13.3.2020 16:50

Přesně tak, například Šumavský NP se měl asi 50 let sadit mixem původních dřevin, mimochodem s velkou pomocí místních a v jejich režii a teprve potom tam udělat bezzásahové oblasti. Tato varianta ale nedávala žádné místo pro zelené, pro jejich zviditelňování a propagaci. proto se zelení Šumavského NP defakto zmocnili a udělali tam co udělali. Co se týká kůrovce, tomu hodně "pomohli" tím, že z Šumavského NP rozvezli kůrovce s kůrovcovým dřevem po celé republice. Sám jsem tady na Severní Moravě někdy tuším v roce 2008 , rok po tom, co z vedení NP odešel Stráský a přišli tam zelení, kupoval na místní malé pile desky a zjistil s údivem, že kupuji šumavské kůrovcové dřevy. Ty kmeny, ze kterých to řezali, jsem viděl, krásné kmeny, o průměru aspoň 60 centimetrů po celé délce. To nemohlo být dřevo z běžného produkčního lesa staré 60 - 8o let, to musely být 150 nebo možná i 200 let staré smrky.

V. Braun 13.3.2020 16:36

Státní lesy, tedy Lesy ČR, spadají pod ministerstvo zemědělství.

J. Schwarz 13.3.2020 16:30

Hm. Tak od Dačic po Jeseníky es sklidil kůrovec úspěšně namnožený právě na té skvělé Šumavě řízené "zelenými magory". Že lesníci nestíhají není vina jejich, ale politiků co otsourcovali lesní práce na soukromé firmy a vymysleli taková "výběrová řízení" že je každý zásah s křížkem po funuse. A mimochodem, čím že ta Šumava "úspěšně zarůstá", když tam byla původně smrková monokultura? Kopřivami? Nebo tam "znovustvořitelé původního přírodního prostředí" shazují z letadel semena stromů, o kterých se domnívají že na Šumavě "dříve rostly"?

J. Jurax 13.3.2020 16:20

No jo no, a kdy jste byl naposled v lese?

J. Jurax 13.3.2020 16:17

" ... že veterinář Bláha, Pražák Bursík a teatrolog Just měli pravdu."

No jo no, naši stařenka pravili v podobných případech jedním dechem panenkomarijasvatokopeckádočehostodušudala ...

J. Jurax 13.3.2020 16:12

No jo no, vzpomínám si že tak před více než pětapadesáti lety, ba skoro šedesáti, říkal totéž můj děda - totiž že nedává lidstvu už žádnou šanci, neboť chování lidí, nesnášenlivost, agresivita a tupost nutně dovede lidstvo do pekel. Tedy on to říkal expresívněji. No a o cca dvacet let později říkal totéž můj tata. Pradědu jsem bohužel nezažil, ale určitě ve své době tvrdil totéž ...

A já dnes a teď též nejsem dalek názoru, že lidstvo limitně spěje do perdele - podpůrných důkazů je neúrekom - ale furt ještě doufám, že tam tak úplně ještě nějaký pátek nedospěje.

V. Kain 13.3.2020 15:12

Andreas, na takové melouny jako jste vy bych měl jeden velice účinný lék.Potřebovali byste všichni zmalovat huby,že byste se dlouho dlouho jimi nenažrali.Začal bych tím vaším Bursíkem,který způsobil tou svoji blbostí nedozírné škody.Budeš tady kydat,že Šumava zarůstá a že Bursík měl pravdu.

V. Holý 13.3.2020 13:48

Zoologové řeší zoologické problémy. Studovali to. Lesníci také studovali. Botanické problémy. Z podstaty svého oboru jsou v posuzování botanických procesů kompetentnější, než studovaní zoologové. NP byl vyhlášen na obrovském území, kde 90% lesů bylo založeno jako lesy hospodářské a že 100 až 170 leté lesy byly založeny před touto dobou chápe asi každý. Takže to neustálé omílání, že to zavinili současní lesníci, je slaboduché, ti dnes pouze musí poslouchat zelené panstvo. Vyhláškou na papíře se z hospodářského lesa prales nestane a ponechání svému osudu přežije a úspěšně zase jen prales.I státní lesy spadají pod MŽP, tedy pod zelené. Jestli zoologové pracují podle jakéhosi tříbodového manuálu, tak jim přeji ten snadný život. Lesníci mají lesní zákon a hafo vyhlášek, takže si je nejdřív prostudujte, než začnete psát hanopisy na lesníky. Než to zvládnete, bude od těch tlachů alespoň půl roku pokoj.

M. Andreas 13.3.2020 12:54

Aha. Tady bude asi jádro neporozumění. Já si myslím, že je tam národní park nikoliv hospodářský les. A tudíž že tam nemá být ta krásná smrková monokultura, kterou nám "kompetentní" lesní hospodáři "moudře" vypěstovali ve většině lesů republiky a které se tak "skvěle" daří. Jinak lesní hospodaření je, při vší úctě, provozní manuál (1. pokácej vzrostlý les, 2. vyfrézuj paseku, 3. zasaď smrček atd. atp.). Takto kompetentních lesních hospodářů máme mraky. Je to v zásadě rutinní činnost. Funguje to (takováto obsluha lesa), pokud vše běží jak má. Pokud se stane něco, co přesahuje obzory polesí a tam pracujícího lesního adjunkta, je dobré, aby věc nahlédl člověk, který rozumí biologii lesa. Podobně, jako si nenechá člověk dělat transplantaci srdce u řezníka. Ačkoliv ten již vyřízl tisíce srdcí a navařil hektolitry zabijačkového guláše, komplexní problematika transplantací je jiný level. Podobně je to s většinou lesních hospodářů. Vědí, že mají: 1. pokácet vzrostlý les, 2. vyfrézovat paseku atd., ale biologickým zákonitostem rozumí (čest výjimkám) jako řezník transplantační chirurgii. Zoologové (kteří danou problematiku studují) jsou pochopitelně kompetentní k tomu, aby řekli, jak ty zoologické procesy poběží a co z toho vyplývá... Lesu zdar.

L. Novák 13.3.2020 12:04

Zoologii na Šumavě? Zoologové jsou kompetentní k lesnímu hospodaření?

U zelených magorů je možné vše... :-)

M. Andreas 13.3.2020 11:46

Na to, aby lesníci předvedli, jak "skvěle zvládnou" kůrovce mají hospodářské lesy zbytku republiky, kde jim do toho žádný Bursík nikdy nekecal. Výsledek je víc než zřejmý... Lesu zdar :-)

M. Andreas 13.3.2020 11:45

Kalamita na Šumavě byla ještě dříve. Tou dobou už byly na Bavorské straně Šumavy (pod Luzným) mnoho let staré plochy po polomech nechané svému osudu na kterých bylo perfektně vidět, jak dobře to bez zásahu lesních "odborníků" samo zmlazuje. A protože někteří lidé byli schopni porovnat, jak vypadá to, co zmladí samo a to co "zachrání" holosečí naši lesničtí "experti", tak se rozhodli nechat to být. Každý, kdo dělá nějakou zoologii na Šumavě vám řekne, že to bylo lepší řešení. Nežli pracně a draze zalesňovaná zprasená holina je to přirozené zmlazení prostě lepší. Na to, aby lesníci předvedli, jak "skvěle zvládnou" kůrovce mají hospodářské lesy zbytku republiky, kde jim do toho žádný Bursík nikdy nekecal. Výsledek je víc než zřejmý... Lesu zdar :-)

V. Braun 13.3.2020 11:17

Když o tom tak přemýšlím tak se ptám hlavně na to co je to dle vás 200 let starý kulturní les a kde konkrétně na Šumavě byl.

V. Braun 13.3.2020 11:12

Tak na nepreziti civilizace se shodneme, i na tom, že k tomu přispějí fanatici, dokonce i na tom že každému se časem dostane po zásluze.

H. Kotaz 13.3.2020 10:50

No, když se tam stali papalášema kindermanažéři, uctívající peníze, jinak to nemohlo dopadnout. A nejen u Lesů ČR.

Vojenské lesy dopadly lépe.

H. Kotaz 13.3.2020 10:46

Za pražáka Bursíka, začala ta devastace Šumavy.

R. Langer 13.3.2020 10:27

Přesně tak, s tím žádní lesníci nemají zhola nic společného!

R. Langer 13.3.2020 10:26

To já nesouhlasím. Lidstvo přežije všechno, o to vůbec strach nemám. Něco úplně jiného je ovšem civilizace. A o její zničení jde Zeleným fanatikům především. Držte se jich, a po zásluze se dočkáte! Hlavně takoví, jako vy.

R. Langer 13.3.2020 10:25

Na co se vlastně ptáte?

R. Langer 13.3.2020 10:24

Ano, to s vámi naprosto souhlasím...