Diskuse
STAVEBNICTVÍ: Útlum? Ne, průšvih!
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
O72. 82M12.
Ono to má v zásadě 3 hlavní příčiny - zdražení stavebního materiálu, protože zdražily energie, a výroba stavebních materiálů je energeticky náročná; nesmyslné zelené požadavky EU, které ry stavby dále prodražují vnucováním drahých technologií - soláry, tepelná čerpadla, hospodaření s "šedou vodou"; a nakonec, nejsou lidi - část jich odjela bojovat na ukrajinu, část jich z běžného stavebnictví odčerpal solární boom.
P56a13v21e17l 27K16o94z50e77l17s23k15ý
Ano, Fiala se svou bandou hloupě žene celou zemi do recese. Krizí se nelze totiž prošetřit. A pokud ano tak jen za cenu ještě hlubší krize a taky delší. Ve spojení s dotačními podvody je to jako gilotina na ekonomiku.
M62a25r16t65i44n 87N36o25v46á18k
Krizí se nelze prošetřit hlavně tehdy když je ta krize záměrně a schválně vyvolána.
Naprosto jasně deklarovaným cílem CO2 povolenek bylo ZDRAŽIT ENERGII za účelem úspor. To se podařilo, energie zdražila a zákonitě přicházejí úspory jak začal krach průmyslu. Ale zeleným khmerům je to pořád málo, tak nastupují povolenky 2.0 na vše ostatní, nastoupí "řízení spotřeby na straně poptávky" cizím slovem Blackout. A další propad ekonomiky. Pak konec ropných paliv + vysoká cla na hnojiva ze zahraničí = krach zemědělství.
J38i33ř61í 76Š64a75m45á27n55e77k
Podle směrnice EU všechny nové budovy od roku 2030 - tedy za pouhých šest let - musejí vykazovat nulové emise.
Tak mne napadá - bude se v nich smět dýchat? Pakliže ano, budou povinnou výbavou pohlcovače vydechovaného zločinného kysličníku?
J95a27r25o67m37í44r 82V44o32r70l78i35c96k32ý
Jura Jurax
Nulové emise - ano, výdechy budou přes filtry. Až tam bude aspoň 5kg CO2 a začne nás bolet za krkem, našroubujem nový a starý dáme do popelnice.
Druhá možnost: nádech doma, výdech na zahradě (do skleníku) - budou povinné (skleníky), ale bude na ně 80% dotace.
V43. 35K19u31h25a24j
Tady je to v bledě modrém z Německa. Že by snad nějaké problémy? 
M57a45r93t27i78n 58N39o62v39á59k
Reálný socializmus nefunguje ani v Německu, jak ostatně zjistili už Dederóni.
Navíc socializmus se aspoň snažil plánovat a fungovat, současní zelení khmerové v komisi EU si na žádné plánování nehrají jen zakazují. A jak praví známé pravidlo: kdo neplánuje, plánuje selhání.
D33a32n38i27e86l 46M56a77c31h
Autor popisuje, co podle něj hrozí, ale vůbec se nevyjadřuje k tomu, proč klesá stavebnictví už nyní.
M60i52r14o53s66l81a40v 11K28o50c54i54á29n
Nárůst cen všeho, byrokracie a přibývání zákonných překážek.
M13i97r42o12s98l46a18v 96K80o52c84i98á48n
Za komančů byly běžné dvougenerační domky (kde občas dožívala třetí generace) a ve městech se rodiny dusily v malých panelákových bytech. Dnes je standard jiný - v některých vesnicích se počet čísel popisných zdvojnásobil a počet obyvatel spíš klesl - a během jediné generace vystavět tolik nových domů a bytů, kolik by lidé pro tento styl bydlení potřebovali, je prakticky nemožné. Zvlášť když mým prarodičům trvalo stavební řízení na rodinný domek s hospodářstvím (kráva, prase, slepice) dva týdny, mým rodičům stejný počet měsíců (bez hospodářství) a teď už na to zdaleka nestačí ani stejný počet let. Stavba domku (bytu) se také neuvěřitelně prodražila, ne vždy z dobrých důvodů. A hrozí další prodražování pod praporem GD.
Další věc je, že vláda vyděsila důchodce a budoucí důchodce (mnohdy majitele domků a bytů), že se už brzy budou živit jen trávou v parku a kůrou stromů, takže není divu, že ti, kteří mohou, si svoje nemovitosti ponechávají jako pojistku, že je třeba jednou vymění za šišku chleba s máslem. A bydlet s nimi stejně nikdo nechce z panické hrůzy, že by se o ně třeba musel starat (což bývalo běžné). Tolik ke stávajícím, nevyužitým domům.
Takže bych nemluvil ani o útlumu, ani o průšvihu, ale prostě o změně paradigmatu, na kterou se dá reagovat jen dvěma způsoby - smířit se s tím, že to prostě tak rychle nejde (a co dál? - nevím), nebo začít rychle a cíleně odstraňovat lidem, kteří chtějí a mohou stavět, z cesty všechny překážky (což situaci stejně nevyřeší, ale aspoň se už nebude zhoršovat).
V50. 18K20u84h85a56j
Za komunistů se rodiny v malých panelákových bytech dusily, dneska to developeři vydávají za pokrok. Navíc tehdy se za malý panelákový byt považovalo něco o rozměrech 60 m2. Dneska jádro umakartové není, pravda. Ale na nový byt s vyzděným jádřem si dneska ušetřete 7 mega. Možná by někdo bral ten umakart, aspoň by to nemusel splácet celý svůj produktivní život.
F87r69a72n20t14i78š21e86k 77K40u88s18á84k
Nedochází mně, jak mohli svěřit tento mimořádně náročný úkol, jako je digitalizace administrace stavební činnosti, tedy nejen procesní Stavební zákon, člověku, který o investiční činnosti neví vůbec nic. Mám pocit fyzické nevolnosti jen když ho vidím. Smutné je, že se tento podvodník vydával za jakéhosi IT specialistu. Bohužel, ani tím není. Vláda - premiér měla dokonce jmenovat meziresortní komisi v čele s vládním pověřencem, který by celou akci řídil, tedy nejen digitalizaci, ale i přechod na nový Stavební zákon a komplexní změny systému. Nic takového se nestalo a teď, aby se neřeklo, se jen záplatuje a zakrývají se principiální nedostatky. Ten chaos bude nějaká nová vláda, pokud tedy bude schopnější, odstraňovat několik volebních období. No a to jsem zvědav.
J39a29r33o95m24í86r 10V48o79r49l18i66c15k14ý
Ano, nefunkční systém, paskvil. Mohl-li bych pana Bartoše a jeho IT partu kritizovat, tak ne za nefunkční digitalizaci (jak se zdá), ale že si nezjistil předem jak systém funguje/nefunguje.
Pak by snad řekl, systém, který vyžaduje,aby lidi chodili na úřad, nelze digitalizovat - nazdar! Jak asi vypadalo k digitalizaci zadání?
D26u73š30a25n 41P93o65l83a56n91s93k63ý
Stavět, stavět, ale je si dobré uvědomit, že je potřeba i údržba již postavených bytů a domů, a to je o řemeslnících, pochopitelně i výstavba nových. Podívejte se na školství, jak stojí s výchovou a vzděláním řemeslníků. Představa, že stačí šikovný zákon a už to pojede jako v pohádce je silně naivní. Nemluvě je iluzorní, že se bude stavět více a více nových bytů či domů. Nic neroste do nebes a navíc narůstá objem údržby s nárůstem bytů a domů.
D90u22š68a77n 18P72o67l55a78n25s54k93ý
A pochopitelně narůsta i objem rekonstrukcí.
P32e84t47r 75K48u61b15á15č
Řešení přece existuje - v polovinně osmdesátek u nás zvonil nějaký soudruh - ukázal nám "průkazku civilní obrany" a přeměřil barák kolik dalších soudruhů se k nám vejde až vypukne třetí světová válka....
Ta už je skoro na spadnutí tak by Bartoš mohl z lůna své strany zlanařit nové soudruhy, opatřit je průkazkami a vyslat do terénu.....
M98a61r47t66i61n 97N93o51v11á81k
PSSST!!!
Proboha takhle nebezpečné věci nemůžete říkat nahlas, co když vás uslyší Piráti? Hned budete mít bandu námořních lupičů doma.
Ale vážně, taková studie v EU komisi existuje a říká že do Česka se vejde 60 MILIONŮ imigrantů. A na druhé straně polovina z 1200 milionů Afričanů říká že chtějí do Evropy...
V37. 39K41u33h74a40j
Teď jste tomu dal, pane Ferenci! Takhle se zařadit po bok nás desinformátorů a proruské špíny! To se dělá, rozšiřovat řady těch, kterým Putin tleská?! Ale vážně, přitvrzuje se. Szántó řekl, že kdo kritizuje olympiádu, je z ruské trollí farmy, takže tady už je dovoleno vše. Zmocněnec pro strategické informace Foltýn, nebo jak se to jmenuje, už mluví nepokrytě o sviních. No nic, vítejte.
P69e71t75e 50B21r35i88c70h
Plukovník Foltýn je klonem majora Borovičky z Tankového praporu od Škvoreckého
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz