27.1.2020 | Svátek má IngridDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


STAVEBNICTVÍ: Úřednický socialismusŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 8.12.2016 13:02, přehled diskusí

No, je sice v modě bít do ouředníků,:
Autor: J. Jurax Datum: 7.12.2016 23:04

ale na druhé straně jsem nikdy neslyšel o tom, že by ouředníci pracovali čtrnáct dní tahem šestnáct hodin denně víkendy nevyjímaje, aby se stihl termín a/nebo vyhovělo zákazníkovi. Já to zažil dostkrát - jenže firma dostala peníze až když dílo zákazník převzal a zaplatil. Tohle ouředníkovi nehrozí, ten má své jisté, takže co by se honil - daňoví poplatníci mu zaplatit musí, i když jim nevyhoví, ač by mohl.

K tomuto téma se hodí vzpominka na Švýcarsko.:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 7.12.2016 17:08

Kdysi jsem tam byl na stáži k veřejné správě v jednom městě.

A v jedné větší vsi jsme se dostali k tomu, že nemají rozdělenou statní a veřejnou (obecní) správu. A tamní písař říkal, že s tím nemá problém. Věci veřejné správy připraví obecnímu zastupitelstvu k rozhodnutí a věci statní správy rozhodne sám.

Když jsme se ho ptali jak, tak se usmál a řekl, že podle zákona.

A když jsme se ho ptali na rozhodnutí v rámci "správní volnosti", tak chvíli nechápal, co tim myslíme, tak jsme se zeptali, jak postupuje, když vyhovět může a nemusí. Na to řekl, že to tam tak nemají, že když strana (občan, firma, spolek) podá svou žádost, tak projde zákony a předpisy a pak je to jednoduché. Když vyhovět může, tak vyhovět musí.

A za tu větu: "Když vyhovět mohu, tak vyhovět musím", jsme ho pozvali na pivo. Tu větu sebevědomého písaře si budu pamatovat do smrti, i když ji už asi nikdy od úředníka neuslyším.

Re: K tomuto téma se hodí vzpominka na Švýcarsko.:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2016 20:46

Hezké. A potěší.

Mimochodem, k povolování staveb byla diskuse v televizi:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.12.2016 12:07

a tam nevím kdo řekl "Ona státní správa pracuje nepřesně, úředníci nedodržují lhůty a soud to pak třeba celé vrátí na začátek." Zastávám názor, že úředník, který něco důležitého "prošvihnul" by měl být okamžitě z úřadu vyhozen! A nahradit alespoň část vzniklé škody!

A kdo na jeho místo? Kdo zvedne jeho štít?:
Autor: A. Alda Datum: 7.12.2016 12:37

U vědomí toho, že až on něco prošvihne, bude také muset hradit škodu, která je dnes z větší části vymyšlená advokáty.

Pokud něco prošvihne lékař, nebo řidič, stane se CO???:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.12.2016 18:46

Nevšiml jsem si, že bychom někde měli nedostatek úředníků...

Re: A kdo na jeho místo? Kdo zvedne jeho štít?:
Autor: J. Jurax Datum: 7.12.2016 23:06

No, nemá holt nic prošvihnout. A když ano, tak má holt nést následky - jako každý.

No jo, socialimus EU v praxi. Tam je nutno hledat kořeny. :
Autor: K. Janyška Datum: 7.12.2016 9:34

V nedotknutelnosti jejich zaměstnanců, státních úředníků. Už Lenin říkal, že socialismus je v první řadě evidencí. A jak ji docílit, než armádami úředníků, samozřejmě samotíží panovačných a nevýkonných... Dzp.

Svatá pravda.:
Autor: Z. Švrček Datum: 7.12.2016 9:22

Loni v říjnu jsem koupil od obce pozemek, složený a zcelený z dvou částí dvou jiných, svým určením rozdílných pozemků. I potřeboval jsem tedy vyjádření stavebního úřadu - tedy obec jakožto prodávající je potřebovala. Tato maličkost, kde nebyl žádný zádrhel, prodávající i kupující jednali v souladu, nešlo o žádné dotčení veřejného zájmu, prostě jasná záležitost ,posuzoval příslušný stavební úřad hádejte jak dlouho? Do listopadu tohoto roku. Tedy rok. Stavebníky fakt lituji.

vraťme se ke vzniku tohoto problému:
Autor: M. Šejna Datum: 7.12.2016 8:29

Celý tento průšvih povolovacího řízení má původ v přílišné demokracii, kterou se někteří debilové snažili prosadit do stavebního řízení.

Ještě na přelomu tisíciletí platilo pravidlo, že jste přinesli na Stavební úřad projektovou dokumentaci a pak už drtivou většinu souhlasů zajistil Stavební úřad sám velmi elegantní a efektivní metodou. Ta spočívala v tom, že St.úřad obeslal všechny příslušné instituce, které měly právo se k projektu vyjádřit. Do tohoto úředního dopisu pak St.úřad napsal velmi zásadní větu znějící zhruba takto: "Žádáme o vyjádření k projektu do 30 dnů. Pokud tak neučiníte, budeme to považovat za souhlas s projektem". Většina institucí s většinou projektů souhlasila, takže se nevyjádřili, ušetřili tak čas se sepisováním úředního lejstra a stavební řízení běželo relativně rychle.

Dnes je situace úplně jiná. Dnes si každy investor musí souhlasy oběhat sám a musí tedy od každé instituce získat vyjádření (souhlasné i nesouhlasné). Bez tohoto písemného vyjádření Stavební úřad nemůže ve stavebním řízení pokračovat. A tak všechny instituce píšou a píšou, i když mnohdy nemají vůbec důvod se vyjadřovat. Píšou jen proto, že Stavební úřad musí dostat lejstro. Investor pak obíhá všechny a všechno, prosí o písemné vyjádření, a výsledkem je neuvěřitelně se protahující stavební řízení.

Tahle současná situace byla zavedena parlamentem někdy kolem roku 2005 a já se domnívám, že autoři tohoto postupu z řad zákonodárců by ještě dnes měli být trestně zodpovědní za úmyslný bojkot stavebnictví a dodatečně potrestáni možná i kriminálem.

Re: vraťme se ke vzniku tohoto problému:
Autor: J. Lepka Datum: 7.12.2016 8:43

Již delší dobu mám pocit, že zaměňujete některé pojmy, v tomto případě demokracii s demagogií.

Lepko:
Autor: M. Šejna Datum: 7.12.2016 8:48

skuste polemizovat a přestaňte nálepkovat. Takže do toho, vy "eksperte".

Zkuste napsat, v čem se mýlím a proč se situace ve stavebním řízení změnila k horšímu.

Šejno,:
Autor: J. Lepka Datum: 7.12.2016 17:19

zkuste mi nějak vysvětlit, jak lze zaměnit demokracii s úřednickou zvůlí !

Re: vraťme se ke vzniku tohoto problému:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2016 12:17

Zde jasný souhlas s panem Šejnou.

Větička "do třiceti dnů, jinak souhlas" byla klíčová. A jako jediná dokázala zbrzdit nárůst papírů a následné "fňukání soudružek vod kafe", že to nestíhají. A pokud ministr něco neudělá (zde prodlouží termíny na neurčito), "dají ho novin", ty soudružky (naposled ministr školství a následně zoufalkyně Valachová! A bude vymeten. Ten ministr, nikoliv ty soudružky. Protože "špatně komunikoval".

To, že asi nejsem s panem Šejnou "na stejné politické notě", pro mě neznamená, že budu (legračně) vyvracet jím napsaná fakta..

Re: vraťme se ke vzniku tohoto problému:
Autor: R. Chodovsky Datum: 7.12.2016 14:48

To, že asi nejsem s panem Šejnou "na stejné politické notě", pro mě neznamená, že budu (legračně) vyvracet jím napsaná fakta..

Ano, souhlasím. Jen musím připomenout, že většina obstrukcí je důsledkem nezastupitelné funkce státu.

Ano, to byla jedna ze základních chyb.:
Autor: A. Alda Datum: 7.12.2016 10:27

Dále pak přílišné otevření dveří všemožným aktivistům.

A rozšíření (prostorové) počtu účastníků řízení a všelikých dotčených osob a institucí.

Dále pak absurdní zdůraznění územně plánovací dokumentace.

A také samozřejmě plošný zákaz staveb v extravilánu s fikcí čáry intravilánu při nedostatcích územního plánu.

Atd. atp.

ano, pane Aldo:
Autor: M. Šejna Datum: 7.12.2016 11:06

a to jste zapomněl upozornit na to, že aktivisté a různá občanská sdružení sice dostali zákonnou moc kybicovat do stavebního řízení, ale už nemají povinnost sdělit písemně své stanovisko do 30 dnů. Takže pokud se takový aktivista může zůčastnit stavebního řízení, můžete čekat třeba dva roky, než se uráčí zaslat souhlasné stanovisko s výstavbou.

Nemusím asi psát, že takový aktivista či občanské sdružení jsou mnohdy schopni velice rychle dát písemný souhlas, pokud jim předáte obálku s dostatečně zajímavým obsahem.

Naprostý souhlas, ministr Babiš, který řekl, že:
Autor: P. Vaňura Datum: 7.12.2016 11:51

Naprostý souhlas, ministr Babiš, který řekl, že se ke :
Autor: P. Vaňura Datum: 7.12.2016 12:02

stavbě dálnice "vyjadřuje i jezevec z blízké nory" ještě líčil situaci velmi růžově, vyjadřuje se k tomu i jezevec, který bydlí 200 km daleko. Ono ale být účastníkem stavebního řízení není někdy žádný med. Soused si chtěl nechat zasklít lodžii a na to potřeboval stavební povolení. Ač všichni v baráku souhlasili, byli několikrát obesíláni dopisy s doručenkami na dosti vzdálenou poštu. Bylo to dokonce takto, první žádost, souhlasíte, odpověď souhlasím. Druhá doručenka, úřad vyslovil souhlas, proti tomuto rozhodnutí se můžete odvolat do 15 dnů...

Také jsem zde popisoval 3 m dlouhou přípojku k baráku v rámci dotované plynofikace obce. A mohlo to být někdy kolem toho roku 2000. Vedení po obci zajistil obecní úřad, nicméně, každý obyvatel si musel sám zajistit povolení na přípojku k baráku a na to musel oběhat pět institucí, která sídlila každá jinde.

Re: Naprostý souhlas, ministr Babiš, který řekl, že se ke :
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2016 16:35

Na druhou stranu je "zajímavé", jak je to s odstraňováním již drze postavených černých staveb.

Na Vašem příkladu poznamenám, že odstranění "něčeho" na ideálněspolečném pozemku se nedočkáte. Vůbec do toho vlastně nepůjdete, protože ......... ale to je jiná parketa.

Re: ano, pane Aldo:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2016 12:18

Opět naprostý souhlas.

Pünktlich.:
Autor: A. Alda Datum: 7.12.2016 12:41

Jen jeden soud nalezl odvahu se kriminálním praktikám těchto vyděračů vzepřít: plzeňský krajský soud schválil jejich označování slovem ekoteroristé a vlastnictví 100 m2 zemědělského pozemku 92 spoluvlastníky a tedy účastníky správních řízení označil za nemravné zneužívání vlastnictví, kterému soud neposkytne právní ochranu.

Re: Pünktlich.:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2016 19:28

Pane Aldo, nerad ruším. Přeji příjemný večer.

V hodinách němčiny jsem byl "fackován" za rozdíl mezi -pünktlich- a -genau-.

Nechtějte, aby Vám to vysvětlovala pt píNetzerová, bacha na to! Vona Vás vyhodí vod Prüfungu raz dva!

Also::
Autor: A. Alda Datum: 8.12.2016 13:02

auf den Punkt genau.

Ovšem i v němčině existují nářečí a některé jsou od sebe tak vzdálené, že nebýt školní výuky hochdeutsch, navzájem by si Němci z různých míst nerozuměli.

A to jsem zažil, jak si kašperskohorská Němka vůbec nerozuměla z hornoslezským Němcem, kterého si vzala, takže se doma domlouvali radši česky. ☺

Chudáci úředníci.:
Autor: I. Schlägel Datum: 7.12.2016 8:25

Samé nemístné požadavky, stres, nízké mzdy, nejistota... Dejte jim k ruce pár pomocníků, ať se nám z toho nezhroutí. Nakonec tímto způsobem můžeme dosáhnout kýžené "plné zaměstnanosti". Každému úředníkovi k ruce 3 koncipienty!!!

pane Schlägele:
Autor: M. Šejna Datum: 7.12.2016 8:32

ale oni se ti úředníci opravdu hroutí. A tentokrát ne vlastní vinou. Popis toho, co se změnilo, píšu výše. A vysvětluji, proč se stavební řízení oproti dřívějšku změnilo v neuvěřtelnou byrokracii, za kterou tentokrát úředníci opravdu nemohou. Mohou za to dementní zákonodárci, kteří změnili proces stavebního řízení.

Re: pane Schlägele:
Autor: J. Smola Datum: 7.12.2016 11:14

Pan Šejna má naprostou pravdu. Starý zákon č. 50/1976 měl nějakých 145 paragrafů, "nový" zákon č. 183/2006 jich má už 197 a k tomu cca 12 vyhlášek a za deset let byl již cca 9x novelizovaný (!). Prase už aby se v tom vyznalo.

O skutečnosti, že se na složitosti stavebního zákona podepsalo několik lobystických skupin ani nemluvě. Že každý, kdo má do .... díru je účastníkem řízení atd. atd.

Další věcí je odborná kvalita personálu na stavebních úřadech. Všiml si někdo, že fakulty dneska chrlí stovky a tisíce "kulturních a sociálních antropologů", "politologů", "rekreologů", "sociálních pracovníků" a jen desítky stavařů ?

Všiml si pan Korec, že absolvent stavební fakulty s pár lety praxe může ve "státním podle tabulek" na stavebním úřadě dostat cca 15 -16 tis. Kč hrubého jako nástupní plat ? No který kvalitní absolvent to půjde za ty peníze dělat, když mu velká stavební firma nabídne 2-3x tolik.

Re: pane Schlägele:
Autor: J. Smola Datum: 7.12.2016 11:14

Takže tam většinou zůstávají ženské po 2. mateřské se střední školou absolvovanou kdoví kdy....

Zajímal se pan Korec třeba o to, že místy až 20 % náplně práce na stavebních úřadech je založeno na vyřizování sporů mezi sousedy a stavebními konkurenty ?

Zajímal se někdy pan Korec o to, že obce se stavebními úřady minimálně ze 30% náklady na "úředníky státní správy" platí ze svého rozpočtu na úkor rozvoje obce, protože dotace na "výkon státní správy" ze strany státu je dlouhodobě podhodnocená ?

Evidentně nezajímal, ale napsat článek s jednostrannými informacemi na NP je tak snadné.

Re: pane Schlägele:
Autor: J. Jurax Datum: 7.12.2016 23:14

No to víte, s blbostí našich zákonodárců je nutno počítat jako s faktem - a nejen v tomto případě.

Prý kdysi tohle říkali pruští oficiíří o c. a k. rakouskouherské generalitě ...