12.7.2020 | Svátek má BořekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


STAVEBNICTVÍ: Bez Ukrajinců by nastal kolapsŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 28, poslední: 18.4.2017 23:06, přehled diskusí

Kdyby pan seveloper Korec:
Autor: K. Vyšata Datum: 18.4.2017 12:58

bojoval za dostatek pracovních sil na trhu, musel by trochu přiškrtit přebujelou oblast neziskovek. Těch je kolem 150 tisíc a kdyby se oddělily ty, které jsou v sociální oblasti (bez začleňovatelských), vymačkal by pan Korec pár desítel tisíc lidí zvyklých tvrdě dřít. Možná, že by pomohlo věnovat pár melounů humanistickým fakultám, aby vychovávaly ideově vybavené zedníky........

Re: Kdyby pan seveloper Korec:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 14:22

To ovšem opravdu není v popisu práce developera.

To je záležitost politiků, pokud krmí neziskovky ze státních nebo obecních peněz, případně lidí, pokud je krmí sami.

Továrišč geňerálnij z Ukrajiny Korcovi bohužel nehrozí.:
Autor: P. Maleček Datum: 18.4.2017 12:22

Pan Korec je i majitelem Ekospolu. A tak ho překvápko, že by přišel do práce a tam seděl levnější továrišč geněrálnij z Ukrajiny nečeká. Škoda, pak by teprve Korec pochopil jaké kecy píše. Ono by těch kvalifikovaných českých dělnických stavařů bylo dost, kdyby jim páni generální platili jen o něco víc než dostanou coby nezaměstnaní s nějakou tou občas fuškou bokem. Což je realita pro statisíce českých občanů.

Kdo by pak chtěl denně lézt ještě v noci z postele (ke všemu na smradlavé ubytovně), v práci být do večera a tam se nechal jebat a mrznout či se potit při otrocké práci. Chudáci Ukrajinci, ti ano, jim nic jiného nezbývá. Proto na nich ČR stavebnictví stojí.

A přesně takhle, pomocí novodobého otroctví, páně Korec dosahuje svých zisků. Tedy kromě uplácení politiků za povolování jeho odpudivých a kde to jde ošizených obytných králíkáren.

Ono pouhé nahlédnutí do CV pana Korce říká, kde své zkušenosti s vysokoškolskými specialisty s lopatou v ruce bere. On totiž Korec vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, studijní obory Molekulární biologie a Genetika (1976-1981; magisterská diplomová práce Analýza citlivosti a rezistence k infekci virem Rousova sarkomu u inbrední linie drůbeže Minor).

Jak vidno pro stavařinu kvalifikace jak prase. Ale šikula Korec je, to jo - jak oblbnout, oškubat či podplatit druhé. Na to ale Karlovku nepotřeboval, s tím se totiž takováto individua, těžko je nazvat lidmi, rodí.

pane Malečku:
Autor: M. Šejna Datum: 18.4.2017 12:50

já se ve stavebnictví pohybuji také. Platy kvalifikovaných ukrajinských stavebních dělníků se pohybují kolem 25 až 30 tisíc měsíčně. Tak neváhejte a vemte to za ně. Nebo nám sem pošlete nějaké české stavební dělníky, pokud o takových víte.

Re: pane Malečku:
Autor: K. Novotný 244 Datum: 18.4.2017 13:17

I když kvalifikaci mám, odešel jsem do jiného oboru.

Myslíte si, že bych za 25-30kkč měsíčně šel dělat 12nácky v zimě v létě? Proč proboha? Když to přeženu, v lídlu nástupák 20kkč za 35 hodin v teloupčku bez námahy + nějaká fuška po práci či o víkendu na ruku a jsem na tom líp...

Co trošku soudnosti, než nepíšete co jste napsal?

Re: Továrišč geňerálnij z Ukrajiny Korcovi bohužel nehrozí.:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 14:24

A když budou "páni generální" platit více, vysolíte i vy za barák více?

Kecy, kecy nic jen kecy:
Autor: V. Školník Datum: 18.4.2017 10:27

kdyby tento článek pan autor napsal v roce 2000, 2005, 2010 pořád by z jeho hlediska byl pravdivý.

Jenže pan autor je člověk který už hned na začátku tvdí, že u nás na stavbách pracující Ukrajinci jsou vzdělaní, jenže né v tom oboru ve kterém pracují. A to je ta základní chyba. Další je ta, že dnes či spíše od roku 2010, tu pracující Ukrajinci či jiní cizinci, už nemají vyšší než středoškolské vzdělání a o oboru ve kterém pracují, stejně povětšinou nemají ani páru.

Když jsem já začínal pracovat na různých stavbách (od r. 1990), tak o české zedníky nouze nebyla, dokonce i za prací byly ochotni jezdit přes celou republiku.

Jenže díky těmto podle autora "schopným a vzdělanějším Ukrajincům", kteří pracovali za 1/3 mzdy českého zedníka, ubývala práce, protože Velké FIRMY tehdy radši zaměstnali vysokoškolsky vzdělaného Ukrajince, který o zednictví nevěděl zhola nic.Díky těmto cizincům pak do dneška je práce Českého pracujícího podhodnocena, a díky těmto "vzdělaným" se dnes naše děti nechtějí učit řemeslo.Protože ve stavebnictví je dodnes rozšířeno, že je lepší zaměstnat Ukrajince, Bulhara nebo jiného cizince z východu, než dobře zaplatit schopnějšího a vyučeného Českého zedníka.

PS: pan autor zapomíná že elektro, instalátéřinu či pokrývačství i dnes tyto firmy zaměstnávající zedníky z Ukrajiny, nechávají radši dělat Čechy, ti jsou totiž schopní odvést kvalitnější práci, než by ji byl schopen odvést ten vysokoškolsky vzdělanej Ukrajinec.

Celkem souhlas, až na :
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 10:16

"Naopak jsou to vesměs kvalifikovaní, často vysokoškolsky vzdělaní lidé. Není výjimkou, že na stavbě najdete například vystudovaného učitele či lékaře."

Hluboce pochybuji o stavební kvalifikaci učitele či lékaře. :-P

Ale má snahu a to je podstatné.

Naprostý souhlas.:
Autor: P. Lenc Datum: 18.4.2017 9:51

V naší vesnici se dělala nová kanalizace a pracovníci byli samozřejmně pod dohledem nás, místních.Ukrajinci, ale i Slováci na jedničku, pohled na Čechy doslova tristní.Je to smutné konstatování.

Re: Naprostý souhlas.:
Autor: Š. Hašek Datum: 18.4.2017 21:06

Je to všady stejné. Tedy kol brusele.

Mladíci a děvčata "bez vzdělání" z kavárny (mají institut Společensko evropských věd a dva Erasmy) ti nepřiloží ruku k dílu.

Včera jsem jel s takovou mladoevropskou skupinkou v rychlíku. Ti bez kanclu s klimatizací a dovolenou v délce šesti týdnů nevstanou od googla. Ani nevěděli, jestli jedou kol Berounky nebo Dunaje. Nepřeháním.

Moje kladné zkušenosti se zedníky z Mukačeva:
Autor: M. Krátký Datum: 18.4.2017 8:47

před 15ti roky jsem v Posázaví stavěl zděnou rekreační chatu o půdorysu 7 x 8 metrů, nepodsklepenou s obytným podkrovím. Nejdříve se bagrovala ve velkém svahu "terasa" 16 x 10 m ( 160m3 ) a bagrovaly se základy do hloubky min. 80 cm, pak jsem navezl 2 x T 815 lomového kamene do základů a přijel mix a betonovaly se pasy - na jaře jsem jsem zašaloval "desku" pro další betonáž - na to jsem si vzal 2 Slováky = 2 fabriky na blbý kecy. Nechal jsem dovézt tvárnice z Jirčan a písek do malty a cement a vápno a "najal" jsem si jednoho Rusínce z Mukačeva na založení rohů té stavby - za den hotovo a zítra přijel Tranzit se šesti kluky z Mukačeva a večer kolem 22 hod jsme končili hotovým věncem nad okny a dveřmi. Pak jsem si najaj Andreje - jednoho z nich a s ním jsem to za 12 pracovních dní dotáhl až k hřebeni z tašek Jirčanka - to je dokončit přízemí, montáž stropních trámů ( strop i podlaha v podkroví jsou dřevěné ) a pokračování zděného podkroví, další věnec, omítky z venku i zevnitř včetně štuku, montáž krovů, montáž oken, parotěsná izolace, latě, tašky až hřeben - Andrej si sám míchal maltu, stavěl si sám lešení a "házel" omítku 16 m2 za den - já jsem připravoval vazbu na krovy atd práce - vzájemně jsme si občas a jen na chvíli pomáhali - můj stavební "dozor" jen kroutil hlavou, že nám to takhle jde. Andrejovi jsem platil 1200,- kč za den + strava ( každý den jsem vařil, smažil a pekl ) a ubytování v mojí "staré" - sousední chatě. Žádnej českej zedník by to nedokázal tak jako Andrej a já !!! Hezký den

Re: Moje kladné zkušenosti se zedníky z Mukačeva:
Autor: J. Lepka Datum: 18.4.2017 9:11

Naprosto souhlasím. Tohle se ale obvykle týká jen Ukrajinců z Podkarpatské Rusi, ti z jiných oblastí již bývají načichnuti bolševickou lachtaní chorobou a obvykle pak závidí těm dříčům jejich příjmy.

Bez Ukrajinců:
Autor: A. Trick Datum: 18.4.2017 8:21

by páni kapitalisté byli nuceni zvednout mzdy. Že by jich bylo málo? Nebylo! Zájemci by se rychle zaškolili.

Re: Bez Ukrajinců:
Autor: J. Lepka Datum: 18.4.2017 23:06

Ten úžasný poznatek máte z VUMLu ?

tentokrát s panem Korecem souhlasím:
Autor: M. Šejna Datum: 18.4.2017 7:33

a to ještě pan Korec neuvedl, že máme nedostatek českých stavebních dělníků v době, kdy je stavebnictví v útlumu. Jakmile začně stavebnictví růst, bude potřeba ještě více zahraničních dělníků.

Kolaps by nenastal,:
Autor: J. Krásenský Datum: 18.4.2017 6:16

jen by došlo ke zvýšení mezd českým zedníkům. Proč za tutéž práci jsou Ukrajinci u nás ochotní pracovat a Češi ne, je dáno mírou chudoby na Ukrajině a tady. Dovoz levné pracovní síly je i jeden z důvodů, proč v zemi, kde jsou ceny často i nad úrovní německa a Rakouska, jsou platy na třetinové úrovni. I proto nejsou lidé ochotní se stěhovat - neboť vždy jdou do horšího - vláda a centrální banka preferuje půjčky místo spoření a ani "příznivé úroky" nezaručí lidem budoucnost - počet exekucí je toho smutným dokladem. Nic proti Ukrajincům - jsou pracovití a vzdělaní.

Re: Kolaps by nenastal,:
Autor: J. Heincl Datum: 18.4.2017 6:29

Kolaps by nastal, protože českých zedníků je málo. I když jim budete zvyšovat mzdy až na německou úroveň, jejich počet se příliš nezvýší. Je to výsledek nesmyslné vzdělávací politiky většiny vlád po roce 1989. Na vlastní uši jsem nedávno slyšel bývalého rektora Masarykovy university a současného poslance Jiřího Zlatušku (ANO), který tvrdil, že učňovské školství nemá být podporováno. Podle něj budou budoucí řemeslníci uvrženi do bídy a podřadného sociálního postavení. A jak znám situaci v učňovském školství, tak to bude s počtem a kvalitou řemeslníků spíš horší.

Re: Kolaps by nenastal,:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 10:19

Já bych to viděl spíš na lidi, než na vlády a jejich politiku.

Učňáky stále jsou, ale prázdné.

Pokud by byla chyba ve vládních politikách, pak snad jen v přehnaném sociálnu a zaměstnávání příliš mnoha úředníků.

Re: Kolaps by nenastal,:
Autor: K. Novotný 244 Datum: 18.4.2017 13:21

Ale co, i za CaK a první republiky bylo normální, že byl jeden fachman a tomu pomáhalo několik "vystudovaných právníku, filosofů apod."

Myslíte, že kdyby se zvedli platy fachmanů (a to o dost) a zrušili neziskovky, že by zase filosofové a sociologové nešli makat rukama jako za první republiky a tak by kolaps nenastal ;)

pane Krásenský:
Autor: M. Šejna Datum: 18.4.2017 7:42

máte pocit, že když dáte českému dělníkovi dvojnásobný plat, tak on dokáže odevzdat dvojnásobnou práci? A co kdybyste dal českému dělníkovi rovnou desetinásobný plat. Třeba by pak odevzdal desetinásobek práce a nedostatek pracovní síly by tak byl vyřešen, že jo?

Re: pane Krásenský:
Autor: A. Trick Datum: 18.4.2017 8:23

Dělník v české montovně má stejnou produktivitu jako dělník v montovně německé.

Re: pane Krásenský:
Autor: M. Šejna Datum: 18.4.2017 8:48

to je sice pravda, ale pokud dělníkovi v české montovně dáte dvojnásobnou mzdu, nevyprodukuje vám dvojnásobek. A tom já píšu.

Re: pane Krásenský:
Autor: J. David Datum: 18.4.2017 9:54

Pane Šejno, vše je relativní, podívejte se na to z jiného pohledu. V české montovně je relativně montovec 3x produktivnější, když na pásu zamontuje stejný počet "šušníků do engemétu", jako jeho protějšek v montovně německé, kde tamo fedruje za 3x vyšší plat. Když v české montovně plat zdvojnásobí, furt bude mít český montovec relativní produktivitu o 50% vyšší, vzledem k odměně za stejnou práci a ekonomickým kategoriím, kupeckým počtem jsou to pak furt 3/2 míry produktivity ve smyslu výkon jednicový/mzda jednicová, při výkonu "stejnonoremním" výkonu práce. Tož, tož, více myslit a méně plkat z luftu. Můj názor.

Re: pane Krásenský:
Autor: P. Maleček Datum: 18.4.2017 12:32

No v tom by byl stejný i dělník německý, jen má za stejně odvedenou práci v přepočtu na spotřební koš (kde je zahrnuto i dražší německé bydlení a služby) 2x vyšší životní úroveň. O sociálním zajištění nemluvě. A o to jde.

Oni totiž tu stejnou práci českého dělníka pak zlodějnami a korupcí oholí čeští manažeři a politici. Jinak by na tom byl český dělník už skoro stejně jako ten německý. Vždyť už jsme skoro 30 let po komunismu. A válkou zcela zdevastované Německo se vzpamatovalo za let 15. Díky skvělé práci tamních manažerů a politiků.

Re: pane Krásenský:
Autor: J. Lukavsky Datum: 18.4.2017 14:38

"Díky skvělé práci tamních manažerů a politiků." No ale kdyby Německo (západní) nepřijalo Marshallův plán z USA tak by doteď oklepávali cihly z rozbombardovaných baráků. Ta pomoc z USA byla dosti podstatná. Ale my jí hrdě odmítli neb Stalin by to "nerad viděl".

J.L.

Re: pane Krásenský:
Autor: M. Krátký Datum: 18.4.2017 19:07

a odpuštění válečných reparací - a chybějící nástup skutečně demokratických sil ve státní správě, soudnictví atd

Re: pane Krásenský:
Autor: K. Novotný 244 Datum: 18.4.2017 13:26

Hele tak mi vysvětlete příklad nejmenované rakouské firmy co má "jednu halu na slovensku" a jedne " hned za hranicema". Dělají úplně stejnou práci. Jeden čas se opravovala hala v rakousích a tak díky blízkosti slovenské hali rakušané dělali po dobu rekonstrukce vedle slováků. Slováci vyšší denní výkon (museli "vyrobit" 1,5x více). Kvalita stejná, práce odvedená 1,5x větší, výrobky stejné, ale plat slováka nižší?

Nějak mi reálný život ukazuje, že nemáte pravdu. Co dát reálný příklad ze života místo vaší představi proč to tak je?

Re: Kolaps by nenastal,:
Autor: M. Prokop Datum: 18.4.2017 10:17

Čeští zedníci prakticky nejsou.

Zvýšení mezd jako řešení je fikce místních socanů.