2.8.2021 | Svátek má Gustav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Bowman 14.6.2021 14:35

Kapitalismus skončil v momentě, kdy KAPITÁL začal být tvořen úředním rozhodnutím z okruhu oligopolu a státo-bankovního symbiontu Centrálních Bank. Mj. entita požadovaná v Komunistickém Manifestu.

Vše ostatní jsou jen drobné a šaráda. Minimálně 60% HDP je v rukou státu, nehledě na tuny regulací a tak je dnešní systém spíše Fašistickou verzí Socialismu. Soukromé vlastnictví je trpěno ale řízeno dle politického zadání. A mílovými kroky se blížíme do Neo-Feudalismu, kdy se moc a majetek koncentruje, díky státní pomoci, v úzkém okruhu korporátních i rodinných entit.

To není důsledek Kapitalismu ale Socialismu, který omezeju konkurenci vysokými daněmi, regulacemi, dotacema (přímo nebo levným kreditem) a inflací.

WEF budoucnost lajnuje jasně. 'Nebudete vlastnit nic a budete šťastní.' Což se samozřejmě netýká těch několika "šťastných", kteří byli v ten pravý čas členy v Davosu. A vlastnit budou všechno viz Bill Gates jako největší majitel zemědělské půdy a BlackRock skupující nemovitosti.

M. Sedláček 14.6.2021 12:18

Proč autor neustále podsouvá, že kdo v devadesátkách vydělal, je oligarcha? Zná vůbec význam toho slova?

M. Marek 14.6.2021 10:27

Blahoslavený ten, kdo si kdy myslel, že kapitalismu ( jako automat řízený neviditelnou rukou trhu), nakonec dá podíl na zisku všem. To by pak byl socialismus, ne?

D. Bowman 14.6.2021 14:44

To byla Friedmanova představa tzv. Shareholder Kapitalismu.

V tom případě se zisk přerozděluje přímo pomocí dividend.

Nebo nepřímo tím, jak se zvyšuje obecná prosperita, díky zvyšující se efektivitě. Dnes na mikrovlnku apod. dosáhne i totální nýmand.

Nezapočítal tam ovšem roli bank a jejich nekapitalistickou a netržní moc, si natisknout kapitál a ty shares prostě zkoupit.

Nebo fakt, že halvní motor kapitalismus, tj. konkurence bude výrazně omezena díky spojení státu a pár korporací a bank. Kteří pomocí levného kreditu, bail outů, dotací, vysokých daní a přemíry regulací, vyšachují konkurenci.

M. Hoblík 14.6.2021 10:13

Kdo neskáče, není čech! Váš Bureš.

J. Nevrkla 14.6.2021 9:37

Začátkem devadesátých let panovala ve společnosti celkem oprávněná obava, že politici prodají všechny firmy do zahraničí, protože jejich penězům tu těžko někdo mohl konkurovat, a že budeme v jejich úplném područí. Proto bylo rozhodnuto, že se nějaká část může prakticky zdarma rozdat českým občanům, ať si sami určí, co s nimi. Parlament to velkou většinou schválil, lidé uvítali.

L. Novák 14.6.2021 10:13

Hlavní problém byl v tom, že výrobky českých firem až na pár výjimek neměly šanci uspět v prostředí mezinárodní konkurence Západu. Domácí kapitál rozkradli a prožrali komunisti a know-how ve výrobě a prodeji ve světě za Železnou oponou neměl prakticky nikdo. Takže co teď? Nechat komunisty a socialisty Zemanova a Grebeníčkova typu pokřikovat, že se všechno rozprodalo zahraničním firmám, aby výroba dostala pořádnou kapitálovou injekci a know-how, a nebo to "rozdat" lidem a nechat je, aby se sami stali strůjci vlastního osudu? Nakonec to ti lidé prodali stejně za pár korun, a jiní, kdo akcie vykoupili a získali významnou část firem, pak na prodeji vážným investorům vydělali... :-P