27.1.2023 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

RUSKO: Ekonomický propad

Rusko se nyní začalo potýkat se závažnými ekonomickými problémy, na něž nebylo za panování Vladimira Putina vůbec zvyklé. Zatímco v polovině července byl dolar za méně než 60 rublů, nyní ruský rubl klesl na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal až k 86 rublům za dolar.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Divišová 3.2.2016 16:39

Zdechovsky nevi o ruskem hospodarstvi vubec nic

Pan Zdechovsky pise o necem o cem si nezjistil ani nejzakladnejsi informace. Realita s ropnymi krizemi v Rusku je totiz takovato:

- snizeni cen ropy na konci osmdesatych roku vedlo k padu SSSR a nakonec k jeho rozpadu

- snizeni cen ropy v roce 1998 vedlo v Rusku s platebni neschopnosti statu a jeho defaultu a malo chybelo, aby se nerozpadlo i Rusko

- snizeni cen ropy v letech 2008-9 cca o 50 % a nasledna ekonomicka krize uz vedly "jenom" k poklesu HDP o 11 %, ze ktereho se Rusko behem dvou let vyhrabalo a dale HDP slusne rostlo cca o 5 % rocne

- snizeni cen ropy v letech 2014-2015 cca o 60 % ma za nasledek snizeni HDP v roce 2015 o 3,8 %.

M. Divišová 3.2.2016 16:42

Re: Zdechovsky nevi o ruskem hospodarstvi vubec nic

Z. Rychlý 2.2.2016 15:12

Rusko si baťovské podhoubí

nemělo šanci vytvořit. Tehdejší NEP brzy bolševici zařízli a tak Rusko z feudální mužické bídy skočilo rovnou do marasmu socialistické utopie. Rus je ochoten za spásu lidstva velmi trpět, či dokonce položit život. Takže různým Putinům a Rasputinům věří každé slovo. Věty - za všechnu vaši bídu může zlořečený Volstrýt tam padají na úrodnou půdu.

Protože za stav ruské republiky si může hlavně její lid - moc šancí na zlepšení jim nedávám.

Z. Rychlý 2.2.2016 15:03

Najít něco, kam investovat peníze z takového náro bohatství,

není jednoduché.

Asi nejrozumnější by bylo investovat téměř vše z toho do vědyy a výzkunu. Jenže lid chce chléb a hry ! Věda a inovace počkají, až co vymyslí v MIT. A palácoví rádci taky chtějí své. Všichni chtějí k lizu hned ! Tož se to rozfrcá.

M. Divišová 3.2.2016 16:53

Re: Najít něco, kam investovat peníze z takového náro bohatství,

Rusko od roku 2000 samozrejme investuje zisky z ropy a plynu do masivniho rozvoje hospodarstvi. To jenom v 90. letech si je rozkradali oligarchove.

Od roku 2000 ma Rusko narust HDP 10x ( v dolarovem vyjadreni), 3x se zvysila produkce zemedelstvi, 2x se zvysila vyroba aut a dopravnich stroju, byla obnovena vyroba lodi a dopravnich letadel, je tam masivni chemicky prumysl (jenom polovina ropy se vyvazi v surove podobe, polovina jiz jako zpracovane produkty - benzin, nafta, chemikalie). Modrnizuji se elektrarny, je tam masivni bytova vystavba (v prepoctu na pocet obyvatel 4x vyssi nez u nas), stavi se dalnice, silnice, letiste, pristavy.

Pan Zdechovsky o soucasnem Ruskem hospodarstvi nevi vubec nic. Nez zacne placat nesmysly, mel by si alespon zjistit, ze pokles HDP v Rusku v roce 2015 byl 3,8 % procenta - a kdyby to srovnal s poklesem HDP ČR minus 6 % roce 2009 - vedel by, ze ten problem v Rusku je dvakrat mensi, nez jsme resili my pred sesti roky.

Z. Rychlý 3.2.2016 18:41

Re: Najít něco, kam investovat peníze z takového náro bohatství,

Pokud máte pravdu, pak je nějaký cenový pokles ropy nemůže rozházet.

Ale rozhození jsou, takže asi má pravdu pan Zdechovský. Mávat procenty je zavádějící. Až třeba taková Habeš vyrobí první vlastní motorku, bude to nárůst o miliardu procent, ale na zadek si nikdo nesedne.

K. Janyška 2.2.2016 15:00

Nemáme !

Nemáme mít radost ze žádných ekonomických potíží, kdekoliv a kohokoliv na světě. Jsou jen důkazem, že věci tam nejsou v pořádku... Dzp.

V. Vaclavik 2.2.2016 13:29

Ropne prokleti

Nezaslouzene zbohatnuti je nejvice nedobre pro ty, kteri by jinak bohati nebyli. Pro takove je to nezaslouzene zbohatnuti prokletim. Uplne stejne, jako je prokletim napriklad zivot na davkach pro cikany, indiany, eskymaky a vubec vsechen lid, kteremu je zajistena nezaslouzena zivotni uroven.

Je takove prislovi, myslim ze z anglickeho sveta, ze 'clovek musi byt aspon tak velky, jako jeho penize', jinak o tyto zahy prijde a pro nas pripad nezaslouzeneho zbohatnuti bych dodal, ze nez o ne prijde, neprinesou mu zadne stesti.

Ze stejneho soudku, evropske dotace, nahlednute ze sirsiho uhlu a delsiho behu, nam neprinesou zadne stesti, zadne dobro, coz ostatne plati pro socialismus jako takovy (protoze co jineho jsou ty robimhoodovske dotacni davky?).

Nize v diskuzi pise pan Pivoda o promarnene prilezitosti, kdy ropne penize mohly byt investovane do rozvoje, namisto do 'zlatych klik', ale to je naprosto pomyleny nahled na vec, ktery uz snad dostatecne ukazal, ze tak to nefuguje, ze prosperita se neda takto koupit, regulatory zaridit... Takhle mysli socialisticky prerozdelovaci, regulatori dobra, tedy tak zvani dobroserove (ci spravne gramaticky dobroseri?).

M. Pivoda 2.2.2016 14:14

Peníze na investice jsou potřeba za socialismu i kapitalismu

Když už jste mne tedy ve svém příspěvku jmenoval:

Vážený pane Václavíku, ať už je vaše náboženství jakékoliv (například, že nezasloužené bohatství nepřináší štěstí), určitě se shodneme na tom, že investiční projekty reálného světa musí být nějak externě zafinancovány. Proč? Lidé s dobrými nápady (až na vzácné výjimky) zpravidla ty potřebné finance sami nemají.

Nejlepší by tedy bylo, kdyby ty potřebné peníze rozdělovala nějaká vševědoucí osoba s andělskými nezištnými zájmy. A protože takové osoby fakticky nexistují, přidělují se investiční prostředky různě.

Křemíkové údolí má tu výhodu, že když se svým projektem neuspějete u jednoho investora, stále tam můžete najít jiného. Takže pokud váš investiční projekt je dobrý, potřebné peníze vždy nakonec najde.

V. Vaclavik 2.2.2016 19:42

Re: Peníze na investice jsou potřeba za socialismu i kapitalismu

"Lidé s dobrými nápady (až na vzácné výjimky) zpravidla ty potřebné finance sami nemají."

Jenze tady se nebavime, nebo aspon ja nemam na mysli to co vy tu predkladate. Mam na mysli hazeni penez do socialnich cernych der, do cernych der primitivnich mensin, nebo i vetsin, treba i vcelku zamoznych. Abych vybral priklad ktery je nam blizky, tak napriklad veskere socialni davky a vyhody, ktere nase spolecnost poskytuje nasim cikanum, tyto nici, a nici i vetsinu nasich bilych, primitivnejsich spoluobcanu. O nejakem kremikovem udoli tu neni zadna rec, nebo o financovani jakychkoli projektu.

M. Valenta 2.2.2016 11:49

RUSKO,

dobré tak maximálně jako ikona pro naše bolševiky - zemanovce, klausovce, grebeníčkovce a spol.

M. Prokop 2.2.2016 11:54

Re: RUSKO,

Máte v těch "bolševicích" trochu hockey, že by EUnijní fašista?

J. Ziegler 2.2.2016 11:12

Dobrý rozbor

Velice fundovaný a přesný rozbor. Ukazuje se že král respektive car Rusko je nahý. Na druhé straně je fakt, že bychom se neměli radovat z vážných problémů Ruska. Máme snad zájem, aby se v této zemi dostal k moci někdo jako Vladimír Žirinovskij? Myslím si, že určitě ne. Za své potíže si ovšem může tato země sama, a její další dva hlavní problémy se jmenují obrovská korupce a nefunkční justice.

Š. Hašek 2.2.2016 15:27

Re: Dobrý rozbor

Nic se neukazuje, pane Zieglere. Přání otcem myšlenky. Jeden, co si to též myslel, se jmenoval Adolf Hitler.

Rusko, panečku, to by bylo soustečko, suroviny, investice, přírodní krásy/bohatství! O tom to je. Ovšem "na kolena padlý" stát se "zachraňuje", lépe/přesněji řečeno podmaňuje snadněji. O tom to je.

B. Rybák 2.2.2016 23:20

Re: Dobrý rozbor

Přesně tak! A nebyl první. Před ním to zkusil (jako samozvaný světlonoš západní civilizace) Bonaparte!

M. Krátký 2.2.2016 10:37

Moc a moc zajímavé informace a úvahy

a tak si ještě přečtu diskusi a uvidím jak je autorovi oponováno - a čím ? Hezký den

M. Pivoda 2.2.2016 10:15

Ne prokletí ropy, ale nevyužití času

Když před lety onemocněl Fidel Castro, pozval na Kubu z Venezuely Hugo Chaveze, a fantazíroval o politickém spojení Kuby a Venezuely. Proč? Cílem byl jistý příjem socialismu z ropy. Dnes je Venezuela politicky destabilizovaná, takže Fidel Castro měl vlastně štěstí, že se Hugo Chavez zdráhal provést politické spojení obou zemí.

Ano, ropu-vlastnící státy prohospodařili svůj čas. Jejich management selhal, neviditelná ruka trhu si v těchto státech nalezla cestu nejmenšího odporu. V době, kdy mohli snadno financovat rozvoj nových technologií právě z ropy, stavěli si tam nejvyšší budovy světa a pořizovali si zlaté kliky ke svým automobilům.

Podobně ale prohospodařil i Václav Klaus možnosti české privatizace. Místo privatizování majetku do rukou českýcb "Steve Jobsů a Elon Musků", rozhodil majetek do rukou vychcaných Pepíků a komunistických funkcionářů. A proto také se česká ekonomika vzpamatovávala tak dlouho.

Naučte se hospodařit s časem!

J. Schwarz 2.2.2016 19:08

Re: Ne prokletí ropy, ale nevyužití času

A vy jste věděl kdo v ČR je "Elonem Muskem a Stevem Jobsem" a ne vychcaným Pepíkem? Ono i v USA je třeba vědět na koho vsadit, který nápad je dobrý, a riskovat vlastní peníze, ne státní. A i v USA dokonce soukromí investoři "investovali" do realitní bubliny / a mnozí na tom vydělali, protože politika a ideologie to umožnila /. U nás zase socan brojil proti privatizaci, hrozil že ji zvrátí až nakonec musel banky privatizovat sám... Je to paradox, ale Klaus mohl těžko banky privatizovat, protože by ho Zeman a jeho socani sežrali. Naopak Zeman mohl být v klidu - těžko čekat od Klause hrozby že banky zase znárodní...

M. Pivoda 2.2.2016 19:24

Čeští hlupáci opožděně naříkají, že nevěděli

Odpovím moudrostí otce moderního managementu P.F.Druckera, která byla známá už před listopadem 1989: Ekonomiku rychle přetváří podnikání a inovace, nikoliv makroekonomická opatření.

Vámi zmiňované banky patří do servisu těch, kteří vytvářejí novou hodnotu.

Já jsem se v té době (vychcaných Pepíků) zabýval velmi perspektivní činností s velmi vysokou přidanou hodnotou - viz více zde: https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

B. Rybák 2.2.2016 23:37

Re: Čeští hlupáci opožděně naříkají, že nevěděli

A co by jste Vy a pan Drucker udělali s našimi konkurence téměř neschopnými podniky, které byli ve státním vlastnictví? Jak by jste prováděli inovaci bez investic a zkušeností? A jak by jste si poradili s vlastizrádnými (pravdoláskovými a EU-hujerskými) sarajevskými atentátníky (a jejich pokračovateli v masmédiích a politických stranách)?

B. Rameš 2.2.2016 10:05

Zajímavá myšlenka

s tím ropným prokletím. Tak mě napadá, třeba v Norsku jsou na tom hodně dobře...

J. Kanioková 2.2.2016 12:34

Bejvávalo..

J. Mrázek 2.2.2016 18:56

ON to taky tak myslel...

A dokonce Saudi mají problémy s tím, aby vyšli s penězi, kterých se jim nedostává ... o krachujících producentech ropy v USA a následně bankách, které jim půjčily nemluvě...

V. P 2.2.2016 8:25

Safra.... a kde je ten zlatej rubl???

Tak to vidíte, naši milí putinčíci. Vzpomínáte si ještě na ty vaše skazky, jak zlatý rubl a dvouhlavý orel udělají z dolaru toaletní papír?

M. Prokop 2.2.2016 9:17

Re: Safra.... a kde je ten zlatej rubl???

:-P

Zkazky o pádu dolaru slyším celý svůj život. Mění se jen, nepříliš, tón a případné zdůvodnění, případně potenciální náhrada.

T. Kočí 2.2.2016 10:01

Re: Safra.... a kde je ten zlatej rubl???

Ja taky.Heslo dolar klesa znam jako pionir.Zazil jsem v Rusku v r 86, za dolac davali 80 kopejek.Kradez.

P. Švejnoch 2.2.2016 12:28

Re: Safra.... a kde je ten zlatej rubl???

Dlužno ovšem také říct, že Rusko, dle "ekspertů" typu pana Zdechovského, se již také "hroutí" poměrně dlouho.

Zdá se, že to vědí všichni. Tedy krom Rusů... :-)

Š. Hašek 2.2.2016 15:33

Re: Safra.... a kde je ten zlatej rubl???

Nechme Rusko. Poslední dement, co se o ty dálky staral, byl německý Dolfi. A jak dopadl! Zapomíná se. Skoro se začíná učit, že se Stalin jednoho rána probudil a sám od sebe se octnul na Unter den Linden! A chudáci nadlidi čučeli.

Starejme se o naši zemi. T.č.pod protektorátem brusele. To je horší. Mnohem.

Zjednodušeno.

M. Divišová 3.2.2016 17:00

Re: Safra.... a kde je ten zlatej rubl???

Pan Zdechovsky o soucasnem Ruskem hospodarstvi nevi vubec nic. Nez zacne

placat nesmysly, mel by si alespon zjistit, ze pokles HDP v Rusku v

roce 2015 byl minus 3,8 % procenta. Kdyby to srovnal s poklesem HDP v ČR roce 2009 minus 6 % - vedel by, ze ten problem v Rusku je dvakrat mensi,

nez jsme resili my pred sesti roky.

Jo musi resit nejake otazky - treba se resi, jestli i nadale budou ruske rodiny pri narozeni druheho a dalsiho ditete dostavat tzv. matersky kapital cca pul milionu rublu, nebo jestli se ta castka bude muset snizit :D :D

L. Šarina 2.2.2016 7:49

Čas je neuprostný.

Skončilo století páry, končí pomalu století uhlí a nové technologie ve vyspělých a tudíž i velikých kupců(státy, kontinenty) a spotřebitelů nafty vytlačí i tuto surovinu jako hlavní zdroj energie a možná i v jiných oblastech. Svět pokud se nezničí za 20,50,100 let bude úplně někde jinde a ani možná nevyčerpá veškeré zásoby tohoto černého zlata. MOŽNÁ !!!! A možná ohromné potíže s tím i války změní svět MOŽNÁ :-)))