1.10.2023 | Svátek má Igor


ROZPOČET: Jsme na řecké cestě

16.9.2013

Kontrolní otázka: Co dokázalo během uplynulého týdne přimět mého předrahého manžela Pikoru spadnout ze židle? A) Dostal SMS od své první lásky z mateřské školky. B) V autoservise mu bylo řečeno, že jako náhradu dostane na tři dny vůz s manuálním řazením. C) Poslechl si večerní zprávy.

Byť se to zdá jako nejméně pravděpodobná možnost, je to skutečně za C). K takovým divočinkám, jako je válení se pod židlí, přiměla mého drahého manžílka vláda. Ta vláda je momentálně v demisi a říká se jí Rusnokova. Rusnokova V Demisi. A od prezidenta, který ji jmenoval, má povolení vyvrhovat státní rozpočet na příští rok. K čemuž měla současně vyfasovat i zbrojní pas, neb její pokusy stran státního rozpočtu mají tu moc některým ubohým daňovým poplatníkům zvýšit tep.

Vlastně to měl být takový docela obyčejný, nezábavný státní rozpočet. Měl být předložen v těchto politicky turbulentních dobách dostatečně včas. Hodně se totiž strašilo tím, že by snad příští rok mohla česká ekonomika jet podle rozpočtového provizoria. Proč?! Chci říct: Proč se tím strašilo? Co mělo být na rozpočtovém provizoriu tak "strašného" ve srovnání s rozpočtem, s jakým se teď odstupující vláda vytasila? To právě nový rozpočet by měl být naší noční můrou.

Média jsou plná stížností toho a onoho, že dostane na svůj rezort méně peněz. Jenomže ve skutečnosti to je jen odvádění pozornosti veřejnosti od pravé podstaty věci. Nejde vůbec o to, který rezort dostane víc a který míň peněz. Jsme stále ještě v krizi, ať se to komu líbí nebo ne. (Pro šťouravé: Fakt, že ekonomika mezikvartálně už vykázala růst o 0,6 %, ještě nedokazuje, že se nenacházíme v krizi, jak se mylně tvrdí. Meziročně totiž ekonomika pořád klesá o 1,3 %, takže technicky a statisticky vzato, krize tu stále je.) A když jsme v krizi, bylo by logické, že méně by měla dostat všechna ministerstva. Ovšem pozor, navrhovaný schodek je v realitě dokonce o pět miliard vyšší, než pro rok 2013 původně v červnu plánovala Nečasova vláda.

A to se vláda současná ještě zaklíná tvrzením, že by to prý mělo udržet podíl schodku na HDP pod třemi procenty - jako kdyby to byla nějaká zásluha! Ale to by přitom měla být naprostá samozřejmost. Rozpočet by vůbec neměl mít schodek, měl by být minimálně vyrovnaný, lépe ale přebytkový. A že to jde, nám předvádí například Německo. A Německo přitom mezikvartálně shodou okolností roste skoro úplně stejně rychle jako ČR, totiž o 0,7 %! Stejný růst, ale jiný rozpočet. My ufuněně udržíme jakž tak na hraně schodek, Německo dosahuje přebytek. Kde jenom soudruzi v Praze udělali chybu…?

Stát se snaží dělat si dobrý marketing a tvrdit, jak šetří. Jenomže pravda je taková, že zadlužování země nejen že neustále narůstá, ale dokonce zrychluje tempo svého nárůstu. Místo aby rozpočet byl nějakým plánem hospodaření a zmenšování veřejného dluhu, připomíná let naslepo. Stát už totiž nedodává druhou polovinu informací. Totiž že deficit státního rozpočtu pro rok 2012 je pětkrát vyšší než v roce 2008 - a v roce 2013 to bude ještě horší. Pro srovnání: Celkově v letech 2007 - 2012, kdy byl ministrem financí M. Kalousek, činil kumulovaný deficit 679 mld. Kč, zatímco v letech 2000 - 2007 (tedy v období o dva roky delším) činil "jen" 516 mld. Kč.

Jestli tohle není řecká cesta, pak už nevím, jak by taková řecká cesta měla vypadat.

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny)

Převzato z Sichtarova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.