Neděle 22. června 2025, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZPOČET: Jedno plus a mnoho mínusů

diskuse (23)

Státní rozpočet na příští rok byl zhruba zveřejněn. Je to literatura neveselého faktu. Rozpočet je plánován se schodkem nejvýše 231 miliard korun, proti rozpočtu letošnímu se deficit sníží o 22 miliard korun. To je redukce vskutku minimální, téměř formální. Způsob, jakým má být této formality dosaženo, je ovšem velice nebezpečný.

Příjmy státního rozpočtu mají stoupnout proti letošku o 7,5 % na 2086,1 mld. Kč, výdaje se zvýší o 5,7 procenta na 2316,1 miliardy korun. To při plánovaném růstu hrubého domácího produktu 2,7 procenta. Obojí tedy, jak příjmy, tak výdaje, porostou rychleji, což znamená vyšší míru přerozdělování hrubého domácího produktu (HDP).

Je chvályhodné a je správnou tendencí, že roční schodky klesají a že i nadále klesat mají. Ovšem růst příjmů rychlejší než hospodářský růst znamená zvyšování daní a poplatků. Což už se děje a dít bude i nadále. Je to evidentní např. v pokračování platnosti výběru daně z navátých zisků (windfall tax), zvyšování daní a odvodů OSVČ, ale také třeba v růstu mýtných poplatků za dálnice pod záminkou vypouštění oxidu uhličitého, za připojení k distribučním elektroenergetickým sítím nebo zvyšování poplatků za vyřízení stavebního povolení při deklarovaném snižování nákladů veřejného aparátu – tak namátkou.

„Jde jednoznačně o prorůstový rozpočet, který přináší rekordní investice – a to v mnohem větší míře, než kolik investovaly předchozí vlády v době vyššího ekonomického růstu. Zároveň ale návrh zohledňuje úsilí vlády konsolidovat veřejné finance,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura. „Půjčujeme si tak převážně na investice.“

Ministr financí není v lehké situaci. Dluhy minulosti jsou obrovské a ekonomická budoucnost nejistá. Při likvidaci deficitního hospodaření státu je lavírování mezi udušením hospodářského růstu a rozhazovačností eráru výkon téměř artistický. Lze nicméně předpokládat, že když rostou příjmy (daně) rychleji než ekonomika, když se zvyšuje míra přerozdělování, rozpočet není prorůstový. Je to sázka, že produktivní sféra takový přídus ustojí. Dále stojí otázka, čemu ministr říká investice, případně jaký efekt od nich očekává. U některých, jako např. do vzdělání, výzkumu, vývoje a inovací není, až na některé jednotlivé případy, celkem pochyb. Investice do dopravní infrastruktury, které ve vládních investičních výdajích dominují, lze očekávat efekty postupně nabíhající. Ale pak jsou zde investice, které sotva zvýší hospodářský výkon, totiž růst produktivity práce a přidané hodnoty. Například většinou do obnovitelných zdrojů energie, do oprav domů po babičce, aj.

„I přesto, že z vládního manévrovacího prostoru ukrajují rostoucí mandatorní a kvazimandatorní výdaje, které tvoří přes 93 % celkových výdajů rozpočtu, podařilo se nám dodržet všechny klíčové priority a zákonné závazky vlády. Ať už jsou to rostoucí sociální výdaje, dodržení 2 % HDP na obranu, platy učitelů v regionálním školství na úrovni 130 % průměrné mzdy nebo navýšení peněz pro vysoké školy a vědu a výzkum. Ačkoliv jsme se jako vláda zavázali ke snižování rozpočtových deficitů, našli jsme v kabinetu rozumný kompromis a navýšíme meziročně rozpočty většině kapitol. Navržený rozpočet tak dle mého názoru zachovává i sociální smír,“ doplnil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Pozoruhodný je výraz „ukrajují z rozpočtu“. Jako že nám kdosi cosi užírá na čísi úkor. Obojí však, mandatorní i kvazimandatorní výdaje, nejsou nic jiného, než prosazení politické vůle, prosazení politických programů a priorit.

V tomto výroku není zásadní problém, to jen kam sahá PR. První zásadní problém ve Stanjurově stanovisku k rozpočtu je, že mandatorních a kvazimandatorních výdajů přibývá. Mnohé z důvodu mezinárodních závazků a smluv, např. z legislativy Evropské unie. Těch se nezbavíme, naopak, těch bude stále více, jak napovídá program předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, s nímž vyhrála své předsednické volby proti pravicové většině nových poslanců Evropského parlamentu.

Druhý zásadní je problém našeho vlastního národního hospodářství. Pokud sociální výdaje mají růst o 8,6 % (mimo výdaje na důchody), pak při plné zaměstnanosti je to růst varovný. Svědčí o tom, že ani plně zaměstnaní lidé, s asi třetí či pátou nejdelší pracovní dobou v EU, nejsou ze svých příjmů schopni krýt základní životní náklady. Zde tkví varování Nejvyššího kontrolního úřadu v jeho hodnocení (již) loňského závěrečného účtu, týkající se poklesu přidané hodnoty a produktivity práce. Klesají investice (reálný pokles tvorby hrubého kapitálu) o 6,8 procenta, což ukazuje na opatrnost investorů a firem v době ekonomické nejistoty a vysokých nákladů na energii.

Navzdory číselným statistickým údajům o růstu HDP tento vývoj svědčí fakticky o zmenšování tuzemské ekonomiky, založené na průmyslové výrobě. Při tomto trendu, včetně (a v první řadě) mírnění inflace, se nesnadno šetří státní výdaje. Budiž v tom lapsy let a rozpočtů minulých, ale nehledejme viníky, těmi jsou politické manévry, činěné stranami napravo nalevo rukou nerozlučnou. Což platí bez výjimky i o rozpočtu na rok příští.

Ministerstvu financí lze připsat ještě jedno významné plus. Ve svých predikcích příjmů a výdajů a ve skutečných závěrečných účtech se, až na dva tři krizové roky, dlouhodobě nemýlí. Dá se tedy očekávat, že i příští rok závěrečný účet dopadne podle nynějších předpokladů a že k tomu nebude MF potřebovat příliš krkolomné účetní finty, jako byly dividendy ČEZ a bankovní úvěry do mimorozpočtových fondů.

Poskytl server Svět hospodářství

Gita Zbavitelová
21. 6. 2025

Írán je vážně oslaben, ale ostřeluje Izrael dál.

Jan Kovanic
21. 6. 2025

Vysokoškolské tituly se v anglosaském světě moc nepoužívají.

Aston Ondřej Neff
21. 6. 2025

Vidina zeleného socialismu a síla průmyslu dobra je příliš velká.

Petr Homola
21. 6. 2025

Jejich samotné vlastnictví představuje destabilizační faktor.

Martin Tůma
21. 6. 2025

Naše Země by vytvořila černou díru ráže 9mm...

Jiří Plachý
22. 6. 2025

Velet britské letecké jednotce bylo poctou, které se během 2. světové války dostalo jen nemnohým...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

V ruské Kurské oblasti ovládá Ukrajina nadále přibližně 90 kilometrů čtverečních ruského území,...

Adam Hejduk
22. 6. 2025

Dolní Chabry a Zdiby se neúspěšně obrátily na Ústavní soud kvůli dostavbě severní části Pražského...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...

Lidovky.cz, ČTK
22. 6. 2025

Americké bombardéry B-2 Spirit, které USA použily při svém nočním útoku na íránská jaderná...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz