23.9.2019 | Svátek má Berta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 14.8.2019 11:03

Je to marný, je to marný, je to marný.

Zelení sektáři jakživ nepochopí, že orientace na OZE spolu s likvidací jádra a útlumem uhlí vede do pekel, protože zbývá jediný zdroj, byť také fosilní a to zemní plyn, ale ten také spalováním produkuje ten fuj CO2. Navíc spalováním v turbínách pro energetické účely vznikají těžké ztráty účinností a tím samozřejmě produkce CO2 narůstá, přesto zelení MAŠÍBLi odmítají přímé použití v autoprůmyslu, což je nutně ekonomičtější i ekologičtější. A to se ani nezmiňuji o rizicích uvázat Evropu na jediného producenta.

J. Vrzal 14.8.2019 15:22

Re: Je to marný, je to marný, je to marný.

Ale no tak. Uzavreny paroplynovy cyklus ma vyssi ucinnost nez klasicky parni cyklus. Otevrena plynova trubina sama o sobe ma samozrejme ucinnost nizsi nez plynovy cyklus, ovsem ma vyhodu v rychlosti nabehu a odstaveni oproti oboum uzavrenym cyklum.

A co se C02 tyce - tak pri jednotce tepla vyrobene spalenim zemniho plynu ze vytvori mene C02 nez vyrobene spalenim uhli. Duvod neni slozity. Pri paleni uhli oxiduje jen uhlik. Pri paleni metanu oxiduje navic vodik. Navic vazebna energie je u toho vodiku vyssi.

J. Vrzal 14.8.2019 15:23

Re: Je to marný, je to marný, je to marný.

Oprava:

Otevrena plynova trubina sama o sobe ma samozrejme ucinnost nizsi nez PARNI cyklus, ovsem ma vyhodu v rychlosti nabehu a odstaveni oproti oboum uzavrenym cyklum.

J. Ptáček 14.8.2019 9:42

Jádro a svoboda

Možná je dobré, při energetických úvahách, mít na paměti myšlenku otce sovětské vodíkové bomby a laureáta Nobelovy ceny, sovětského (ruského) jaderného fyzika Andreje Sacharova:

"Jaderná energetika je podmínkou pro zachování svobody Západu".

M. Valenta 14.8.2019 10:59

Re: Jádro a svoboda

To bylo pane Ptáčku kdysi, kdy výroba atomovek byla ještě na elektrárnách závislá. Já osobně proti atomové energii nic nemám. Problémem není ani tak nový energetický koncept Německa, na který se s oblibou vymlouváme. Problémem je, že v Čechách se už 15 let o stavbě nových bloků jen mluví a skutek utek. So geht das.

J. Ptáček 14.8.2019 12:57

Re: Jádro a svoboda

Vielen Dank, Herr Valenta, Sie haben recht wie immer.

M. Valenta 14.8.2019 14:24

Re: Jádro a svoboda

Das freut mich Herr Vögelchen.

J. Vrzal 14.8.2019 14:55

Re: Jádro a svoboda

Zatimco v Nemecku si systematicky buduji energetickou zavislost na Putinovi. Ted se jim do toho pres Dansko a Polsko snazi hodit vidle Trump a je kolem toho kvikot, az boli usi.

Jinak, v CR v poslednich 15 letech pribyl jeden dukovansky jaderny blok. Pres vyuziti projektovych rezerv. A jeste par drobnych se da doladit. To k tomu skutek utek.

K. Janyška 14.8.2019 9:20

V Německu vítězí zase nacismus.

Vy to jen zatím nevíte... Dzp.

J. Hejna 14.8.2019 8:53

A proč?

"snížení emisí CO2 a odchodu od využívání uhlí"

Proč?

M. Prokop 14.8.2019 9:30

Re: A proč?

Množství uhlí zde je konečné.

Členy EU jsme a v EU je teď taková mánie, které se nemůžeme úplně vyhnout (co si o tom myslím je věc jiná, na odchod z EU nemáme dostatečnou ekonomickou ani politickou sílu), takže nějaké změny učunit musíme.

J. Jurax 14.8.2019 14:21

To učunit je nejspíš nezáměrné, ale přesné.

Jako podřízená gubernie budeme si čunit svou energetiku pod taktovkou dozelena zblblé EU.

V. Wagner 14.8.2019 10:06

Re: A proč?

Pane Hejna, v Česku opravdu uhlí pro elektroenergetiku dochází a jeho náhradu musíme řešit tak jako tak. To, že nevíme jistě, jaký je vliv antropogenního oxidu uhličitého na klima, neznamená, že vliv neexistuje. Zatím jsou prostě naše znalosti omezeny a v našich předpovědích jsou nejistoty. Ty se postupně budou snižovat se zlepšováním vědeckého poznání a bude možné se podle nich přiklonit buď k více nebo méně intenzivnímu odchodu od uhlí.

Na druhé straně, pokud však existují cesty, kdy lze přejít ke snížení emisí a náhradě uhlí bez ohrožení životního prostředí, sociální a životní úrovně a bezpečnosti, tak je rozumné k němu přikročit. A o tom to je. Mělo by to být založené na vědeckých a technických faktech a ne ideologických kampaních. Ať se jedná o kampaň z jedné nebo druhé strany. A dovolím si upozornit, že skutečnost, jestli antropogenní emise oxidu uhličitého ovlivňují klima nebo ne, závisí na přírodních zákonitostech. Nezávisí na tom, jestli je lepší pravicová či levicová politika. Pokud se potvrdí, že emise mají opravdu vliv a negativní dopady, tak je třeba, aby pravicový politici našli pravicové metody snížení těchto emisí. Ale ještě jednou zdůrazňuji, že pro Česko je nejpodstatnější, že reálně jeho ekonomicky těžitelné zásoby uhlí docházejí. Musí najít model přechodu k jiným zdrojům elektřiny v každém případě.

L. Novák 14.8.2019 17:49

Re: A proč?

Potíž je v tom, že bilionový tunel OZE tady zavedla sjednocená levice (koaliční vláda ČSSD a komunisti).