Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ROZHOVOR: Vysoké ceny jsou cena za naši svobodu?

diskuse (70)

V reakci na strmý vzestup cen pohonných hmot rozhodla vláda ČR, že čerpací stanice budou muset každý den reportovat ceny benzinu a nafty. Ministerstvo financí je pak bude srovnávat s vývojem cen na komoditní burze v Rotterdamu a kontrolovat, zda si prodejci neúčtují na paliva přemrštěné marže. Vláda zrušila také povinnost přimíchávat do paliva biosložku a zrušila rovněž silniční daň pro osobní auta a dodávky a lehká nákladní vozidla do 12 tun. Nevyslyšela však volání po zrušení spotřební daně z pohonných hmot ani po snížení sazby DPH. Měly by tyto kroky vlády odvrátit krachy, které avizují dopravci v důsledku prudkého růstu cen?

Je to úplně diletantské rozhodnutí. Když vezmu v úvahu, jak vysoké procento z ceny pohonných hmot představují daně, ať už spotřební nebo DPH, je opravdu překvapivé, že vláda nejde touto zcela logickou cestou snížení daní. Namísto toho se snaží pumpaře nějak hloupě regulovat a dělat z nich „parazity“, jako se před časem dělali paraziti z živnostníků.

Připomíná mi to venezuelského Madura, který při zdražování potravin prohlásil, že za zdražování mohou prodejci a zahraniční firmy, a vyhnal zahraniční firmy ze země a „zakázal“ růst cen – a jak to dopadlo, všichni víme. Prostě růst cen nelze zastavit takto prostoduchou regulací. Jakmile se začne vláda montovat do cenového růstu a stanovovat nějaké stropy, ihned dojde k převisu poptávky nad nabídkou a k nedostatku pohonných hmot. Pak už bude jenom krůček od toho, aby vláda zavedla přídělový systém za uměle nízké ceny. V tu chvíli by okamžitě vznikl paralelní černý trh za ještě mnohem vyšší ceny. Prostě dopadlo by to úplně stejně jako s byty v Berlíně, kde se radnice snažila podobně diletantsky regulovat jejich ceny – výsledkem byla ještě větší nedostatkovost a černý trh za ceny mnohem vyšší, než které k oné regulaci původně vedly.

V této situaci vyzval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) občany, aby spotřebu pohonných hmot důkladně zvážili, protože část peněz za ropu končí v Rusku. Premiér Petr Fiala ho doplnil s tím, že by si lidé neměli dělat zásoby. Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pak prostřednictvím sociálních sítí vzkázala veřejnosti, že vysoké ceny jsou cenou, kterou všichni platíme za to, že nehodláme vyměnit svobodu nás a našich blízkých za teror totalitního režimu. A dokud za ni platíme pouze dočasným diskomfortem, bude to vždy ta lepší varianta než ruské tanky u našich hranic. Který z politiků vzal apel na veřejnost za správný konec?

Bla bla bla. Snižte daně na pohonné hmoty a bude klid. Pohonné hmoty budou opět dostupné. A tohle citové vydírání lidí, že když budou jezdit, budou tím jen podporovat Rusko, je pěkně nemorální. Jsou to běžní lidé, kteří hromadně přispívají Ukrajině, přijímají k sobě uprchlíky, jezdí jim pomáhat na hranice… A vláda dělá co? Pro lidi nedělá skoro nic. Tohle je obrovský alibismus. Evropa se tváří kdovíjak moralisticky a údajně podporuje Ukrajinu a údajně uvaluje sankce na Rusko, ale pravda je taková, že Evropa si vyzbrojuje OBĚ strany války – Ukrajinu tím, že jí posílá zbraně, a Rusko tím, že mu platí za plyn, ropu, jaderné palivo a tak dál, takže mu přístup ke zbraním vlastně nepřímo financuje. Dokonce ani to tolikrát omílané odpojení od SWIFTu neproběhlo, respektive ne tak, aby bylo účinné.

Recept pro zvládnutí krize nabízí i mimoparlamentní ČSSD. Doporučuje snížit DPH na základní potraviny na 5 procent, podpořit dotacemi dlouhodobé skladování potravin a omezit vývoz obilovin, snížit spotřební daň na pohonné hmoty o 4 koruny dnes a o 5 korun v dubnu. Expremiér Vladimír Špidla vidí cestu ke zvládnutí cen energií ve společném nákupu ropy a plynu zeměmi EU, což se podle něj osvědčilo už při nákupu vakcín. Podle předsedy strany Michala Šmardy je potřeba 60 procent produkce ČEZ stáhnout z burzovních obchodů a využít ji pro přímé dodávky na český trh. Pomohlo by využití některého ze zmíněných návrhů?

Ochranářství v podobě zákazu vývozu a kolektivismus v podobě hromadného nákupu je nejlepší způsob, jak zničit konkurenci a ceny vyšroubovat ještě výš, to už by pánové a dámy mohli za těch několik století, kdy se to zkoušelo na různé varianty, vědět. Ale pořád si nějak myslí, že potisícíprvé to vyjde. Jsem pro snížení spotřebních daní. Proti snížení daní se nedá protestovat. Jinak ale většina těch politických návrhů vůbec nerozumí, která bije – ani pandemie, ani válka sama o sobě nejsou nutnou příčinou inflace. Inflace je vyvolaná kombinací dvou hlavních faktorů plus řady vedlejších.

Hlavním faktorem je tisk peněz od roku 2008. Ano, kořeny inflace jsou až v roce 2008, doslovně! Po 13 nebo 14 let docházelo k uvolňování peněz do ekonomiky. Každý ekonom ví, že to musí vést k inflaci; liberálně levicoví blouznílci ale těchto 14 let ekonomy, kteří se odvážili říct pravdu, označovali za alarmisty a dezinformátory.

Druhým hlavním faktorem je chování států během pandemie, které bylo označováno jako pomoc. Došlo k zastavení výroby za současného navýšení tisku peněz. Tedy zmenšilo se množství zboží, které lze koupit, ale zvýšil se objem peněz, kterými lze platit. Státy se tvářily, že to podpoří hospodářský růst. Iracionalita k výsledkům nevede, zastavení výroby růst nezpůsobuje. Inflace se však stává nevyhnutelnou.

Ptát se, jak může vláda manipulacemi s daněmi, s dotacemi, s přerozdělováním a regulacemi zastavit inflaci, je pouhým utvrzováním této iracionality. Máme málo výroby a zboží – a mnoho peněz v oběhu. Přesun peněz v oběhu od jedněch k druhým prostě nezpůsobí, že výrobků bude víc a peněz míň, ani kdybychom se na hlavu postavili!

„Jsme národ střádalů, kteří léta spoří na penzi. A teď kvůli inflaci hodnota peněz, jež si našetřili za roky tvrdé práce, dramaticky klesá. Chci být na straně těch, kteří šetřili, a budu se snažit udělat maximum pro to, aby inflace klesla do normálu, někde ke dvěma třem procentům,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro Lidové noviny. Co pro dosažení „normální“ inflace může ze své pozice udělat?

S inflací se nedá dělat nic kromě jedné věci: Zastavit uvolňování peněz do oběhu jak formou zadlužování vlád, tak formou tisku centrálních bank. A pak počkat, až inflace velmi pomalu odezní. Ale protože jsme peníze tiskli 14 let, inflace už stejně rychle odeznít nemůže, ani kdybychom se teď k tisku peněz postavili čelem. Ministr financí tedy může udělat to, že okamžitě zastaví zadlužování země, tím začne objem peněz v oběhu reálně k objemu zboží a služeb pomalu klesat. Efekt to bude mít pomalý, ale je to jediný lék.

Český statistický úřad uvedl, že průměrná hrubá mzda v Česku loni ve čtvrtém čtvrtletí stoupla meziročně o čtyři procenta na 40.135 korun, kvůli vysokému růstu cen však reálně klesla o dvě procenta. Medián mezd činil 34.360 Kč. Je tento propad reálné mzdy vzhledem k aktuálnímu vývoji inflace jen odvarem toho, co může nastat v roce letošním?

Ano. A nechť mi nikdo neříká, že jsme chudáci a nemohli jsme to vědět a je to hrůza… Vždyť na co si kdo stěžuje? Máme PŘESNĚ to, o co jsme 14 let tiskem peněz a zadlužováním usilovali. A teď se to všem těm, kdo volali po podporách a programu Antivirus a ještě k větším lockdownům, a ještě k větším důchodům a ještě k nižším úrokovým sazbám, nelíbí? Kolikrát jsem na tomto místě říkala a kolik let jsem říkala, že to je cesta do totálního pekla? Tak teď máme, co jsme chtěli. A ano, na vaši otázku odpovídám: Inflace ještě nekulminovala. Tedy bude ještě trochu hůř.

V obavách z poklesu hodnoty naší měny vzrostl zájem o překlápění korunových úspor do účtů v cizích měnách. Někteří ekonomové tvrdí, že se to už nevyplatí, že nejlepší čas na nákup eur či dolarů byl před začátkem války na Ukrajině. Koruna teď podle nich může díky intervencím ČNB jedině posilovat a nyní doporučují důvěřovat české koruně a zbavit se cizích měn. Přidala byste se k nim?

Koruna již patrně víc neoslabí, ten prvotní oslabující efekt v důsledku válečného šoku se už vyčerpal. Nyní koruna nejspíš zase bude velmi pozvolna posilovat, takže převést úspory třeba do eur je nevýhodné hned z několika důvodů: Kurzové riziko a vysoká pravděpodobnost znehodnocení eura kvůli koruně, plus nižší úrokové sazby. Ale ani nechat peníze v korunách není moc výhodné; je nutné je investovat nejlépe do reálných aktiv, tedy nemovitostí nebo drahých kovů, aby došlo k udržení jejich hodnoty.

Do důchodu s plnou kapsou

Ptal se Jiří Hroník, PL, 13.3.2022

****************************

DO DŮCHODU S PLNOU KAPSOU

aneb POODHALENÁ BUDOUCNOST

Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová

Objednat za zvýhodněnou cenu ZDE

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Tomáš Kazda
19. 7. 2024

V devatenácté etapě se třemi velmi těžkými vrchařskými prémiemi se na útok čekalo do posledního...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Dva žáci v pátek pobodali učitele před školou ve městě Wedel poblíž Hamburku, uvedl server listu...

Lenka Štěpánková
19. 7. 2024

Za opakované znásilnění podmínka. Nízké tresty za sexualizované násilí v poslední době často budí...

alis Sabina Ali
19. 7. 2024

Výše státního dluhu ke konci prvního pololetí roku 2024 dosáhla úrovně 3,207 bilionu korun. V...

kpu Klára Pukovcová
19. 7. 2024

Když bylo Karolínce Polcarové půl roku, ubila ji matka téměř k smrti. Případem se před deseti lety...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz