19.10.2021 | Svátek má Michaela


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 14.10.2021 22:33

Co se týká čipů nevím proč by měl za to být jen odpovědný pozastavený mezinárodní obchod. Ten jen v plné nahotě ukázal závislost na Asii. Jestli se víc než polovina čipů vyrábí v Asii a těch s největší hustotou snad 90 procent a největí výrobce je TSMC má víc než 60 procent trhu, bude spíš to, že soudruzi z NDR udělali chybu že si nechali odplout výrobu polovodičů, když Tajwan, Čína a Asie subvencovali svoje polovodičové výrobny. To se paní Šichtařové nebude líbit ale bez subvencování konkurenci v Evropě v polovodičích dnes udělat nelze. To je ten problém pojetí volného trhu i k těm co pravidla nedodržují. Příčin nedostatku čipů je několik. Prodej počítačů, mobilů a elektroniky větší čas strávený na home office určitě zvednul, další věc jsou kryptoměny co potřebují obrovský výpočetní výkon, Automobilky vloni rušily objednávky, tak teď nedostávají. Některé starší provozy (elektronika do aut nejsou jádra M1 od Applu, a tak s výhodou starší technologie využívá) pak zavřely a už je nikdo nerozjede. Covid v Asii a doprava z Asie taky zpomalili. Čína spekuluje a zkupuje co je.

To celé trh rozhoupalo a firmy dělají zásoby. Hlavní důvod je ale ten, že se prostě polovodiče z Evropy odstěhovaly.. Paní Šichtařová má z poloviny pravdu. Problém Evropy je socialismus s obrovskými podporami v nezaměstnaností a hlavně byrokracií a regulacemi kdy se v Evropě nedá podnikat. Ale druhý je i dogmatické pojetí liberální ekonomie. A to především při obchodu se zeměmi neliberálními jako Čína. To paní Šichtařová nepřizná, ani že investoři podporující kryptoměny dělají svinstvo, které je mimo jiné taky zodpovědné za nadměrnou potřebu polovodičů a elektřiny.

J. Pokoutný 15.10.2021 10:28

Souhlas, nicméně kdyby bruselouši věnovali stejné úlevy a dotace výrobnám čipů, jako elekroautům, tak si Taiwan neškrtne.

O. Kaucký 14.10.2021 18:36

Příště doporučí rychlost nula. Ale povolí za volantem 3‰.;-D

J. Pokoutný 15.10.2021 10:29

Pozdě. Už se shodli na 0‰.

J. Jurax 14.10.2021 17:23

Moudře praví paní Šichtařová ... ovšem moudrá slova do brusele nedolehnou a těmi, kdož nám vládnou ať z naší vůle (doma) či bez naší vůle, ba proti ní (z brusele) bývají pravidelně oslyšena.

J. Stehlik 14.10.2021 14:47

Přemýšlím kolik toho lidé vydrží až budou zavedeny regule podle Šichtařové . Za první republiky také dost lidé vydrželi . No ale po válce většina volila komunisty.

Kapitalismus má nepěknou vlastnost . Koncentruje bohatství mezi velmi malou skupinu lidí . A pokuď se z živobytí stane luxus , tak ta většina pak volí extrémisty co jim aspoň ten chleba za odvedenou práci dají .

My totiž nejsme USA . Tady není decentralizovaný stát . Zde stačí většina v parlamentu a převálcuje všechny složky ve státě . V parlamentu se u nás hlasuje o všech daních a příjmech i té poslední obce na šumavě .

Uvidíme jak bude pravicová vláda privatizovat stát R^

R. Langer 14.10.2021 16:29

Ty kecy o tom kapitalismu jsou jak vystřižené z příruček o marxismu. :-P

Ještě si je pamatuju.

V. Šedivý 14.10.2021 17:25

My ale nemáme problém s kapitalismem. Svět nám úspěšně ničí fašizující levice.

R. Langer 14.10.2021 17:40

Tak! ;-€

O. Kaucký 14.10.2021 18:23

R^

V. Církva 14.10.2021 22:10

Levice a progresivismus hlavně. Ale i podle teorie příčin a následků je jasné že z něčeho a kvůli něčemu vznikli, zkrátka něco jim dalo důvod k existenci a tuto existenci podpořilo.

A tak jsem rád že nejsem dogmatik. Každý extrém je špatný, tedy i jakkoliv dost úspěšný klasický liberalismus, který ale neřešil dost problémů. Myslím že nemít stát, znamená žádná ochrana soukromého vlastnictví. I to je ale modla. Mít ho znamená i nějaké zákony a regulace.

J. Vintr 14.10.2021 19:35

Jak jste přišel na tu hloupost, že budeme mít pravicovou vládu? Ti, co se teď dohrabali ke korytům, jsou pravičáci leda tak hubou. A to ještě jen někteří.

V. Kučer 14.10.2021 14:46

Nová vláda by hlavně měla začít stavět JE. Pirát Michálek dokonce prohlásil že bychom si je mohli postavit sami, vystudoval teoretickou fyziku takže by o tom mohl něco vědět. Covid je lépe nechat odborníkům.

R. Langer 14.10.2021 16:31

;-D ;-D ;-D

Jo, a Merkelbába je dokonce vystudovaná jaderná fyzička.

A co z toho jako plyne? Jo, správně, v Německu ruskej plyn, a u nás Vrbětice. :-P

O. Kaucký 14.10.2021 18:28

Jen jestli ten diplom nedostala za svazázkou funkci na univerzitě. U nás bylo také dost takových.

V. Šedivý 14.10.2021 17:27

Postavit si ji sami? U nás se někde skrývá firma, která "umí" jadernou energetiku?

J. Jurax 14.10.2021 17:31

Škoda JS.

Ale je ideologicky nevyhovující. Patří Rusům.

R. Langer 14.10.2021 17:41

Ale ano, ještě pořád umí, ale je to ideologicky závadná informace, takže se to nikde neprezentuje. ;-)

V. Kučer 14.10.2021 17:57

Jedno řešení bylo postavit JE dle licence Rosatomu ale to asi budoucí vláda nepovolí.

F. Zrcek 14.10.2021 14:34

Taky se přikláním k názoru, že Fit for 55 nebude realizován, protože to nejde. (Ještě nikomu se nepovedlo znásilnit fyziku). Ale napáchá zatím neodhadnutelné škody a bruselská squadra se jen tak nenechá odstavit. Co úsilí to stálo, než svazáci zlanařili banky, kapitál, výrobu, zemědělce, a to jen výměnou za unijní dotace. (Dotace jsou nemravné, ale jen ty, co dostávají moji konkurenti. Ty moje jsou v pořádku.) Princip, jak umlčet kritiky, objevil už Josef Stalin. Ve svých projevech přesvědčil většinu citováním "vědeckých faktů" a "mírně upravených" statistik, že cesta budování socialismu je správná a jedině možná. A ty, co nepřesvědčil, efektivně likvidoval. A nejdřív ze všeho proto musel ovládnout tisk, rozhlas a facebook... no, ten poslední je možná až záležitost novodobých kancelistů, ten třeba ještě nebyl...

P. Nešvara 14.10.2021 14:16

Šichtařová je neuvěřitelná optimistka. Říká: "Celý život platit do důchodového systému a čím víc vyděláváte, tím víc do něj platit – a pak dostat stejný důchod jako ten, kdo nevydělával nikdy, to je svinstvo. Ale jednou to tak určitě skončí."

Ne, paní Šichtařová, tak to neskončí. Bude to mít pokračování. Ti, kteří celý život byli na dávkách, bydlí v sociálním nájemním bytě začnou ječet, že takto to nejde, že z toho základního důchodu nelze žít a že ti zbohatlíci (rozuměj ti, co něco našetřili a splatili hypotéku) by neměli dostávat důchod vůbec, aby bylo na důchody nemajetných v "důstojné výši". A levicová vláda na to uslyší a pro získání důchodu bude potřeba prokázat nemajetnost. Takže se dočkáme následků typu: "Platil jsi hypotéku celý život a máš svůj vlastní byt? Nedostaneš ŽÁDNÝ důchod. Prodej byt, nastěhuj se do nájmu (ale nejdříve zaplať daň z toho prodeje), pak budeš mít peníze na nájem i na živobytí na mnoho let. Až nebudeš mít nic, tak teprve přijď. A přines si potvrzení, že jsi nemajetný ty i Tvé děti (jinak se musí o Tebe postarat) a pak teprve dostaneš (možná) nějaký důchod.

Takže takto to dopadne paní Šichtařová. S rovným důchodem jste pořád moc optimistická.

J. Pokoutný 15.10.2021 10:31

R^ Bohužel. Mluvíte mi z duše.

J. Pavelka 14.10.2021 12:15

Pokud vím, tak všude na světě je důchod založen na kombinaci soukromého spoření na důchod (s určitou státní garancí a mírou zhodnocení, nejde o běžné spoření) a státního důchodu, přičemž u nás to napoprvé nevyšlo a poměr čistě státní vs. soukromý (" polosoukromý") důchod je nejvyšší ze srovnatelných států...Čili problém je asi trochu někde jinde

Š. Hašek 14.10.2021 13:09

Potom tedy nevíte o tomto (skoro) nic.

Já jen vím (viz výpočet dle zákona a dle praxe), že si na tu naši (ČR) státní penzi musíte platit (někdo značně méně!!!) , a potom ti více platící dorovnávají (auta, dovolenou, atd., prostě všechno) těm méně platícím i neplatícím.

Vrcholem bude ta hodnotová sviňárna, že všici dostanou nějakou "politickou částku". Říkají tomu šíbři "zaručený důchod". Suchá voda.

J. Hajský 14.10.2021 11:44

K tomu snižování rychlosti aut.

Už se zkouší samořiditelná, počítačem řízená auta, která nepotřebují šoféra, který by do jejich provozu zasahoval. Co tedy s šoférem? Poběží před samořiditelným autem s červeným praporkem v ruce. Jako v začátcích automobilismu.

;-D;-D;-D

P. Sura 14.10.2021 12:46

Kdo chce jezdit autem a nechce ho řídit, ať jezdí vlakem !

Dnes jsou auta plná udělátek. která blbům omezují možnosti zabít sebe a někoho s sebou. Čím víc těchhle udělátek, tím horší řidiči můžou jezdit po silnicích, protože blb se čím dál víc spoléhá na to, že jeho chyby vyřeší automat a jezdí čím dál drzeji.

Pokud by udělátko dokázalo během několika jízd blba otestovat a pak mu bránilo jezdit v takových parametrech, kdy si může nabít hubu, bylo by k něčemu. Možná.

Š. Hašek 14.10.2021 13:22

Tak to teda neéé!

Víte, kolik se již dnes po peronech a vlacích potuluje blboušů, kteří:

- doběhnou s pěti kuframa ke zpožděnému vlaku a žádají dráhy, aby ještě chvilku počkaly

- čučejí do radiopojítek a stejně přejedou, třikrát votravujou cukšefin, že to blbě klimatizuje, a že by mohla nabídnou rohlík s majonézou

- neumějí po sobě ani zavřít dveře na WC, poňádž čekají, že to udělá satelit

- jak vlak zastaví na minutku na mezi, vyžadují vysvětlení a ptají se šafnerin, která to je přímá linka na ministerstvo drah

- jednou jeli někde v cizině vlakem a cití se být majiteli všech dopravních zkoušek pro ČD a vlečky místní

- atd.

Nádraží a vlak je už takhle plný přiblblejch udělátek A stejně jim to je málo!!! A dráhy je snažně prosí, aby nevylejzali kdykoliv z vlaku a nehráli si s lígrem u dveří ve 140 km/h.

Zkráceno.

J. Hajský 14.10.2021 13:57

Dobré postřehy, pane Hašek;-D;-D;-D

J. Hajský 14.10.2021 13:59

Přečetl jsem si to po sobě, omlouvám se, měl jsem spisovně napsat: pane Hašku.

Š. Hašek 14.10.2021 16:11

Tak to máte veliký štígro, pane Hajský.

Manželka říká, že (i třeba kvůli 5. p.) jsem hroznej. Má aprobaci čj - vv.

:-);-)