20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 15.9.2021 12:56

Paní Šichtařová má víceméně pravdu. Jakkoliv, dogma klasického liberalismu beru s rezervou, když se potvrzuje, že nedovede vyřešit zaostávání Západu a rozvoj státně regulované Číny, ani extrémní rozdíly mezi lidmi, a je asi i příčinou hledání řešení v levicových přešlapech.

Co se týká "A čipy chybí, protože vlády před více než rokem začaly zavírat hranice, omezovat dopravu – a obchodní toky se přesměrovaly."

No ono hranice pro polovodiče až tak zavřené nebyly, spíš se kvůli Covidu19 částečně omezila výroba, firmy začaly zmatkovat a rušit objednávky. Vzrostla taky výroba výpočetní a zábavné techniky a tak už nešly nešly zrušené objednávky obnovit. Velký význam pro spotřebu polovodičů mají i mining rigy pro bitcoiny , oblíbené to měně paní Šichtařové.

Další součástí problému je, že technologie pro továrnu na nejjemnější tedy nejvyspělejší digitální obvody (dnes už 5nm technologie) je nesmírně drahá a výroba v Asii levnější. Proto před 10, 20 lety začaly západní firmy zavírat fabriky v Evropě a outsourcovat do Asie a ještě navíc většinou do externí firmy TSMC. Paní Šichtařová mne nepřesvědčí že zrovna za toto může jen socialistický liberalismus. Trochu snad, když má na svědomí drahé pracovníky a jejich přesun do neziskovek a ekologické pokuty. Ale přesun výroby do levnější destinace je především logické liberální chování kapitalisty, i když není dlouhodobě výhodné pro zájmy obyvatel původních zemí. Výroba klíčové komponenty do omezeného počtu firem či jedné destinace, znamená zranitelnost, snad krátkodobé zlevnění ale dlouhodobě cenové vlny, nestabilita, "vojenská" zranitelnost a přesně ty problémy, které teď s polovodiči nastaly. Hrozně rád bych viděl jaké má na to liberalismus řešení. Ale zavřené hranice pro zboží nejsou příčinou nedostatku polovodičů.

P. Milan 15.9.2021 14:28

Klasický liberalismus a současný Západ nemají společného lautr nic. Viz dost dobrý článek Lukáše Kovandy níže.

Liberalismus takové záležitosti neřeší (to by z něj byl socialismus), liberalismus nechá lidi, aby si vyřešili co je třeba.

J. Pavelka 15.9.2021 14:34

A oni to nakonec vyřesí, byť třeba tím, že p=ověsí kapitalisty...

J. Pavelka 15.9.2021 14:37

Pokus o vtip...ale vážně, spoustu věcí lidi prostě sami nevyřeší a předpoklad, že by to vyřešila nějak vyřešila neregulovaná ekonomika, nenusí být relevantní....byly a jsou státy, kde "stát" nic nereguluje, ä dos často nijak nevzkvétají...

P. Milan 15.9.2021 17:08

A teď se ještě zamyslete, kdo a v čí prospěch reguluje. Domníváte se, že to jsou nejchytřejší a nejschopnější a že nemají na mysli nic jiného, než váš nebo můj prospěch?

Nepopírám, že nějaké základní regulace být musí, to uznávají i liberálové. Současná míra regulací už ale přerostla ono minimální a ještě přínosné množství a jednoznačně škodí.

P. Milan 15.9.2021 17:05

I to se může stát, ale spíš v některém socialismu. Nejpravděpodobnější je rudý, třeba k tomu dospěje i zelený.

R. Langer 15.9.2021 18:55

Všechny ty socialismy jsou LAUTR STEJNÉ, dospějí k tomu VŠECHNY! ;-)

J. Jurax 15.9.2021 19:10

Jo.

A oni to vyřeší tak, že přesunou výrobu do levnějších destinací, aby generovali žádoucí zisk, a takto vzniklé nezaměstnané hodí na krk sociálního systému svého státu. A nejlíp ještě formálně přesunou podnikání do daňového ráje.

Nepřijde mi to z širšího hlediska jako moudré. Projeví se to arciť až při nějakém průseru.