18.2.2020 | Svátek má Gizela


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 59, poslední: 27.1. 2020 17:32, přehled diskusí

J. Vintr 26.1.2020 21:43

To by mě zajímalo, čím ti byrokratičtí šmejdi umlčeli tisíce techniků v energetice, kteří musí dobře vědět, že přechod na OZE je cesta do pekla.

K. Křivan 26.1.2020 18:04

Rozšířit Dukovany a Temelín. Dovážet bude Německo.

V. Církva 26.1.2020 18:42

Souhlas. Myslím sice, že pokud jaderné elektrárny a staré palivo nebudou mnohem bezpečnější, není ani v jádru dlouhodobá budoucnost. Ale dnes nic lepšího nemáme, soláry a vítr jsou drahé a u nás moc nefungují, a tak bych na příštích 60 let na jádro vsadil.

K. Křivan 26.1.2020 22:27

Evropské AE zatím neměly problém. Černobyl byla vyprovokovaná nehoda. Vyprovokovaná politidioty.

Š. Hašek 26.1.2020 18:59

Asi tak.

A dát jim to sežrat. Pardon.

M. Pivoda 26.1.2020 17:48

Občan má právo se ptát a po minulých zkušenostech má důvody k nedůvěře.

Dieselgate byl jednoznačně podvod, a přitom zde, na Neviditelném psovi, zaznělo z IVK tolik článku v jeho prospěch.

Komu tedy má věřit český občan po 30 letech tzv. demokracie?

V. Církva 26.1.2020 18:33

Myslíte tím, že to "měření" narafičili ve správnou dobu, aby poškodili Volkswagen? Je to možné.

Pokud máte na mysli, že VW zločinně podváděl, jste hoden "pátků pro budoucnost".

Nové normy na diesely byly na tehdejší dobu náročné a technicky bylo složité je za rozumnou cenu implementovat. To je ale pro lidi, kteří se v pátek neučí a nepracují nepochopitelné. Že normy na testování emisí nebyly dobře vymyšlené je věc regulátora. VW se musel s problémem vypořádat a přitom prodat auta. Udělali to tak, že auta pracovala v testovacím režimu jinak než v reálném. Většina lidí, co se zajímají o auta (patřím mezi ně) to věděli několik let před dieselgate! V Evropě to nebylo ilegální, protože měření bylo definované splněním testů. Možná to bylo trochu neetické, ale jak to měli inženýři vyřešit když jim debilové z adminmistrativy nařídili nesmyslné termíny? S metrikou ale všichni fanatici, vlčí stáda a emociálně založení umělci. Mají problém. Pokud budou chtít bojovat proti CO2 budou muset zase vymyslet metriku, jestli CO2 ustupuje, jak to koreluje s daty a jetli skutečně EU nezpůsobí ještě větší spotřebu CO2 postranními efekty, třeba přesunem výroby do Číny. Jinak vznikají tyto debiloviny.

Podobná debilovina šílených Zelených mozečků jsou biopaliva 1. generace - řepka, která má na vinu zamoření pesticidy, a možná snad se všemi náklady i větší CO2 než fosilní paliva. A takových debilovin ideologové, hysterici a pomatenci jako jsou "pátky pro budoucnost" vyvedou ještě hodně.

M. Pivoda 26.1.2020 19:26

Pro V. Cirkvu: Chápu to tak, že přísnými emisními normami chtěli firmu Volkswagen zvenku přimět k přechodu na elektromobily. K přechodu na další technologii. Nic neobvyklého a nic nepředpovídaného.

Osobní zkušenost mám s tím, jak záměrně snížili ekologické limity na vypouštěnou odpadní vodu z Pražské čistírnu odpadních vod, aby zakázku na rekonstrukci čistírny (začátkem 90. let) nedostala firma Ecofluid, která ty přísné ekologické limity splňovala.

M. Pivoda 26.1.2020 17:44

O technologickém pokroku je zmínka jen v úplně poslední větě. A přitom ten, velmi pravděpodobně, bude pro energetiku rozhodující.

"V každém případě, v roce 2025 se už bez dovozu v zimě neobejdeme." Co to znamená "v každém případě"?

J. Vintr 27.1.2020 0:48

Žádný technický pokrok neudělá zázraky. Snížit současnou spotřebu na úroveň, kterou by "utáhly" OZE a nějaké jiné "bezuhlikové" zdroje (mimo JE) bude znamenat návrat o sto let zpátky. A půjde to udělat jen použitím hrubého násilí. Podle toho, že s tou hrozbou soudruzi z Bruselu vylezli už teď, to skoro vypadá, že už jsou na to připraveni. Zrovna tak by tomu napovídalo, jak se odkopali s elektromobily, které budou mít elektřinu z veřejných nabíjecích stanic pětkrát dražší, než je (zatím) běžně v síti. Ty statisíce mladých muslimů, kteří "zmizeli" v Německu - to nemusí být jen náhoda ....

M. Pivoda 27.1.2020 8:58

Vintr píše: "Žádný technický pokrok neudělá zázraky."

Už se stalo. Zázraky se skutečně dějí. Přitom zde nehovořím o Bibli.

Jako realisté bychom současně ale měli pracovat na záložních zdrojích.

J. Vintr 27.1.2020 17:32

Fyzikální zákony obejít nelze. Tepelné spotřebiče už úspornější udělat nejde, zrovna tak elektromotory. Když tak jen o velice málo. Jsou sice poměrně velké rezervy v tepelných vlastnostech staveb, ale to nelze řešit v nějakém krátkém čase. Dá se ušetřit jen na světelných spotřebičích, ale ty netvoří podstatnou část spotřeby

V. Církva 26.1.2020 15:54

Článek o ničem. Možná vše osvětluje odkaz ale správně shrnout informace patří k ůkolům novináře, ale i každého vzdělaného člověka.

Pro4 budeme nakupovat elektřinu po roce 2025 z toho jen tuším, pravděpodobně z důvodu odstavení uhelných elektráren, ale jistý si tím nejsem, když k tomu má dojít v roce 2030. Nebo kvůli větším odběrům. S výjimkou elektromobility, neměla by snad spotřeba energie konečně začít klesat?!

V každém případě dovoz elektrřiny je pro mne jako voliče neakceptovatelný a ptám se. Kdy bude Temelín 2? Co s Dukovany? Nedají se modernizovat?

Co ČEZ, má poměrně dobré zisky proč nestaví? Jsou naše orgány jen o honu na Babiše a jeho obraně, nebo i něco dělají?

I. Koreň 26.1.2020 13:05

Pro zamyšlení, srovnání s ČR a lepší pochopení problematiky pomůžou data z Německa:

Výroba proudu z různých zdrojů v průběhu dne až roku: https://www.energy-charts.de/power_de.htm

Podíl OZE za rok 2020 (do včerejška) 44%, za celý rok 2019 46%: https://www.energy-charts.de/energy_pie_de.htm

Bilance dovozu/vývozu: za rok 2019 čistý vývoz 61 TWh: https://www.energy-charts.de/exchange_de.htm

Až se začnou emisní povolenky na CO2 nedostávat a budou drahé, kde bude Německo a kde ČR?

I. Koreň 26.1.2020 12:30

Z rozhovoru v podstatě vyplývá, že buď budeme dál spalovat uhlí, nebo musíme podstatně zvýšit kapacitu jaderných elektráren. Doufejme, že nás zvýšení cen emisních povolenek nezastihne nepřipravené a že naše nové JE budou i za 30 let konkurenceschopné.

Mimochodem, na iuhli.cz, které určitě není možné podezírat z přílišné propagace OZE, je ještě jiný zajímavý rozhovor o nutnosti odstavení uhelných elektráren https://iuhli.cz/zahradnicek-oteplovani-do-roku-2050-asi-nezvratime/. Doporučuji.

V. Kolman 26.1.2020 7:42

Nikdo nebere v úvahu fakt, že pokud budou výrobci a distributoři elektrické energie nadměrně "nenažraní" a přeženou to se zdražováním, začnou se jako houby po dešti množit solární minielektrárny na střechách obytných domů a tím se sníží jejich závislost na centrální dodávce el. energie.

P. Dvořák 26.1.2020 11:25

Pokud bude svítit slunce nebo foukat vítr.

Jaký byl u vás tento víkend? U nás od čtvrtek, pátek mlha, ledovka. Sobota, neděle zamračeno. Všechny čtyři dny bezvětří.

Svítíte? Máte puštěný počítač?

V. Církva 26.1.2020 18:03

No, neměli bychom být tak zkostnatělí, myslím že statické bateriové moduly už dnes existují a brzy budou mít zajímavé parametry. Takže tak na 24 hodin nebude problém energii uskladovat. Navíc teplo lze strkat do bojleru ve dne a sprchovat se večer. A teoreticky pak do ohřevu země u tepelných čerpadel. Samozřejmě jednoduchá a levná řešení to nejsou. A nebude to asi na týdny, zkrátka elektrickou síť potřebovat budeme.

Ale hlavně si jednou musíme přiznt, způsob života budeme muset změnit. Třeba i to, že prát budem když svítí slunce. A možná i regulovat strojírenskou výrobu. Myslím, že velké Tesly nejsou budoucností, spíš malá elektroauta na kratší vzdálenosti. Delší bych pak viděl na vlaky, tam baterie nepotřebujete. Takže jiný způsob života, jen nemusí být horší.

V každém případě stavbu kvalitnějších železničních koridorů jsme projedli, s elektrickou sítí a zdroji ať už jadernými nebo OZ budeme muset začít makat.

J. Vintr 26.1.2020 21:29

Aby bylo možné dobíjet baterie, musí být k dispozici přebytek elektrické energie. Pokud bude energetika převážně závislá na solárech a větrnících, tak žádný přebytek v zimních měsících ani omylem nebude. Takže ty baterie budou naprosto k ničemu.

Š. Hašek 26.1.2020 12:43

Nikdo nikomu nebrání, aby doplnil domácnost solární elektřinou/teplou vodou od června do září. Včetně regulační techniky, aby tyto "energie byly na Váš povel"! Kdykoliv!!!

Distributoři ani výrobci elektřiny nejsou nenažraní .... pouze Vám denně plní Váš požadavek mít energii dle smlouvy v zásuvce. Denně 24 hodin! Co se Vám nelíbí?

Tak si nainstalujte vlastní elektrárnu, ohřev vody .... a potom poučujte, kdo je tady nenažraný/předražuje.

P. Jaroš 26.1.2020 13:25

Takovou elektrárnu mám na střeše - 13,4 kWp, a v těchto dnech mi denně vyrobí cca 1 kWh, to se vyplatí:-(

V. Kolman 26.1.2020 15:47

Blahopřeji pane Jaroši, jste moudrý muž (to myslím bez ironie). Pro provoz vaší domácnosti ve slunném létě těch víc než 10kWp bohatě stačí a ještě jako bonus můžete mít puštěnou naplno klimatizaci.

Předpokládám, že máte i chladničku A+++ a elektrický bojler. Pak vám nevadí, že v noci nesvítí sluníčko. Chladnička se nestačí ohřát a bojler také úplně nevychladne.

V současném podmračeném počasí holt přijde ke slovu stará osvědčená zásuvka, ale celkově se vám náklady na FV jistě již vrátily (nebo brzy vrátí) a nadále budete/jste v plusu.

P. Jaroš 27.1.2020 0:16

No, vzhledem k dotacím (zelenému bonusu) se po deseti letech náklady již vrátily, ovšem bez dotacemi pokřivenému trhu (každý spotřebitel přispívá, Vy, i já sobě sám) by to byla čistá ztráta; význam fotovoltaických kolektorů nastane až s dalším snížením ceny, nebo když bude fotovoltaika součástí krytiny (za srovnatelnou cenu - vím, už existuje, ale drahá), případně násobnému snížení ceny baterií. A znovu opakuji, v zimě je elektrárna za 1 mio k ničemu...

V. Církva 26.1.2020 18:47

Jak velký panel máte?

P. Jaroš 27.1.2020 0:21

Jak jsem psal, 13,4 kWp, což obnáší 56 panelů...

J. Vintr 27.1.2020 0:04

Pro vás dobré. Ale neřeší to třeba situaci v zimě v odpolední špičce, kdy budete stejně brát elektřinu ze sítě jako všicni ostatní.

J. Kalina 25.1.2020 21:50

tak mne by spíše zajímalo, že když se s ČR soudí kde kdo o zmařené investice,, tak jsem neslyšel, že by se soudil jediný provozovatel klasických zdrojů. Je jim to jedno nebo když se odpojí dostávají kompenzace ?? Ví to někdo??

Z. Vydra 25.1.2020 19:56

To jsem zvědav, kolik nám bude dodávat elektřiny Německo až zavře všechny elektrárny na uhlí a jaderné elektrárny a přejde kompletně na OZE.

P. Dvořák 26.1.2020 11:27

To lze odhadnout poměrně přesně. Ve skutečnosti to bude ještě míň.

P. Novák 25.1.2020 18:48

Autore, mám pocit, že megawatt je rodu mužského a v češtině se skloňuje.