Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

REFORMA: Pár poznámek k penzím po 11 letech

diskuse (136)

Ekonom nejsem“ začíná Aston svůj úvodník věnovaný právě „promítané“ epizodě nekonečného seriálu Penzijní reforma. Cílem následujícího článku je ukázat, že Penzijní reforma již není tématem pro ekonomy. Upozornění: zanechat čtení by nyní měli všichni čtenáři, kteří očekávají nadávání komukoli. Dále by neměly číst osoby, které považují ekonomii za pavědu – toto je ekonomický text.

Na Neviditelném psu byl publikován v červnu 2011 článek autora tohoto textu věnovaný Penzijnímu systému, ve kterém jsou popsána řešení penzijní kvadratury kruhu.1 Od té doby se nic nezměnilo. Stáří je stále biologický proces, který je nezávislý a nepodmíněný lidskou vůlí. Na stáří tedy není nic překvapivého. Stáří se nám všem stane. Nelze se proti němu pojistit.

Žijeme pořád v průběžném penzijním systému, ve kterém financují dnešní plátci penzijní daně důchody včerejším plátcům penzijní daně. Pokud se počet plátců, kteří platí penzijní daň jako procento z reálné mzdy, rovná počtu příjemců, kteří pobírají důchod jako procento z reálné mzdy, systém může fungovat donekonečna. Když je počet plátců menší než počet příjemců, reálná mzda je blízká vyplácenému důchodu a stanovené procento důchodu z reálné mzdy je vysoké, tak udržení průběžného penzijního systému nemá řešení. V měšťanské (cizím slovem buržoazní) logice je pro jeho udržení potřebný vyšší počet plátců, vyšší sazba penzijní daně, nižší důchody a pozdější odchody do důchodu. Alternativa průběžnému systému je neuskutečnitelná, protože obyvatelstvo je přesvědčeno o nezastupitelné roli státu v oblasti důchodů.

Na rok 2023 jsou výplaty důchodů plánovány v objemu 671,7 mld. Kč 2 a celkové příjmy státního rozpočtu jsou 1 927,9 mld. Kč 3. Důchody konzumují 35 % příjmů státního rozpočtu. Schodek příjmů „sociálního pojištění“ a výplatou důchodů je plánován ve výši 62,5 mld. Kč.4 Uvedené údaje jsou obvykle startovním výstřelem, po kterém pan Epsilon spílá předchozím vládám za promrhaný čas a finanční prostředky. Slečna Omega navrhne další způsob financování důchodů (např. fondové) při zachování průběžného systému. Paní Gama nadává současné nesystematické vládě a žádá odbourání nespravedlnosti v odvodech zaměstnanců a OSVČ. Realizací jejího návrhu získá vláda dodatečné peněžní prostředky prostřednictvím vyšší sazby penzijní daně. Zbývá ještě sehnat vyšší počet plátců, snížit důchody a prodloužit odchod do důchodu. Obyvatelstvo vyžaduje státní paternalismus, který není bezplatný.

Stát je entita, ve které se „každý snaží žít na účet jiného“, pravil kanonicky F. Bastiat. Parlamentní demokracie je mírový způsob změny vlády. Hlasovací lístky nahradily kameny a kyje. Osoba A společně s osobou B hlasují, že je bude živit osoba C. Elegantní, bez krveprolití.

Modrý pták

1 Odkaz na článek je uveden výhradně z metodologických důvodů. Je obecnou znalostí, že údaje a informace zajímají několik výstředních jedinců. Zbytek čtenářů má hotový názor.

2 PSP ČR: Sněmovní tisk 315/0, Vl. N.z. o státním rozpočtu ČR na rok 2023, Soubory sněmovního tisku, Dokumentace, část č. 3, t0315n0, [cit. 21. února 2023]. Dostupný na World Wide Web: Odkaz

3 MINISTERSTVO FINANCÍ: Zpráva k návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2023, strana 12, Čj.: MF – 16368/2022/1104-62, [cit. 21. února 2023]. Dostupný na World Wide Web: Odkaz

4 Ibid., strana 17

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

Martin Zvěřina
16. 7. 2024

Zjevný přetlak zachránců KDU-ČSL, kandidátů na nového předsedu, nevěstí pro jednu z nejstarších...

mls Markéta Lankašová, kpu Klára Pukovcová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Turecko se potýká s nedostatkem pastevců, to se už projevilo i na snížení počtu chovaného dobytka....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz