25.1.2021 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

ŘECKO: Opravdu někdo věří, že země splatí dluhy?

Řecký premiér Tsipras slavnostním projevem na ostrově Ithaka ukončil téměř desetiletý záchranný program, během něhož evropští věřitelé a MFF poskytli Řecku půjčky v celkové výši téměř 289 miliard eur (7,4 biliónu korun).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 25.8.2018 9:39

Lidem z EU ano, EU ne. Je neprovozuschopná.

Jako SSSR... Dzp.

J. Kulheim 25.8.2018 9:29

Řecko je na tom špatně,

Současná EU, vedená komunisty různého zabarvení, je jeden velký podvod.

Řecko je na tom špatně, ale my jsme na tom jenom o něco lépe. Pokud to tak půjde dál, tak se do podobné situace, jako jiné předlužené státy, dostaneme rychle. Žít na dluh je návykové a je těžké přesvědčil levičáka, který žije za cizí peníze, že to musí vždycky skončit špatně. Na život nad poměry si většina lidí rychle zvykne. Působí stejně jako drogy. Chvilku je to fajn, ale těžko se odvyká. Narkomana těřko přesvědčit, že to dopadne špatně.

My žijeme také na dluh. Vláda si v období nebývalé ekonomické prosperity půjčuje peníze. Splácí dluhy pomocí cílené inflace.

Inflace bere peníze zejména tem zodpovědným, kteří si spoří na stáří nebo těm, kteří žijí z ruky do huby. Bohatým je to jedno. Ono se to musí odrazit na ceně zboží. V tomto směru na to doplácí zejména důchodci, kteří mají úplně jiný nákupní koš než z kterého se inflace počítá.

Možná pan Babiš dá rozpotu těch 100 miliard o kterých ví jenom on. Na Řecku nejvíc vydělávají německé banky. Chudé země chudnou a bohaté bohatnou.

J. Roškota 25.8.2018 7:52

pohodové Řecko ?

rád bych připomněl, že Řecko bylo do roku 1974 vojenskou diktaturou a rozhodně nebylo pohodovou dovolenkovou zemí, jak píše autor. Navíc extremistické tendence ať už na kteroukoli stranu nejsou v Řecku minulostí.

Na hlavu EU se snáší mnoho kritiky, v mnoha případech oprávněné, ale na její stabilizační faktor na kontinentě svárů a válek se bohužel často zapomíná.

P. Han 25.8.2018 9:06

Re: pohodové Řecko ?

Ta vaše koza je hodně vzdálená od vozu, nemyslíte? Byl jsem v Řecku někdy v roce 1971 nebo 1972 a byla to pohodová dovolenková země, přátelští a pohostinní lidé, bez ohledu na způsob vlády. Kromě toho ti plukovníci vládli v Řecku 7 let, zatímco od r. 1974 do vstupu do eurozóny uplynulo dalších 27 let pohodové dovolenkové země. A "stabilizační faktor" EU? Řecká vojenská vláda padla v r. 1974 kvůli neúspěšnému pokusu anektovat Kypr. Tedy bez jakékoliv zásluhy EU, do které Řecko vstoupilo až v r. 1981.

M. Prokop 25.8.2018 15:08

Re: pohodové Řecko ?

Ano, Řecko bylo vojenskou diktaturou a "černí plukovníci" poslední, kdo jakž takž hospodařil.

EU politicky nestabilizuje, ale uplácí a zametá konflikty pod koberec. To nejde do nekonečna.

J. Pospíšil 25.8.2018 5:12

Řecko dělá jen to, co prakticky všechny země EU,

jen důsledněji. Ani my nemáme vyrovnaný rozpočet. Vlastně jsou na špici moderních tendencí.

Jo, a to přirovnání s jízdou na kole už kdysi použil Cyril Svoboda. Už tehdy jsem si říkal, že blbec ani na kole jezdit neumí. Normální cyklista nepoužívá "furtšlap", muže klidně místy jet bez šlapání a vůbec nemusí padat, když nešlape, podle okolností šlape nebo nešlape a když nešlape déle, tak umí zastavit. Umí odbočit a dokonce se většinou z jízdy vrací tam, odkud vyjel.

Kdyby platilo to Cyrdovsko Junckerské heslo, tak by nebylo cyklistů, protože jen fakt blbec by lezl na kolo, když by každá jízda nutně končila po šlapání do vyčerpání pádem.

No jo, ale tihle blbci nás vedou.

J. Jurax 25.8.2018 2:40

Řecko dluhy nikdy nesplatí.

Zaplatí to ti občané EU, kteří platí daně - mimo Řeků. Ovšem německé banky budou zachráněny. Toť eurosolidarita v praxi.

K. Pavlik 25.8.2018 3:39

Re:

Jsem opravdu rad ze to vidite stejne jako ja a neodvolavate se na nazor ekonomickeho guru Klause.

Je neuveritelne ze nekdo muze verit ze to EU delalo pro dobro Recka a ne pro nemecke banky.a jeste o tom psat do Psa.

J. Kanioková 25.8.2018 4:55

Klaus psal vždycky syrovou pravdu o Řecku.i o EU

Tou druhou větou myslíte koho ?

P. Lenc 25.8.2018 8:56

Re:

Buďte tak laskavý pane Pavliku a poučte mně kdy ten "ekonomický guru" neměl pravdu.Velice rád se dám poučit.

J. Lepka 25.8.2018 11:14

Re:

Nebude li vadit že odpovím já : od okamžiku, kdy prosazoval ekonomické zákony před právní rámec.

P. Papež 25.8.2018 11:39

Přes špatný a nedokonalý pravní rámec?

J. Pospíšil 25.8.2018 12:01

Re:

A kdy nastal ten správný právní rámec, do kterého se mělo čekat se socialistickým systémem, kdy české výrobky skoro nikdo nechtěl a ten, co ještě chtěl je nechtěl platit. Kdy na skladech pracoval milion lidí a nadnormativní "zásoby", tedy neprodejné zboží mělo hodnotu víc jak roční produkce? Kdy byly zhroucené ostatní ekonomiky RVHP a ceny nebyly ceny?

Už je ten správný právní rámec, co zajistí, aby to bylo dobře? Zevnitř to tak nevypadá.

J. Schwarz 25.8.2018 19:21

Re:

Kdyby se čekalo na správný právní rámec, pak by si jen víc nakradli právníci...Ani stávající právní rámec nebránil soudům kvalifikovat mnohé případy jako klasické podvody, ale soudcové - jistě erudovaní právníci co měli ten správný právní rámec nastínit - raději krachy, při kterých jakousi souhrou náhod peníze skončily v jiné firmě krachujícího / nebo jeho bratra / označovali za podnikatelský zámer co "nevyšel". Dokonce ani na případech, kdy si "podnikatel" půjčil od banky na barabiznu v hodnotě pět milionů milionů padesát, protože se našel "expert" co budovu ocenil na sedmdesát milionů a bankovní úředníci vysolili těch padesát milionů aniž by se někdo zašel na místo podívat / od budovy banky cca 500 m / soudní ouřadové nezpozorovali nic protizákonného. Jestli je tu něco shnilého, pak tvorba zákonů a jejich interpretace.

M. Prokop 25.8.2018 15:11

Re:

A prakticky bez lidí, ochotných a hlavně schopných ten rámec vytvořit. Jak vidíme prakticky dodnes.

P. Lenc 25.8.2018 13:09

Re:

Lepko, co vy nevíte...

J. Kulheim 25.8.2018 14:37

Re:

Pane Lepko, bývalá NDR převzala zákony, které platily v NSR. Transformaci dělali ekonomičtí "odborníci" ze západu. Ročně tam dávají peníze odpovídající našemu rozpočtu a vzniklo z troho velké nic.

Téma, které na NP bylo 1000 krát prodiskutované a ještě se najdou takoví lidé, kteří to nechápou. Zvažte , pane Lepko, jesti by pro vás nebylo lepší, kdybyste šel dikutovat se sobě rovnými.

S. Sidlichovsky 25.8.2018 17:25

Re:

Díky, argument, který není často vzpomínán. 3 právníci by tak leda stvořili 4 naprosto nekompatibilní návrhy, mohli bychom čewkat dodnes.

S. Sidlichovsky 25.8.2018 17:56

Re:

Díky naprosté většině příspěvků tady.

Zde je pohled špičkového britského žurnalisty Telegraphu Ambrose Evanse Pritchharda k Řecku.

https://www.telegraph.co.uk/business/2018/08/22/greece-will-not-escape-debt-servitude-euro-destroyed/

"Recko neunikne dluhovému otroctví, dokud nebude Euro zničeno"

(Ale pořád nevím, jaká je současná policy Telegraphu v přístupu k článkům těm, kteří nemají subscripci, začínali jsme na 20 GBP. nyní 125 GBP)

S. Sidlichovsky 26.8.2018 7:07

Re:

Omlouvám se za off-topic, ale následující charakterizuje EU také.

Británie se rozhodla zahájit práce na vlastním satelitním navigačním systému, po té, co EU řekla, že účast UK v Galileo systému představuje bezpečnostní riziko. Britové již investovali do Galilea 1 miliardu GBP.

V rozkrývání příprav na teroristické akce jsou Britové zdaleka nejúspěšnější v Evropě, jen letos zabránili teroristům uskutečnit 4 útoky v různých zemích EU.

https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/25/theresa-may-orders-space-race-brexit-sat-nav-system-rival-eus/

R. Langer 25.8.2018 17:34

Re:

Přesně. A když uvážím kolik takových odborníků na ekonomiku tady máme, tak se nedivím, že to vypadá, jak to vypadá. On si furt někdo myslí, že z té 40 let komouši devastované infrastruktury ve všech sférách a ohledech snad šlo za 5 let vybudovat druhé Švýcarsko, nebo co.

R. Langer 25.8.2018 17:29

Re:

Ha ha ha. :-P

J. Kanioková 25.8.2018 21:18

Aha, a do doby "správného právního rámce" měl

státní rozpočet "žít" z čeho ???

Proboha lidi, vy neustále zapřaháte vůz před koně.

Z. Lapil 26.8.2018 10:45

Re:

V rádiu jednou vyprávěla paní doktorka - záchranářka. Nějaký čas lítala s vrtulníkem po Alpách a při té příležitosti čas od času rozhodovala, je-li situace zraněného tak vážná, že ho musí ošetřit na místě i kdyby je lavina zasypat měla, nebo jestli je lepší naložit ho a zpod laviny zdrhat, i kdyby to neměl přežít.

Myslím si, že začátkem 90. let stála situace podobně: zachránit hospodářství privatizací ať to stojí, co to stojí, nebo "počkat na právníky a postupovat bezpečně".

Když vidím, jak se ještě 30 let poté řeší církevní restituce, konkurs H-Systému není hotový po patnácti nebo kolika letech a vypadá, že ještě nějaký ten rok vydrží, nebo jak se u Čapího hnízda několik let řeší JESTLI VŮBEC bylo trestným činem, tak si myslím, že Klaus měl pravdu: stejně jako v 90. letech i dnes platí, že než se právníci dohodnou, bude nové století. A představa mnohaleté jakési "kapitalistické národní zprávy" nad socialistickými molochy typu Poldi, ČSD, Škoda plzeňská či mladoboleslavská... Netvrďte mi, že by Poldovka, Zetor a koneckonců i ta Škodovka dopadly líp, než dopadly, kdyby jim šéfovala parta úředníků ať už totálně nezkušených, nebo ještě nedávno špičkových komunistických.

J. Sinnreich 25.8.2018 0:51

Recka komunisticka Odyssea

Otazkou zustava. Jsou to (EU i Rekove ) silenci, nebo zlocinci. Asi oboji. V podstate se jednalo zachranu nemeckych, tez francouzskych bank, ktere bez nejmensich zaruk pujcovaly penize opilemu reckemu namornikovi. Na konci rady ovsem zustava obcan EU, ktery tento zlocinny podvod zaplati. Zdroje ovsem stale jsou . ECB kazdy mesic tiskne (dnes samozrejme nikoli na papir) dalsi miliardy nicim nekrytych EUR v ramci t.zv. "quantitative easing ".

J. Kanioková 25.8.2018 5:53

Je to EU hnusárna..

A začali s tím Němci, půjčovali, půjčovali, a pak v jediné krátké chvilce vnutili všechny řecké dluhopisy do ECB.

J. Kanioková 25.8.2018 5:55

dokonč.

Aby si očistili svoje banky.

P. Lenc 25.8.2018 8:57

Re: dokonč.

Ano.

P. Zinga 25.8.2018 8:52

Re: Recka komunisticka Odyssea

Kde jste vzal tu "komunistickou" Odysseu? Ti Vaši "komunisté" pouze zdědili bordel předchozích "demokratických", levých i pravých vlád. Pokusili se to radikálně řešit, ale pak dostali strach apodlehli (za sliby?) nátlaku Německa a Francie,jejichž banky by nejvíce "utrpěly". Takhle to ty západní demokratické vlády přenesly na dolní miliony a bankéřská elita je v suchu. Ne na suchu.

J. Sinnreich 25.8.2018 17:15

Re: Recka komunisticka Odyssea

Alexis Tsipras a jeho vlada jsou ideologicky KOMUNISTE. Predchozi recke vlady at prave, nebo leve mely naprosto stejnou KOMUNISTICKOU ideologii prevedenou do praxe. Totiz rozdavat vsem CIZI penize.