6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

REALITA: Čína válcuje evropský automobilový průmysl

Zatímco Velká Británie řadí opatrně zpátečku ze zákazu spalovacích motorů, vedení EU na něm trvá, přičemž ofenzívu čínských výrobců elektroaut chce zpomalit cly. Zahajované propouštění však ukazuje, že autoprůmysl EU už přežvykuje tlama čínského draka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 29.9.2023 23:36

Ehm, jak je to vlastně s tou Čínou? ;-)

Potíže realitních gigantů v Číně se přelévají do obav o tamní ekonomiku. Peking povzbuzuje k nákupům

Naděje na restrukturalizaci zadluženého čínského developera Evergrande se rozplývají. Realitní společnost má závazky ve výši 300 miliard dolarů, burza v Hongkongu zastavila obchodování s jejími akciemi. Spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti je navíc pod policejním dohledem. Rostou tak obavy o kondici celé čínské ekonomiky, v níž má realitní odvětví až čtvrtinový podíl.

vergrande je nejzadluženější developerskou společností světa, v dluzích se ale netopí sama. Další čínský gigant, Country Garden, vykázal půlroční ztrátu ve výši 6,75 miliardy dolarů. Za byty od něj zaplatil a stále na ně marně čeká milion klientů. Důvěra v realitní trh se otřásá a zájem zákazníků padá stejně jako akcie developerů.

Peking se snaží, aby se informace o problémech developerů do médií nedostávaly, a povzbuzuje zájemce k dalším nákupům.

„Realitní krize není bez rizik pro celé čínské hospodářství. Abychom to zasadili do kontextu – dluh Evergrande je asi 300 miliard dolarů, což je více než HDP celé České republiky,“ upozorňuje sinolog z projektu Sinopsis David Gardáš. „Realitní odvětví představuje zhruba čtvrtinu čínského hospodářství. A současně zhruba sedmdesát procent bohatství Číňanů je uloženo právě v nemovitostech. Takže jakékoliv problémy se musí zákonitě projevit i v celkovém hospodářství,“ dodává. ...

TV reportáž k realitní problematice v Číně...

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3618133-potize-realitnich-gigantu-v-cine-se-prelevaji-do-obav-o-tamni-ekonomiku-peking

L. Novák 29.9.2023 22:30

Reflex se za označení Pitomio omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

;-D Krásné foto Pitomia k článku... ;-D R^

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-reflex-se-za-oznaceni-pitomio-omlouvat-nemusi-rozhodl-nejvyssi-soud-237536

L. Novák 29.9.2023 22:31

Omluva za chybku, patří to jinam... ;-)

J. Černý 29.9.2023 15:20

Čína válcuje všechno, je to největší ekonomika a továrna světa. EU válcuje jen počet pohlaví.

P. Skřivan 29.9.2023 21:14

Čína dělá jen to, co jim jiní zadají. Se zbytkem mají problém, protože Čína dělá jen ty technologicky méně zajímavé produkty. To zjistí každý, kdo shání nějaké součástky pro nějaký vývoj. Ty čipy vážně nenavrhli v Číně a ten design taky neudělali.

F. Kusák 29.9.2023 9:57

Já se vůbec nechci angažovat v propagaci toho nebo onoho systému pohonu. Ať si každý rozhodne sám. Já jezdím benzínovým Chevroletem SUV a nemíním to měnit. Také proč, když v porovnání s minulostí, najezdím pár kilometrů. To ale neznamená, že bych někomu nadával do pitomců za to, že si pořídil elektromobil či jednodušší vozítko typu skútr nebo elektrokolo. Proč ne. Lze nalézt dostatek argumentů pro taková nebo podobná rozhodnutí. Co mně ovšem vadí, jsou dotace, která deformují ekonomiku takového rozhodnutí. Samozřejmě z kapes daňových poplatníků, tedy i těch, kteří si nepořídí ani elektromobil, fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. Samozřejmě, že pokrčim rameny nad některými argumenty, nicméně, je to jejich věc a o mou radu nikdo nestojí.

P. Kubáč 29.9.2023 9:43

Pokud opravdu klesneme tak hluboko, že auta se spalovacími motry nebudou ke koupi - jsem 100% odhodlán koupit činský elektromobil - vyrobený v Číně aby EU viděla z mých peněž - vydaných za produkt který fe-facto nechci - co nejméně.

P. Skřivan 29.9.2023 21:16

Otázkou je, kolik evropské a americké práce v tom bude. :-) To že má něco nějakou značku neznamená, že v tom nejsou věci zcela jiných značek. :-)

S. Rádl 29.9.2023 9:11

Viděl jsem Čočíkovo video z Číny, kde si půjčil elektroauto s výměnnou baterii. Předjel před nabíjecí stanici, přepnul na automat, auto samo najelo do stanice, tam se během 5 minut vyměnila baterka za nabitou a auto vyjelo ven.

Pokud by se tenhle systém ujal, jednak by se urychlilo nabíjení, ale také by se odstranil problém s klesající kapacitou baterky - jakmile by klesla pod určitou hranici, byla by vyřazena z provozu.

O. Vašíček 29.9.2023 16:43

Navíc by rapidně klesla cena eauta, protože baterka by nebyla v ceně. Byla by započtena jako pronájem v ceněn spotřebované energie.

Bohužel by to potřebovalo standard v bateriích. A na tom se nikdy nedohodnou. :-/

P. Skřivan 29.9.2023 21:15

Tenhle systém se už neujal. Číňan není první, kdo to zkouší.

R. Vacek 29.9.2023 6:53

Čína nám ukazuje, že ekonomika, ve které existují u zaměstnanců pouhá dvě pohlaví, je úspěšnější než ekonomika, kde jich jsou desítky. Třeba si z toho i evropské firmy vezmou příklad a zatlačí tímto směrem na politiky.:-)

L. Novák 29.9.2023 7:01

Další osel, který do ekonomie plete pohlaví... ;-D

R. Vacek 29.9.2023 7:06

To se musíte obrátit na naše nadnárodní firmy, které našemu premiérovi tvrdily, že akceptace velkého množství pohlaví naší ekonomice přinese miliardy.

L. Novák 29.9.2023 7:31

Proč ale takové nesmysly šíříte dál a ještě pod článek o elektromobilitě? Zkuste to prodat v drbárně pod úvodníkem. Tam vám učitě i mnozí zatleskají! Rv!!

R. Vacek 29.9.2023 8:02

Asi jste článek nečetl. Tam máte uvedeno, že vedení ŠA se zabývá tím, jak zlepšit ekonomiku pomocí akceptace všech pohlaví člověka, které jsme zatím objevili.

L. Novák 29.9.2023 21:27

V článku jsou mnohem důležitější informace než tohle...

J. Krejčová 28.9.2023 21:10

Vrchní němkyně zase projevila svou genialitu. Realita k ní zatím nedorazila. Neuvědomuje si, že Evropa není v pozici, kdy by si mohla dupnou a přikazovat jiným, co smí nebo nesmí dělat.

Překvapuje mě, že mě to opět překvapuje.

V. Církva 28.9.2023 20:55

Co se týká čínských aut. Cenu jsou samozřejmě schopni dát nízko díky mzdám, podpoře výroby vládou (Čína podporuje přímo výrobce, ne nákup kterým Evropa podporuje Čínu), ale především jak se tu i píše levnými energiemi bez povolenek ale neekologickými, a obsazením surovinových zdrojů díky plánovité podpoře ekonomiky a přebytkům deviz (to díky přesunu výroby do Asie). Pracovní síla je samozřejmě levnější i díky neexistenci odddělení na poporu genderu a petic na homosexuálních manželství.

No protože jsem z blízkého oboru, ještě něco k bájné kvalitě čínských aut. Samozřejmě že čínská auta lepší nejsou, jen už byla designovaná čistě na elektřinu a mají suroviny a dobré baterie (v bateriích dobří a levní jsou stejně jako mají těžbu vzácných zemin).

Ale pozor, nejvíc pěje chválu na tyto auta ten, co tomu nerozumí, teda zákazníci jimž nižší cena zatemňuje mozek, ale i manegement evropských automobilek, který nechápe, že ne gender ale tradice a know-how pořád dělá evropská auta v něčem lepší. Tak jako tak, spolupráce německých automobilek s Čínou jen znamená že je vykradou a časem stejně německá auta Číňaňi kupovat nebudou. Je to krátkozraká politika.

Tak jako tak, Západ trpí kromě zhýralosti, omezováním svobody slova a progresivistickou politikou která vraždí vlastní průmysl.

L. Novák 29.9.2023 6:29

"Pracovní síla je samozřejmě levnější i díky neexistenci odddělení na poporu genderu a petic na homosexuálních manželství."

To si z nás děláte srandu? Rv 8-o

P. Sulla 29.9.2023 7:29

Při koupi auta v Číně se platí daň 10% z ceny auta. Elektrická auta jsou od této daně osvobozena. Možná je to takhle jednoduché. Byl jsem teď v Šanghaji a Sučou, skoro každé druhé auto na silnici už je tam elektrické.

L. Novák 29.9.2023 7:32

To jsou velká města s koncentrací průmyslu v blízkosti. Ale co zbytek Číny? :-P

P. Sulla 29.9.2023 8:27

Jo, to nevím. Ale asi to bude stejné, když kupují nová auta. Na cesty kolem bydliště to stačí, nejlevnější elektroauto Wuling Hongguang stojí v přepočtu nějakých 120000 Kč. Na větší vzdálenosti se tam stejně cestuje rychlovlakem.

P. Skřivan 28.9.2023 19:54

Čína ovšem nehodlá devastovat evropský automobilový průmysl spalovacími motory.

L. Novák 28.9.2023 23:46

Tak ty jsi "ten druhý" P. Skřivan od zelených magorů? :-P

P. Skřivan 29.9.2023 21:09

A jak souvisí záměry Číny s tím, že palivový článek má o nejméně 20% lepší účinnost než spalovací motor ? :-))) Samozřejmě český omezenci mají pocit, že válec je válec a bez spalovacího motoru není auto. No, smůla. Už budou nejméně hybridy a až poklesne cena palivového článku, všechno bude elektro. Líbit se vám to nemusí, ale to je realita.

L. Novák 29.9.2023 21:36

A jakou účinnost má výroba el. energie v celém cyklu - od elektrolýzy vody na vodík a kyslík, jejich další zpracování, skladování, přepravu vodíku a distribuci včetně náročného pořízení a údržby tlakových nádrží až po spálení v palivovém článku? Na výrobu 1 kWh el. energie z vodíku v palivovém článku se v celém řetězci musí spotřebovat celkem asi 4 kWh el. energie. To se vyplatí? ;-D

V Dánsku už jedna z firem, která provozovala síť vodíkových čerpacích stanic, oznámila, že celý vodíkový projekt zastavuje a končí s ním, protože se to nevyplatí.

A teď se, zelený magore, ukaž, jak dokážeš předvídat budoucnost s nulovými znalostmi technologií i ekonomie... ;-D :-P

P. Zahrádka 28.9.2023 13:34

Šéf největší české odborové organizace OS KOVO ve Škodě Auto Jaroslav Povšík, který je také členem dozorčí rady automobilky, se dívá na vývoj mateřského koncernu VW s velkými obavami. Ten Povšík, ketrý chtěl stávkovat, když VW rozhodovalo o přesunu Suberbu jinam? Dostal se svými odboráři Škodu tam kde je.......

J. Novak 28.9.2023 12:35

UK ma stesti ze je mimo EU a muze se rozhodnou samo. A take si za sva rozhodnuti ponese nasledky. To neznamena, ze vzdy rozhodnou spravne. Boris v tomhle blbnul ale Rishi to vzal spravnym smerem.

My bohuzel musime platit nasledky rozhodnuti EU. 5demolucni vlada ani nezkousi je ovlivnit.

J. Barcal 28.9.2023 13:00

ANO! A udavač StBureš dělal snad něco jiného. Ten tady akorát žvanil, ale v Bruseli jim bez odporu odkýval jakoukoli hovadinu, jen aby dostal Bruselské dotace. Tak se vzpamatujte, a připusťte si realitu.