25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

PRÁVO: Soláry a zločiny s tím spojené

vých občanech, na investorech Když zákonodárci schvalovali zákon 180/2005 Sb., o podporovaných a obnovitelných zdrojích, pravděpodobně mnozí netušili, jak se budou v následujícím období vyvíjet jeho novely, cenová rozhodnutí a příslušné vyhlášky vydávané Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Nebo mnozí tušili či věděli?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 3.7.2016 17:50

Za všechno může hloupé vládnutí ČSSD s koalicí

a jejich ekonomická negramotnost. Bohužel, "lid" si tyhle typy politiků volí stále dokola, takže si bude muset se zpožděním vychutnat i důsledky gigantického tunelování kapes občanů prostřednictvím podpory OZE...

M. Pivoda 30.5.2016 21:15

Neřešte jen minulost, budoucnost bude také "veselá"!

Zlaté pravidlo: Vše, co se dá zneužít bude zneužito. Takže mne vlastně na výše popsaném případu nepřekvapuje vůbec nic.

Důležitým faktem bylo to, že solární energetika zlepšovala svou účinnost a hospodárnost exponenciálním tempem, což bylo odborníkům známo již v roce 2005. Měl bych snad proto zažalovat tehdejšího předsedu Akademie věd ČR, že toto nebral v úvahu a neupozornil politiky?

Dnes je ještě důležitější fakt, že při šíření instalací fotovoltaiky současným exponenciálním tempem (někde samozřejmě s pomocí dotací) dojde k uspokojení současné světové energetické potřeby teoreticky již za 12 let. (Ví to i nominální odbornice na energetiku paní Vitásková?) Dnes se proto pokouším odhadnout, jaké všechny možné překážky se objeví, aby k onomu optimistickému scénaři nedošlo. Nikdo ze stávajích dodavatelů energie se určitě nevzdá bez boje. Takže v energetice bude určitě veselo i v budoucích letech.

J. Jurax 31.5.2016 4:06

Re: Neřešte jen minulost, budoucnost bude také "veselá"!

Teoreticky za 12 let.

Prakticky je to ovšem v nedohlednu, dokud nevymyslíte způsob, jak již vyrobené terrawatthodiny levně, bezpečně, s přijatelnými ztrátami a všude dostupně uchovat pro pozdější spotřebu. V noci kupříkladu soláry energii nedávají.

Jaká je nedotovaná cena solární energie raději nemluvit - a to se do ní nepromítají náklady na stabilitu sítě, kterou zajišťují klasické zdroje.

M. Pivoda 31.5.2016 10:28

Upřesnění

1. Technologický vývoj ve světě je již dále, než se dnes zobrazuje v diskusích na Neviditelném psovi. (Například v nedávném článku Václava Klause o své čtvrté návštěvě do Izraele, píše Klaus o dnešním inovačním podnikateli Šimonu Peresovi "Jeho centrum – programově – nic nepublikuje, neorganizuje konference ...")

2. Na Neviditelném psovi lze nicméně přece jen informovaností veřejnosti poněkud ovlivňovat, jak mnoho bude vývoj solární energie záměrně zpomalován stávajícími "držiteli moci" (incumbents).

3. Název původního článku by asi mohl racionálněji znít asi takto: "Žaluji, protože jsem byla hozena přes palubu jako oběť po provalení se skandálu."

J. Jurax 31.5.2016 15:52

Re: Upřesnění

Stručně - specielně v diskutovaném tématu solárů nesouhlas v prvních dvou bodech naprostý, ve třetím omezený - politika je holt špína a šlo, jak jinak, o velké prachy politicky vydojené; kde je pravda se tudíž tak hned nedovíme.

A vývoj "solární energie" je přinejmenším v EU stávajícími držiteli moci naopak záměrně urychlován s pitomostí těmto nevzdělaným a/nebo úplatným držitelům moci vlastní. Neboť šlo a jde o velké prachy politicky vydojené.

F. Kusák 30.5.2016 20:05

Kdyby nešlo o tak astronomické peníze

z kapes nás všech, pak bych nám to přál. Velmi dobře se pamatuji na osamělé volání odborníků, kolik nás ten "podnik" bude stát, o kolik se zdraží elektřina, a že majitelé těch grandiózních investic jsou vlastně nedohledatelní. A ono nic. Lidi, vlastně voliči nebo spotřebitelé byli klidní a rádi tento problém přenechali pochybným politiků. A teď pláčí nad rozlitým mlékem. A podobný tunel - projekt "Open card", za kterým stáli zase politici, tady ti pražští, v čele s panem Böhmem, tedy nikoliv pochybní podnikatelé, ale volení politici. Jen jsem šťastný, že se jim nepodařilo prosadit OH v Česku. A tak bych mohl pokračovat od tunelu Blanka, až po Metro končící v Motolské nemocnici, místo na letišti, kam se, nedej bože, bude stavět železnice v tunelu, a zase částečně za evropské prachy. (tak snad aby nám ty dotace konečně zrušili) Prostě, na vině je občanská lhostejnost a také, že schopní a slušní lidé se nechtějí angažovat v politice. Tak nám zbývá jen to nadávání u piva. Pardon, u klávesnice PC.

P. Vaňura 30.5.2016 17:27

Zákon 180/2005Sb byl zločinem od samého počátku

Jenže ten tunel se rozrostl do té míry, že po volbách, když z parlamentu naštěstí vypadli zelení, snažila se část politiků zachránit co se dá, zatímco jiní drželi ochrannou ruku nad tuneláři.

VŠICHNI kdo si pořizovali FVE, věděli, že je to zelená zlodějna!

J. Kanioková 30.5.2016 18:17

:)))))

květen 2007 - Solární průmysl je na cestě k rychlému poklesu nákladů

http://jdem.cz/b9uge2

V. Kain 30.5.2016 19:15

Re: Zákon 180/2005Sb byl zločinem od samého počátku

V roce 2005 socialisté do jednoho hlasovali pro zlodějský výkup el.energie ze solárek.Z ODS pro tuto velkozlodějnu nehlasoval ani jediný poslanec.Žida Fischera nám byl čert dlužen.

30.5.2016 19:35

Re: Zákon 180/2005Sb byl zločinem od samého počátku

Nikoli, čert nám byl dlužen socanské zrůdy pod vedením ping Paroubka.

M. Prokop 30.5.2016 21:24

Re: Zákon 180/2005Sb byl zločinem od samého počátku

U Fischera není problém v jeho etnicitě.

J. Bartoň 30.5.2016 17:18

Vážená paní Vitásková, a na to jste přišla až teď ? Škoda, že jste tu protisolární kampaň táhla se státem tak dlouho. Až do 8 let natvrdo. Bohužel, tomu se fakt nedá věřit.

A. Alda 30.5.2016 14:39

Znovu je třeba připomenout darebáky,

kteří to všechno spískali:

http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=38530

P. Rada 30.5.2016 16:05

Re: Znovu je třeba připomenout darebáky,

Omyl. Hlavní chyba se naopak stala tam - kde se nehlasovalo - tedy NEKONALO. A to na řadu podnětů - za Fišerovy vlády. Nekonalo adekvátně ke změně situace kterou byla změněná úroven nákladovosti zejméha u hromadné výstavby kdy rozhodující je cena komponentů:

http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-stern.php?itemid=19913

K analogické situaci totiž došlo v řadě okolních zemí ale tam na ni vlády naopak přiměřeně včas reagovali změnou pravidel/zákonů aby co možná udrželi stabilitu.

Darebáci tedy zůstali příznačně v pozadí. Podobně se to s "darebáky" stalo při nabývání majetků v uspěchané velkou privatizaci - tedy bez návaznosti na adekvátní legislativní rámec. Podobný problém je s dodnes nedohledatelnými acionáři v energeticky dominantním ČEZu který je dnes příznačně hlavním vlastníkem FV. Pokud by rozhodujícím vlastníkem FV byl zas s podstatné části stát - pak by až k tak velkým přímým únikům nedcházelo. Šlo by spíš jen o nedomyšlené přerozdělování.

Další zásadní chyba je ale i systémová. U nás naprostou většinu energetických zdrojů vlastní ČEZ. V Německu ale víc jak polovinu vlastní uživatelé energie a o to by mělo i při změně našeho systému k lepšímu jít. Vzpomenmě na nedávnou jističovou kausu. Přímý uživatel je totiž motivován provozovat své zdroje+sítě efektivně a to posléze může vést i k celospolečenské stabilitě. Naopak tam kde pro monopol jednoho prakticky chybí trh s energiemi, jde o umělé navození nerovné situace. V této souvislosti je třeba spíše hledat opravdové "darebáky".

P. Vaňura 30.5.2016 17:32

Dodávky elektřiny jsou PŘIROZENÝM MONOPOLEM

Aby tomu tak nebylo, musely by ke každému zákazníkovi vést několikatery dráty!

M. Prokop 30.5.2016 18:17

Re: Znovu je třeba připomenout darebáky,

Nekonání byl až následek konání http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=38530

30.5.2016 19:45

Re: Znovu je třeba připomenout darebáky,

Hovadina. K analogické situaci došlo v Bulharsku, tam stejně koncipovaný zákon o podpoře oze vedl k pádu vlády. V německu, od kterého zločinec a diletant bursík opsal inkriminovaný zákon, dotace vedly k násobně větším škodám než v ČR. Přímé náklady na dotace činí 20 mld. eur, další náklady jako nezbytné vybudování stovek a tisíců kilometrů nového vedení vvn nepočítaje. Je tedy jasné, a to každému kdo nemá úplně vylízanou palici, že vůbec zavést podporu oze parodií na elektrárny s cílem nahradit klasickou energetiku byl hovadský nápad, který tuto zemi stál bilion korun a sousední německo bilion eur. Zodpovědný je bursík a socani, kteří tento zákon prosadili.

V. Kobetič 30.5.2016 16:47

Re: Znovu je třeba připomenout darebáky,

To je naprosto faktická a dobrá poznámka, pane Aldo. Těm, kteří si na Vámi uvedený odkaz neťuknou připomínám, že za těch pár nesmyslně vyhozených set až tisícovek ročně (po řadu let), vděčíme zejména vládě ČSSD (r. 2005 Špidla) a v parlamentu "odborníkům" - z ČSSD (všichni pro, nikdo proti, zdržel se jenom Kraus a Mládek !), KDU-ČSL (všichni pro, jeden proti), KSČM (všichni pro, ale 9 "vzdělanců" se zdrželo !), US-DEU (6 pro, T.Fišerová se zdržela,...).

Potěšen konstatuji, že za ODS všichni proti (42!), 6 se zdrželo hlasování.

D. Polanský 30.5.2016 13:32

Pozdě, pozdě se hrát na hrdinku.

Válka již byla vybojována. Coby obyčejný člověk téhle dámě nevěřím. Příliš levné, moc na efekt. Ne, ne!

P. Rada 30.5.2016 12:24

Nežaluji stát ale lidskou chtivost.

Problém nastupujících OZE a zejména FV totiž tkví hlouběji než ve státu. Stát totiž může existovat jen tehdy pokud jeho dominantní zdroje mají energetickou návratnost větší jak cca 5x. (http://casopis.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883) Navíc je pro centrálně řízený stát až nutné pevně držet skrze energetické otěže celou svou oblast (ČEZko). Pokud tuto efektivitu společnost nedosáhne rozpadá se na boj skupinek či dononce jednotlivců o přežití. Naopak čím je hodnota EROEI vyšší - až třeba 100x jak tomu bylo v počátcích těžby ropy - pak si může společnost dovolit velmi vysokou životní úroven se spoustou komfotních služeb od zabezpečení potravinového, přes kulturu až po armády. Viz Kuvajt. Arabské emiráty...

FV je na tom s efektivitou hůře než byly její neobnovitelní předchůdci (https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI) a to také pro nezapočítávání externalit které vždy vznikají. Masivní ložiska snadno těženého uhlí... umožnila v minulosti výstavbu silných energetických zdrojů a relativně vysoká návratnost (vzlášt bez odsíření, odpopílkování a zohlednění CO2...) k tomu navíc i široce rozvětvenou rozvodnou a výkonnou sít. A ted jsme u zásadního problému protože i když se to jen podle přímých ztrát energie v rozvodech nezdá, tak celý rozvodný systém pro nutnost výstavby a údržby fakticky 5ti až 10ti-násobně snižuje efektivitu těžby energií u koncového uživatele. U elektrárenských zdrojů totiž stojí např el 60haléřů/kWh ale v zásuvkách domácností už až ten desetinásobek.

Jakmile se na vstup takovéhoto distribučního molochu připojí jiný silný zdoj jehož efektivita (eroei) je však už na svorkách blízká pěti - nutně časem dojde k poklesu tržeb.. polesu investic do údržby.. až k rozpadu celé soustavy a to začíná pomalu hrozit. Efektivním krokem může být částečná decentralizace zdrojů v případech, kdy je efektivně využita všechna energie lokální malovýroby a to je v některých aplikacích už dnes možné. Radikálnímu zeštíhlení rozvodné soustavy ale brání lidská chtivost a pohodlnost.

L. Novák 3.7.2016 17:41

Re: Nežaluji stát ale lidskou chtivost.

Blábol jako vždy... :-)

J. Tolman 30.5.2016 11:14

Připomeňme si, who is who

Ředitelkou Energetického regulačního úřadu byla vládou utajeně jmenována Alena Vitásková. Je uvedena jako důvěrnice a i jako agentka StB s krycím jménem Eva. Tato zastánkyně sovětské cesty v energetice je předsedkyně dozorčí rady Nadace manželů Klausových... Zajímavé, že její záznam byl skartován až 10.2.1994, tak pozdě je dost neobvyklé...?!

Jiří Šinágl, 25. 7. 2011

J. Kanioková 30.5.2016 18:24

Bože, bože..

M. Rastislav 30.5.2016 11:07

Nejlepší obranou je útok

Žaluji, žaluji stát za zločin, který spáchal na svých občanech, na investorech.

Přidal bych se a žaloval stát i za jiná "zvěrstva" např. v justici, stálé zadlužování státu v době ekonomického růstu,..

P. Smatlak 30.5.2016 10:16

,,,,

Jsme opravdu národem zločinců, máme nejvíce vězňů na počet obyvatel,

jsme zločinci my, obyčejní občané? Nebo je zde zaveden zločinný systém s

nefungující justicí, která postupuje v rozporu s Ústavou ČR a Listina

práv a svobod jí nic neříká.O té rádoby nezávislé spíše mafiánské justici která si dělá co chce bez ohledu na právo je zbytečné psát tam je to jasné zvláště když je nezávislá na všem jen ne na vlastních rozhodnutích odporujícíchprávu a jsou spíšše výplodem jejich vlastního názoru bez ohledu na právní psané právo a právní řád který by měli respektovat a dodržovat a ne přispůsobovat si jej tak jak se jim zachce.A to jsou ještě soudci a soudy téměř nepostižitelné a neodvlatelnní což už samo o sobě popírá samotné právo protože to je jako diktatůra ale ne proletariátu ale faktická kdy nemůžeš býti trestán za to když něco zvoráš nebo zkaziš takže v práním státě by měl býti každý stejně zodpovědný za to co koná a to platí i o soudech asoudcích a měl by nést důsledky za své pochybení .Pokud ne tak nejsme právní stát ale spíše Kocourkov a absurdistán.A to samé platí i pro politiky a to na všech úrovních jejich působnosti.

K. Janyška 30.5.2016 9:13

Obdivuji vaši vitalitu a odvahu. Ale kdo má pravdu, ať

rozhodnou soudy. Věc je pro obyčejného smrtelníka příliš složitá... Dzp.

P. Rada 30.5.2016 10:33

Re: Obdivuji vaši vitalitu a odvahu. Ale kdo má pravdu, ať

Odvahou by bylo toto napsat před lety kdy by tím autorka napadla či dokonce překazila špinavé investice. Dnes toto spíše vnímám jako formu osobní reklamy.

Vitalitu autorce ale neupírám - podobně jako ji neupírám českým tunelářům schovaným za nedohledatelnými akcionáři ČEZU jakožto dominantnímu vlastníkovi FV u nás.

S principu neretroaktivnosti lidských zákonů ale pochybuji o právní možnosti cesty k pravdě.

P. Švejnoch 30.5.2016 12:08

Re: Obdivuji vaši vitalitu a odvahu. Ale kdo má pravdu, ať

Pane Rado, jen malý dotaz, úplně off topic.

Vaše zaměňování "s" a "z" v předložkách a předponách za nesprávnou variantu, to je nějaký záměr? (zde "S principu", níže "nezkončí", "odškodněno jen s 1%" a tak dále, a tak dále...)

Neříkám to proto, že bych Vás chtěl nějak zesměšnit či urazit (na to bych zvolil jiné prostředky), jen mě udivuje důslednost oněch záměn... ;-)

P. Rada 30.5.2016 12:40

Re: Obdivuji vaši vitalitu a odvahu. Ale kdo má pravdu, ať

Dávám Vám zapravdu, že se takto v některých očích asi zesměšnuji... a mrzí mi to. Trochu je na vině i spěch...

Mám na Vás ale zároven otázku, zdali by Vám to také vadilo v přímé řeči - nebo zdali by pro Vás bylo i v přímé řeči věcné upozornění k tématu avšak od někoho kdo třeba koktá... zásadně nepřijatelné a to až třeba tak, že by Vás poškodilo něco přehlédnuté...?

Vím, že lidé kteří kteří se umějí oblékat, mluvit ...obecně "vystupovat" jsou veřejností spíše akceptováni a to nehledě k faktům o které snad ale jde. Není to tak docela "off..." a proto mi mrzí, že tecnicky na tomto foru není možné příspěvky editovat či alespoj jinde připravit a sem je jen přenést.

L. Novák 3.7.2016 17:47

Re: Obdivuji vaši vitalitu a odvahu. Ale kdo má pravdu, ať

Rado, dejte se vyšetřit u MUDr. Chocholouška!

Mimochodem, ČEZ musel nakoupit fotovoltaiku a další OZE pod vládním tlakem za Paroubkovy vlády (koalice ČSSD) za 20 či 30 miliard Kč! Kvůli splnění nesmyslných závazků, které vláda ČSSD vůči EU přijala v podílu OZE do r. 2020...