25.2.2020 | Svátek má Liliana


PRÁVO: Pomoc z kosmu

20.12.2013

Šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou mají před soudem spasit satelitní snímky elektráren, kvůli kterým je stíhána

Vyšetřování bojovnice proti solárním baronům – šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové – spěje do finále. Vitásková je se svou podřízenou Michaelou Schneiderovou a dalšími osmi lidmi obžalována kvůli zásahům do šetření dvou solárních elektráren v Chomutově, spadajících do impéria byznysmena Zdeňka Zemka.

Zvrat v případu, který by měl již brzy začít projednávat Krajský soud v Brně, by mohly přinést snímky sporných elektráren pořízených satelitem americké armády. Podle žalobce jsou však neprůkazné.

Úřadování místo oslav

Kauza začala na Silvestra roku 2010, kdy ERÚ udělil licence zmíněným chomutovským solárním elektrárnám Saša Sun a Zdeněk Sun. Jejich provozovatelům tak zajistil výhodné výkupní ceny energie. Policie ale shromáždila důkazy, že licence byly vydány neoprávněně. Dnes stíhá deset obviněných kvůli podezření ze zvlášť závažného podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ředitelka ERÚ Vitásková pak měla v únoru 2012 umožnit a odsouhlasit ředitelce odboru licencí Michaele Schneiderové vydání zásadních rozhodnutí v případu elektráren Saša Sun a Zdeněk Sun. Schneiderová tím ponechala podle obžaloby v platnosti dřívější nezákonná rozhodnutí o udělení licencí. Přitom Vitásková věděla o kontaktech ředitelky se zástupcem obou elektráren Zdeňkem Zemkem, se kterým se setkala v rámci Klubu plynárenských podnikatelů. Podílu v něm se ovšem Vitásková zbavila ještě před nástupem na ERÚ.

"Tyto skutečnosti nasvědčující možné podjatosti pracovnice pak měla zamlčet i před ostatními zaměstnanci úřadu a ředitelku licencí tak nebylo možno z rozhodování vyloučit. Takto měla usilovat o udržení nezákonného zisku dvou takzvaných solárních baronů v celkové výši okolo 1,9 miliardy korun," tvrdí žalobce Radek Mezlík. Jde o částku, ke které by se provozovatelé elektráren dostali za zhruba 20 let, aktuální škoda je vyčíslená v desítkách milionů korun.

Rozhodnutí Schneiderové o zastavení správního řízení se Saša Sun a Zdeněk Sun vycházelo z revizních zpráv na obě elektrárny ze začátku prosince 2010 a Schneiderová tuto záležitost konzultovala podle policie s Vitáskovou e-mailem. "Zprávy však byly zcela nepravdivé a pro udělení licencí nemohly být použity. Začátkem prosince 2010 podle všech zjištění nebyly elektrárny z podstatné části ani osazeny panely a některé jejich bloky prakticky vůbec neexistovaly," pokračuje žalobce a své tvrzení opírá o falešné revizní zprávy a zjištění samotných reprezentantů ERÚ.

Mnohem více zjištěných nedostatků, než žalobce Mezlík uvedl z protokolů, podle něj vyplývá z videozáznamu z 20. prosince 2010. "Na videozáznamu z ohledání je patrné, že na dotaz investora, jak dále postupovat, zaměstnanci ERÚ požadovali dokončit uvedené fotovoltaické elektrárny a předložit nové revizní zprávy. Z výše uvedených důvodů ERÚ nevydal v daný okamžik licence," dokládá žalobce. Ty byly nakonec vydány na doporučení předchůdce Schneiderové, taktéž stíhaného šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka, na Silvestra 2010 před devátou hodinou večer.

Nejistý důkaz satelitu

Alena Vitásková se od počátku stíhání cítí být nevinnou a na policii odmítla vypovídat. ERÚ se nyní chystá bojovat se solárními podvodníky snímky elektráren pořízenými z amerického satelitu. "Sám ERÚ, který zažádal americkou armádu o družicové snímky, v jednom rozhovoru v televizi potvrdil, že zrovna naše elektrárny v Chomutově podle těchto snímků stály," uvedl k tomu Zdeněk Zemek v rozhovoru pro časopis Euro. Podle žalobce Mezlíka však nemusí jít o důkaz. "Je mi známa informace o existenci snímku z 26. prosince 2010. K tomuto datu je obžalobou shledáváno nepropojení již osazených částí elektrárny, které bylo dokončeno v únoru a březnu 2011. Snímek tedy nemusí být průkazný," zareagoval na otázky týdeníku Euro Radek Mezlík.

"Z mého pohledu je celé trestní stíhání naprosto irelevantní, jednoznačně vykonstruované a v rozporu se správním řádem i zákony České republiky," rozčiluje se Alena Vitásková. ERÚ podle jejích slov nechce výsledky kontroly obou chomutovských elektráren v konfrontaci se satelitními snímky sdělovat. "Kvůli tomu, že se jedná o probíhající správní řízení, a tedy o neveřejné informace. Navíc předmětné snímky jsou hlavně podkladovým materiálem pro další šetření, analyzovat by je měli odborníci i mimo Energetický regulační úřad, například z bezpečnostních složek České republiky," uvedla Vitásková.

V první větvi případu, vydání licencí, jsou stíháni i synové miliardáře Zdeňka Zemka coby jednatelé obou elektráren Zdeněk a Alexandr. Tiskový mluvčí Zemkova impéria Z-Group Steel holding Miroslav Slaný se k otázkám ohledně stíhání Zemků mladších nechce vyjadřovat z toho důvodu, že trestní řízení nebylo pravomocně skončeno. Obě elektrárny byly podle Slaného před udělením licence dostavěny, provozuschopné a splňovaly podmínky pro udělení licence.

"Licenci máme a tvrdíme, že oprávněně. Jestli existují nějaké satelitní snímky, nemohou ukazovat nic jiného. Nakolik se orgány činné v trestním řízení budou eventuálně i takovým důkazem, jakým by byly takové satelitní snímky, zabývat, nedokážeme předjímat," odpověděl Slaný.

Jakou roli v procesu sehrají snímky z amerických špionážních družic a zda budou právně vůbec uchopitelné, teď není možné předjímat. "Pokud úřad doloží původ a věrohodnost fotografií, lze je považovat za důkaz," míní ovšem odborník na trestní právo Filip Princ.

Týdeník EURO 50/2013, 9.12.2013
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.