25.3.2023 | Svátek má Marián


Diskuse k článku

PRÁVO: Odstupné

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kún 7.12.2010 21:15

A kdy navrhneš zrušit jako nespravedlivou dovolenou a "podnikovou" nemocenskou, Modrý ptáku?

Bezejmenný „Modrý pták“ (asi ví, proč se stydí uvést své jméno) jednak neumí psát, jednak neumí argumentovat. Přijít s tvrzením, že u odstupného - a ovšem STEJNĚ TAK U DOVOLENÉ ČI PRVNÍCH DVOU TÝDNŮ NEMOCENSKÉ - jednoduše „ ... osoba A rozhodne, že by měla dostat odstupné osoba B, které ji vyplatí osoba C“, je nesmysl. Na dovolenou, respektive případné odstupné, či na zaměstnavatelem placenou nemocenskou, si zaměstnavatelé v průběhu roku z jednotlivých mezd či odměn svých zaměstnanců průběžně vytvářejí finanční rezervy, z kterých pak zmíněné položky svým zaměstnancům jednorázově platí. Pravda, ty rezervy si vytváří pro našeho Modrého ptáka „neviditelnými“ srážkami ze mzdy (ovšem všem jiným je to jasné a žádný zaměstnanec nepředpokládá, že má-li dostat zaplacenou dovolenou, musí jeho zaměstnavatel nejdřív doma rozbít svým dětem prasátko). To „neviditelné“ pouze znamená, že zmíněné srážky nejsou uváděny v žádných kolonkách výplatních pásek, zaměstnavatel o ně ale i tak v průběhu roku krátí měsíční mzdy, a když je pak při dovolené, či jako odstupné atd. jednorázově vyplatí, jen zaměstnancům vrací, co jim předtím strhl.

Pochopíš to, Modrý ptáku?

J. Hajský 7.12.2010 17:48

Zlaté padáky

Je zajímavé, že Modrý pták (mimochodem perfektní nick pro článek tohoto rázu) nepřipomněl zlaté padáky. Pravda, ty nejsou určeny zákonem, ale smluvním vztahem zaměstnavatele a zaměstnance, ale zato jsou opravdu "zlaté". Obyčejný zaměstnanec dostane jako odstupné tříměsíční plat, když je z vůle zaměstnavatele propuštěn, aby nechcípl hlady, než si najde novou práci. Manažer dostane miliony až desetimiliony (a přitom si z platu mohl našetřit tolik, že by určitě nestrádal) i když je vyhozen pro absolutní neschopnost a přivedení podniku téměř ke krachu nebo mu uplyne pracovní smlouva na dobu určitou - holt to má ve smlouvě a ta je svatá.

I. Hanuška 7.12.2010 13:34

Proč odstupné?

Odstupné při ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem se vyplácí ze zákoníku práce tehdy, pokud ukončuje poměr zaměstnavatel z jeho viny. Tolik formální důvod.

A teď důvod, který byl použit kdysi dávno (protože odstupné není výmysl komunistů). Odstupné se dává jako kompenzace zaměstnavatele za donucení zaměstnance ocitnout se v životní nejistotě. Máte-li pracovní poměr na dobu neurčitou, počítáte s tím, že budete mít přísun peněz na své potřeby. Pokud zaměstnavatel rozhodne, že vás už zaměstnávat nebude, protože už vás nepotřebuje není to vaše vina, ale jeho (jedna z hlavních povinností zaměstnavatele v pracovněprávním vztahu je přidělovat vám práci, kontrolovat ji a zajistit podmínky k jejímu výkonu).

Můžete se ptát proč existuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Hlavně proto, aby si zaměstnavatel své zaměstnance zavázal a oni pak neutíkali ke konkurenci. Pokud se zaměstnanec vzdá svobody mění pracovní poměr, očekává od zaměstnavatele vlastně jakousi satisfakci, když dojde k nenadálému ukončení jeho zaměstnání. Podobná opatření se určitě nečiní u běžných zaměstnanců, kteří jsou málo kvalifikovaní a levní, ale v případě zaměstnanců vysoce kvalifikovaných, jejichž výchova je drahá, cena pro zaměstnavatele vysoká a jsou pro zaměstnavatele nezbytní.

Nezapomínejte, že zaměstnanecký vztah je v principu stejný, jako dodavatelský. A koho si ceníte více? Kvalitního dodavatele, nebo nekvalitního?

Jinak, ten článek mi zavání silným lobbyismem!

M. Prokop 7.12.2010 16:24

Re: Proč odstupné?

Pořád to nevysvětluje, proč je to povinné a ne smluvní.

Stát přesouvá představy svých úředníků na třetí osoby. Chce-li stát páchat dobro, nechť tak činí svým jménem a nepřesouvá to na jiné.

V. Kún 7.12.2010 21:29

Re: Proč odstupné?

Přečtěte si můj příspěvek z 21:15 hod.(viz o něco výše) - snad to. pane Prokope, pochopíte. To není stát, kdo páchá dobro, to je podnikatel, který ve vlastním zájmu platí svým zaměstnancům Z JEJICH ODLOŽENÝCH PENĚZ (!) dovolenou (chce mít pracovníky odpočaté), nemocenskou (chce je mít zdravé) a odstupné (i z toho má pan podnikatel řadu výhod).

Pochopíte to, pane Prokope?

J. Chládek 7.12.2010 13:04

Můj ty Bože...

Hlavně si myslím, že stačilo napsat: nevíte prosím vás někdo proč existuje odstupné, já tomu vůbec nerozumím. Všimněte si, že to vydá na dva řádky místo ucintaného článku o ničem.

M. Prokop 7.12.2010 16:25

Re: Můj ty Bože...

Hranice vašeho chápání jsou dva řádky?

V. Kún 7.12.2010 21:41

Re: Můj ty Bože...

Pane Prokope, dokážete někdy napsat něco pouze o příslušném článku, místo, abyste věčně (opravdu věčně, ne věcne!) napadal autory příspěvků?

Na rozdíl od Vás zcela souhlasím s Chládkovou kritikou zmíněného blogu Modrého ptáka: autor napsal rozvleklý ucintaný článek o ničem, s absurdní argumentací a nesmyslnými vývody. - Vy jste si toho nevšiml, pane Prokope? To se může stát, jsou lidé, kteří na to nemají, ale aby na sebe ještě upozorňovali, to už je snad masochismus, nemyslíte? - A nebo nedostatek sebekritiky? Ideová zaslepenost?

A. Hrbek 7.12.2010 12:40

Je zajímavé,

že přispěvatelé opomíjí jednu velkou oblast, kde kapitalismus funguje perfektně, a to je sport.

Pokud některý ze sportovců chce ukončit smlouvu a odejít z dosavadního klubu jinam, musí původní klub dostat tučné odstupné. A o co jiného jde než o tvrdý zaměstnanecký poměr.

Platba odstupného byla u některých zaměstnanců obvyklá i za první republiky.

M. Prokop 7.12.2010 12:44

Re: Je zajímavé,

Nemusí, pokud mu končí smlouva.

Nic proti odstupnému, ale mělo by být na dobrovolné bázi, jako jedna ze zaměstnaneckých výhod.

Jinak působí značné škody na zaměstnanosti.

A. Hrbek 7.12.2010 14:03

Re: Je zajímavé,

Napsal jsem "chce ukončit smlouvu" a ne že mu snlouva končí.

M. Prokop 7.12.2010 16:29

Re: Je zajímavé,

Jenže to nejsou smlouvy na dobu neurčitou.

To jsou smlouvy na dobu určitou a chce-li ji někdo ukončit předčasně, odškodní on nebo jeho potenciální nový zaměstnavatel toho dřívějšího, neboť zaměstnanec nedodržel smlouvu.

Srovnáváte nesrovnatelné.

A. Hrbek 7.12.2010 20:05

Re: Je zajímavé,

Vážený Prokope,

smlouva na dobu neurčitou je smlouva na dobu určitou s nekonečně dlouhou dobu. Jediný rozdíl je v tom, že smlouva na dobu určitou má pevný konec (kde může být klauzule o automatickém prodlužování) kdežto na dobu neurčitou konec v nekonečnu (i když může být stanovena výpovědní lhůta, která ji de facto mění na smlouvu s minimální určitou dobu).

Pacta sunt servanda

J. Tachovský 7.12.2010 11:02

Odstupne ma svoje misto

zamestnanec za vykonavanou praci dostava mene, nez za kolik ji preprodava zamestnavatel. Za to, mimo jine, ma i nejakou jistotu, ze praci bude mit zitra a pokud ne, bude mit nejaky cas na to si najit praci jinou a nedostane se do financni tisne. Pri rozvazani pracovniho pomeru prijde zamenstnanec o 100% svych prijmu, zamestnavatel o podstatne mene procent svych zamestnancu.                                                                                                                      

M. Prokop 7.12.2010 11:45

Re: Odstupne ma svoje misto

Dokud nevíte, k čemu je použit rozdíl, nemá to vůbec cenu brát do úvahy.

Tu jistotu by si zaměstnanec měl a mohl opatřit i jiným způsobem, zaměstnavatel by mu tak mohl i více platit.

Nesmysl. Je to jedno.

J. Tachovský 7.12.2010 11:54

Re: Odstupne ma svoje misto

ale jo, ten rozdil slouzi na pokryti nakladu firmy a mimo jine i k tomu, aby majitel ziskal vic penez pro osobni spotrebu a o tech penezich se bavim. ma vetsi penize a vetsi riziko.

J. Tachovský 7.12.2010 11:57

Re: Odstupne ma svoje misto

jiank souhlasim, ze kdyz zamestnanec dostane vic penez, tu jistotu si poridi sam. Az se zmeni zakonik prace ve smyslu odstupnych a vypovedi, zacnu delat totez na zivnostnak. Usetrim neco na danich a pojisteni a to "odstupne" si nakumuluju casem na svem ucte.

M. Prokop 7.12.2010 12:46

Re: Odstupne ma svoje misto

Proto by to mělo být dobrovolné, smluvní.

V. Váňa 7.12.2010 9:42

Odpověď bych našel, když dovolíte!

Dokud bude pracovní právo postaveno tak, že zaměstnanec může ukončit pracovní poměr z jakýchkoli důvodů, avšak zaměstnavatel pouze z důvodů taxativně uvedených v Zákoníku práce, je nabíledni, že musí být nějaká pojistka pro zaměstnance v případě, kdy výpovědní důvod spočívá výhradně na rozhodnutí zaměstnavatele. Na tom přece není nic divného. V případě, že by to tak nebylo, postrádala by stávající právní úprava smysl.

Všimněte si, že i navrhovatelé, kteří chtějí, aby bylo možno propustit zaměstnance bez uvedení důvodů, pro tento případ navrhují podstatně delší výpovědní lhůtu než pro případy, které spočívají na straně zaměstnance.

Jistě, můžeme celou tuto část pracovního práva považovat za pozůstatek socialismu, ale obávám se, že jednak je do značné míry stávající právní úprava ovlivněna předepsanou legislativou EU, jednak v případě, že bychom celou oblast náboru pracovních sil a jejich propouštění ponechali volnému trhu práce, vrátili bychom se o nějakých 100 let zpět.

 

M. Prokop 7.12.2010 10:32

" vrátili bychom se o nějakých 100 let zpět."

jako že by nezaměstnanost byla maximálně poloviční?

Pojistka pro zaměstnance by vyšla komerčním pojištěním podstatně levněji.

J. Tachovský 7.12.2010 11:12

Re: Odpověď bych našel, když dovolíte!

jen takovy dotaz, pred 100 lety to bylo horsi ?

L. Žárská 7.12.2010 9:39

no jo

Já jsem odstupné v podobě tříměsíčního platu dostala. Restaurace, kde jsem pracovala, byla zavřena a nám zaměstancům to firma oficiálně řekla ten den. Neoficiálně jsme to věděli 14 dní předem. Že jsem si v takovéto situaci vybojovala odstupné, je snad pochopitelné. Pro firmu jsem pracovala přes 6 let a i když mi nabídli jiné místo, raději jsem odešla.

J. Tachovský 7.12.2010 11:08

Re: no jo

Ja jsem loni dostal odstupne dvakrat, protoze zamestnavatele propadli panice, ze je krize. Praci jsem sehnal vzdy okamzite za stejnych podminek.

A. Hrbek 7.12.2010 9:39

Vážený příteli,

odstupné je obvykle chápáno jako určitý způsob odškodnění jedné smluvní strany když druhá smluvní strana odstoupí od sjednané smlouvy.

§ 497 OZ praví, že : "Každý z účastníků si může vymínit odstoupení od smlouvy a sjednat pro ten případ odstupné". To platí i v případě smlouvy pracovní dle ZP, která zakládá pracovní poměr. Takže každé ukončení pracovní smlouvy, a to jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance, pokud k němu nedojde zaviněním druhé strany, by mělo, pokud je to sjednáno (nebo i dáno zákonem) zakládat nárok na odstupné druhé straně. O jeho výši lze samozřejmě diskutovat.

V ZP by ovšem mělo stát, že jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec mohou dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodů. Tato rovnost je např. u  výpověďních lhůt.

Shrnuto: Zaměstnavatelé i zaměstnaci by měli mít právo jednostranně ukončit pracovní smlouvu, a to bez udání důvodů. Měly by pro ně platit stejné výpovědní lhůty, tak stejné odstupné. Vše ostatní je sociální záležitost, která nesmí být obsahem pracovního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

S přátelským pozdravem

V. Váňa 7.12.2010 13:06

Re: Vážený příteli,

Pane Hrbku,

nemáte tak docela pravdu. Občanský zákoník se na pracovněprávní vztahy vztahuje jen v zákonem stanovených případech.

Odstoupení od smlouvy v pracovním právu existuje jen v jediném případě: že se zaměstnanec v den  sjednaný v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce nedostaví bez omluvy do práce.

A. Hrbek 7.12.2010 14:01

Re: Vážený příteli,

Je obecně právně výpověď něco jiného než odstoupení od smlouvy? Zbabraný ZP prosím neberte jako argument.

V. Váňa 7.12.2010 19:02

Re: Vážený příteli,

Dobrý večer, pane Hrbku!

Právně je odstoupení od smlouvy něco úplně jiného než výpověď. A to nejen v pracovním právu, ale v každém právním odvětví, to mi věřte.

Ke ztotožnění Vás jako v mnoha případech laické veřejnosti svádí pouze to, že důsledkem je ukončení závazkového vztahu.

To sice je, ale s naprosto odlišnými důsledky.

Mimochodem: Souhlasím s Vámi pokud jde o zbabraný ZP, ale obávám se, že k této bramboračce právě značně přispěla EU svými směrnicemi a doporučeními.

M. Krátký 7.12.2010 8:55

soudruzi odboráři se

jistě budou mračit, až si to přečtou. A my ostatní ? Co naděláme, já mám dovolenou týden ročně, protože to za mě nikdo neudělá, ale zase mám absolutní pocit svobody - nejsem zaměstnanec - hezký den

J. Tachovský 7.12.2010 11:21

Re: soudruzi odboráři se

Ja mam dovolenou 5 tydnu rocne a svobody mam vic nez vy. Jsem zamestnanec. Tak kdo je na tom lip ?

M. Prokop 7.12.2010 11:46

Re: soudruzi odboráři se

On.