4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

PRÁVO: Odstupné

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kún 7.12.2010 21:41

Re: Můj ty Bože...

Pane Prokope, dokážete někdy napsat něco pouze o příslušném článku, místo, abyste věčně (opravdu věčně, ne věcne!) napadal autory příspěvků?

Na rozdíl od Vás zcela souhlasím s Chládkovou kritikou zmíněného blogu Modrého ptáka: autor napsal rozvleklý ucintaný článek o ničem, s absurdní argumentací a nesmyslnými vývody. - Vy jste si toho nevšiml, pane Prokope? To se může stát, jsou lidé, kteří na to nemají, ale aby na sebe ještě upozorňovali, to už je snad masochismus, nemyslíte? - A nebo nedostatek sebekritiky? Ideová zaslepenost?

V. Kún 7.12.2010 21:29

Re: Proč odstupné?

Přečtěte si můj příspěvek z 21:15 hod.(viz o něco výše) - snad to. pane Prokope, pochopíte. To není stát, kdo páchá dobro, to je podnikatel, který ve vlastním zájmu platí svým zaměstnancům Z JEJICH ODLOŽENÝCH PENĚZ (!) dovolenou (chce mít pracovníky odpočaté), nemocenskou (chce je mít zdravé) a odstupné (i z toho má pan podnikatel řadu výhod).

Pochopíte to, pane Prokope?

V. Kún 7.12.2010 21:15

A kdy navrhneš zrušit jako nespravedlivou dovolenou a "podnikovou" nemocenskou, Modrý ptáku?

Bezejmenný „Modrý pták“ (asi ví, proč se stydí uvést své jméno) jednak neumí psát, jednak neumí argumentovat. Přijít s tvrzením, že u odstupného - a ovšem STEJNĚ TAK U DOVOLENÉ ČI PRVNÍCH DVOU TÝDNŮ NEMOCENSKÉ - jednoduše „ ... osoba A rozhodne, že by měla dostat odstupné osoba B, které ji vyplatí osoba C“, je nesmysl. Na dovolenou, respektive případné odstupné, či na zaměstnavatelem placenou nemocenskou, si zaměstnavatelé v průběhu roku z jednotlivých mezd či odměn svých zaměstnanců průběžně vytvářejí finanční rezervy, z kterých pak zmíněné položky svým zaměstnancům jednorázově platí. Pravda, ty rezervy si vytváří pro našeho Modrého ptáka „neviditelnými“ srážkami ze mzdy (ovšem všem jiným je to jasné a žádný zaměstnanec nepředpokládá, že má-li dostat zaplacenou dovolenou, musí jeho zaměstnavatel nejdřív doma rozbít svým dětem prasátko). To „neviditelné“ pouze znamená, že zmíněné srážky nejsou uváděny v žádných kolonkách výplatních pásek, zaměstnavatel o ně ale i tak v průběhu roku krátí měsíční mzdy, a když je pak při dovolené, či jako odstupné atd. jednorázově vyplatí, jen zaměstnancům vrací, co jim předtím strhl.

Pochopíš to, Modrý ptáku?

A. Hrbek 7.12.2010 20:05

Re: Je zajímavé,

Vážený Prokope,

smlouva na dobu neurčitou je smlouva na dobu určitou s nekonečně dlouhou dobu. Jediný rozdíl je v tom, že smlouva na dobu určitou má pevný konec (kde může být klauzule o automatickém prodlužování) kdežto na dobu neurčitou konec v nekonečnu (i když může být stanovena výpovědní lhůta, která ji de facto mění na smlouvu s minimální určitou dobu).

Pacta sunt servanda

V. Váňa 7.12.2010 19:02

Re: Vážený příteli,

Dobrý večer, pane Hrbku!

Právně je odstoupení od smlouvy něco úplně jiného než výpověď. A to nejen v pracovním právu, ale v každém právním odvětví, to mi věřte.

Ke ztotožnění Vás jako v mnoha případech laické veřejnosti svádí pouze to, že důsledkem je ukončení závazkového vztahu.

To sice je, ale s naprosto odlišnými důsledky.

Mimochodem: Souhlasím s Vámi pokud jde o zbabraný ZP, ale obávám se, že k této bramboračce právě značně přispěla EU svými směrnicemi a doporučeními.

J. Hajský 7.12.2010 17:48

Zlaté padáky

Je zajímavé, že Modrý pták (mimochodem perfektní nick pro článek tohoto rázu) nepřipomněl zlaté padáky. Pravda, ty nejsou určeny zákonem, ale smluvním vztahem zaměstnavatele a zaměstnance, ale zato jsou opravdu "zlaté". Obyčejný zaměstnanec dostane jako odstupné tříměsíční plat, když je z vůle zaměstnavatele propuštěn, aby nechcípl hlady, než si najde novou práci. Manažer dostane miliony až desetimiliony (a přitom si z platu mohl našetřit tolik, že by určitě nestrádal) i když je vyhozen pro absolutní neschopnost a přivedení podniku téměř ke krachu nebo mu uplyne pracovní smlouva na dobu určitou - holt to má ve smlouvě a ta je svatá.

M. Prokop 7.12.2010 16:31

Re: soudruzi odboráři se

Ano, ale tvrdit kdo z vás má více peněz je nesmysl. Při stejné práci pravděpodobně (ani tam ne jistě) soukromník.

Bez osobní znalosti nerozřešitelné.

M. Prokop 7.12.2010 16:29

Re: Je zajímavé,

Jenže to nejsou smlouvy na dobu neurčitou.

To jsou smlouvy na dobu určitou a chce-li ji někdo ukončit předčasně, odškodní on nebo jeho potenciální nový zaměstnavatel toho dřívějšího, neboť zaměstnanec nedodržel smlouvu.

Srovnáváte nesrovnatelné.

M. Prokop 7.12.2010 16:25

Re: Můj ty Bože...

Hranice vašeho chápání jsou dva řádky?

M. Prokop 7.12.2010 16:24

Re: Proč odstupné?

Pořád to nevysvětluje, proč je to povinné a ne smluvní.

Stát přesouvá představy svých úředníků na třetí osoby. Chce-li stát páchat dobro, nechť tak činí svým jménem a nepřesouvá to na jiné.

A. Hrbek 7.12.2010 14:03

Re: Je zajímavé,

Napsal jsem "chce ukončit smlouvu" a ne že mu snlouva končí.

A. Hrbek 7.12.2010 14:01

Re: Vážený příteli,

Je obecně právně výpověď něco jiného než odstoupení od smlouvy? Zbabraný ZP prosím neberte jako argument.

I. Hanuška 7.12.2010 13:34

Proč odstupné?

Odstupné při ukončení pracovního poměru zaměstnavatelem se vyplácí ze zákoníku práce tehdy, pokud ukončuje poměr zaměstnavatel z jeho viny. Tolik formální důvod.

A teď důvod, který byl použit kdysi dávno (protože odstupné není výmysl komunistů). Odstupné se dává jako kompenzace zaměstnavatele za donucení zaměstnance ocitnout se v životní nejistotě. Máte-li pracovní poměr na dobu neurčitou, počítáte s tím, že budete mít přísun peněz na své potřeby. Pokud zaměstnavatel rozhodne, že vás už zaměstnávat nebude, protože už vás nepotřebuje není to vaše vina, ale jeho (jedna z hlavních povinností zaměstnavatele v pracovněprávním vztahu je přidělovat vám práci, kontrolovat ji a zajistit podmínky k jejímu výkonu).

Můžete se ptát proč existuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Hlavně proto, aby si zaměstnavatel své zaměstnance zavázal a oni pak neutíkali ke konkurenci. Pokud se zaměstnanec vzdá svobody mění pracovní poměr, očekává od zaměstnavatele vlastně jakousi satisfakci, když dojde k nenadálému ukončení jeho zaměstnání. Podobná opatření se určitě nečiní u běžných zaměstnanců, kteří jsou málo kvalifikovaní a levní, ale v případě zaměstnanců vysoce kvalifikovaných, jejichž výchova je drahá, cena pro zaměstnavatele vysoká a jsou pro zaměstnavatele nezbytní.

Nezapomínejte, že zaměstnanecký vztah je v principu stejný, jako dodavatelský. A koho si ceníte více? Kvalitního dodavatele, nebo nekvalitního?

Jinak, ten článek mi zavání silným lobbyismem!

V. Váňa 7.12.2010 13:06

Re: Vážený příteli,

Pane Hrbku,

nemáte tak docela pravdu. Občanský zákoník se na pracovněprávní vztahy vztahuje jen v zákonem stanovených případech.

Odstoupení od smlouvy v pracovním právu existuje jen v jediném případě: že se zaměstnanec v den  sjednaný v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce nedostaví bez omluvy do práce.

J. Chládek 7.12.2010 13:04

Můj ty Bože...

Hlavně si myslím, že stačilo napsat: nevíte prosím vás někdo proč existuje odstupné, já tomu vůbec nerozumím. Všimněte si, že to vydá na dva řádky místo ucintaného článku o ničem.

J. Tachovský 7.12.2010 12:50

Re: soudruzi odboráři se

ja prodavam jako on, jen za lepsich podminek. jestli ten, kdo ode me kupuje to preprodava dal, me netizi.

M. Prokop 7.12.2010 12:47

Re: soudruzi odboráři se

Jak to víte?

On má co sám chce a dokáže prodat.

Vy máte to, co jste nasmlouval s tím, kdo to dokáže prodat.

Je minimálně o jeden článek více.

M. Prokop 7.12.2010 12:46

Re: Odstupne ma svoje misto

Proto by to mělo být dobrovolné, smluvní.

M. Prokop 7.12.2010 12:44

Re: Je zajímavé,

Nemusí, pokud mu končí smlouva.

Nic proti odstupnému, ale mělo by být na dobrovolné bázi, jako jedna ze zaměstnaneckých výhod.

Jinak působí značné škody na zaměstnanosti.

A. Hrbek 7.12.2010 12:40

Je zajímavé,

že přispěvatelé opomíjí jednu velkou oblast, kde kapitalismus funguje perfektně, a to je sport.

Pokud některý ze sportovců chce ukončit smlouvu a odejít z dosavadního klubu jinam, musí původní klub dostat tučné odstupné. A o co jiného jde než o tvrdý zaměstnanecký poměr.

Platba odstupného byla u některých zaměstnanců obvyklá i za první republiky.

J. Tachovský 7.12.2010 11:57

Re: Odstupne ma svoje misto

jiank souhlasim, ze kdyz zamestnanec dostane vic penez, tu jistotu si poridi sam. Az se zmeni zakonik prace ve smyslu odstupnych a vypovedi, zacnu delat totez na zivnostnak. Usetrim neco na danich a pojisteni a to "odstupne" si nakumuluju casem na svem ucte.

J. Tachovský 7.12.2010 11:54

Re: Odstupne ma svoje misto

ale jo, ten rozdil slouzi na pokryti nakladu firmy a mimo jine i k tomu, aby majitel ziskal vic penez pro osobni spotrebu a o tech penezich se bavim. ma vetsi penize a vetsi riziko.

J. Tachovský 7.12.2010 11:52

Re: soudruzi odboráři se

A proc ? Ja mam vic dovolene, vetsi jistoty a pravdepodobne i vic penez.

M. Prokop 7.12.2010 11:46

Re: soudruzi odboráři se

On.

M. Prokop 7.12.2010 11:45

Re: Odstupne ma svoje misto

Dokud nevíte, k čemu je použit rozdíl, nemá to vůbec cenu brát do úvahy.

Tu jistotu by si zaměstnanec měl a mohl opatřit i jiným způsobem, zaměstnavatel by mu tak mohl i více platit.

Nesmysl. Je to jedno.

J. Tachovský 7.12.2010 11:21

Re: soudruzi odboráři se

Ja mam dovolenou 5 tydnu rocne a svobody mam vic nez vy. Jsem zamestnanec. Tak kdo je na tom lip ?

J. Tachovský 7.12.2010 11:12

Re: Odpověď bych našel, když dovolíte!

jen takovy dotaz, pred 100 lety to bylo horsi ?

J. Tachovský 7.12.2010 11:08

Re: no jo

Ja jsem loni dostal odstupne dvakrat, protoze zamestnavatele propadli panice, ze je krize. Praci jsem sehnal vzdy okamzite za stejnych podminek.

J. Tachovský 7.12.2010 11:02

Odstupne ma svoje misto

zamestnanec za vykonavanou praci dostava mene, nez za kolik ji preprodava zamestnavatel. Za to, mimo jine, ma i nejakou jistotu, ze praci bude mit zitra a pokud ne, bude mit nejaky cas na to si najit praci jinou a nedostane se do financni tisne. Pri rozvazani pracovniho pomeru prijde zamenstnanec o 100% svych prijmu, zamestnavatel o podstatne mene procent svych zamestnancu.                                                                                                                      

M. Prokop 7.12.2010 10:32

" vrátili bychom se o nějakých 100 let zpět."

jako že by nezaměstnanost byla maximálně poloviční?

Pojistka pro zaměstnance by vyšla komerčním pojištěním podstatně levněji.