29.9.2023 | Svátek má Michal


PRAHA: Opencard ve staronových rukou

23.3.2013

Fakta obestírající nového správce karty Pražana působí nedůvěryhodně

Opencard měla být stěžejním prvkem moderní digitalizované Prahy. Místo toho se stala symbolem korupcí prolezlého magistrátu. Společnost Haguess, která se jako původní tvůrce systému a jeho dosavadní správce stala terčem ostré kritiky, už od Nového roku nemá s takzvanou "kartou Pražana" nic společného.

Závazky a smlouvy s magistrátem týkající se Opencard totiž odprodala nizozemské firmě Emoney Group. Jak si ale tuzemská média stačila všimnout, okolnosti prodeje nejsou zrovna dvakrát důvěryhodné. Emoney Group nemá dohledatelného vlastníka, vznikla jen dva měsíce před prodejem a neexistují na ni žádné důvěryhodné reference.

Odborník pro všechny firmy

Jak se týdeníku Euro podařilo zjistit, nový správce Opencard je s firmou Haguess spojený mnohem více, než se na první pohled zdá.

Vše nasvědčuje tomu, že jde jen o papírový obchod, po němž vlastník zůstal tentýž. V čele nizozemské společnosti sedí jako její výkonný šéf Petr Stránský, bývalý ředitel Haguess a zároveň externí pracovník magistrátu coby člen projektového týmu Opencard. "Pan Stránský byl v evidentním střetu zájmů a je v podstatě hlavním důvodem, proč vzniklo v celé kauze podezření z insider tradingu," řekla týdeníku Euro právnička Hana Marvanová. Ta na Stránského stejně jako na další osoby v pozadí Opencard podala jménem uskupení Veřejnost proti korupci trestní oznámení.

Týdeníku Euro se podařilo získat podrobný výpis z nizozemského obchodního rejstříku, kde jsou uvedeni také dva členové představenstva Emoney Group. Jedním z nich není nikdo jiný než Petr Stránský, zapsaný do rejstříku přesně v den vzniku společnosti, tedy dva měsíce před samotným prodejem. "Skutečně to působí jako klasický mechanismus, jak ukrýt skutečné vlastníky firmy přes několik nastrčených schránek. Jen nerozumím tomu, proč to dělají zrovna teď," zamýšlí se Marvanová.

Společnost Emoney Group přesto na roli Stránského nevidí nic špatného. "Petr Stránský pracoval jako ředitel v Haguessu, vedle toho měl i nějaké své aktivity, zkrátka je to jeden z těch profesionálů, kteří se v digitálních ekosystémech šťourají dlouhá léta. Proto si ho najal Haguess a proto byl i součástí té akvizice. Emoney nepřevzala jen povinnosti, ale i nějaká technická řešení a lidi," vysvětluje Tomáš Opatrný, tiskový mluvčí Emoney Group, který tutéž pozici zastával ve společnosti Haguess.

Stoprocentní přesvědčení

Za Stránským stojí i další z manažerů společnosti Emoney, její šéf pro strategický rozvoj Christian Senly. "Ano, Petr má aktivní roli uvnitř Emoney Group. Je člověk, který má velmi dobrou vizi ohledně celého odvětví digitálních karet. Jsem moc rád, že jsem ho poznal," říká Senly. Skutečné majitele firmy, pro kterou pracuje, údajně nezná. "Zatím neslíbili, že dají svou totožnost najevo, postupem času ji ale budou muset odhalit. Budeme totiž potřebovat externí kapitál, abychom rostli globálně, a k tomu bude třeba být transparentní," vysvětluje Francouz Senly, který má podle životopisu bohaté mezinárodní zkušenosti z oboru chytrých karet.

Na internetu se o Senlym ovšem nedají najít téměř žádné informace, stejně jako o celé firmě. Projekty chytrých karet v Mexiku ve městě Santiago de Querétaro a ve filipínské Manile, na nichž se prý firma podílela, též nelze dohledat. Co ale vzbuzuje největší podezření, je fakt, že společnost byla založena na poslední chvíli a dle výpisu z rejstříku má základní kapitál jen sto eur. "Samozřejmě že mi to přijde zvláštní. Velmi pravděpodobně tam půjde jen o nějakou právní kličku, ale s tím my nemůžeme nic dělat. Mají na to právo," říká radní magistrátu pro oblast informatiky za TOP 09 Eva Vorlíčková. Podle ní město ani nemůže správci nakázat, aby svou vlastnickou strukturu odhalil. "Zjišťovala jsem to. Můžeme je jen slušně požádat," tvrdí Vorlíčková.

Magistrát nebyl o samotném prodeji na přelomu roku vůbec informován. Na nového správce přešlo asi 50 závazků mezi firmou Haguess a Prahou, mezi něž patří například mandátní smlouva o vydávání a správě karet, smlouva o zpracování údajů, licenční smlouva na software nebo smlouva týkající se servisního karetního centra. Právě ta způsobila na magistrátu poprask přibližně před rokem, kdy nová rada udělila Haguessu zakázku bez otevřeného výběrového řízení. "Nemohli jsme jinak, mám na to tři právní posudky. Haguess byl vlastníkem autorských práv, a proto jako jediný mohl centrum provozovat. Za to mohly smlouvy z předchozích let," vysvětluje Vorlíčková. Kvůli smlouvě, která dnes také přechází na Emoney Group, městskou radu vyšetřovala policie a s největší pravděpodobností ji čeká žaloba.

Mezi městskou radou a novým správcem Opencard již proběhlo první jednání, na kterém se zástupci Emoney Group prezentovali. Podle Christiana Senlyho čeká pražské karty světlá budoucnost. "S více než milionem karet můžete už teď mluvit o úspěchu. V budoucnu si dovedu představit až sedm milionů karet. Mikroplatby skrz ekosystém můžou snížit fixní náklady tak výrazně, že v budoucnosti by lidé díky nim mohli platit méně. O tom jsem na sto procent přesvědčen," říká Senly.

Týdeník EURO 11/2013, 11.3.2013