1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


POLITIKA: Říká nám Vitásková celou pravdu?

27.1.2016

Energetický regulační úřad spustil konzultační proces k nové tarifní struktuře, podle které bude většina služeb pro maloodběratele elektrické energie hrazena nikoliv podle spotřeby jako dosud, ale podle velikosti jističe. Podrobnosti jsou na stránkách www.eru.cz/cs/tarify. Na adrese www.novatarifnistruktura.cz je k dispozici i kalkulačka, kde si každý může dopad nové tarifní struktury spočítat. Pro typické domácnosti by tato změna neměla mít žádné dramatické dopady.

Malá domácnost s roční spotřebou 800 kWh (domácnosti s malým počtem členů, nevybavené energeticky náročnými spotřebiči, jako jsou sušičky či klimatizace), zaplatí místo stávajících 4 795 Kč (vše s DPH) nově 5 386 Kč za rok, tedy o 591 Kč za rok více, z toho je 479 Kč platba na obnovitelné zdroje. Příklad se týká domácnosti s tarifem D02d a jističem 1 x 25 A.

Domácnost s velkou spotřebou s náročnými spotřebiči (například elektrickým topením, sporákem, bojlerem), která spotřebovává ročně 13,5 MWh, naopak ušetří 829 korun. Místo 37 544 Kč zaplatí 36 715 Kč ročně (z toho 8 085 Kč na OZE!!!). Příklad se týká domácnosti s tarifem D45d a jističem 3 x 25 A, spotřebou 13 MWh v nízkém a 500 kWh ve vysokém tarifu. Trochu problém budou mít chalupáři a zahrádkáři s velkými jističi a malou spotřebou, ale těm ERÚ slibuje vyjít v tarifní struktuře vstříc. Dosud žádné drama.

To ale bohužel není celá pravda. Odvolám se na svůj starší článek OZE za všechny prachy. Jen stručně – i platby za OZE se převedou na platby za jistič. Prozatím tomu brání pojistka, která platby na OZE omezuje. Pokud ale tato omezující podmínka ze zákona č. 165/2012 Sb. zmizí a platby na OZE se začnou počítat podle částek v mezitím již platném výměru ERU č. 7/2015, zaplatí malá domácnost v prvním případě po zavedení nové struktury nikoliv 5 386 Kč, ale 13 604 Kč, tedy o 8 809 Kč více, z toho 8 697 Kč ročně jen na OZE. No a pokud jde o ten druhý případ, ten místo 37 544 Kč zaplatí 54 722 Kč, tedy o 17 178 Kč více, z toho 26 092 Kč ročně jen na OZE. Nevím, jak vám, ale mně tyto výsledky vyrazily dech. Počítal jsem si je opakovaně, chybu jsem nenašel a asi to tak už bude. Částky to jsou zcela nepředstavitelné.

Celá záležitost vyvolává řadu otázek.

Otázka první: Kalkulátor, který ERÚ k nové tarifní struktuře spustilo, počítá platby na OZE pouze podle starého způsobu, který již ale pravděpodobně v roce 2017 nebude platit. Proč před námi ERÚ tento horký brambor skrývá? Proč není v kalkulátoru možnost spočítat i nové platby za OZE, kdy již mezitím byly posvěceny schváleným cenovým výměrem ERÚ?

Otázka druhá: Omezující podmínka v zákoně č. 165/2012 Sb. je v kontextu změny tarifní struktury zcela nelogická. Kdy může tato omezující podmínka pro platby za OZE zmizet? Bude to, jak se obávám, před zavedením nové tarifní struktury v roce 2017?

Otázka třetí a zásadní: Kdo na nás všechny tuhle mimořádně drahou boudu šije? A proč je o tomto mimořádně výbušnému tématu v médiích tak ohlušující ticho?Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...