12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

POLITIKA: Konec šetření v Čechách

Spotřebitel už doplatil na hrátky mocných s elektřinou několikrát, ještě za bolševika skočil na lep zvýhodněné sazby za přímotopy a o řádově desítkách miliard, které musí zaplatit za avantýru solárních farem, se napsalo už mnoho...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kohoutek 25.1.2016 13:05

Re: Lež

Při 1x20A platba navíc - 561,50

Při 1x16A platba navíc - 216,-

Mylně jsem uvedl 800 kWh, správně je 600 kWh (tam jste v plusu od 1x13A). Takže si tu "lež" nechte na doma.

Už jste provozoval domácnost na 1x16A? A kolikrát lítáte na barák nahazovat jistič? To aby jste bydlel v panelu s plynovým sporákem a bez pračky.

Z. Švrček 25.1.2016 11:26

Autor i někteří diskutéři

hovoří o kapitalismu - houbeles. Tady v EU už žádný kapitalismus nezůstal. Hlavním atributem kapitalismu je svobodný trh a svoboda vůbec. Již jde jen a jen o socialismus. S jakou tváří či maskou si dosaďte sami.

K. Pazdera 25.1.2016 11:01

trochu informací

Jen bych těch počet prodejců el. energie troch upřesnil. Dříve jsme mohli nakupovat el. energii jen u ČEZu. Nyní těch organizací je cca 30, velmi rychle se to mění. Nutno rozlišovat prodejce a distributory. Ti jsou tři. ČEZ, EON, PRE. Každý má svou působnost rozdělenou EON: Jižní Morava, Jižní Čechy, PRE: Praha okolí

ČEZ: zbytek ČR. Distributor je ten, kdo vlastní na daném území "dráty". Těmito dráty proudí energie do našich domácností od prodejců. Těch prodejců je již cca 30. To jsou různé společnosti, které nakupují od výrobců el. energii a prodávají je spotřebitelům (Yellow , Nano, Eneka, Bohemia...). Navíc el. energii dodává původně i plynárenská společnosr RWE. Dále existjí různé společnosti, jako Energie po kontrolou,. které, aby to bylo složitější zásobují města, jejich úřady a školy, tím, že nakupují od dodavatelů silové elektřiny a dodávají je již zmíněným obcím. To je tak zakalené, ale asi je to účel v kalných vodách se nejlépe loví. Jsou to organizace, které slovy bývalého ministra Ježka, tady nepoložily ani lino, jen "rejžují" a žijí z toho, že je u nás takový právní nepořádek. Kdyby platilo, ševče drž se svého kopyta...tak dodává jen ČEZ. Navíc EON patří asi nějaké německé společnosti, takže komu patří zisk je jasné.

P. Vaňura 25.1.2016 11:44

Milý pane, ono to je do velké míry jedno, od koho

ten proud odebíráte. Už teď totiž většinu ceny představují centrálně stanovované ceny, která výběr dodavatele neovlivní!

K. Pazdera 25.1.2016 10:52

dotaz

Neznáte někdo relevantní údaj, kolik el. energie dodala fotovoltaika do sítě v r. 2015. Vím, že stát ji dotuje zhruba 42 mld. Vláda to schválila za zády předsedkyně ERÚ, přitom nemá vůbec jasné, zda ti "Brusel" dovolí.

L. Novák 25.1.2016 11:23

Re: dotaz

Brusel prý nedovolí. Objevila se (v ČT?) neoficiální zpráva, podle které se EK k vyplacení dotací v takovém rozsahu vyjádřila záporně. Údajně info přímo z EK. Oficiálně by to už mělo být na vládě, ale ti asi radši mlčí, protože mela, která se odehrála kolem zadržování 42 mld. dotací Vitáskovou, a teď jí dala EK zapravdu, ta vládě a Mládkovi do karet rozhodně nehraje...

J. Berger 25.1.2016 10:24

Nechápu návrh zákona.

Je to zcela protismyslné. Je to jako bych v Kauflandu platil hlavně za velikost nákupní tašky, méně pak za to, co si nakoupím. Argumentace „nechají si rezervovat velký příkon“ je zcela mimo. Je známo kolik elektřiny spotřebuji. Bez ohledu na to, jak mám velký jistič. Ten mi spotřebu nezvýší. Výroba elektřiny je podle okamžité spotřeby (viz sledování frekvence), ne podle „rezervovaného“ příkonu. Nakonec ji platím, tak není problém, aby to distributoři ohlásili. Já na chalupě málokdy přesáhnu 10A. Nicméně jistič mám 25A (3 fáze), neboť tak jednou za 2 – 4 roky si půjčím na 2 hodiny štípač dřeva. Elektřinu jsem zaváděl v r. 1979, kdy se platilo jen za to, co jsem opravdu odebral, nikoliv jen za „možnost“, ten nesmysl „platit za velikost jističe“ neexistoval.

Jinak, pokud bych se na to díval z hlediska úspory elektřiny, pak mne (při malé platbě za kWh) nic nebude nutit k šetření, klidně budu nechávat zbytečně svítit (abych se vrátil k příkladu Kauflandu: raději si nakoupím víc potravin než potřebuji, pak nespotřebovaný zbytek klidně vyhodím).

J. Strakoš 26.1.2016 6:31

Re: Nechápu návrh zákona.

Už dnes za ten větší jistič připlácíte právě za tu možnost půjčit si zmíněný štípač.

A nenechte se zmást novinovými titulky - pokud nebudete šetřit, tak samozřejmě zaplatíte více, pouze to vyjde levněji v přepočtu za kWh. Je to stejné, jako když v tom Kauflandu vezmete více rohlíků a spočtete jejich konečnou cenu včetně cesty - prostě zaplatíte více, ale v přepočtu za jeden rohlík to bude méně.

M. Hoblík 25.1.2016 10:20

Nechápu rozčarování veřejnosti

nad takovým systémovým rozhodnutím a je to v kapitalistické společnosti zcela přirozený vývoj! A občan si musí zvykat, další opatření budou následovat. Máte velkou nohu - poškozujete více veřejné komunikace, zaplatíte si to! Máte široká ústa - potencionálně sežerete větší rohlík, budete si muset připlatit. Ani to nechci diskutovat o jiných orgánech...

J. Hruška 25.1.2016 10:33

Re: Nechápu rozčarování veřejnosti

Hobíku Vy jste ale Mates! To co píšete není kapitalistická společnost, ale SOCIALIZMUS S LIDSKOU TVÁŘÍ, Marxisticko- leninská kalkulace výkonu a spotřeby. "...zcela přirozený vývoj" podle Marxova "Kapitálu". Zdař Bůh.

P. Papež 25.1.2016 14:37

Re: Nechápu rozčarování veřejnosti

Je strašné, co je u nás ještě Hoblíků s myšlením dle Marxe a Lenina

P. Vaňura 25.1.2016 11:41

V kapitalistické společnosti by především NEEXISTOVALA

PODPORA OZE!!!!

Celá tato akce má zajistit, aby těch 42 miliard ročně na fotovooltaický tunel platili téměř výhradně maloodběratelé, jako je tomu už dnes v Německu. Podporuje to především TENTÝŽ socdemák, který byl jedním z předkladatelů zákona 180/2005 Sb o "podpoře OZE,"

Tvrzení o rezervovaném výkonu je nesmysl v tom smyslu, že se to stejně v čase průměruje a síť s tím POČÍTÁ. Pokud by totiž všichni najednou zapli spotřebiče na tento rezervovaný výkon, zhroutí se celá síť počínaje samotnými výrobci!

Většina venkovanů má zaveden třífázový proud ale v čase odebírá "rezervovaný výkon" jenom velmi malý zlomek doby, právě kvůli cirkulárkám či míchačkám na beton. Pokud si totiž dáte opravit fasádu, firma se ptá na možnost připojení míchačky a když je nemáte, máte problém. Budete třeba platit pronájem elektrocentrály na benzin...

V. Kolman 25.1.2016 18:32

Re: Nechápu rozčarování veřejnosti

Teď jste mě pane Hoblíku k smrti vyděsil!

Abych potom nemusel platit alimenty na 10 - 20 dětí, které bych teoreticky mohl mít, protože k jejich "výrobě" mám k tomu vhodný rezervovaný orgán!

R. Szewczyk 25.1.2016 9:32

ha ha ha

vždyť ČEZ nechce ať u nich nakupujete, dokonce má i poradenství jak u nich nekupovat, ale jak i nakoupit jakési usporky žárovky tak, aby se co nejméně spotřebovalo tej elektriky , viz http://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/energeticky-radce.html , to je jako kdyby před supermarketem stál chlap a odrazoval vás od nákupu , ha ha ha

L. Novák 25.1.2016 10:02

Re: ha ha ha

Opravdu si myslíte, že tyhle blbosti z hlavy Mládka, Urbana a spol. jsou v zájmu ČEZu? Spotřeba energie na svícení je malým zlomkem energetické spotřeby ČR.

P. Vaňura 25.1.2016 13:55

Jde o něco jiného, než o přenesení nákladů na "podporu

OZE" na maloodběratele, speciálně venkovany a chalupáře, kteří OBČAS potřebují motorový proud????

Je totiž úplně jasné, že pokud by všichni naráz začali odebírat "rezervovaný výkon" SÍŤ SE ZHROUTÍ, jinými slovy, nepočítá se s tím, že by si těch např. 3x25A pustili všichni naráz, ale jenom někdy na krátkou dobu. Pokud se s tím nepočítá, pak je ovšem TO CELÉ PODVOD!

Pověsit vládu na lucerny!

T. M. 25.1.2016 9:11

Je třeba posilovat přenosovou soustavu?

slyším že je třeba masivně investovat do přenosových

soustav ale nikde že je to třeba kvůli nárazovým přetokům energie z německého

severu na jih které ale v EU není zpoplatněno. Tak naši chalupáři kterým se to

dost prodraží zaplatí zelené šílenství v německu

P. Kohoutek 25.1.2016 9:01

Vaří se mi krev v hlavě - několik poznámek II

Další, pokud máte instalováno tepelné čerpadlo, máte dnes samostatnou sazbu. A hle, nádherná změna, místo 22 hodin NT jen 20 hodin, ale hlavně sazba je jen 1, nerozlišuje přímotop a TČ. Lidé si TČ (za drahé prachy) pořizovali,aby

ušetřil (spotřeba 3 - 4 krát menší oproti PV). Dnes budou solit podstatně

více, protože nespotřebují tolik jako s přímotopným kotlem. Celá léta se zde

mluví a jedná o úspoře energie,ale tento paskvil jde naprosto proti logice.Článek má naprostou pravdu, jen ty přímotopy se opravdu začali podporovat až v

začátku 90 let.

J. Novotny 25.1.2016 12:46

Re: Vaří se mi krev v hlavě - několik poznámek II

No, ta sazba je akorát pro orientaci, jinak to jde s přímotopem pod stejné TDD, prodejce má tedy od TČ a přímotopu stejný profil, který musí OTE dodat. Dříve to bylo v pohodě, protože tam prodejci měli slušný vývar, ale jak jim jdou marže na nulu, tak se musí chovat logicky.

P. Kohoutek 25.1.2016 13:12

Re: Vaří se mi krev v hlavě - několik poznámek II

Jenže my se bavíme o konečném spotřebiteli. Z návrhu plyne, že se absolutně nevyplatí topení TČ. Proč bych měl za zdroj platit řádově větší částku a za vzniklou úsporu odebrané energie taktéž? Ono při provozu TČ jistič nesnížíte, protože musíte počítat s bivalentním zdrojem a to je vždy eletrokotel.

Nejlacinější by potom byla obyčejná akumulační nádoba s topnou tyčí a už to pálí. Úspora ne blbost.

J. Novotny 25.1.2016 16:36

Re: Vaří se mi krev v hlavě - několik poznámek II

Na silové elektřině ušetříte, ale připojení pořád potřebujete silnější pro případ extrémních mrazů. To zaplatí kdo?

P. Kohoutek 25.1.2016 18:13

Re: Vaří se mi krev v hlavě - několik poznámek II

Co protopím zaplatí, a ne že budu platit za nic.

P. Kohoutek 25.1.2016 8:56

Vaří se mi krev v hlavě - několik poznámek

Kecy o snížení hodnoty jističe jsou naprostý blud. 90% dnes stavěných domácností (ne chat apod.) je vybavena el. sporákem. Projektant i energetika dodržují platné ČSN, konkrétně ČSN 33 2130 ed. 2 a to čl. 7.6.10 kde se hovoří :

"Minimální jmenovité proudy jističů před měřícím zařízením (elektroměrem) pro proudovou soustavu AC 3 PEN stř. 50 Hz, 400V TN-C a byty stupně elektrizace A a B s obvody podle tabulky 4 čl. jsou:

- stupeň A, Ps=7 kW, jištění 1x20A

- stupeň B, Ps=11 kW, jištění 3x25A (byty s el. vařením)

Zdůrazňuji slovo MINIMÁLNÍ. Už vidím ty nadšené revizní techniky, jak dávají revizi na snížený jistič v rozporu s platnou normou.

K. Pazdera 25.1.2016 8:46

Trochu reality do návrhu Nové tarifní soustavy

Určitě nemá autor hlavní jistič o velikosti 3 x 21 A, ten není v typizované řadě, může mít 3 x 20 , nebo 3 x 25 A

Pochopitelně, že dříve byl výpočet nákladů na el. energii mnohem jednodušší, v bytové sazbě (paneláky) BS stála 1 kWh 0,30 Kčs a tak zvaný nájem za elektroměr 12 Kčs tuším, měsíčně. Celý systém se atomizoval na výrobu, distribuci, operátora trhu, podporu OZE, daně...takže každá tato součást má své ředitele, náměstky, asistentky...a to stojí peníze, dále existuje cca 30 dodavatelů energi, se kterými má odběratel možnost uzavřít smlouvu Výsledkem je, že el. energie pro koncového zákazníka stojí cca 5 Kč/kWh, takže navýšení 16tinásobné. Platy ani důchody nenarostly 16 x. K novým tarifům...bydlím v paneláku jistič 1 x 25 A, spotřeba 2500 kWh/ ročně..takže pokud budou nové tarify jak je uvedeno, ušetřím 2500 Kč/ rok. Na chalupě mám jistič 3 x 16, k vůli cirkulárce spořeba 1200 kWh (akumulace 8 h), budou náklady na el. energii o 800 Kč větší. Určitě to vyřeším výměnou motoru ta jednofázový, nebo zvážím, zda budu 1 x za rok dřevo řezat benzinovou pilou. Já to dokážu spočítat a taky realizovat, ovšem domnívám se, že ti co doposud šetřili a jsou tací, kteří mají v paneláku spotřebu pod 500 kWh/ rok, nevymění si jistič, tak jim náklady na el. energii stoupnou o 1200 Kč. A to je vo co go, Rozvodné závody budou jistě požadovat po výměně jističe revizní zprávu, to je otázka několika tisíc, někdo taky nebude vědět, že má možnost si snížit jistič, distributor bude rezervovat výkon a hned se vytvoří požadavek na další bloky v Temelíně a Dukovanech. Domnívám se, ža za touto změnou, kde dominantí pro cenu za energii je velikost jističe je "atomová" lobby. Nechci předjímat, ale ti co tvořili návrh NTS měli zadání, jehož cílem bylo potvrdit, že nové bloky v Temelíně a v Dukovanech musí být. Proatě podpořili tímto návrhem betonově-atomovou lobby.

A. Alda 25.1.2016 8:51

Ekoteroristická lež.

Pravé ekoteroristické důvody jsou zde:

http://dennapicu.pise.cz/2066-elektrina-a-jistice-bude-se-zase-zdrazovat.html

P. Kohoutek 25.1.2016 9:46

Re: Ekoteroristická lež.

Bingo. A plebsu se předhodí chalupáři. Ale veškeré domácnosti s el. sporákem (i garsonky) budou potom valit bulvy nad fakturou.

A lidé co šetří? Příbuzný má jistič 1x20A, kvůli pračce a myčce menší nejde - selektivita a platné normy. Přes léto bydlí na chalupě, spotřeba cca 800 kWh / rok. Aby byl na stejných penězích za platbu za jistič musel by si snížit hl. jistič před elektroměrem na 1 x 6A (technický nesmysl), nebo zvýšit spotřebu na 1650 kWh / rok (dle jejich kalkulačky). Jak a proč? Tipnul bych si, že většina důchodců a rodin v domácnostech co se snaží šetřit budou platit za tu úsporu jako mourovatí.

L. Novák 25.1.2016 10:04

Re: Ekoteroristická lež.

Výborný odkaz! Tam je vystižena podstata problému a jmenováni strůjci tohoto nesmyslu...

J. Hruška 25.1.2016 10:45

Re: Ekoteroristická lež.

Nejen nesmyslu, ale přímo ZLOČINU. Což je "zločinné spiknutí".

Kde je Šlachta a spol??

L. Novák 25.1.2016 11:27

Re: Ekoteroristická lež.

Ten hledá něco, čím by potopil Vitáskovou...

B. Hudzieczek 25.1.2016 12:10

Re: Trochu reality do návrhu Nové tarifní soustavy

Tady nejde o zvýšení výroby elektřiny, ale o to, co je schopna unést přenosová soustava - ta je limitována úhrnem definované kapacity jističů koncových odběratelů.

V reálu se to týká především chatařů, protože na rodinném domku si málokdo bude instalovat jistič s nižší nominální hodnotou.