12.6.2021 | Svátek má Antonie


Diskuse k článku

POLITIKA: Konec šetření v Čechách

Spotřebitel už doplatil na hrátky mocných s elektřinou několikrát, ještě za bolševika skočil na lep zvýhodněné sazby za přímotopy a o řádově desítkách miliard, které musí zaplatit za avantýru solárních farem, se napsalo už mnoho...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.1.2016 2:37

ERU: Nařízení vlády o podpoře neplatné

Nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje energie na letošní rok je podle mluvčího Energetického regulačního úřadu (ERU) J.Chvojky neplatné. Evropská komise podle ERU informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její notifikace. Podpora má dosáhnout výše až 42 miliard korun.

Předsedkyně ERU A.Vitásková se od podzimu přela s ministrem průmyslu J.Mládkem (CSSD) kvůli rozhodnutí ERU, že většině obnovitelných zdrojů v CR podpora vyplacena nebude. Požadovala notifikaci, tedy souhlas Evropské komise, že podpora je vydávána oprávněně.

(teletext ČT)

P. Selinger 25.1.2016 21:29

Nejde jen o chalupáře

V soukomém bytovém domě s 8 byty je společná spotřeba elektřiny za výtah a za osvětlení chodeb. Podle nového systému plateb podle spotřeby dle poslední fakturace bude o 4040 Kč vyšší než dosud, což je zvýšení ceny služeb souvisejících s nájmem bytu o 505 kč na rodinu. Spolu se zvyšující se cenou vody a tepla je to zátěž, která povede k zvýšení počtu neplatičů a následně i bezdomovců.

J. Strakoš 26.1.2016 6:18

Re: Nejde jen o chalupáře

V soukromém bytovém domě máte ještě možnost relativně snadné optimalizace (na rozdíl od zmiňovaných chatařů) - například stát se pouze jedním odběratelem (jedny hodiny pro distributora) a zbytek si rozvést a účtovat podružně v rámci domu. Samozřejmě Vám to zvýší byrokratickou zátěž a v podstatě budete provádět to, co dělají energetické společnosti dneska mnohem efektivněji, nicméně je to cesta.

L. Novák 27.1.2016 1:42

Re: Nejde jen o chalupáře

Těžko si bude majitel komplikovat právě rozvody elektřiny montáží podružných elektroměrů včetně revizí atd. Tohle tedy rozhodně není rozumné řešení... Náklady by nejspíš byly vyšší, než stávající řešení. Vzledem k dnešní dostupnosti LED náhrad žárovek za rozumné ceny (79,- Kč/10W) a velké snížení spotřeby i nároků na údržbu hromadnou výměnou žárovek za LED by bylo rozumnější podružné měření v jednom z bytů pro napájení osvětlení schodiště a společných prostor.

V. Kolman 25.1.2016 19:03

PŘED VÍCE NEŽ 100 LETY....

Pan domácí z okna kouká, jak ta elektrika pěkně fouká.

Žádnej kouř a žádné saze, zato přijde sakra draze!

Veršík z doby, kdy končila éra osvětlení svítiplynem a začalo se přecházet na elektrické osvětlení.

K. Pazdera 25.1.2016 17:45

návrh NTS spočítal EGU

Paní Vitáskovou znám z období, kdy působila jako obchodní ředitelka na SMP Ostrava. Vžýdy jednala korektně a věřím, že i nyní dodrží své slovo, kdy tvrdí, že ten návrh NTS nepodepíše, pokud bude v neprospěch spotřebitelů. Bohužel má to jeden háček, začínají tanečky kolem jejího odvolání v souvislosti s působností služebního zákona. Ten návrh NTS zpracoval EGÚ, a ten není identický s ERÚ. Domnívám se, že EGÚ je součástí ČEZU.

L. Novák 25.1.2016 17:37

Hodnota jističe NENÍ rezervovaná kapacita

Zlodějský stát nás (maloodběratele) chce okrást tím, že tvrdí opak.

U velkoodběratelů je to ale jinak. Tam skutečně musí plánovat přípojku a rezervovat si výkon elektráren předem, a dokonce za nasmlouvaný výkon v daném denním diagramu musí zaplatit penále, když ho neodebere a předem snížený odběr neohlásí.

U jednotlivých maloodběratelů je možné kolísání odběru v tak malém rozmezí, že stabilitu sítě nemůže ohrozit. Při množství malých odběrů a nekoordinovaném rozložení spotřeby v čase se drobné změny v celkovém součtu ani neprojeví. Změny rozložené drobné spotřeby znají provozovatelé sítí ze statistik.

Pamatuji se ale, že ještě za hluboké totality dělala občas česká (ČST) televize různé experimentální "ankety", kdy občané sedící u TV přijímačů mohli zapínáním (plošný nárůst spotřeby) nebo vypínáním (plošný pokles spotřeby) "hlasovat" v položené otázce ANO - NE (nešlo o politiku :). Někdo žárovkami, někdo el. plotýnkou nebo podobným žroutem el. proudu, aby jeho hlas měl větší váhu. Takové synchronizované plošné zapínání spotřebičů v domácnostech už energetikům problémy nadělat může, proto televize vždy podobnou akci předem konzultovala s energetiky, aby na to byli připraveni a byli schopni značný růst nebo pokles výkonu během několika málo sekund spolehlivě vykrýt. Což se jim vždy podařilo. Black-outy sice byly zcela běžné (aby byl dostatek energie pro slévárny a další náročné provozy), ale ty měly obvykle jiné důvody.

Nenechme se tedy zmást tvrzeními neseriózních politiků a jejich mediálních poskoků, že občan si musí tvrdě zaplatit za "rezervovanou kapacitu" podle velikosti jističe. Žádnou rezervu v této výši dodavatel neprovozuje. Udržuje v pohotovosti jen tolik, aby dokázal vykrýt běžné kolísání spotřeby v čase podle statisticky zjištěných zátěžových diagramů.

P. Vaňura 25.1.2016 19:56

Re: Hodnota jističe NENÍ rezervovaná kapacita

Díky za perfektní příspěvek!

J. Novotny 26.1.2016 9:43

Re: Hodnota jističe NENÍ rezervovaná kapacita

Drtivá většina velkoodběratelů je také malá na to, aby ovlivnila spotřebu v řádech velkých elektráren.

Jistič dává de fakto rezervovanou kapacitu, více domácnost vzít nemůže, ale těsně pod ano a nikdo jim v tom nemůže bránit.

Zajímavé je, že nejblíže blackoutu byla UK, když skončil významný díl seriálu Eastenders a velká část diváků pak šla a postavila si konvici na vodu. Změna spotřeby cca 2GW během několika minut sítí hodně zaváhala a vydrželi bez blackoutu jenom díky tomu, že má UK jako ostrov větší toleranční pásmo na frekvenci.

L. Novák 27.1.2016 1:48

Re: Hodnota jističe NENÍ rezervovaná kapacita

:-) UK je ostrovní stát a nemá propojení sítě s dalšími státy do velkého synchronizovaného celku. V EU resp. v Česku by s podobným krátkodobým nárůstem neměl být problém, když dohled nad sítí dokázal ustát obrovské přetoky elektřiny z fofrníků v Německu poté, co začal silně foukat vítr... :-)

R. Szewczyk 25.1.2016 17:11

ha ha ha

ale no tak ,zatím to je dobré, ale až podobné vynálezy budou platit pro chleba, pak se budete divit, ha ha ha

P. Válek 25.1.2016 15:11

No držím

jí palce,ať to pro nás dobře dopadne. Možná úplně od věci,ale tento podvod s jističi mi připadne jako "superhrubá mzda" od Kalouska.

L. Novák 25.1.2016 15:33

Re: No držím

Tenhle podvod s jističi je od Mládka a ČSSD; superhrubá mzda je to, co byste měl na výplatní pásce jako hrubou mzdu, kdyby nás stát neokrádal vysokým "skrytým" zdaněním.

P. Válek 25.1.2016 17:54

Re: No držím

No jo stát,ale vymyslel to Kalousek (je to jeho majstrštyk).

L. Novák 25.1.2016 18:08

Re: No držím

Kalousek to nevymyslel, to tady bylo už dávno. A jestli to někdo pojmenoval (ODS), aby ukázal široké veřejnosti, kolik je ve skutečnosti částka, kterou zaměstnavatel ve mzdě vyplácí, a jak jsou zaměstnanci "potají" zdaňováni podstatně vyšší částkou, než mají uvedeno na výplatní pásce, pak je to jenom dobře.

Mimochodem, nezavádějte sem témata jiná, než je předmět článku.

L. Novák 25.1.2016 14:51

Už je tady reakce šéfky ČRÚ, A.Vitáskové

Návrh nové tarifní struktury nepodepíši, pokud by měl poškodit spotřebitele (25. 1. 2016)

Chci, aby nikdo nebyl poškozen. Model není finální. Do konzultačního procesu se mohou zapojit všichni občané ČR.

...

http://www.eru.cz/cs/-/navrh-nove-tarifni-struktury-nepodepisi-pokud-by-mel-poskodit-spotrebitele

J. Ptáček 25.1.2016 15:01

Re: Už je tady reakce šéfky ČRÚ, A.Vitáskové

To je sice hezké ale vláda má už plán jak se Vitáskové urychleně zbavit !

J. Ptáček 25.1.2016 14:21

Úkol pro školáka ...

Mám-li na chalupě jistič 3x20 a spotřebuji za rok 0 kWh pak zaplatím za odběr 5 210 Kč/r. Otázka pro školáka: kolikpak u nás taky může stát jedna kWh?

J. Novotny 25.1.2016 16:40

Re: Úkol pro školáka ...

Těch 5 210 Kč/r není za odběr, ale za připojení s určitou rezervovanou kapacitou.

J. Ptáček 25.1.2016 18:05

Re: Úkol pro školáka ...

Aha, takže budeme platit i za nádrž v našem autě distributorům benzínu? Oni taky musejí mít "kapacitu" benzínu pro naše auto, byť zrovna nejezdíme. A budeme také platit supermarketům dle naší hmotnosti abychom měli zajištěnu stravu? Pozoruhodné ...

J. Strakoš 26.1.2016 6:12

Re: Úkol pro školáka ...

Držení kapacity benzínu si samozřejmě již platíte, jen to není přímo vidět - každá benzinka musí plánovat, jakou bude mít spotřebu a podle toho nakupovat. Pokud nakoupí špatně (za vyšší cenu), pak i výsledná cena bude vyšší.

U elektřiny je cena již rozdělena na dvě části - jednu platíte společnosti A za to, že k Vám dotáhla a udržuje dráty a druhou část platíte společnosti B za to, že Vám do nich pošle elektřinu. Takže pokud rok nic neodeberete, stále musíte platit společnosti A za dráty v pohotovosti.

Rozdělení (unbundling) bylo uděláno kvůli možnosti volby společnosti B a podle mne se moc nepovedlo - sice můžeme v relativně malých mezích volit společnost B, ale v konečném součtu zaplatíme více.

To, co se snaží zavést jako novou změnu tarifů je na jednu stranu logické (proč např. dotovat ještě více člověka se vlastními zdroji elektřiny), na druhou stranu to jistě povede časem k dalšímu zdražení - například kvůli omezení složek pouze rozhodnutím ERU.

J. Novotny 26.1.2016 9:49

Re: Úkol pro školáka ...

Marže u složky B klesly na nulu o velkoodběratelů a na polovinu až třetinu u maloodběratelů.

J. Novotny 26.1.2016 9:46

Re: Úkol pro školáka ...

Pokud budete mít auto půjčené (přípojku a vedení do sítě VN nevlastníte), tak ano, budete za nádrž platit, i když nebudete jezdit.

V. Kolman 25.1.2016 18:20

Re: Úkol pro školáka ...

Při této nehorázné ceně za elektřinu začnu na chalupě (kde navíc nejsem stále), zvažovat, zda nesvítit nadále vlastní elektřinou ze solárů (na svícení LEDkama, případně TV by stačily) a pokud bych potřeboval více energie- vypomohla by mi 2 kW elektrocentrála.

A dopadlo by to podle zásady: "Chtějí moc? Tak dostanou h***o!"

P.S.-Zatím nevím, jaké ceny a podmínky doopravdy budou. Teprve po jejich zveřejnění se definitivně rozhodnu.

J. Strakoš 26.1.2016 6:22

Re: Úkol pro školáka ...

Obávám se, že se k centrálám a jakési formě ostrovních systémů (solár plus baterie) dopracuje více lidí, pokud to ekonomicky bude dávat smysl. A udělal bych to i sám, mít chalupu a nízkou spotřebu.

Jen mi osobně přijde, že je to takový technologický a ekologický krok zpět.

B. Lukáš 25.1.2016 14:15

Jističové vydírání

Pokračování.

Smutné je, že toto necitlivé opatření , které je namířeno proti nemajetným rodinám, důchodcům, domkářům, je z dílny ČSSD. Poslanec Urban a ministr Mládek již mezi ně zřejmě nepatří, stojí na straně solárních baronů. Je v tom asi něčí zájem.

P. Vaňura 25.1.2016 15:02

Postřílet vládu a poslance rozvěšet na lucerny!

Dokud toto nebude hrozit, pořát s námi budou orat!

B. Lukáš 25.1.2016 14:03

Jističové vydírání.

Autor článku má pravdu.Krutě budou postižené domácnosti a máloodběratele. Např. spotřebič s el.mot. 1000W odebírá ze sítě 230V proud 5A, ale při zapnutí po velmi krátkou dobu (cca do 40ms) je proud až 50A. Jistič "D" 6A, nebo "C" 10A by pro tento účel (i z hlediska bezpečnosti) plně vyhovoval, avšak distributorem předepsaný jistič typu "B" by již musel být 20A, aby při zapnutí nevypnul. Odborně fundovaní čtenáři nechť prominou jisté zjednodušení o vlastnostech uvedených typů jističů na zkratovou bezpečnost, ale správně dimenzované síti musí vyhovět všechny uvedené typu jističů. Mnoho domkářů i domácnosti má ještě jističe starší výroby typu "M" ( odpovíá vlastnostem typu "D") a žádný domek z důvodu zkratu nevyhořel . Očekávaná změna výrazného navýšení stálých měsíčních plateb za " ampéráž" jističů je doslovné vydírání na úkor nemajetných domkářů a domácnosti.

P. Čambala 25.1.2016 12:47

zařazení

Předchozí je reakce na příspěvek:

Re: Ekoteroristická lež.:

Autor: P. Kohoutek Datum: 25.1.2016 9:46

P. Čambala 25.1.2016 12:46

Lež

Lžete,

rozdíl v platbě je dle kalkulačky NTS 148 Kč, při snížení na 1*16 je váš příbuzný už v plusu.